Zekice Senaryoları İle Beyin Yakan Filmler

Birçok insan film izlerken bulmaca çözüyormuş hissine kapılmak ister. Filmin başından sonuna kadar merak uyandırıp sonundaysa insanların beynini yakan, sonunda “Ne filmdi be…” dedirten birçok film vardır. Özellikle sonu açık uçlu biten, seyirciyi de filme katan, filmin sonunda seyirciyi hayrete düşüren filmler fazlasıyla rağbet görüyor durumda. Bu yazımızda sizlerle ilmek ilmek bulmaca gibi örülmüş, sonuyla sizi hayretler içinde bırakacak, şaşıracağınız ve filmin etkisinin hiçbir zaman aklınızdan çıkmayacağı filmlerden bahsedeceğiz.

Stay

Beyin yakan filmler - Stay

Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 6,9
Psikolojik gerilim film türünün en iyi örneklerinden biri olan ve Ryan Gosling, Ewan McGregor, Naomi Watts gibi yıldızları kadrosunda bulunduran 100 dakikalık bir şaheser. Bir psikolog ve onun tedavi ettiği hastayla arasındaki bağı anlatan film kesin izlemeniz gereken filmlerden.

The Triangle

Beyin yakan filmler - The Triangel

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 6,9
Şeytan Üçgeni, aynı şekil merakla izleyeceğiniz, heyecanla sonunu bekleyeceğiniz ve sonunda da şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğiniz filmlerden birisi. Okyanusta gezerken fırtınanın oluşması ve zor durumda kalan bir grup insanın gizemli bir gemiye binmesiyle hareketlenen film sonucunda bize heyecan aksiyon ve fazlasıyla düşünce şansı yaşatıyor.

Enemy

Beyin yakan filmler - Enemy

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 6,9
Usta ve yakışıklı oyuncu Jake Gyllenhal’in Jose Saramago tarafından uyarlanan romanda yer aldığı film de bizi düşüncelere daldıran bir film. Sıradan bir adamın izlediği bir filmin etkisiyle hayatının değişmesini anlatan bu filmi izledikten sonra belki de sizin de hayatınız değişebilir. İzlemenizi şiddetle tavsiye edeceğimiz filmlerden biridir.

The Machinist

Beyin yakan filmler - The Machinist

Yapım Yılı: 2004
IMDB Puanı: 7,7
Her rolün hakkını fazlasıyla veren Christian Bale’in rol aldığı filmde, öncelikle Christian Bale’in bu rol için 40 kilo verdiğini söylememiz gerekiyor. Günde sadece bir konserve ton balığı ve bir elma yiyerek filme hazırlanan Christian Bale filmde de inanılmaz bir oyunculuk sergiliyor. Uyuyamama hastalığına sahip bir makine ustasını canlandırdığı filmde karakter beklenmedik yerlere sürükleniyor ve film sonuyla bizi hayretler içerisinde bırakıyor. Makinist her ne işiniz varsa bırakarak izlemeniz gereken bir film.

Lost Highway

Beyin yakan filmler - Lost Highway

Yapım Yılı: 1997
IMDB Puanı: 7,6

Şüphesiz ki beyin yakan filmlerin yönetmenlerinden biri diyince akla gelen ilk isimlerden biri David Lynch oluyor. Kendine has sineması ve seyirciyi şaşkınlık içerisinden bıraktığı filmlerle David Lynch, kendisini sevenler tarafından inanılmaz olarak empoze edilen bir film yönetmeni. Filmle alakalı olarak size söyleyebileceğimiz tek şey filmin ortasından itibaren bambaşka bir hikayeye büründüğü ve filmi izleyen herkesin farklı bir sonuç çıkardığı. Bakalım sizin çıkaracağınız sonuç ne olacak?

Gone Girl

Beyin yakan filmler - Gone Girl

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8,1

David Fincher sinemasını hepiniz bilirsiniz. İnsanlara ters köşe yapmayı ve filmin sonunda durup düşündürüp “vay anasını” dedirtmeyi seven bir yönetmen. İşte Gone Girl’de o filmlerinden birisi. Ben Affleck, Tyler Perry, Neil Patrick Harris gibi yıldız isimleri kadrosunda bulunduran film başından sonuna kadar heyecan ve merakla izletiyor bize kendisini.

Filmde karısı bir anda ortadan kaybolan Nick karakterinin karısı ortadan kaybolduktan sonra başına gelenler ve kendisinin sorumlu tutulması anlatılıyor. Bu da yetmezmiş gibi polis tarafından tüm şüphelerin üzerine çekilmesiyle bizi amansız bir serüven bekliyor. Özellikle sonunda beyninizin yanacağı ve tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz bir film olduğuna kesinlikle emin olabilirsiniz.

Shutter Island

Beyin yakan filmler - Shutter Island

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 8,1

Leonardo DiCaprio’nun olmadığı bir film listesi yapsak olmazdı tabi ki. Listede Shutter Island’la yer bulan DiCaprio’nun bu filmdeki oyunculuğu ve filmin konusundan ötürü nasıl olur da Oscar ödülü kazanmadığı herkes tarafından merak edilen etkenlerden biri.
Martin Scorsese gibi usta bir yönetmen tarafından çekilen bu filmde Teddy ve Chuck ismindeki iki polisin bir akıl hastahanesine giderek soruşturma yürütmesi ve sonrasında yaşadığı olaylar anlatılır. Özellikle son sahnesinde şok olacağınız ve gözlerinizi dolduracak bir film izlemeye hazır olun.

Mulholland Drive

Beyin yakan filmler - Mulholland Drive

Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 8,0

David Lynch’ten bahsetmiştik. Ne kadar kendine has bir yönetmen olduğundan ve ne kadar başarılı işler yaptığından. Mulholland Drive’da o filmlerden birisi. Seyirciyi yine şoka uğratan ve filmin bitmesiyle filmi seyircinin aklında devam ettiren bir film olan Mulholland Drive’da ünlü bir Hollywood aktristi olmak isteyen Betty Elms karakterinin Hollywood’a gitme süreci ve orda adeta olmak istediği kişi olan bir kadınla tanışması anlatılır. Fakat hayalinde olmak istediği bu kadına bir süre sonra aşık olan Betty’le kadın arasında erotik bir ilişki başlar. Filmin sonundaysa bizi yine bir David Lynch klasiği sürprizlerinden biri bekliyordur.

Predestination

Beyin yakan filmler - Predestination

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 7,5

Daha önce bu filmi izlemiş arkadaşlarınız varsa ne zaman film önerisi isterseniz size ilk söyleyeceği filmlerden biridir Predestination. Adeta bulmaca gibi dizilmiş bir filmdir. Filmde kimin kiminle ne zaman nerede ne yaptığı hiç belli olmuyor desek yeridir. Hatta kim kim o bile belli olmuyor. Filmin sonu ise ağzınızı açık bırakacak şekilde dizayn edilmiştir. Hiç vakit kaybetmeden hemen açarak izleyip siz de filmin etkisine kapılabilirsiniz.

Memento

Beyin yakan filmler - Memento

Yapım Yılı: 2000
IMDB Puanı: 8,5

Daha önce en iyi Christopher Nolan filmlerinde de bahsettiğimiz bu film sonuyla sizi şoke edicek, beyninizi yakacak filmlerden biri. Aslında Memento Christopher Nolan’ın dünya sinemasına kattığı en ilginç olaylardan birini barındırıyor. Fakat bunu söylersek size çok büyük bir spoiler vermiş olacağımız için bunu söylemek yerine şunu söyleyebiliriz: Film bitince adeta şok olacaksınız. Filmde Leonard Shelby’nin (Guy Pearce) karısının katillerinin peşinden giderek onları aramasını izliyoruz. Fakat Shelby kısa süreli hafıza kaybı yaşayan birisidir ve sürekli olarak olayları hatırlamaya ihtiyacı vardır. Leonard Shelby’nin çabasını kendi sinematik zekasıyla harmanlayıp ortaya muhteşem bir film çıkaran Christopher Nolan’ı ne kadar övsek az. Bize sadece bu filmi izlediğinizde ne kadar keyif alacağınızı söylemek kalıyor.

Incendies

Beyin yakan filmler - Incendies

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 8,3

Şimdi size, Fransız – Kanada ortak yapımı bir filmden bahsedeceğiz. Incendies izlerken gözlerinizin dolacağı, sonunda hayretler içerisinde kalacağınız belki de yarım saat duvara bakıp ne oldu öyle diye düşüneceğiniz filmlerden biri. Filmde doğurduğu çocuklar kendisinden alınmadan önce onların ayaklarına bir iz bırakan ve daha sonra onları aramak için çabalayan bir annenin hayatından ve asla çocuklarını aramaktan vazgeçmeyişinden bahsediliyor. Türkiye’de Devlet Tiyatroları’nda da “Yanık” ismiyle oynayan film sizi hayal kırıklığına uğratmayacak aradığınız şoku yaşatacak hiç merak etmeyin.

The Prestige

Beyin yakan filmler - The Prestige

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 8,5

Hem Dünya tarihinin gördüğü açık ara en iyi filmlerden biri olan hem de sonuyla dudak uçuklatan bir Christopher Nolan filminde yine sıra. The Prestige! Christopher Nolan’ın en sevdiği oyunculardan biri olan Christian Bale ve Hugh Jackman’ın yanı sıra kadrosunda David Bowie, Scarlett Johanssen gibi yıldızları da bulunduran film hem başı hem ortası hem de sonuyla insanlara adeta büyüleyici bir 130 dakika sunuyor.
20. yüzyıla yaklaşırken hem çok iyi iki arkadaş hem de çok iyi iki sihirbaz olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden’ı (Christian Bale) yaşadığı tatsız bir hadiseyle karşı karşıya getiren filmde her iki sihirbazın da birbirlerini alt etmek için birçok yol denemesine şahitlik ediyoruz. Bir sihirbazlık gösterisinin en önemli anı olan Prestij anından adını alan bu film şüphesiz Hem Christopher Nolan sinemasının hem de dünya tarihinin en iyi filmlerinden biridir. Özellikle sonunda aklınızı kaybedebilirsiniz dikkat edin.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir