Christian Bale‘nin Rol Aldığı En İyi 20 Film

Unutulmaz filmlerin başrol oyuncusu, usta yönetmen Christopher Nolan’ın gözbebeği, yeri geldiğinde rolü için yemeden içmeden kesilen Hollywood’un ünlü aktörü Christian Bale… Ee bize de bu gözde oyuncunun kaçırmadan izlemeniz gereken en güzel 10 filmini sıralamak düşer.

Batman Begins

En İyi Christian Bale Filmleri - Batman Begins

Yapım Yılı: 2005

IMDb: 8.2

Batman serisinin ilk filmi ‘Batman Begins’te Christian Bale, ailesi öldürülen ve Batman kimliğini ortaya çıkarıp kötülerle mücadele elen Bruce Wayne olarak beyazperdede boy gösteriyor. 3 filmden oluşan serinin yönetmenliği, dahi yönetmen Christopher Nolan tarafından yapılırken Christian Bale ise bu üçleme ile oyunculuk kariyerini bir hayli parlatıyor.

The Dark Knight

En İyi Christian Bale Filmleri - The Dark Knight

Yapım Yılı: 2008

IMDb: 9.0

Serinin ikinci filminde ise Batman (Christian Bale), Gotham sokaklarını suçlulardan korumaya çalışırken suç dehası Joker’in (Heath Ledger) ortaya çıkması işini bir hayli zorlaştırıyor. Gerilimin ivme kaybetmeden devam ettiği filmde Gary Oldman, Michael Caine ve Morgan Freeman gibi usta oyuncular da Bale’ye eşlik ediyor.

The Dark Knight Rises

En İyi Christian Bale Filmleri - The Dark Knight Rises

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 8.4

Bu sefer Batman’ın (Christian Bale), Gotham şehrini tehdit eden oldukça güçlü bir suç lideri Bane ile zorlu mücadelesini serinin son filmi ‘The Dark Knight Rises’ ile izliyoruz. Filmde Tom Hardy ve Anne Hathaway gibi oyunculara yer verilirken hız kesmeyen aksiyonuyla da kapanış seriye yakışır bir şekilde yapılıyor.

The Prestige

En İyi Christian Bale Filmleri - The Machinist

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 8.5

‘The Prestige’ filmi konusuyla iki sihirbazın ölesiye rekabetine odaklanırken bizler de  yönetmen Christopher Nolan’ın yeteneği önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Christian Bale ve Hugh Jackman tarafından canlandırılan iki sihirbaz birbirlerine akıl almaz hamleler yaparken, film ise ters köşe yapan sonuyla adeta isminin hakkını veriyor. Dikkatlice izlendiği vakit aslında üç perdelik bir sihir hilesinden oluştuğu farkedilen film, kurgusuyla izleyicisine müthiş bir illüzyon gösterisi sunuyor.

The Fighter

En İyi Christian Bale Filmleri - The Fighter

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.8

Christian Bale’ye Oscar kazandıran ‘The Fighter’ filmi gerçek hayattan uyarlama spor ve dram dolu bir hikayeyi beyazperdeye taşıyor. Parçalanmış ailelerini bir araya getirmek için her şeye rağmen bir araya gelen iki kardeş Christian Bale ve Mark Wahlberg tarafından canlandırılırken, ‘The Fighter’ izleyiciyi derinden etkileyen atmosferiyle yayınlandığı yıla damgasını vurmayı başarıyor.

The Machinist

En İyi Christian Bale Filmleri - The Machinist

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.7

Konusunu yaklaşık bir yıldır uyuyamama  hastalığına sahip bir fabrika çalışanının hikayesinden alan The Machinist, aslında derinlere inildiği vakit bir adamın vicdanıyla hesaplaşmasını gizem dolu bir kurguyla anlatıyor. Mesleği sebebiyle yorgun olma gibi bir lüksü olmayan ancak hem fiziksel sağlığı hem de akli dengesi bozulan Trevor Reznik (Christian Bale), çalıştığı yerde bir makine kazasına sebep olunca şaşırtıcı olayların ardı arkası kesilmiyor. Sırf filmdeki karakter için bir deri bir kemik kalan Christian Bale’nin hatrına izlenmesi gerektiğini düşündüğümüz film, izleyicisine psikolojik anlamda gerilim yaşatırken, sürpriz sonuyla da bizce kült filmlerden biri olmayı başarıyor.

The Big Short

En İyi Christian Bale Filmleri - The Big Short

Yapım Yılı: 2015

IMDb: 7.8

2000’lerin ortalarında sinyallerini yakan bir finansal kriz, riskli yatırımlar, modern bankacılık ve bir grup finansçı… Adam McKay’in yönetmenliğindeki The Big Short, En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını kazanırken iddialı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri bir hayli çekiyor. Christian Bale, Ryan Gosling, Steve Carrell ve Brad Pitt gibi isimleri izlediğimiz film komedi türünde oldukça başarılı bir yapımken dram türünün de kapılarını tıklatarak izleyenlere kalite dolu anlar yaşatıyor.

American Psycho

En İyi Christian Bale Filmleri - American Psycho

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.6

Sıradan bir hayata sahipmiş gibi gözüken ancak karanlık tarafının oldukça derin olduğu akıl hastası bir adamın hikayesinin anlatıldığı filmde başrol olarak Christian Bale’yi görüyoruz. Suç-gerilim-korku üçlemesinin ustaca yaşatıldığı film ciddi psikolojik analizleri içermekten de geri kalmadığı halde Christian Bale’nin mükemmel oyunculuk performansı maalesef filmin kurgusunu ve teknik özelliklerini gölgede bırakıyor.

Equilibrium

En İyi Christian Bale Filmleri - Equilibrium

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.5

Kurt Wimmer tarafından yazılan ve yönetilen ‘Equilibrium’, bilimkurgu-distopik bir film olarak karşımıza çıkıyor. 3.Dünya Savaşının sonuçlarıyla yüzleşen toplum, insani duyguları yok etmeye çalışan baskıcı sistem ve bu yeni dünyanın önde gelen cellatı John Preston… Aksiyon ve gerilimin bir hayli yüksekte tutulduğu filmin başrolünde Christian Bale’yi ve ona eşlik eden Sean Bean’i görüyoruz.

Hostiles

En İyi Christian Bale Filmleri - Hostiles

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.2

Christian Bale’yi bu sefer savaşın etkisiyle sert bir karaktere bürünen ABD subayı Joseph Blocker olarak izliyoruz. Western filmi olan ‘Hostiles’,  Scott Cooper’ın yönetmenliğiyle vahşi batıyı alışılmışın dışında bir şablon ile seyirciye sunuyor. Filmde Rosamund Pike da oyunculuğunu sergilerken, Christian Bale de her zamanki gibi oynadığı karakterin hakkını vermeyi başarıyor.

Ford V Ferrari

Christian Bale Filmleri - Ford V Ferrari

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 8,1

Geçtiğimiz yıl vizyona giren Oscar adayı filmde Christian Bale, 1966 Le Mans yarışlarına damgasına vuran pilot Ken Miles’a hayat veriyor. Karşısındaki isim Matt Damon ile dönemin dev markaları Ford ve Ferrari’nin yarışlar konusundaki hırsı ve mücadelesi de filmde yer alıyor. Ford V Ferrari, ses miksajı ve kurgu gibi teknik konularda da son zamanların en iyi örneklerinden biridir. Film, bu alanlarda Oscar ödülünün sahibi oldu.

American Hustle

Christian Bale Filmleri - American Hustle

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,2

American Hustle, yıldızlar geçidi kadrosu ile izleyicilerden tam not alan bir David O. Russel filmidir. Filmde, tarihin en büyük iki dolandırıcısı Irving ve Sydney, FBI tarafından köşeye sıkıştırılır. İkilinin hapse girmemesi için FBI tarafından büyük bir teklif yapılır. Kendileri gibi büyük dolandırıcıları yakalamak için FBI ile iş birliği yapmaları gerekir. Bunun üzerine ikili, FBI ajanı DiMaso’nun önderliğinde Atlantic City’e giderek büyük bir dolandırıcı çetesini çökertmeye çalışır. Bu gösterişli filmde Christian Bale’e Jennifer Lawrance, Bradley Cooper, Jeremy Renner ve Amy Adams gibi ünlü isimler eşlik eder.

Little Woman

Christian Bale Filmleri - Little Woman

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,3

Little Woman’ın trajik öyküsü farklı zaman dilimlerinde birçok kez beyaz perdeye taşındı. Gillian Armstrong tarafından çekilen filmde March ailesi, babalarının savaşa gitmesi ile sarsılır. Anneleri, tek başına kızlarını büyütmeye çalışır. Kız kardeşlerin her biri farklı karakterde olsa da birbirlerine oldukça bağlıdır. Ünlü bir yazar olmanın hayalini kuran Jo, zamanla hislerine yenik düşer.

Rescue Dawn

Christian Bale Filmleri - Rescue Dawn

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,3

Dieter Dengler, Amerikan Hava Yolları’nda görev alan başarılı bir pilottur. Vietnam’a yaptığı bir uçuş sırasında kaza geçirir ve kendini bir kampta esir bulur. Bu kamptan en kısa sürede kaçmayı planlayan Dieter, bunun için kendisi gibi esir düşen diğer savaş tutsaklarıyla işbirliği yapar. Werner Herzog’un yönetmenliğini yaptığı filmde Christian Bale başroldedir.

3:10 to Yuma

Christian Bale Filmleri - 3:10 to Yuma

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,7

Hollywood’un iki ünlü ismi Christian Bale ve Russel Crowe, western filmi 3:10 to Yuma’da bir araya gelir. Wade, uzun zamandır yakalanamayan azılı bir suçludur. Evans, nihayet yakalanan bu suçluyu adalete teslim etmek için 3:10’daki Yuma trenine götürecektir. Ancak bu yolculuk, Evans’ın Wade’i tanımasına fırsat verir ikili arasında dostluk başlar.

I’m Not There

Christian Bale Filmleri - I'm Not There

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 6,9

Muhteşem oyuncu performanslarına sahip olan film, bir müzik dehası olan Bob Dylan’ın yaşamına odaklanıyor. Birçok kült esere imza atan Bob Dylan, şöhretin ardında oldukça mütevazi bir hayat yaşamaktadır. Bu gizemli dehanın müziğini konu alan filmde Cate Blanchett Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Empire to the Sun

Christian Bale Filmleri - Empire to the Sun

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 7,7

Empire to the Sun, jenerasyonunun en iyi oyuncularından olan Oscar’lı aktör Christian Bale için oldukça önemli bir film. Bale, filmde 13 yaşında olmasına rağmen ortaya koyduğu performansla özel olduğunu hissettiriyor. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesinden koparılarak toplama kampına götürülen küçük Jim’in yaşadıkları anlatılıyor.

Public Enemies

Christian Bale Filmleri - Public Enemies

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,0

Public Enemies, Bryan Burrough’un “Amerika’nın En Büyük Suç Dalgası ve FBI’ın Doğuşu” adlı kitabından uyarlanmıştır. Filmde, Amerika’daki Büyük Bunalım yıllarında yaşananlar ve FBI’ın ilk yılları anlatılır. Film, gerçek hikayesine oldukça sadık kalarak izleyenlerden takdir toplamıştır. Başrolde Johnny ve Depp ve Christian Bale yer alır.

Vice

Christian Bale Filmleri - Vice

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,2

Her karakterinde bambaşka bir bedene bürünebilen yetenekli oyuncu Christian Bale, bu kez Amerika’nın 2001-2009 yılları arasında başkan yardımcılığını yapan Dick Cheney’i canlandırıyor. 9 Eylül gibi kritik bir dönemde Başkan George Bush’un yardımcılığını yapan Christian Bale, bu filmdeki performansıyla bir kez daha Oscar’a aday oluyor.

Out of the Furnace

Christian Bale Filmleri - Out of the Furnace

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 6,8

Russell, imkansızlıklar içindeki hayatlarından kendisini ve kardeşini kurtarmak için planlar yapmaktadır. Ancak işler ters gidince Russell hapse girer. Bu sürede ise tehlikeli suç çetelerine bulaşan kardeşi Rust, cinayete kurban gider. Hapisten çıktıktan sonra Russell’ı büyük bir ikilem beklemektedir. Ya suçtan elini eteğini çekecek, ya da kardeşinin intikamını alacaktır.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir