Distopya Türündeki En İyi 10 Film

Romanlarda çok sık karşımıza çıkan distopya türü, son zamanlarda televizyon ve sinemada da oldukça yaygınlaştı. Distopyayı basit bir şekilde tanımlarsak kötü gelecek diyebiliriz. Baskıcı rejimler, teknolojik gelişmeler, bürokrasi distopyanın temel bileşenlerinden birkaçı. Her ne kadar iç karartıcı olsalar da, distopya temalı filmleri izlemeyi çok seviyoruz. Alt metinleriyle sizi birçok şeyi sorgulamaya yönlendiren distopik filmleri listemizde bir araya getirdik.

The Matrix

En iyi distopya filmleri - The Matrix
Yapım Yılı: 1999
IMDb Puanı: 8.7

Distopyası çok karmaşık olmasa da The Matrix, çekildiği zamanı düşünürsek distopik filmlerin öncülüğünü üstleniyor. Yapay zekâ ile insanlığın savaşını izlediğimiz bu film, bize insanların kontrol ettikleri güçleri nasıl kölesi olduğunu gösteriyor. Filmde tüm dünyanın aslında bir simülasyon olduğu anlatılıyor. Keanu Reeves’in canlandırdığı baş kahramanımız Neo, Trinity ve Mophesis’in yardımıyla gerçeği bilen bir grup insanın arasına katılıyor. Distopyasının yanı sıra The Matrix, dövüş sahneleriyle de aksiyon filmlerine yeni bir boyut kazandırıyor.

A Clockwork Orange

En iyi distopya filmleri - A Clockwork Orange
Yapım Yılı: 1971
IMDb Puanı: 8.3

Stanley Kubrick’in her filmi gibi rahatsız edici olan bu filminde, insan ve şiddet kavramı arasındaki ilişki gözler önüne seriliyor. Tarihi belirsiz, şiddetin günlük hayatın bir parçası haline geldiği bir dünyada Alex, suçüstü yakalanır ve bir şiddet deneyinde kobay olarak kullanılır. Şiddet sahnelerinden etkilenmenin yanı sıra size insani birçok konuyu sorgulatacak bir başyapıt.

V for Vendetta

En iyi distopya filmleri - V for Vendetta

Yapım Yılı: 2005
IMDb Puanı: 8.2

2020 yılında totaliter rejimin hâkim olduğu İngiltere’de geçen filmin başrollerinde Hugo Weaving ve Natalie Portman’ı izliyoruz. Ülkede halk korkuyla sindirilmiş ve türlü yasaklarla idare ediliyor. Film halka egemenliğini geri vermek isteyen ve bunun için şiddete başvuran V’nin masum bir kadın olan Evey’i kurtarmasıyla başlıyor. Bu kurtarış bir bakıma halkın kurtuluşunu temsil ediyor çünkü bu olay, toplumun başkaldırısını başlatan unsur.

Blade Runner

En iyi distopya filmleri - Blade Runner

Yapım Yılı: 1982
IMDb Puanı: 8.2

Bilimkurgu virtüözü olan Ridley Scott’ın elinden çıkma bu film, distopik türün en başarılı örneklerinden biri. Çekildiği yıldan uzak bir yıl olan 2019’da geçen filmde, dünya dışındaki tehlikeli operasyonlarda görev alan Replika isimli robotların dünyaya gelmesi yasaktır. Bu robotları avlaması için Blade Runners isimli özel polisler görevlendirilmiştir. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard’ın bu robotları avlama mücadelesini izliyoruz.

Mad Max Fury Road

En iyi distopya filmleri - Mad Max Fury Road

Yapım Yılı: 2015
IMDb Puanı: 8.1

Nükleer savaşın ardından kuraklık tehlikesiyle savaşan bir dünyada haliyle medeniyet de çöküştedir. Su ve yemeğe ihtiyacın çok fazla olduğu bu dünyada bu kaynakları kontrol eden kişiler, kitleleri de kontrol etmektedirler. Tom Hardy’nin hayat verdiği başrolümüz Max, hayatta kalma içgüdüsü oldukça fazla olan bir adamdır. Max Savaş Çocukları tarafından esir alınır ve macerası başlar.

Children of Men

En iyi distopya filmleri - Children of Men

Yapım Yılı: 2006
IMDb Puanı: 7.9

2027 yılında insanların üremesinin son bulduğu bir dönemdeyiz. Son doğan çocuğun üzerinden 18 yıl geçmiştir ve insanlık neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu tehlikeye rağmen Büyük Britanya, askeri emperyalist sistemi sayesinde huzurunu koruyabilmiştir. Öte yandan ülkeye girmek isteyen çok sayıda mültecinin dramı söz konusudur. Bu sıkı yönetime engel olabilecek tek şey ise hamile bir kadındır.

Equilibrium

En iyi distopya filmleri - Equilibrium
Yapım Yılı: 2002
IMDb Puanı: 7.5

Film, yakın gelecekte 3.Dünya Savaşı’nın ardından totaliter sistemin hâkim olduğu bir dünyada geçiyor. Baskıcı sistem, barışı sağlamak adına insanların duygularını kontrol altına almıştır. İnsanlar sürekli olarak Prozium isimli hislerini yok eden ilacı içmek zorundadırlar. Güzel sanatlarla ilgilenmek hatta sanatsal nesneler bulundurmak dahi yasaktır. Christian Bale’in canlandırdığı kurallara karşı gelenleri yok etmekle görevlendirilen ajan Preston, Prezium kullanmayı bırakınca rejimi kaldırmak için bir direnişe başlar.

The Hunger Games

En iyi distopya filmleri - The Hunger Games
Yapım Yılı: 2012
IMDb Puanı: 7.2
Distopik film denince aklımıza ilk gelenlerden biri şüphesiz The Hunger Games serisi. Romanlarıyla oldukça popüler olan seri, film uyarlamasıyla da fazlasıyla ilgi çekmeyi başardı. Hikâye 12 şehir ve bir başkentten oluşan Panem adında hayali bir ülkede geçiyor. Her yıl bu 12 şehirden 2 genç seçilerek “Açlık Oyunları” adı altında bir yaşam mücadelesine katılıyorlar. Kız kardeşinin Açlık Oyunları’na seçilmesi üzerine onun yerini almaya gönüllü olan Katniss’in, hayatta kalma mücadelesine tanık oluyoruz.

Divergent

En iyi distopya filmleri - Divergent
Yapım Yılı: 2014
IMDb Puanı: 6.7

Yine bir roman uyarlaması olan seride, insanlar her biri farklı bir erdemi temsil eden 5 ayrı bölgede yaşamaktadırlar. Her insana 16 yaşına geldiğinde hangi bölgede yaşayacağına dair testler yapılır ve yerleştirildikleri bölgede ömürlerinin sonuna kadar yaşamak zorundadırlar. Beatrice Prior yapılan testler sonucu “uyumsuz” olduğunu keşfeder ve düzende uyumsuzlar bir lider tarafından yok edilmektedir. Beatrice’in büyük bir yaşam mücadelesi vermesi gerekmektedir.

Cargo

En iyi distopya filmleri - Cargo
Yapım Yılı: 2017
IMDb Puanı: 6.3

Martin Freeman’ın başrolünde olduğu Netflix yapımı film, zombi temalı bir distopyada geçmektedir. Ailesiyle mutlu bir yaşam süren Andy, zombi virüsünün yayılması sonucu karısının zombiye dönüşümünü izlemek zorunda kalır. Andy karısından virüsü kapmıştır ve çocuğuyla bir başına kalmıştır. Çocuğunu 48 saat içerisinde dönüşeceği canavardan korumak ve ona yeni bir yuva bulmak zorundadır.

Yazar: Medine Şimşek

1999 yılında kendisine sorulmadan dünyaya geldi. Yine kendisine sorulmadan başlayan eğitim hayatı şu sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde devam ediyor. Sinema ve dizi hakkında yazmak ise kendi isteğiyle yaptığı nadir şeylerden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir