Bridgerton Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Yayınlandığı 25 Aralık 2020 tarihinden beri hem Türkiye’de hem de yurt dışında Netflix gündeminden düşmeyen, güncel hali ile @bridgertonnetflix Instagram hesabı ile 1.4 milyon gibi büyük bir hayran kitlesine ulaşan Bridgerton dizisinden bahsedeceğim bugün. İzleyenlere nacizane  fikrimi anlatmış, izlemeyi düşünenlere ise dizi hakkında ufak çaplı bilgilendirme yapmış olurum. Eğer bana katıldığınız ya da eksik gördüğünüz kısımlar olursa yorumlara yazarsanız çok sevinirim. Geri dönüşleriniz benim için çok kıymetli.

Bridgerton Dizisi Hakkında

Dizi Julia Quinn’nin aynı isimli kitap serisinden konusunu almaktadır. Şahsen kitabını okumamış olsam da aldığım duyumlara göre kitabı okuyup diziyi izleyen yorumcular dizi ile kitabı pek bağdaştıramamış. kitaptan uyarlanan içeriklerde hep öyle olmaz mı zaten. 🙂

Dizi şu an 8 bölümlük tek bir sezonla yayınlanmış durumda. Tabi dizi top 10 listeden düşmediği için 2.sezon için şimdiden anlaşma imzalandı. Dizide Daphne Bridgerton karakterine hayat veren Phoebe Dynevor ise pandemi koşullarında çekimlerin nasıl olacağından endişelendiğini belirtti. Umarım çekimler aksamadan 2.sezon tamamlanır çünkü merakla 2.sezonu bekliyorum şimdiden.

Ayrıca belirtmek isterim ki dizi Netflix farkı ile alışık olunan çizgilerin dışına çıkmaya başarmış. Dizilerde hatta tarihte bile pek görülmeyen siyahi kraliçe ve dük gibi karakterlere yer verilmiş. Bu karakterler için siyahi oyuncu seçimi ile ırkçılık karşıtı bir imaj oluşturmaya çalışılmış.

Bridgerton Dizisi Konusu

Dizinin ilk bölümünde bizi 1813 İngiltere’si karşılıyor. Diziyi sezon boyunca Lady Whistledown takma ismini kullanan gizli bir yazarın ağzından dinliyoruz. Bu yazarın Londra sosyetesinin en gizli skandal dedikodularını ortaya çıkarıp gazetede yayınlaması romantik-dram türü sayılabilecek bu diziye kesinlikle bir merak havası da katmış. Özellikle Lady Whistledown’nun kimliğinin tüm sezon boyunca saklanması şahsen beni sürekli kim olduğu hakkında fikir yürütmeye ve diziye ayrı bir merak duymamı sağladı.

Dizinin ana konusu genel olarak afişten de anlaşılacağı üzere Daphe Bridgerton ve Simon Basset karakterleri üzerinden işlenmiş.

Daphne, 7 kardeşi ile birlikte sevgi dolu varlıklı bir ailede büyümüş. Babası ile annesinin aşkına tanık olmuş ve hep onlar gibi sevdiği bir adamla evlenmenin ve o dönemin şartlarında bir kadının yerine getirmesi gereken gerekliliklere(bir enstürüman çalmak, dikiş yapmak, adabı muaşeret kurallarını öğrenmek ve eşine layık bir kadın olmak) uymaya çalışan bir kız.

Tek amacı evlilik sezonun başlamasıyla hayalindeki gibi aşık olup evleneceği doğru adamı bulmak. Ta ki abisinin yakın arkadaşı dük Simon Basset ile tanışana kadar.

 Dük ile Daphne’nin tanışması her ne kadar çok sıcak olmasa da ilerleyen bölümlerde ikilinin arasında bir arkadaşlık oluşuyor. Ama bu arkadaşlığın akıbetinin ne olacağını izlemeyenler için spoi olmaması açısından anlatmamayı daha uygun görüyorum.

Dizi tabi ki sadece bu iki karakter arasındaki aşk hikayesini anlatarak geçmiyor. Bir yandan da o dönemde kadınların tek başına bir anlam ifade etmediğini, değerlerinin evlilikleri ile ölçüldüğünü ve kız çocuklarının iyi bir eş kalıbı için yetiştirilmesini izliyoruz. Erkekler ise en çok özgürlük hakkına sahip olanlar olarak görülse de onlar da aslında onlar için çizilen kalıbın dışına çıkamayacak kadar elleri kolları bağlı.

Kısaca diziyi izlerken bir yandan tutkulu bir kadın erkek ilişkisi (hatta bu birden fazla olabilir 🙂 ) izlerken bir yandan da dönemin sosyoekonomik durumunu izliyoruz.

Bridgerton Dizisi Oyuncuları

Phoebe Dynevor/ Daphe Bridgerton

Dizinin başrol oyuncularından biri. Güzelliği ile herkesi büyüleyen, küçüklüğünden beri evlilik vazifesi için yetiştirilmiş ailenin 4 kızından en büyüğü. Tek hayali ailesinin itibarına yakışacak zengin aynı zamanda da aşık olacağı eş adayını bulmak ve kendi ailesini kurmak.

Rege Jean Page/ Simon Basset

Dizinin bir diğer başrol oyuncusu. Yakışıklığı, özgüveni, asaleti ile tam bir Hasting dükü. Babası ile olan ilişkisi yüzünden zor bir çocukluk geçirmiş ve bu yaşadıklarından dolayı bazı kararlar almak zorunda kalmış. Yaşadıklarından öğrendikleriyle de gerçek aşka olan inancını yitirmiş. Bakalım Bridgerton’ın güzeller güzeli kızı Daphe onun etkileyecek mi?

 Nicola Coughlan/Penelope Featherington

Featherington ailesinin evlenme çağında olan 3 kızından en küçüğü. Aynı zamanda ailenin en küçük kızı olmasına rağmen aklı en başında olan tek kızı. Eloise Bridgerton’la olan yakın arkadaşlığı ve herkesten sakladığı platonik aşkına karşı masumane halleri ile dizinin sempatik kızı.

Jonathan Bailey/ Anthony Bridgerton

Bridgerton ailesinin en büyük çocuğu. Babalarının ölümü ile ailenin sorumluluğu ona geçmiş. Haliyle Daphne’nin düzgün bir adamla evlenmesi için adayları değerlendirme görevi de onun omuzlarında. Acaba kardeşi için en iyisini isterken kardeşinin fikirlerine saygı duymayı da başarabilecek mi?

Claudia Jessie/ Eloise Bridgerton

Bridgerton ailesinin 2.kızı. Toplumun dayattığı kadın profiline uymak istemeyen, kadına sadece evlililik seçeneği sunulmasına karşı çıkan asi ve akıllı bir kız. Benim de tüm karakterler arasından en sevdiğim ve kendimle bağdaştırdığım kendisi oldu. Onu dizide genel olarak Lady Whistledown’un kimliğini ortaya çıkarmak için uğraşırken izleyeceğiz. Acaba bu meraklı ve asi kızımız Lady Whisthledown’nun kim olduğunu bulabilecek mi?

Ruth Gemmel/ Lady Violet

Bridgertonların annesi. Aşık olup evlenmiş, mutlu ve kalabalık bir aile sahibi olmuş olan annemiz kızlarının da kendisi gibi iyi birer eş bulmaları gayesinde. Tabi oğlullarınında ailelerine yakışır birer eş bulmalarının. Lady Violet, Daphe’nin hayal ettiği gerçek aşkı bulmak uğruna epey bir çaba harcayaktır. Bu da benden size ipucu olsun. 🙂

Adjoa Andoh/ Lady Danbury

Dizide sık sık karşımıza çıkan bir karakter. Simon’nın babası ile zorluklar yaşadığı bir dönemde ona destek çıkan bir kadın. Büyüyüp asil bir dük olmasında emeği çok fazla. Bu nedenle onun evleneceği doğru kişiyi bulmasında da sürekli ısrarlarda bulunuyor. Acaba Simon bu ısrarlara kulak asıyor mu dersiniz. 🙂

Diğer Oyuncular

 • Ruby Barker/Marine Thompson/ Featheringtonların kuzeni
 • Polly Walker/ Lady Featherington/ Featheringtonların annesi
 • Luke Thompson/ Benedict Bridgerton/ Bridgertonların 2.oğlu
 • Luke Newton/ Colin Bridgerton/ Bridgertonların 3.oğlu
 • Sabrina Barlett/ Siena Rosso/ Opera şarkıcısı
 • Florence Hunt/Hyacinth/ Bridgertonların en küçük kızı
 • Will Tilston/Gregory Bridgerton/Bridgertonların en küçük oğlu
 • Ben Miller/Lord Featherington/ Featheringtonların babası
 • Ruby Stokes/Francesca Bridgerton/ Bridgertonların 3.kızı
 • Golda Rosheuvel/ Queen Charlotte/ Kraliçe
 • Kathryn Drysdale/ Genevieve Delacrois/ Terzi
 • Martins Imhangbe/ Will Mondrich/ Simon’nun yakın arkadaşı
 • Bessie Carter/ Prudence Featherington/ Featheringtonların büyük kızlarından biri
 • Harriet Cains/ Philippa Featherington/ Featheringtonların büyük kızlarından biri

Yazar: Semanur Sönmez

1997 yılında Ordu'da doğdum. 2019'dan beri fizyoterapistim. Hali hazırda atanmayı bekliyorum. Bu tekdüze hayatımı kitap, film ve dizi içerikleri ile renklendirmeye çalışıyorum. Bu renkli hayatı merak edersen eğer İnstagram etiketime tıklayabilirsin. Heyecanla seni bekliyor olacağım :)

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir