Kore’yi Sevmenizi Sağlayacak En İyi 7 Kore Dizisi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da insanların Güney Kore’ye olan merakı artıyor. Bu yüzden Güney Korelilerin gelenekleri, dilleri, yaşayış stilleri, güzellik rutinleri, müzik grupları, dramaları ve daha bir sürü şeyi gündemde her zaman yerini alıyor. Bilindiği üzere Türkiye ve Güney Kore kardeş ülke olarak nitelendirilmekte. Bu da halkımızdaki ilgi ve sempatiyi artıran faktörlerin başında geliyor. Kore dalgasının en büyük kitlesini oluşturan kesimi Kore dizileri sevenler desek sizi yanıltmış olmayız. Çünkü bir ülkenin yapımlarını izleyerek o ülkenin kültürüne ve yaşayışına hakim olmaya çalışmak yapılabilecek en mantıklı şeylerden. Tabii tek neden de bu değil. Kore dramları romantik komedi olmalarıyla ya da tam bir dram içermeleriyle bilinir. Yaşayamadığınız peri masallarına ve romantizme tek bir tıkla ulaşıp kendinizi yakışıklı erkek başrolün kollarında hissedebilirsiniz. Ya da müzik videolarında gördüğünüz ve sevdiğiniz idolleri bir dizide görebilirsiniz. Kore dramaları size az ve öz bölümle görmek istediğiniz şeyleri vermek için tasarlanmış bir hayal dünyasıdır.

Bu yüzden özellikle mutsuz hissettiğiniz bir dönemde kendinizi bu romantizm dolu dünyalara bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için de sizlere en iyi Kore dramalarından bir derleme yaptık. Ve uyarıyoruz her diziyi bir oturuşta bitirmek isteyebilirsiniz. Dikkatli olun bizden söylemesi.

En İyi Kore Dizileri

Boys Over Flowers

Yapım Yılı: 2009
IMDB:8,1
Bu yapım Kore dramalarına başlama kararı aldıysanız ilk izlemeniz gerekenlerden biri olma özelliğini taşıyor. Yayınlandığı tarihte Kore’de fazlasıyla ses getirmiş ve geniş hayran kitlelerine ulaşmıştır. Ülkemizde TRT’de de yayınlanmış olan bu dizi varlıklı ailelerin çocuklarının okuduğu Shinhwa Lisesi’nde geçiyor. Lisenin liderleriyse zengin, havalı ve popüler erkeklerin oluşturduğu F4 grubudur. Fakat Geum Jan Di adında halktan bir kızın okullarına gelmesiyle dengeler tamamen bozulacaktır. Dizimiz grubun lideri ve en zengin üyesi Gu Jun Pyo, grubun yetenekli ve ılımlı yüzü Yoon Ji Hyo ve diğer iki F4 üyesiyle başrol kızımız Jan Di arasında yaşanacak olayları konu alıyor. Son derece eğlence ve romantik komedi içeren bu dizi 25 bölümden oluşuyor. Ayrıca başrolde Lee Min Ho’nun olduğunu da belirtelim.

Empress Ki

Yapım Yılı: 2013
IMDB:8,6
Listemize tarihi bir dramayla devam ediyoruz. Ülkenin en meşhur oyuncularından olan Ha Ji Won ve yakışıklı oyuncu Ji Chang Wook, Joo Jin Mo ve birçok ünlünün yer aldığı bu drama tarihte Cengiz Han tarafından kurulan Yuan İmparatorluğuna hükümdar olmuş Goryeolu(Kore o zamanlar 3 krallıktan oluşuyor, onlardan biri) Kraliçe Ki’nin hikayesini ele alıyor. Ki’nin kraliçe olabilmek için geçtiği yollar ve yaptığı fedakarlıkları işleyen bu dizi kendi yılında reyting rekorları kıran bir yapım olmuştur. Bir hizmetçiyken bambaşka bir ulusun kraliçesi olup 37 seneye yakın tahtta kalan Kraliçe Ki’nin hayatını konu alan bu drama ilkleriniz arasında olmalı. Dram, romance, ihanet, ihtiras, tarih… Aradığınız her şeyi bulacağınız ve tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz bir dizi olacağının garantisini verebiliriz.

Goblin

Yapım Yılı: 2016
IMDB:8,8
Fantastik ve oldukça popüler bir yapımla devam ediyoruz. Kore ve ülkemizde gerçekten çok büyük kitlelere ulaşabilmiş bu dizinin konusu, bir Kore eski hikayelerinde geçen Goblin adında ölümsüz bir varlık olan Kim Shin’in, onu ölümsüzlüğe mahkum etmiş olan kılıcı göğsünden tek çıkarabilecek kişiyi yani hikayede geçen Goblin’in gelinini bulmaya çalışmasıdır. Yüzyıllardır bu insan gelini aramaktadır çünkü sevdiği herkesin dünyadan göçüşüne şahit olmuştur ve artık bunu istememektedir. Gelinini ararken hafızasını kaybetmiş bir ölüm meleğiyle tanışır ve birlikte yaşamaya başlarlar bu durum ikisinin de hayatına bambaşka bir yön verir. Bu arayışta Kim Shin’in karşısına lise öğrencisi ve ışık saçan bir kişiliği olan Ji Eun Tak’ın çıkmasıyla her şey tamamen değişir. Acaba tutulduğu bu kız aradığı gelini olabilir mi? Eğer oysa Goblin’imiz aşık olduğu kız bırakıp ölümsüzlüğünden vazgeçebilecek mi? Merak ediyorsanız o zaman ekran başına. Kadrosunda iki meşhur aktör olan Gong Yoo ve Lee Dong Wook’u barındıran bu dizi hala etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Secret Garden

Yapım Yılı: 2010
IMDB:8,6
Kore dizilerini araştırmaya başladıysanız bu diziyi görmemiş olma ihtimaliniz çok düşük. Çünkü bu da gerçekten çok popüler ve hala sahneleri canlandırılan bir dizi. Hikayemiz yakışıklı, zengin ve fazlasıyla küstah, çocukça bir karakteri olan esas oğlanımız Kim Joo Won ve bir aksiyon filmi dublörü olan başarılı, hırslı ve güzel esas kızımız Gil Ra Im’in yollarının kesişmesiyle başlar. İkili bir gün gizemli bir bahçesi olan eve girerler ve burada onlara ikram edilen bir içecekten içerler. Ertesi sabah uyandıklarında vücutlarının yer değiştirmiş olduğunu görürler. Bu işin içinden çıkmaya çalışan karakterlerimiz arasındaki romantik komediye sizin de şahit olmanızı öneririz. Ha Ji Won ve Hyun Bin’in başrollerini paylaştığın bu yapım yeni başlayanlar için kesinlikle izlenmesi gerekenlerden.

The Heirs

Yapım Yılı: 2013
IMDB:7,8
Kore’de gençlik dizileri kadar popüler şey yok desek sizi yanıltmış olmayız. Yine dizimiz zengin kesimin hayatını içermekte. Adından da anlaşılacağı üzere dizimizde birbirinden zengin varisler bulunuyor. Bu varislerin hayatına giren fakir esas kızımız Cha Eun Sang, varislerin ona aşık olmasıyla ortalığı baya karıştıracak ve istemeyerek dizideki erkekleri birbirine düşürecektir. Hem arkadaşlık hem aşk hem de aile bağlarını irdeleyen bu masalsı yapım en popüler dramalar arasındadır. Başrollerinde Park Shin Hye, Lee Min Ho, Kim Woo Bin ve birçok ünlü ismi barındırmasıyla zaten tutulan bir yapım olacağını belli etmiş bir dizidir.

Descendants of the Sun

Yapım Yılı: 2016
IMDB:8,5

Kore’yi ve drama severleri tamamen ekrana bağlayan bir yapımla devam ediyoruz. Reytinglerde birinciliği asla başka diziye kaptırmayan, başrollerinin ulusun aktris ve aktörü ilan edildiği son derece popüler bir dizi bu. Dizinin konusuysa Birleşmiş Milletler barış gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi Jin ile gönüllülerin çalıştığı barış kuvvetlerinin bulunduğu bölgeye hastanesi tarafından gönderilen başka bir deyişle sürgün edilen güzel Doktor Kang Mo Yeon arasında gelişen aşk hikayesidir. İzlerken kalbinizi çarptıracak bir romance sizi bekliyor. Romantik komedinin bütün öğelerini barındıran bu dizinin meşhur başrollerine Song Joong Ki ve Song Hye Ko hayat vermektedir. Küçük bir dedikodu daha söyleyelim ikili bu diziden sonra gerçek hayatta evlenmişlerdir. İkilinin kimyası ve bu dizi sizde de birine aşık olma isteği yaratabilir.

Another Miss Oh

Yapım Yılı: 2016
IMDB:8,1

Yine Kore’de çok izlenmiş bir yapım var karşınızda. Bu sefer konu biraz daha olağan romantik komedinin dışında ama yine bir romantik komedi. Hikayemiz bambaşka kişiliklere sahip olan ama aynı ismi paylaşan iki farklı kadının aynı iş yerinde çalışmaya başlamasıyla başlıyor. Oh Hae Young’lardan biri liseden beri başarılı, güzel ve oldukça popülerken diğeri ise oldukça sıradan ve dikkat çekici bir tarafı olmayan biridir. Popüler kızımıza aşık ünlü ses yönetmeni Park Do Kyung, Oh Hae Young’un evleneceğini duyar ve bu evlik olmaması için kızımızın nişanlısının hapse girmesini sağlar. Fakat gerçekte evlenecek olan kişi kendi aşkı değil, diğer sıradan Oh Hye Young’tur. Bambaşka bir kadının hayatını değiştirdiğini geç fark eden Do Kyung ve hayatı tamamen değişmiş olan Hae Yong arasında yaşananları izlediğimiz oldukça keyifli bir yapım. Klişelerin dışına çıkmış ve fazlasıyla popülerleş bir yapım olmasıyla listemizde yerini fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Başrollerde ünlü idol grubu Shinhwa üyesi Eric Mun ve bu diziyle parlayan Seo Hyun Jin bulunmaktadır.

Yazar: İrem Şirin

1994 yılında İstanbul'da doğdu. Şu an University of Palermo'da Çevre Mühendisliği okuyor. Gündelik hayatından arta kalan zamanını yazarak geçirmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

The Blacklist Dizisi Konusu ve Oyuncuları

NBC ekranlarında yayınlanan The Blacklist, son dönemlerin en başarılı suç dizilerinden biri. Jon Bokenkamp’ın yaratıcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir