Geçmişten Günümüzde Tüm DC Comics Filmleri

DC Comics, yayın hayatına başladığı 1934 yılından beri çizgi roman sevenlere pek çok hikaye ve karakter kazandırdı. Zaman içinde bu derinlikli karakterlerin birçoğu, beyaz perdeye uyarlanarak sinema sektöründe de kendisine hatırı sayılır bir yer edindi. Geçmişten günümüzde Tüm DC Comic Filmleri listemizde DC Comics tarafından yaratılan bu karakterlerin beyaz perdedeki başarılı yansımalarını sizler için bir araya getirdik.

Tüm DC Comics Filmleri

Shazam

DC Filmleri - Shazam
Yapım Yılı: 2019
IMDB Puanı: 7,3

Shazam, DC bünyesine en son katılan film. 1939 yılında yaratılan karakter, Zachary Levi’ın başarılı canlandırması ile geçtiğimiz ay vizyona girdi. Shazam’ın güçleriyle tanışan Billy Batson’ın maceralarını izlediğimiz filmle birlikte, hayatımıza büyü kavramı ve mistik güçler girdi. Komedi dozunu oldukça iyi ayarlayan film, günün sonunda izleyenlerden tam not almayı başardı.

Aquaman

DC Filmleri - Aquaman
Yapım Yılı: 2018
IMDB Puanı: 7,1

Mort Wisinger tarafından yaratılan karakter, James Wan tarafından 2018 yılında beyaz perdeye taşındı. Uzun zamandır aşina olduğumuz DC süper kahramanlarının aksine izleyenlere sıradışı bir medeniyet sunduğu için oldukça ilgi çekici bir film olan Aquman, merak öğesi sayesinde izleyenleri kısa sürede içine alıyor. Filmde, Jason Momoa’nın canlandırdığı karakterle birlikte suyun altındaki dünyada yolculuğa çıkacak ve yeni tanıştığınız bu evrenle yakından bağ kuracaksınız.

Justice League

DC Filmleri - Justice League
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 6,5

DC’nin tartışmalı yönetmeni Zack Snyder’ın elinden çıkan Justice League, evrenin sevilen karakterlerini bir araya getirme misyonunu sırtlandığı için oldukça merak edildi. Aynı zamanda DC Sinematik Evreni’nin en önemli filmi olan Justice League’de, Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman ve Flash gibi yakından tanıdığımız kahramanlar ortak hedef karşısında birlikte çalışıyor. Bu işbirliğinin doğurduğu keyifli sekanslar ise, izleyenlere unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatıyor.

Wonder Woman

DC Filmleri - Wonder Woman
Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,5

DC Sinematik Evreni’nin öne çıkan işlerinden Wonder Woman, aynı zamanda DC’nin en beğenilen solo filmi olma özelliğine sahip. Patty Jenkins’in başarılı yönetmenliği ile beyaz perdeye uyarlanan filmde Amazon topraklarında yolculuğa çıkıyor ve Diana Price’ın mücadele dolu hayatına tanıklık ediyorsunuz. Gal Gadot tarafından canlandırılan karakter, kısa zamanda sinemadaki süper kahraman camiasında kendine kalıcı bir yer edinmeyi başardı.

Suicide Squad

DC Filmleri - Suicide Squad
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6,0

Çizgi romanların en ilgi çekici ekibi Suicide Squad, David Mayer tarafından 2016 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Film, Joker ve Harley Quinn gibi DC evreninin ikonik karakterlerine ev sahipliği yapsa da, beyaz perdede potansiyelinin tamamını kullanarak olabilecek en iyi Suicide Squad’ı ortaya çıkaramadı. Suicide Squad, felsefi olarak en derinlikli karakterlerden biri olan Joker’in psikolojik iniş çıkışlarını işlemenin yanında, dünyanın en güçlü suçlularını ortak bir hedef doğrultusunda bir araya getiriyor. Bu keyifli serüven, kötülerin dünyasını merak edenler için oldukça memnun edici.

Batman v Superman: Dawn of Justice

DC Filmleri - Batman v Superman
Yapım Yılı: 2016
IMDB Puanı: 6,5

DC Comics’in demirbaşları Superman ve Batman’in karşı karşıya geldiği filmde, başrolleri başarılı aktörler Ben Affleck ve Henry Cavill canlandırıyor. İki farklı efsanenin farklı karaktrerler ve bakış açıları nedeniyle zaman zaman ters düşmesi, Batman vs Superman filminde detaylıca ele alınarak arbedeye uzanan kavga gözler önüne seriliyor. Senaryo tembelliğine kurban giden filmin yönetmeni, daha önce de tartışmalı DC filmlerine imza atan Zack Snyder.

Man of Steel

DC Filmleri - Man of Steel
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7,1

Hikayesi süper kahraman filmlerinin başarılı ismi Christopher Nolan’a ait olan Man of Steel, aynı zamanda Henry Cavill’i Superman rolünde gördüğümüz ilk film olma özelliği taşıyor. Yıllardan beri aşina olduğumuz Superman’ı farklı bir bakış açısıyla beyaz perdeye taşıyan film, başarılı oyuncu kadrosu ve güçlü hikayesi ile Superman’ın en iyi versiyonunu izleyicilere sunuyor. Man of Steel, Clark Kent karakterinin geçmişini de işleyerek Superman karakterini etraflıca ele alıyor. Bu sayede, farklı bir çocukluk geçiren Clark Kent’i daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Dark Knight Rises

DC Filmleri - Dark Knight Rises

Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 8,4

Süper kahraman sinemasının kaderini belirleyen efsane Batman üçlemesinin son filmi Dark Knight Rises, 2005’ten itibaren sürdürdüğü istikrarlı başarısına etkileyici bir nokta koyuyor. Christopher Nolan bugüne kadar gördüğümüz, günün sonunda çok da kötü olmayan kötü adamlara haddini bildiren tek boyutlu süper kahraman klişesinin dışına çıkarak oldukça girift bir mücadele kurguluyor. Tom Hardy, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Mogan Freeman ve Gary Oldman gibi efsane isimlere de ev sahipliği yapan film, yıllara meydan okuyan başarısı ile her çizgi romansever tarafından tam not almaya devam ediyor.

Green Lantern

DC Filmleri - Green Lantern

Yapım Yılı: 2011
IMDB Puanı: 5,5

Hikayesi ve işleyişi ile DC Comics filmleri içerisinde nispeten zayıf halka olan filmin başrolünde, daha sonra rekorlar kıran Marvel filmi Deadpool’da karşımıza çıkan Ryan Reynolds yer alıyor. Karakterizasyonun yeterli derinlikte olmaması nedeniyle Green Lantern zamana meydan okuyan bir yapım olarak hafızalarda yer edemese de, sevdiğimiz çizgi roman karakterini beyaz perdede görme deneyimini yaşatmaya yetiyor.

Watchmen

DC Filmleri - Watchmen

Yapım Yılı: 2009
IMDB Puanı: 7,6

Watchmen, DC’nin en sevilen çizgiromanı olması hasebiyle filmi çekilmeden önce de oldukça popülerdi. 2009 yılında Zack Snyder’a emanet edilen film, kurduğu kusursuz çizgi roman atmosferi sayesinde tarihin en başarılı çizgi roman filmlerinden biri olmayı başardı.

Komedyenin ölümüyle başlayan hikaye, maskeli süper kahramanların gizemli hikayesini tatmin edici bir derinlikle işliyor. Watchmen yalnızca aksiyona dayalı bir süper kahraman hikayesi olmanın ötesinde, döneminin toplumsal ve siyasi olaylarına da ışık tutarak izleyicilere her anlamda doyurucu bir seyir vaat ediyor.

Batman the Dark Knight

DC Filmleri - Batman the Dark Knight

Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 9,0

Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ikinci filmi olan the Dark Knight, Joker karakterinin ortaya çıkmasıyla daha ilgi çekici bir hal almaya başlıyor. Çizgi roman filmleri tarihinin en ayağı yere basan kötüsü olan Joker ile Batman arasındaki dinamik, başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtılıyor.

Batman the Dark Knight, film boyunca suç kavramı hakkında kafa yormanıza ve bulduğunuz cevapla yetinmemeniz gerektiğini anlamanıza olanak sağlıyor. Bruce Wayne’nin kişisel hayatına da tanık olabileceğiniz film, süper kahraman filmleri arasında kült sayılabilecek nitelikte.

Superman Returns

DC Filmleri - Superman Returns

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 6,1

Superman macerasının devamı niteliğinde olan film Superman Returns, bu kez alışılanın aksine Superman karakterinin kendine sıfırdan bir kimlik inşa etme sürecini anlatıyor. Yokluğunun ardından hiç beklemediği bir manzarayla karşılaşan Clark Kent, bu süreçte kaybettiklerini yeniden kazanmaya ve sahip olduğu değerleri korumaya yönelik adımlar atıyor. Brandon Routh’un Superman’ı canlandırdığı filmde kötü karakter olan Lex Luthor rolünde Kevin Spacey’i görüyoruz.

V For Vendetta

DC Filmleri - V For Vendetta

Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 8,2

Ünü çizgi roman sınırlarını aşan film V for Vendetta, değindiği konular ve bu konuları işleyiş biçimi itibariyle kısa zamanda kült eserlerden biri haline geldi. Film, efsane seri Matrix’in yönetmenleri Wachowski kardeşler ile çizgi roman dünyasının en sıra dışı örneklerini veren Alan Moore’un imzasını taşıyor. Alanında oldukça başarılı isimlerin etkisiyle V for Vendetta, iki saatlik bir seyir deneyiminin dışında uzun vadeli bir etki vaat ediyor.

2020 İngiltere’sinde geçen filmde, baskıcı bir toplumda Natalie Portman’ın canlandırdığı Evey karakterini kurtarmak için harekete geçen maskeli bir kahramanın, aynı zamanda kurtuluşu ve başkaldırıyı başlatması anlatılıyor. Film, cesur kararları ve etkileyici üslubu ile izleyenlerden tam not almayı başarıyor.

Batman Begins

DC Filmleri - Batman Begins

Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 8,2

Christopher Nolan’ın yazıp, Christian Bale’in canlandırdığı Batman serisinin ilk filmi olan Batman Begins, tek başına elde ettiği başarıdan çok daha fazlasını sırtlanıyor. Beyaz perdeye yansıttığı bakış açısı ile çizgi roman filmlerine olan yaklaşımı değiştiren film, kendinden sonraki filmlere de ayrıca bir kıymet kazandırmak gibi kutlu bir misyona sahip. Nolan, Batman’i yirminci yüzyılın ikinci yarısından beri gördüğümüz pek çok kahramanın aksine sinema diline uygun bir karakterizasyonla işleyerek sürükleyici bir anlatım ortaya çıkıyor.

Catwoman

DC Filmleri - Catwoman

Yapım Yılı: 2004
IMDB Puanı: 3,3

Batman hikayelerine entegre olarak birçok kez karşımıza çıkan Catwoman, 2004 yılında ilk solo filmiyle sevenlerinin karşısına çıkıyor. Catwoman’ın Batman’le olan çalkantılı ilişkisi, uzun yıllar çizgiromanlarda detaylı olarak işlense de, Pitof’un çektiği filmde karakter beklenildiği kadar iyi işlenemedi. Eksik kalan bir hikaye olarak süper kahraman filmleri külliyatındaki yerini alan filmin başrolünde Halle Berry yer alıyor.

Batman ve Robin

DC Filmleri - Batman ve Robin

Yapım Yılı: 1997
IMDB Puanı: 3,7

George Clooney, Arnold Schwarzenegger, Chris O’Donnel ve Uma Thurman gibi yıldız isimlere ev sahipliği yapan film, hem Batman ve Robin’in ilişkisindeki sorunlara hem de ikilinin ortak düşmanlara karşı verdiği mücadeleye değinerek doyurucu bir içerik sunuyor. Bruce Wayne’in özel hayatına dair bilgiler de edinebileceğiniz film, dengeli aksiyon sahneleri sayesinde keyifli bir seyir sağlıyor.

Batman Forever

DC Filmleri - Batman Forever

Yapım Yılı: 1995
IMDB Puanı: 5,4

Batman Forever, bugüne kadar birçok farklı uyarlamasını gördüğümüz Batman karakterini yıldız oyuncu kadrosuyla izleyiciye sunuyor. Yan hikayesinde Bruce Wayne’in Doktor Meridian ile yaşadığı aşkı işleyen film, nihayetinde standart bir suçla mücadeleyi konu aldığı için Batman filmleri külliyatında önde çıkan bir yapım olamıyor. Ama tempolu anlatımı ve Val Kilmer, Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman ve Chris O’Connell’a ev sahipliği yapan kadrosu ile Batman Forever, günün sonunda sürükleyici bir süper kahraman filmi olarak listedeki yerini alıyor.

Batman Returns

DC Filmleri - Batman Returns

Yapım Yılı: 1992
IMDB Puanı: 7,0

1992 yılında izleyiciyle buluşan film, Batman’in Joker’den sonraki büyük düşmanı olan Penguen ile karşı karşıya gelmesini konu ediniyor. Tim Burton’un ikinci Batman filminde bu kez hikayeye etkileyici orijin hikayesi ise Catwoman da dahil oluyor. Zenginleşen içerik, Gotham’da artan gerilimle birleşince, ortaya izlemesi keyifli bir Batman filmi çıkıyor. Tim Burton imzalı ikinci Batman filmi Batman Returns, başarılı karakter dinamikleri sayesinde izleyicilerden tam not almayı başarıyor.

Batman

DC Filmleri - Batman

Yapım Yılı: 1989
IMDB Puanı: 7,6

Fantezi sinemasının başarılı ismi Tim Burton, Gotham’ın acımasız savunucusu Batman’ı kendine has üslubu ile beyaz perdeye taşıyor. Sam Hamm ve Warren Skaaren tarafından senaryolaştıran hikaye, Michael Keaton ve Jack Nicholson’un başarılı oyunculuğu ile klasik Batman filmlerinden biri haline geliyor. Film, yayınlandığı dönem oldukça ilgi görerek Akademi Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri dahil olmak üzere pek çok ödüle aday gösterildi. Günümüzün süper kahraman filmleri için de başarılı bir örnek teşkil eden film, hala büyük bir keyifle izlenebilmektedir.

Superman IV: The Quest For Peace

DC Filmleri - Superman IV

Yapım Yılı: 1987
IMDB Puanı: 3,7

Christopher Reeve’in son kez Superman kostümü giydiği serinin yönetmenliğini Sidney J. Furie üstleniyor. Superman’in çizgi romanlarına yakından temas eden serinin son filmi, gişede umduğunu bulamasa da bu keyifli serüvene güzel bir nokta koyuyor. Çizgi romanlarda sıklıkla gördüğümüz Superman villian’ı Lex Luthor, dördüncü filmde tüm ihtişamıyla karşımıza çıkarak etkileyici bir mücadelenin fitilini ateşliyor. Filmde, diğer Superman filmlerinde şahit olamayacağınız çevre faktörü de önem kazanıyor.

Supergirl

DC Filmleri - Supergirl

Yapım Yılı: 1984
IMDB Puanı: 4,4

Günümüzde halihazırda devam eden bir CW dizisi olarak karşımıza çıkan karakter, ilk kez Jeannot Szwarc yönetmenliğinde 1984 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Supergirl filmi, karakteri etraflıca tanıtamaması ve kurgusal olarak doğru olaylara yer vermemesi nedeniyle yayınlandığı dönemde beklediği ilgiyi göremedi. Helen Slater’ın Supergirl rolünü üstlendiği film, bu kararları ile DC bünyesindeki silik filmlerden biri olma kaderini yaşamak zorunda kaldı.

Superman III

DC Filmleri - Superman III

Yapım Yılı: 1983
IMDB Puanı: 5,0

Superman serisinin ikinci filminde imzası bulunan Richard Lester, DC Comics’in ikonik karakteri Superman’i üçüncü kez beyaz perdeye taşıyarak izleyicilere yeni maceraların kapılarını aralıyor. Superman 3, kötü adamı nezdinden oldukça farklı bir hikaye dinamiği sunuyor. Bir siber suça karşı harekete geçen Superman, beklemediği bir zihin manipülasyonuyla karşılaşıyor. Cristopher Reeve tarafından üçüncü kez canlandırılan karakter, ilk iki Superman filmindeki merak uyandırıcı hikayeden sonra beklenen ilgiyi göremedi. Ancak serinin bütünlüğünü sağlamak isteyen izleyiciler için film, tutarlı bir olay örgüsüne sahip.

Superman II

DC Filmleri - Superman II

Yapım Yılı: 1980
IMDB Puanı: 6,8

Superman serisinin ikinci filminde, Richard Donner’e Richard Lester de eşlik ediyor. İkilinin yönetmenliğinde çekilen film, ilk filmde anlatılan Superman orijin hikayesinin dışına çıkarak yeni kötü adamları ve çizgi romanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Louis Lane’i dahil ediyor. 3 süper kötü ile mücadele ederken bir yandan Louis Lane’e karşı gizli kimliğini koruma savaşı veren Superman, bu esnada kendisi için de en doğru kararları vermeye çalışıyor. Çizgi roman haline oldukça sadık kalarak uyarlanan film, başarılı bir devam filmi olma özelliğine sahip oluyor.

Superman

DC Filmleri - Superman

Yapım Yılı: 1978
IMDB Puanı: 7,4

Richard Donner tarafından çekilen ilk Superman filmi, henüz süper kahraman hikayelerini beyaz perdede sıklıkla görmediğimiz yıllarda çekildiği için pek çok konuda cesur tercihlere ev sahipliği yapıyor. Günümüzde aşina olduğumuz Clark Kent, çizgi romanlardaki haline olabildiğince sadık kalınarak sinemaya uyarlanıyor. Film, Krypton gezegeninde doğan Clark Kent’in dünyaya geldiği andan itibaren yaşadıklarını konu ediniyor. Karakterin süper kahraman kimliğine bürünme yolculuğunu en saf haliyle gözlemleyebileceğiniz filmde, Christopher Reeve ve Marlon Brando gibi usta isimler başrolü paylaşıyor.

Sonuç

Bu yazımızda tüm DC Comics filmlerini sizler için derledik. Yeni DC Comics filmleri vizyona girdikçe inceleyip yazıyı güncellemeye devam edeceğiz. Peki bu listede sizin en sevdiğiniz 3 film hangileri? Yorum olarak bildirirseniz seviniriz.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir