En İyi Romantik Komedi Filmleri

Romantik komedi filmleri, sevgilinizle ya da arkadaşlarınızla keyifli dakikalar geçirmeniz için en etkili film türlerinin başında gelmektedir. Mutsuz olduğunuz her anınızda sizi gülümsetecek güce sahiptirler. Bu listemizde mutlaka izlemeniz gereken romantik komedi türündeki en sevilen filmleri sizler için bir araya getirdik.

Romantik Komedi Filmleri

Annie Hall

Romantik Komedi Filmleri - Annie Hall

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,0

Woody Allen ve Diane Keaton’un başrolü paylaştığı ünlü romantik komedi filmi, Woody Allen’ın erken dönem filmlerinden biri. Filmde Woody Allen, komedyen Alvy Singer’a hayat veriyor. Alvy Singer, başarısız ilişki denemelerinden sıkılmıştır. Tam her şeyden ümidini kesmek üzereyken ünlü şarkıcı Annie Hall ile tanışır. Film, ikilinin bir anda başlayıp ilginç bir şekilde ilerleyen ilişkisine odaklanarak benzeri olmayan bir komedi sunar.

Silver Linings Playbook

Romantik Komedi Filmleri - Silver Linings Playbook

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7,7

Jennifer Lawrence’a Oscar Ödülü kazandıran film, David O. Russel tarafından çekildi. Jennifer Lawrence, başrolü Bradlet Cooper ve Robert De Niro ile paylaştı. Pat, her şeyini kaybettikten sonra 8 aylık rehabilitasyona mahkum edilmiş bir adamdır. Tek isteği, iyileştikten sonra hayatını düzüne sokup eski karısı ile barışmaktır. Bu sırada aile dostu Tiffany ile tanışır. Tiffany de en az kendisi kadar yaralı, sorunlu bir kadındır. Pat başta Tiffany’i eski karısıyla barışmak için kullansa da zamanla ikili arasında özel bir bağ oluşur.

Love Actually

Romantik Komedi Filmleri - Love Actually

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,6

Muhteşem Noel atmosferi ile içimizi ısıtan klasik romantik komedi filmi Love Actually, birçok farklı aşk hikayesini bir arada işler. Noel zamanı Londra’da gerçekleşen hikayelerde Keira Knightley, Hugh Grant, Colin Flirth, Alan Rickman, Bill Nighy, Emma Thompson ve Liam Neeson başrolü paylaşır. Film, ünlü romantik komedi filmlerinde imzası bulunan Richard Curtis tarafından yönetilmiştir.

Crazy Stupid Love

Romantik Komedi Filmleri - Crazy Stupid Love

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,4

Son dönemin en popüler romantik komedi filmi Crazy Stupid Love, farklı dinamiklere sahip iki aşk hikayesinin hayret dolu kesişimini konu alır. Cal, çok uzun süredir birlikte olduğu karısı ile sorunlar yaşamaktadır. Sonunda karısı Emily’nin kendisini aldatması sonucu ikili ayrılmaya karar verir. Sıkıcı bir adam olan Cal, karısından intikam alabilmek için genç bir bekardan çapkınlık dersi almaya başlar. Bu genç çapkın Jacob ise Cal’in hayatına hiç tahmin etmeyeceği bir noktada dahil olacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Steve Carell, Julianne Moore, Ryan Gosling ve Emma Stone yer alır.

10 Things I Hate About You

Romantik Komedi Filmleri - 10 Thing I Hate About You

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,3

Erken yaşta aramızdan ayrılan Oscar’lı oyuncu Heath Ledger, filmde Patrick karakterine hayat verir. Bianca, içine kapanık ablası yüzünden istediği ışıltılı hayatı yaşayamamaktadır. Bu nedenle ablasının da dahil olabileceği heyecanlı bir plan yapmak üzere yola koyulur. Filmin yönetmen koltuğunda Gil Junger oturmaktadır.

Definitely, Maybe

Romantik Komedi Filmleri - Definitely, Maybe

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,1

Definitely, Maybe, karısından yeni boşanan Will’in, 11 yaşındaki kızı ile özel konuları konuşma sürecini konu alır. Will, kızının zorlayıcı sorularına karşılık ilginç bir hikaye anlatma metodu bulur. Adam Brooks tarafından çekilen filmde Ryan Reynolds, Isla Fisher ve Elizabeth Banks başrolü paylaşır.

There’s Something About Mary

Romantik Komedi Filmleri - There's Something About Mary

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 7,1

Bahtsız ve sorunlu bir adam olan Ted, mezuniyet gecesinde Mary ile olan tek şansını berbat eder. Bu gece, delice aşık olduğu Mary’i gördüğü son gecedir. Aradan 12 sene geçmesine rağmen Mary’i unutamayan Ted, bir özel dedektif tutarak Mary ile tekrar görüşmek ister. Ancak dedektif, kişisel istekleri için Ted’e Mary hakkında yalanlar söyleyecektir. Güzeller güzeli Mary rolünde ünlü aktris Cameron Diaz yer alır.

Pretty Woman

Romantik Komedi Filmleri - Pretty Woman

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 7,0

90’ları etkisi altına alan romantik komedi filmi Pretty Woman, ünlü bir iş adamı olan Edward ile sosyetik güzel Vivian’ın bir haftalık kaçamağını konu alır. Edward, sıkıcı hayatına kısa bir mola vermek için Vivian ile bir haftalık bir ilişki yaşamaya başlar. Ancak bu süre, ikilinin bağ kurabilmesi için yeterli olur. Filmin başrollerinde Richard Gere ve Julia Roberts yer alır.

 Four Weddings and a Funeral

Romantik Komedi Filmleri - Four Weddings and a Funeral

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,0

Türünün en sevimli örneklerinden biri olan Four Weddings and a Funeral, Charles ve Carrie’nin macera dolu ilişkisini anlatır. Charles, bağlanma problemi yaşayan çapkın bir adamdır. Bir düğünde tanıştığı Carrie’ye görür görmez aşık olur. İkili, hislerini birbirlerine itiraf edemese de bundan sonraki 3 nikah ve bir cenazede daha rast gelir. Eğlenceli filmin yönetmen koltuğunda Mike Newell oturur.

Knocked Up

Romantik Komedi Filmleri - Knocked Up

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 6,9

Alison Scott, bir partide tanıştığı Ben Stone’dan hamile kalır. Ben’i hiç tanımasa da çocuğunu doğurmaya ve Ben’e bir şans vermeye karar verir. Ancak Ben’in sorumsuz ve çocukça tavırları ikilinin bir arada olmasını zorlaştırır. Başrollerinde Seth Rogen ve Katherine Heigl yer almaktadır.

The Holiday

Romantik Komedi Filmleri - The Holiday

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 6,9

Yıldızlarla dolu kadroya sahip olan filmde Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet ve Jack Black başrolü paylaşır. Farklı hayatlar yaşayan iki kadın, bir süreliğine hayatlarını değiş tokuş etmeye karar verir. Iris, aşık olduğu meslektaşı Jasper’ın yakın zamanda evleneceğini öğrenir. Amanda ise ağır bir ayrılık yaşamaktadır. Bunaltıcı hayatlarından bir süreliğine uzaklaşmak isteyen ikili, çareyi uzaklaşmakta bulur. Yönetmen koltuğunda, Nancy Meyers oturmaktadır.

50 First Dates

Romantik Komedi Filmleri - 50 First Dates

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 6,8

Adam Sandler ve Drew Barrymore’un başrolde olduğu film, yürek ısıtan bir aşk hikayesini konu alır. Henry, bağlanmayı öğrenemeyen çocuksu bir veterinerdir. Yazlık bir yerde tanıştığı Lucy’e ilk görüşte aşık olur. Ancak Lucy’nin özel durumundan haberi yoktur. Lucy, geçirdiği bir kaza sonucu kısa süreli hafızasını kaybetmiştir. Sadece o gün yaşadığı şeyleri hatırlamaktadır. Bunu öğrenen Henry, her gün kendini yeni baştan Lucy’e sevdirmeye çalışır. Henry’nin sevimli çabaları filmi en özel romantik komedi örneklerinden biri yapar.

He’s Just Not That Into You

Romantik Komedi Filmleri - He’s Just Not That Into You

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 6,4

He’s Just Not That Into You, geniş kadrosu ile erkekler ve kadınların bakış açılarını beyaz perdeye taşımayı hedefler. Filmin kadınları, erkeklerin söylediklerinden olmayan anlamlar yaratıp beklentiye girdikleri için mutsuz olmaktadır. Her biri, erkeklerin ne anlatmaya çalıştığını acı bir şekilde deneyimleyerek hayatlarına şekil verir. Başrolde Ben Affleck, Jennifer Anniston, Bradley Cooper, Scarlett Johansson, Justin Long, Jennifer Connelly, Ginnifer Goodwin, Drew Barrymore ve Kevin Connolly yer alır.

How to Lose a Guy in 10 Days

Romantik Komedi Filmleri - How to Lose a Guy in 10 Days

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 6,4

Andie, “Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?” başlıklı bir makale yazmaya çalışan bir köşe yazarıdır. Bunu denemek için de, tüm ilişkileri birkaç gün sürdüğü için iş arkadaşları ile iddiaya giren çapkın Benjamin ile iddiaya girer. İkilinin zıt mücadeleleri, komik bir ilişki doğurur. Başrollerde Kate Hudson veMtthew McConaughey yer alır.

Sonuç

Romantik komedi filmleri listemizi belirli aralıklarla güncellemeye devam edeceğiz. Eğer “bu filmler arasında mutlaka olmalıydı” dediğiniz film varsa bizlere yorum olarak bildirmenizi rica ediyoruz. Keyifli seyirler dileriz 🙂

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

Kore Filmleri: Birbirinden Güzel En İyi 25 Film

Güney Kore etkisi tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına almış durumda. Güzellik ürünlerinden müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir