En İyi Çağan Irmak Filmleri

Türk Sineması’nın dram filmleriyle özdeşleşen ismi Çağan Irmak, kariyerine birçok unutulmaz eser sığdırdı. Babam ve Oğlum, Issız Adam gibi ünü ilke sınırlarını aşan filmlerin yönetmeni Çağan Irmak’ın, en sevilen filmlerini bir araya getirdik.

Babam ve Oğlum

Çağan Irmak Filmleri - Babam ve Oğlum

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 8,3

Çağan Irmak denilince ilk akla gelen film Babam ve Oğlum, aynı zamanda Türk Sineması’nın mihenk taşlarından biri. Dram türünün en başarılı örneği olan Babam ve Oğlum, aylarca gişede bir numara olarak kalması ve rekor hasılata imza atması nedeniyle de döneminde oldukça konuşuldu. Bir aile draması olan film, eşini doğumda kaybetmiş Sadık’ın, oğlu Deniz’i alarak kasabada yaşayan babasının yanına dönmesini konu alır. Filmin başrolünde etkileyici performansları ile Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor ve Hümeyra yer almaktadır.

Dedemin İnsanları

Çağan Irmak Filmleri - Dedemin İnsanları

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 8,0

Çağan Irmak’ın Çetin Tekindor ve Hümeyra ile ikinci iş birliği olan film, sıcak bir Ege hikayesi sunuyor. Mehmet Bey ve ailesi, Yunanistan ile yapılan mübadele döneminde Girit’ten İzmir’e göçmüştür. İzmir’e yerleşen aile, sıcakkanlılığı ve yardımseverliği sonucunda takdir gören bir aile haline gelir. Ancak Mehmet Bey’in küçük torunu Ozan, ailesinin Yunan kökleri nedeniyle dışlanmaktan korkmaktadır. Film, Ozan ve Mehmet Bey’in bu sakin kasabada geçmişi kucaklama hikayesini anlatır.

Mustafa Hakkında Her Şey

Çağan Irmak Filmleri - Mustafa Hakkında Her Şey

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,6

Mustafa’nın başarılı bir işi, sevgi dolu bir ailesi vardır. Kusursuz ilerleyen hayatı, karısının geçirdiği bir kaza sonucu alt üst olur. Mustafa, karısını bu kazada kaybeder ancak karısı geride birçok sırrı da beraberinde götürmüştür. Mustafa, kaza sırasında karısının yanında olan yabancıyı sorgulayarak olayı öğrenmeye çalışır. Çağan Irmak’ın dram ağırlıklı filmografisinde kendine has bir yeri olan film, Fikret Kuşkan ve Nejat İşler’in performansları ile önem kazanır.

Unutursam Fısılda

Çağan Irmak Filmleri - Unutursam Fısılda

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,5

Çağan Irmak’ın yakın dönem işlerinden olan Unutursam Fısılda, gerçek bir öyküden esinlenilmiştir. Sakin bir kasabada sıradan bir hayat süren Hatice, şarkı söylemeyi çok sever. Baskıcı ailesi yüzünden bu tutkusundan kimseye söz edememektedir. Kasabaya yeni gelen kaymakamın oğlu Tarık, Hatice’nin müzik sevgisini körükleyerek yardımcı olmayı teklif eder. Böylece Hatice ve Tarık, kendilerine yeni bir hayat kurmak üzere her şeyi geride bırakır. Müzikal dram türündeki filmin başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bürsin yer alır.

Bizi Hatırla

Çağan Irmak Filmleri - Bizi Hatırla

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,4

İyi bir işi ve ailesi olan Kaan, bu hayat telaşının içerisinde babasını ihmal etmektedir. Babası Eşref’in geçirdiği ani rahatsızlık, uzun süredir hissettiği vicdani sorgulamaları da gün yüzüne çıkarır ve Kaan babasını yanına aldırmaya karar verir. Ancak yıllar sonra bir araya gelen baba oğulun birbirine alışması zaman alacaktır. Eşref rolündeki Altan Erkekli ve Kaan rolündeki Tolga Tekin, dokunaklı bir baba oğul hikayesini beyaz perdeye taşır.

Tamam Mıyız?

Çağan Irmak Filmleri - Tamam Mıyız?

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,1

İhsan ve Temmuz bambaşka hayatlar yaşayan iki insandır. İhsan, fiziksel engeli nedeniyle hayatını birilerine bağımlı olarak sürdüren içine kapanık bir gençtir. Temmuz ise hayata erken yaşta atılan, idealist bir heykeltıraştır. Temmuz elindekileri kaybettikten sonra yolu İhsan ile kesişir. İkili, umutsuz hayatlarında birbirlerine destek olmaya başlar. Başrolde, dikkat çeken performansı ile Aras Bulut İynemli ve Deniz Celiloğlu yer almaktadır.

Karanlıktakiler

Çağan Irmak Filmleri - Karanlıktakiler

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,1

Karanlıktakiler, birçok izleyici tarafından Çağan Irmak’ın en karanlık filmi olarak görülür. Derya Alabora ve Erdem Akakçe’nin başrolü paylaştığı filmde, Egemen ve annesi arasındaki hastalıklı anne-oğul ilişkisi anlatılır. Hala annesiyle birlikte yaşamakta olan 40’ına merdiven dayamış Egemen, kendisine saplantı derecesinde düşkün olan annesinden kurtulamamaktadır.

Issız Adam

Çağan Irmak Filmleri - Issız Adam

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 6,8

Müzikleri ve atmosferi ile kendine hayran bırakan film, romantik ilişkilerin jargonunu değiştirerek birçok kişinin hayatına ıssız adam kavramını soktu. Filmde zengin ve bohem bir hayat süren Alper, kendi halinde, sıcakkanlı ve merhametli bir kadın olan Ada’ya aşık olur. Ancak daha önce aşkı hiç deneyimlememiş olan Alper bu ilişki içinde giderek boğulmaya, hem kendine hem de Ada’ya zarar vermeye başlar.

Nadide Hayat

Çağan Irmak Filmleri - Nadide Hayat

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 6,4

Nadide Hayat, Demet Akbağ’ın sırtlandığı bir komedi filmidir. Nadide, çok sevdiği eşini aniden kaybedince hayatın kısalığını fark eder. Bu nedenle canının istediği her şeyi, ertelemeden yapmaya karar verir. Nadide’nin bu ani değişiminin ilk durağı ise heyecan verici bir gemi turudur.

Benim Adım Feridun

Çağan Irmak Filmleri - Benim Adım Feridun

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 5,4

Başrollerini Halil Sezai, Büşra Pekin ve Özge Borak’ın paylaştığı romantik komedi filminde Ersan, uzun süreli bir ilişkiden yeni çıkmış, umutsuz ve perişandır. Kafasını dağıtmak için gittiği yabancı bir düğünde, damadın babası tarafından hiç görmediği yeğeni Feridun sanılır. Ersan, düğündeki bir diğer davetli Hayal’i görünce bu oyuna devam etmeye karar verir.

Çocuklar Sana Emanet

Çağan Irmak Filmleri - Çocuklar Sana Emanet

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 5,3

Çağan Irmak kariyerindeki niş işlerden biri olan Çocuklar Sana Emanet, travmatik bir olayı arkasında bırakmak için şifacı bir kadından medet uman Kerem’in sancılı iyileşme sürecini konu alıyor. Gerilim türündeki filmde, Engin Akyürek ve Hilal Altınbilek başrolü paylaşıyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir