En İyi 12 Willem Dafoe Performansı

Robert Pattinson ile başrolü paylaştığı The Lighthouse filmi ile dikkatleri üzerine çeken Willem Dafoe’nun, en çarpıcı 12 performansını listeledik.

The Lighthouse

Willem Dafoe Filmleri - The Lighthouse

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,1

Robert Eggers tarafından yönetilen siyah beyaz gerilim filmi The Lighthouse, 1900’lü yılların başlarında Maine’deki bir deniz fenerinde bekçilik yapmakta olan Thomas Wake ve Ephraim Winslow’un merak uyandıran hikayesini konu alıyor. Festivallerden başarıyla dönen filmin başrolünde Willem Dafoe ve Robert Pattinson yer alıyor.

The Grand Budapest Hotel

Willem Dafoe Filmleri - The Grand Budapest Hotel

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,1

En İyi Film dalında Oscar adayı gösterilen The Grand Budapest Hotel, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Zubrowka’da bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nde yaşananları konu alır. Bir miras yüzünden yollara düşen otel görevlileri Gustave ve Zero, yolda şaşırtıcı gerçeklerle karşılaşır. Filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturmaktadır.

Platoon

Willem Dafoe Filmleri - Platoon

Yapım Yılı: 1986

IMDb Puanı: 8,1

Oliver Stone tarafından beyaz perdeye taşınan savaş filmi Platoon, Vietnam Savaşı’na katılan bir gencin burada tanık olduğu yaşam ve ölüm mücadelesini konu alır. Tecrübesiz bir asker olan Taylor, ne için savaştığını bilmeden çatışmanın ortasında kalır. Willem Dafoe, Sergeant Elias karakterine hayat verir.

Mississippi Burning

Willem Dafoe Filmleri - Mississippi Burning

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 7,8

Mississippi’deki ırk eşitsizliği konusunda mücadele eden 3 insan hakları savunucusu bir anda ortadan kaybolur. Olayı araştırmak için tecrübeli FBI ajanı Anderson ve Ward bölgeye gelir. İkili, kendilerine has yöntemler ile halkı soruşturmaya ve olayı çözmeye çalışır. Alan Parker tarafından yönetilen filmde Gene Hackman, Willem Dafoe ve Frances McDormand başrolü paylaşmaktadır.

The Last Temptation of Christ

Willem Dafoe Filmleri - The Last Temptation of Christ

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 7,6

Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından çekilen film, Hz. İsa’nın idamına kadar olan süreci beyaz perdeye taşır. Willem Dafoe’nun İsa’yı canlandırdığı film, peygamberin değinilmeyen yönlerini gözler önüne sermektedir.

The Florida Project

Willem Dafoe Filmleri - The Florida Project

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,6

Florida’da geçen bir yaz, 6 yaşındaki Moone ve arkadaşları için son derece keyifliyken, bir yetişkin olan Bobby için oldukça zorlu geçer. Sean Baker tarafından çekilen dram filmi, farklı perspektifleri beyaz perdeye taşımaktadır. Başrolde Willem Dafoe’ya Bria Vinaite ve Brooklynn Prince eşlik eder.

Inside Man

Willem Dafoe Filmleri - Inside Man

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,6

Yıldız kadroya sahip olan filmde Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster ve Willem Dafoe yer almaktadır. Banka soygunu yüzünden hapse giren bir suçlu, soygunun perde arkasını anlatmaya başlar. Ancak başlangıçta sıradan bir soygun olarak başlayan hikaye tahmin edilemez boyutlara ulaşır. Başarılı polisiye filminin yönetmen koltuğunda Oscar’lı yönetmen Spike Lee oturmaktadır.

The Aviator

Willem Dafoe Filmleri - The Aviator

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,5

Leonardo DiCaprio ve Cate Blanchett’in başrolü paylaştığı biyografi filmi, ünlü milyarder Howard Huges’ın hayatını konu alır. İkinci Dünya Savaşı’ndaki havacılık faaliyetleri ile ün kazanan Huges’ın özel hayatı da filme konu olmaktadır. Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturur.

The English Patient

Willem Dafoe Filmleri - The English Patient

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 7,4

2. Dünya Savaşı yıllarında geçen film, Minghelle’nin Kuzey Afrika’ya kadar uzanan macerasını konu alır. Film, Michael Ondaatje’nin aynı adlı romanıdan Anthony Minghella yönetmenliğinde uyarlanmıştır.

Spider-Man

Willem Dafoe Filmleri - Spider-Man

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,3

Birçok kez beyaz perdeye taşınan çizgi roman kahramanı Spiderman, ilk kez Tobey Maguire tarafından canlandırılmıştır. Sam Raimi’nin yönettiği filmde bir lise öğrencisi olan Peter Parker’ın, başına gelen kazadan sonra Spiderman’e dönüşmesi anlatılır. Willem Dafoe, Spiderman’in düşmanı Green Goblin’e hayat verir.

Wild at Heart

Willem Dafoe Filmleri - Wild at Heart

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 7,2

Usta yönetmen David Lynch’in filminde Nicolas Cage, Laura Dern ve Willem Dafoe başrolü paylaşır. Sevgi dolu bir çift olan Lula ve Sailor, Lula’nın annesi yüzünden ayrılmak zorunda kalır. Hapse giren Sailor, özgürlüğüne kavuştuktan sonra Lula’yı da alarak Kaliforniya’ya gitmeye karar verir. Ancak bela burada da peşini bırakmaz.

At Eternity’s Gate

Willem Dafoe Filmleri - At Eternity's Gate

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 6,9

Julian Schnabel tarafından çekilen filmde, Willem Dafoe ünlü ressam Van Gogh’a hayat verir. Filmde Van Gogh’un kısa süren sanat hayatı ve buhranlı iç dünyası anlatılır. Van Gogh’a dair yenilikçi bir anlatıma sahip olan filmde Willem Dafoe’ya Mads Mikkelsen ve Oscar Isaac eşlik etmektedir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir