Christian Bale‘nin Rol Aldığı En İyi 10 Film

Unutulmaz filmlerin başrol oyuncusu, usta yönetmen Christopher Nolan’ın gözbebeği, yeri geldiğinde rolü için yemeden içmeden kesilen Hollywood’un ünlü aktörü Christian Bale… Ee bize de bu gözde oyuncunun kaçırmadan izlemeniz gereken en güzel 10 filmini sıralamak düşer.

Batman Begins

En İyi Christian Bale Filmleri - Batman Begins

Yapım Yılı: 2005

IMDb: 8.2

Batman serisinin ilk filmi ‘Batman Begins’te Christian Bale, ailesi öldürülen ve Batman kimliğini ortaya çıkarıp kötülerle mücadele elen Bruce Wayne olarak beyazperdede boy gösteriyor. 3 filmden oluşan serinin yönetmenliği, dahi yönetmen Christopher Nolan tarafından yapılırken Christian Bale ise bu üçleme ile oyunculuk kariyerini bir hayli parlatıyor.

The Dark Knight

En İyi Christian Bale Filmleri - The Dark Knight

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 9.0

Serinin ikinci filminde ise Batman (Christian Bale), Gotham sokaklarını suçlulardan korumaya çalışırken suç dehası Joker’in (Heath Ledger) ortaya çıkması işini bir hayli zorlaştırıyor. Gerilimin ivme kaybetmeden devam ettiği filmde Gary Oldman, Michael Caine ve Morgan Freeman gibi usta oyuncular da Bale’ye eşlik ediyor.

The Dark Knight Rises

En İyi Christian Bale Filmleri - The Dark Knight Rises

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 8.4

Bu sefer Batman’ın (Christian Bale), Gotham şehrini tehdit eden oldukça güçlü bir suç lideri Bane ile zorlu mücadelesini serinin son filmi ‘The Dark Knight Rises’ ile izliyoruz. Filmde Tom Hardy ve Anne Hathaway gibi oyunculara yer verilirken hız kesmeyen aksiyonuyla da kapanış seriye yakışır bir şekilde yapılıyor.

The Prestige

En İyi Christian Bale Filmleri - The Machinist

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 8.5

‘The Prestige’ filmi konusuyla iki sihirbazın ölesiye rekabetine odaklanırken bizler de  yönetmen Christopher Nolan’ın yeteneği önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Christian Bale ve Hugh Jackman tarafından canlandırılan iki sihirbaz birbirlerine akıl almaz hamleler yaparken, film ise ters köşe yapan sonuyla adeta isminin hakkını veriyor. Dikkatlice izlendiği vakit aslında üç perdelik bir sihir hilesinden oluştuğu farkedilen film, kurgusuyla izleyicisine müthiş bir illüzyon gösterisi sunuyor.

The Fighter

En İyi Christian Bale Filmleri - The Fighter

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.8

Christian Bale’ye Oscar kazandıran ‘The Fighter’ filmi gerçek hayattan uyarlama spor ve dram dolu bir hikayeyi beyazperdeye taşıyor. Parçalanmış ailelerini bir araya getirmek için her şeye rağmen bir araya gelen iki kardeş Christian Bale ve Mark Wahlberg tarafından canlandırılırken, ‘The Fighter’ izleyiciyi derinden etkileyen atmosferiyle yayınlandığı yıla damgasını vurmayı başarıyor.

The Machinist

En İyi Christian Bale Filmleri - The Machinist

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.7

Konusunu yaklaşık bir yıldır uyuyamama  hastalığına sahip bir fabrika çalışanının hikayesinden alan The Machinist, aslında derinlere inildiği vakit bir adamın vicdanıyla hesaplaşmasını gizem dolu bir kurguyla anlatıyor. Mesleği sebebiyle yorgun olma gibi bir lüksü olmayan ancak hem fiziksel sağlığı hem de akli dengesi bozulan Trevor Reznik (Christian Bale), çalıştığı yerde bir makine kazasına sebep olunca şaşırtıcı olayların ardı arkası kesilmiyor. Sırf filmdeki karakter için bir deri bir kemik kalan Christian Bale’nin hatrına izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz film, izleyicisine psikolojik anlamda gerilim yaşatırken, sürpriz sonuyla da bizce kült filmlerden biri olmayı başarıyor.

The Big Short

En İyi Christian Bale Filmleri - The Big Short

Yapım Yılı: 2015

IMDb: 7.8

2000’lerin ortalarında sinyallerini yakan bir finansal kriz, riskli yatırımlar, modern bankacılık ve bir grup finansçı… Adam McKay’in yönetmenliğindeki The Big Short, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını kazanırken iddialı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri bir hayli çekiyor. Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carrell ve Brad Pitt gibi isimleri izlediğimiz film komedi türünde oldukça başarılı bir yapımken dram türünün de kapılarını tıklatarak izleyenlere kalite dolu anlar yaşatıyor.

American Psycho

En İyi Christian Bale Filmleri - American Psycho

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.6

Sıradan bir hayata sahipmiş gibi gözüken ancak karanlık tarafının oldukça derin olduğu akıl hastası bir adamın hikayesinin anlatıldığı filmde başrol olarak Christian Bale’yi görüyoruz. Suç-gerilim-korku üçlemesinin ustaca yaşatıldığı film ciddi psikolojik analizleri içermekten de geri kalmadığı halde Christian Bale’nin mükemmel oyunculuk performansı maalesef filmin kurgusunu ve teknik özelliklerini gölgede bırakıyor.

Equilibrium

En İyi Christian Bale Filmleri - Equilibrium

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.5

Kurt Wimmer tarafından yazılan ve yönetilen ‘Equilibrium’, bilimkurgu-distopik bir film olarak karşımıza çıkıyor. 3.Dünya Savaşının sonuçlarıyla yüzleşen toplum, insani duyguları yok etmeye çalışan baskıcı sistem ve bu yeni dünyanın önde gelen cellatı John Preston… Aksiyon ve gerilimin bir hayli yüksekte tutulduğu filmin başrolünde Christian Bale’yi ve ona eşlik eden Sean Bean’i görüyoruz.

Hostiles

En İyi Christian Bale Filmleri - Hostiles

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.2

Christian Bale’yi bu sefer savaşın etkisiyle sert bir karaktere bürünen ABD subayı Joseph Blocker olarak izliyoruz. Western filmi olan ‘Hostiles’,  Scott Cooper’ın yönetmenliğiyle vahşi batıyı alışılmışın dışında bir şablon ile seyirciye sunuyor. Filmde Rosamund Pike da oyunculuğunu sergilerken, Christian Bale de her zamanki gibi oynadığı karakterin hakkını vermeyi başarıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

The Irishman Konusu ve Oyuncuları

The Irishman Filmi Konusu ve Oyuncuları

Sinema alanında oldukça verimli bir yıl olan 2019, son aylarında Martin Scorsese’in 20 yıllık emeği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir