The Handmaid’s Tale Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Merhaba! 🙂 Sizlere mükemmel bir distopik dizi ile geldim. Türkçe çevirisi Damızlık Kızın Öyküsü olan Hulu dizisi, Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Hatta bildiğim kadarıyla ilk romanının devamı olan Ahitler kitabı, dizinin beklenen 4. ve 5. sezonunu ele almıştır. İlk kitabını okumuş ve mevcut olan 3 sezonu da izlemiş biri olarak kesinlikle harika derecede korkunç, psikolojik bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Aldığı birçok ödülle de hala Hulu’nun gözbebeklerinden. Hemen konusuna geçelim derim 🙂

The Handmaid’s Tale Dizisi Konusu

Normal, özgür bir hayatın içindeyken gündem olan doğurganlık oranlarının azalması konusu herkes için büyük bir sorun haline geliyor. Kimse eskisi kadar özgür olamıyor. Doğurgan kadınları zorla ailelerinden ayırdıkları ve onları en yüksek mertebedeki komutanlar ve onların kısır eşlerine damızlık olarak gönderilmelerini konu alıyor. Böyle bir rejim Amerika’yı sarıyor. Adı da Gilead rejimi. İlk başlarda kadınları işlerinden çıkarıyorlar, herhangi bir maddi özgürlükleri olmuyor kendi paralarını kullanamıyorlar anca kocalarına veya yakın erkek akrabalarına aktarabiliyorlar. Buraya kadar oldukça ataerkil bir toplum oluştuğunu anlamışsınızdır.

Kadınların hiçbir düşünceleri, istekleri önemli değil. Bunu baş karakterimiz Offred’in “Biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu” cümlesinden anlayabiliriz. Bütün damızlıkların eski hayatı hakkında konuşması ve eski isimlerini kullanmaları yasak. Komutanlarının isimlerine iyelik eki ekleniyor ve yeni isimleri o oluyor. Örnek olarak Offred, Ofglen… Damızlıklar tek bir renk giyebiliyorlar o da kırmızı uzun bir elbise. Dikkat çekmesi, doğurganlığı ve kanı temsil etmesinden dolayı. Komutanların eşleri mavi, evlerdeki hizmetçi-aşçı konumundaki Marthalar yeşil, fakir erkeklerin eşleri olan kadınlara ekonokadın diyorlar ve onlar da ucuz elbiseler giyiyorlar. Bir de damızlıkları ‘terbiye eden’ teyzeler var onlar da kahverengi renkte giyiniyorlar.

Bunlar dışında bu rejimde muhafızlar ve gözler var. Damızlıkların korkulu rüyaları muhafızlardır. Aslında muhafızların hiçbir statüsü yok gerçek asker değiller ve kadınlarla ilişki yaşayamazlar. Gözler ise kurallara uymayan damızlıkları hatta bazen eşleri ve komutanları bile alıp götürenlerdir. Yani ya ölüme ya kolonilere ya da jezebellere. Öldürülen kişileri de Duvar denilen bir yere bir hafta boyunca asarlar. Bunun da görünmesini isterler. Yanlış yaptıklarında ne olduğunu bilmelerini…

Damızlıklar 2 yıl Kırmızı Merkez’de teyzelerden eğitim gördükten sonra evlere gönderiliyorlar. Dışarı çıkmaları yasak, evin market alışverişi dışında. Ona da komşu damızlıklardan biriyle ikişer halde gidiyorlar ve birbirlerinin casusu oluyorlar. Tek bir görevleri var o da komutan ve eşine çocuk verebilmek. Doğum yaptıktan sonra birkaç ay bebeği emzirip başka eve yollanıyorlar. Çocukla bütün bağları kopuyor. En büyük ve sarsıcı konu ise Seremoni akşamları.Her damızlık görev aldığı evde komutanı ve eşinin yatak odasında tecavüz edilir. Üçü de orada bulunur. Onlara sorarsak bu büyüleyici, kıymetli bir görev ama damızlıklara sorarsak tecavüz başka hiçbir şey değil. Bu sahneler aşırı etkileyiciydi ilk izlediğinizde psikolojinizi zorlayabilir. Bir de doğum sahneleri oldukça sarsıcı. Hamile olan damızlık doğum yaparken iki katlı bir sandalyenin ikinci katına evin eşi oturur ve sanki doğum yapan oymuş gibi diğer eşler ona destek olur. Damızlığa ise diğer damızlıklar destek olur.

Bu dünyada baş karakterimiz Offred yani gerçek adı June, kızı Hannah’yı kurtarmaya çalışır. June’un dilinden izliyoruz her şeyi.

The Handmaid’s Tale Oyuncuları

Spoiler vermemek için bütün karakterleri yüzeysel anlatacağım. Gönül isterdi ki uzun uzun hakkında konuşuyum 🙂

Elisabeth Moss / Offred

Harika bir oyunculuk performansı gösteren Elisabeth’in bütün ödülleri hak ettiğini söyleyebilirim. Kendini karaktere o kadar çok vermiş ki izlerseniz dediğimi anlayacaksınız. Çok güçlü, sağlam duran bir damızlık. Oldukça cesur olduğunu da söylemeliyim. Çoğunlukla sizi sinir eden bir tipi de oluyor açıkçası. Sevmek ve gıcık olmak arasında gidip geliyorsunuz.

Yvonne Strahovski / Serena Joy

Offred’in evindeki eş karakterini Yvonne canlandırıyor. Aşırı soğuk ve sinir bir tip. Çok hırslı deli gibi bebek istiyor. Size sinir krizleri yaşatır. Tam aferin derken size onu dedirttirmez ama çok güzel oynadığını da söylemden geçmeyelim.

Ann Dowd / Aunt Lydia

Teyzelerin en başındaki bu manyak kadın sizi delirtecek. Demedi demeyin! Tam bir psikopat. Resmen damızlıkların beynini yıkamak için harika bir karakter. Merhametli bir yanı vardır diyorsunuz ama nafile. Damızlıkların kontrölü teyzelerin elinde. Deli gibi hepsiyle tek tek uğraşıyorlar.

Joseph Fiennes / Komutan Fred Waterford

Offred’in komutanı oluyor kendisi. Bu Gilead rejiminin de aşığı desem yeridir. Bayılıyor adam. Önceki damızlıkları odasında intihar ettiği için Offred’e daha ılımlı yaklaşmaya çalışıyor ama ona tecavüz ettikten sonra bunun ne önemi var Fred diye soruyoruz.

Max Minghella / Nick Blaine

Fred’in şoförü. Aynı zamanda bir muhafız. Sessiz,sadık bir tip ama oldukça önemli bir karakter de.

Diğer Oyuncular
  • Alexis Bledel / Ofglen
  • Madeline Brewer / Ofwarren
  • Samira Wiley / Moira
  • Amanda Brugel / Rita
  • O. T. Fagbenle / Luke Bankole
  • Bradley Whitford / Joseph Lawrence
  • Nina Kiri / Alma

Dizinin renklerinin de çok güzel seçildiğini söyleyelim ve bu yazımızı da bitirelim 🙂 Şimdiden iyi seyirler dilerim! Praise be 😉

Yazar: Çiğdem Özaşır

1999, Kayseri doğumlu. Erciyes Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema 4.sınıf öğrencisi. Okumayı ve seyretmeyi çok sever, bir de bunları kendi hisleriyle yazıya dökmeyi daha çok sever!!

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir