Geçmişten Günümüze Tüm James McAvoy Filmleri

40 yaşındaki İskoç asıllı aktör, 20’li yaşlarından beri birçok büyük prodüksiyonlu yapımda başrolü canlandırdı. En son IT Chapter 2 ile izleyici karşısına çıkan James McAvoy’un yer aldığı tüm filmleri sizler için listeledik.

Inside I’m Dancing

James McAvoy Filmleri - Inside I'm Dancing

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,8

James McAvoy’un ilk film tecrübesi olan Inside I’m Dancing, tekerlekli sandalyeye mahkum Michael’ın Carrigmore Home engelliler evindeki yaşadıklarını konu edinir. Michael burada Rory O’Shea ile tanışarak yeni maceralara yelken açar. Filmin yönetmenliğini ise Damien O’Donnell yapmaktadır.

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

James McAvoy Filmleri - The Chronicles of Narnia

Yapım Yılı: 2005

IMDb Puanı: 6,9

Süper kahraman serileri beyaz perdede popülerlik kazanmadan önce Narnia Günlükleri, en ünlü fantastik serilerden biriydi. Filmin merkezini oluştura 4 küçük çocuktan Lucy, evlerinin arka odasında başka bir evrene açılan bir dolap keşfeder. Bu geçit sayesinde Narnia’ya ulaşan Lucy’ye kardeşleri de eşlik eder. Değişik yaratıkların olduğu bu evrende James McAvoy, Mr Tumnus’a hayat vermektedir.

Penelope

James McAvoy Filmleri - Penelope

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 6,7

Christiana Ricci’nin canlandırdığı Penelope, ailesinin sahip olduğu bir lanet nedeniyle domuz burnına sahiptir. Bu lanetin bozulmasının tek yolu Penelope’nin evlenmesi olsa da, Penelope bir türlü evlenemez. Bu noktada devreye, James McAvoy’un canlandırdığı Johnny girer. Filmin yönetmen koltuğunda Mark Palansky oturmaktadır.

The Last King of Scotland

James McAvoy Filmleri - The Last King of Scotland

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,7

Kevin Macdonald tarafından beyaz perdeye taşınan tarihi dram filmi, görev için Uganda’ya gelen genç doktor Nicholas Garrigan’ın bu yabancı kültürde yaşadıklarını konu alır. Nicholas, başarısı sayesinde Idı Amin ile yakınlaşarak şaşkınlık veren olayların içine atılır.

Starter for 10

James McAvoy Filmleri - Starter for 10

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 6,7

James McAvoy’un dönemindeki aktörlerden sıyrılmasını sağlayan bu yapım, aynı zamanda Benedict Cumberbatch, Dominic Cooper ve James Corden gibi ünlü isimleri de ağırlamaktadır. James McAvoy tarafından canlandırılan Brian, zeki ve çalışkan bir üniversite öğrencisidir. Bu nedenle okulunun bilgi takımına katılarak diğer üniversitelerle yarışmaya başlar.

Becoming Jane

James McAvoy Filmleri - Becoming Jane

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,1

Anna Hathaway ve James McAvoy’un başrolü paylaştığı film Jane Austen’in gençlik yıllarını işlemektedir. Jane, kariyerinde ilerlemeye başladığı dönemde tanıştığı genç ve yakışıklı bir avukat ile büyük bir aşk yaşamaya başlar. Filmin yönetmenliğini Julian Jarrold yapmaktadır.

Atonement

James McAvoy Filmleri - Atonement

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,8

Robbie, Tallis evinde çalışan bir hizmetçinin oğludur ve ailenin büyük kızı Cecilia’ya aşıktır. Bir gün Cecilia ile yaşadığı özel bir ana tanık olan on üç yaşındaki Briony, olayları yanlış anlar ve Robbie’ye iftira atarak hapse girmesine neden olur. Olanlar, Robbie ve Cecilia’yı büyük bir dramın içine sürükler. Filmin başrolünde James McAvoy ve Keira Knightley yer almaktadır.

Wanted

James McAvoy Filmleri - Wanted

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 6,7

Kadrosunda Angelina Jolie ve Morgan Freeman gibi yıldız isimleri de barındıran aksiyon filmi Wanted, son derece sıradan hayatı olan Wes’in kiralık katilliğe evrilen sürecini anlatır. Wes, eğitimli bir katil olurken babasının da bu işi yaptığını öğrenir. Yakışıklı oyuncuya deneyimli bir katil olan Fox eşlik eder.

The Last Station

James McAvoy Filmleri - The Last Station

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,0

Michael Hoffman’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı film, ünlü yazar Tolstoy’un hayatını anlatır. Filmde Tolstoy, karısıyla sorunlar yaşamakta ve kariyerini devam ettirmeye çalışmaktadır. Tolstoy rolünü Christopher Plummer canlandırır.

The Conspirator

James McAvoy Filmleri - The Conspirator

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,9

Abraham Lincoln suikastinden yargılanan Mary Surrat, suçsuzluğunu kimseye ispat edemez. Genç bir avukat olan Frederick Aiken ise davaya dahil olarak Mary’nin kurban olduğunu ispatlamaya çalışır. Yönetmenliğini Robert Redford’un yaptığı filmde Mary karakterini Robin Wright, Aiken karakterini James McAvoy canlandırmaktadır.

X-men: First Class

James McAvoy Filmleri - X-Men: First Class

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,7

X-Men First Class, X-men evreninin iki büyük ismi Profesör X ve Magneto’nun geçmişinde yolculuğa çıkıyor. Mutantların insanlar tarafından fark edilmesinden çok önce, güçleriyle baş etmeye çalışan Charles ve Erik çok iyi dosttu. İkili, tutumlarındaki farklılık nedeniyle zamanla ayrılıp düşman haline geldi. X-men First Class’ta, iki eski dostun yıllar sonra karşı karşıya gelmesiyle başlayan olaylar anlatılıyor. Profesör X karakterine James McAvoy hayat verirken Magneto’yu Michael Fassbender canlandırıyor.

Filth

James McAvoy Filmleri - Flith

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,1

James McAvoy’un canlandırdığı Bruce Robertson, hırslı bir polis memurudur. Terfi almak için her şeyi yapmayı göze alan Bruce, bağımlılık problemleri ve geçmiş travmaları yüzünden tehlikeli birine dönüşür. Filmin yönetmenliğini Jon S. Baird yapmaktadır.

Trans

James McAvoy Filmleri - Trans

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 6,9

Müzayede müdürü Frank, sabıkalı bir suçlu olan Franck ile birlikte büyük bir sanat eseri kaçakçılığı yapar. Ancak soygun sırasında darbe alan Simon, eseri sakladıkları yeri hatırlamamaktadır. Paraya ulaşmak her şeyi yapan Franck, en sonunda hipnozu denemek için bir uzmanla anlaşır. Ancak Simon’ın üzerinde hipnozun farklı etkileri olacaktır. Filmde başrolü James McAvoy, Vincent Cassel ve Rosario Dawson paylaşmaktadır.

Welcome to This Punch

James McAvoy Filmleri - Welcome to This Punch

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 6,1

Eran Creevy’nin yazıp yönettiği filmde James McAvoy ve Mark Strong başrolleri paylaşır. Başarılı bir dedektif olan Max, uzun zamandır peşinde olduğu Jacob Sternwood’u yakalamak için kusursuz bir fırsat bulur. Jacob’un hastanedeki oğlunu tuzak olarak kullanmak isteyen Max, görev sırasında farklı sonuçlarla karşılaşır.

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him/Her

James McAvoy Filmleri - The Disappearance of Eleanor Rigby

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 6,9

Connor ve Eleanor, mutlu evliliklerini bir bebekle taçlandırır. Ancak bebeğin ölümü ile çift arasında büyük bir uçurum açılır. Conor ve Eleanor, olayları farklı şekillerde yorumlamaya ve birbirlerine yabancılaşmaya başlar. Film, aynı zaman dilimini Conor ve Eleanor’u gözüyle iki farklı film olarak sunmaktadır.

X-Men: Days of Future Past

James McAvoy Filmleri - X-Men: Days of Future Past

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,0

Bryan Singer tarafından beyaz perdeye taşınan X-Men filminde, insanlar tarafından dışlanan ve avlanarak hapsedilen mutantlar, kaderlerini değiştirmek için harekete geçer. En güçlü mutantlar Magneto ve Charles Xavier soylarını kurtarabilmek için birlikte hareket etmeye başlar.

Victor Frankenstein

James McAvoy Filmleri - Victor Frankenstein

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 6,0

Fantastik korku filminde başrolü James McAvoy ve Daniel Radcliffe paylaşmaktadır. Idealist bir bilim adamı olan Victor Frankestein ve yardımcısı Igor, birlikte insanların ölümsüz olması için çalışmalar yapmaktadır. Ancak Victor’un amaçları zamanla yozlaşarak ölüleri diriltmeye kayar. Bunun sonucunda korkunç canavarlar meydana gelir.

Split

James McAvoy Filmleri - Split

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,3

James McAvoy, en etkileyici performansını M. Night Shyamalan’ın Split filmiyle sergilemiştir. Kevin, Çoklu Kişilik Bozukluğu hastasıdır ve 23 farklı personaya bürünebilir. Bu ürkütücü alter egoları arasında gidip gelen Kevin, kaçırdığı 3 genç kızı bodruma kapatır. Oldukça tehlikeli karakterleri de barındıran Kevin, kızları elinde tutmaya çalışır ancak odaklanmak giderek zorlaşır.

X-Men Apocalypse

James McAvoy Filmleri - X-Men: Apocalypse

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 6,9

En güçlü mutant olan Apocalypse, kendi gibi güçlü mutantları etrafında toplayarak Dünya’yı kendi istediği hale getirmeye çalışır. Profesör Xavier önderliğindeki X-Men ise bu soykırıma durdurmakta kararlıdır.

Submergence

James McAvoy Filmleri - Submergence

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 5,4

James McAvoy’un gişede umduğunu bulamayan işlerinden Submergence, tutsak James ve Danielle’in imkânsızlıklar içindeki aşkını anlatır. Afrika’nın bir mahzenine kapatılan James, geçen yıl tanışıp büyük bir aşk yaşadığı Danielle’in hayaline tutunur. Danielle ise bu sırada Grönland açıklarında bir denizaltı ile keşiftedir.

Atomic Blonde

James McAvoy Filmleri - Atomic Blonde

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 6,7

David Leitch’in sevilen aksiyon filminde Charlize Theron ve James McAvoy başrolü paylaşır. Tehlikeli bir görev için Berlin’e gönderilen tecrübeli ajan Lorraine, burada Berlin istasyon şefi David Percival ile birlikte çalışmaya başlar. Lorraine, burada tuzakla karşılaşır ve hayatta kalmak için savaşmaya başlar.

Glass

James McAvoy Filmleri - Glass

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 6,7

Night Shyamalan üçlemesinin son filmi olan Glass, Glass ve ve Unbreakable filmlerinin devamıdır. Filmde farklı özelliklere sahip olan James McAvoy, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson, kapatıldıkları psikiyatri kliniğinden kaçmaya çalışıyor. Ancak üçlünü kesişen hayatı daha büyük sırları açığa çıkarıyor.

X-Men: Dark Phoenix

James McAvoy Filmleri - X-Men: Dark Phoenix

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 5,8

X-Men serisinin hayal kırıklığı yaratan devam filminde Jean Grey’in kozmik güce maruz kalarak villian’a dönüşmesine tanık oluyoruz. Etrafına zarar vermeye başlayan Jean, X-Men tarafından durdurulmaya çalışılırken gücünü kontrol altına almaya çalışır.

IT Chapter 2

James McAvoy Filmleri - IT Chapter 2

Yapım Yılı: 2019

IMDb Puanı: 7,0

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan devam filmi, katil palyaço Pennywise’ın Derry kasabasına 19 yıl sonra tekrar dönmesini konu alıyor. İlk vurgundan sonra geri dönmek için sözleşen ekip, doğdukları kasabaya dönerek Pennywise’la bir kez daha yüzleşiyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir