En İyi Çin Filmleri

Köklü bir sinema tarihine sahip olan Çin, bugüne kadar birçok başarılı yapıma imza attı. Farklı türlerdeki en iyi Çin filmlerini sizler için bir araya getirdik.

In the Heat of the Sun

En İyi Çin Filmleri - In the Heat of the Sun

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,2

Bill Gillespie, küçük bir kasabada polistir. Güney Amerika’daki bu görevinde zamanla yükselir ve şerifliğe terfi eder. Sorumlulukları arttıkça suçluları yakalamak için yeni yollar bulmaya çalışır. Bu gerilim dolu yolculuğunda kendisine dedektif Virgil Tibbs ve yüzbaşı Bubba Skinner eşlik eder.

Devils on the Doorstep

En İyi Çin Filmleri - Devils on the Doorstep

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8,2

İkinci Dünya Savaşı zamanını konu alan film, özgün komedi tonu ile klasikler arasına girmeyi başarmıştır. Savaş sırasında Japon işgali altında olan Çin halkı, büyük bir kriz yaşamaktadır. Küçük bir köyde hayata tutunmaya çalışan Ma Dasan’a, yeni yıla kadar bakması için iki esir emanet edilir. Ma Dasan, bu zor ve tuhaf görevi yerine getirmek için tüm köyü seferber etse de esirleri almaya gelen çıkmaz.

In the Mood for Love

En İyi Çin Filmleri - In the Mood for Love

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 8,1

Çin yapımı dram filmi In the Mood for Love, farklı hayatları ve ilişkileri olan iki komşunun gelişen ilişkisini konu alır. 1960’ların Hong Kong’unda geçen filmde Chau ve Li-Chun, aynı apartmana taşınır. Birbirilerini tanıdıkça yakınlaşan ikili, öncelikle kendi ilişkilerini ve hayatlarını gözden geçirmek zorunda kalır.

Farewell My Concubine

En İyi Çin Filmleri - Farewell My Concubine

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,1

Bu filmle beraber 1900’lerin başındaki Pekin Operası’nda yolculuğa çıkıyoruz. Küçüklüklerinden itibaren büyük bir disiplin ve fedakârlık altında yetişen Dieyi ve Xiaolou, sahneye beraber çıkan iki yakın arkadaştır. Dieyi’nin, Xiaolou’ya aşık olması ile ikili arasındaki dinamik bozulur. Dieyi, bu hislere şiddetle karşı çıkar ve Juxian ile evlenir. Üçlü, sanat ve aşk arasındaki gerilimli bir üçgenin içindedir.

Crouching Tiger, Hidden Dragon

En İyi Çin Filmleri - Crouching Tiger, Hidden Dragon

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,8

Bu tarihi macerada iki savaşçı, Çin İmparatorluğu’nun önde gelen isimlerindedir. Değerli bir kılıcın ortadan kaybolması sonucu bunu bulma görevi bu iki savaşçıya verilir. Kılıcı bulma görevi sırasında özel yeteneklere sahip olan bir kızla tanışırlar. Üçlü, her türlü tehlikeye rağmen gizemli kılıcın peşine düşer.

Happy Together

En İyi Çin Filmleri - Happy Together

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,8

Uzun süredir birlikte olan Yiu Fai ve Po-wing, çıktıkları Arjantin tatilinde tartışır ve ayrılırlar. Ancak ikisinin de evlerine dönebilmek için çalışması ve para kazanması gerekmektedir. Po-wing’in hayatında işler yolunda gitmeyince çareyi Yiu-Fai’ye ulaşmakta bulur. Ancak geçen süre içerisinde eski sevgilisi kendisine bambaşka bir hayat kurmuştur.

City of Life and Death

En İyi Çin Filmleri - City of Life and Death

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,7

Çin’in ikonik savaş filmlerinden olan City of Life and Death, 1937’de gerçekleşen Nanjing Katliamı’nı konu alır. İkinci Dünya Savaşı öncesi Çin’i işgal eden Japonya, burada 300.000 insanın ölümüne ve binlerce kadının tecavüz edilmesine neden olur. Yaşanan bu insanlık dramı, yönetmen Chuan Lu’nun gözünde çarpıcı bir şekilde anlatılır.

Fearless

En İyi Çin Filmleri - Fearless

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 7,6

Fearless, uzak doğunun ünlü dövüş ustası Huo Yuanja’dan esinlenilerek beyaz perdeye taşınmıştır. Babasının yenilmesinden utanan Huo, hiç yenilmemeye karar verir ve bunun için tüm gücüyle çalışmaya başlar. Usta bir dövüşçüye dönüşünce de düşmanları yüzünden ailesini kaybeder. Yaşadığı acılar, Huo’nun çok daha güçlü bir dövüşçü olmasını sağlar.

The Legend of Drunken Master

En İyi Çin Filmleri - The Legend Drunken Master

Yapım Yılı: 1978

IMDb Puanı: 7,5

Uzak doğu sinemasından bahsederken Jackie Chan’den bahsetmemek olmak. Çin yapımı aksiyonlarda uzun yıllar boy gösteren Jackie Chan, bu kez Won Fei Hung adında hevesli bir dövüş öğrencisini canlandırıyor. Fei Hung, amcasının yanında dövüş sanatının inceliklerini öğreneceğini sanırken amcasının işe yaramaz biri olduğunu fark eder. Artık bu alanda ustalaşmak için kendi yolunu izlemek zorundadır.

Mountain Patrol

En İyi Çin Filmleri - Mountain Patrol

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,6

Hırslı bir gazeteci olan Ga Yu, Kekexili’de Tibet ayinine rastlar. Bu gizemli atmosferde tanık oldukları, Ga Yu, etkileyici bir hikaye yazmaya zorlar. Ga Yu, bu gizemli Kekexili dağlarında daha önce hiç görmediği bir kültüre şahit olur.

Aftershock

En İyi Çin Filmleri - Aftershock

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,5

1976 yılında gerçekleşen Tangshanda depreminde ikiz kardeşler enkaz altında kalır. Yalnızca birini kurtarabileceklerini söyleyen görevliler, annenin tercihi ile erkek kardeşi kurtarır. Ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır. 7 yaşındaki Fang, mucize bir şekilde hayata tutunur ve annesinin yaptığı seçimin sonuçları geri kalan hayatı boyunca yaşar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir