Brooklyn Nine Nine Konusu ve Oyuncuları

Amerika dizi sektörünün başını çeken türlerden biri de şüphesiz sitcomlardır. 20 dakikalık güldürü içerikli sitcomlar televizyonun yaygınlaşmasından itibaren özellikle 70’lerden sonra Amerika’da çok popüler olmaya başlamıştır. Eskiden ırkçılık, evlilik gibi konuları tiye alan yapımlar günümüzde çok daha fazla konulu bir alana evrilmiştir.

Özellikle Seinfeld’la başlayan evreden itibaren Friends, How I Met Your Mother, The Big Bang Theory gibi diziler sayesinde Amerikan sitcomu dünyaya açılmış ve Amerikan kültürü tüm dünyaya empoze edilmiştir. Hal böyle olunca sitcomlar adeta bir kültür ihracatı haline gelmiş ve Amerika’da sürekli olarak yapılmaya devam edilmiştir. Çok daha geniş, çok daha fazla konuya sahip olmuşlardır.

Brooklyn Nine Nine konusu ve oyuncuları

Bugün inceleyeceğimiz dizi ise Brooklyn Nine Nine. Özellikle Netflix kullananların çok iyi bildiği fakat izlemeyen kişilerin de halâ başlamayı düşünerek konusunu merak ettiği dizi oldukça gündemde. Amerika’da Fox kanalında gösterilen dizi polisiye – komedi dalında bir dizidir. Keyifle izleyeceğiniz bir dizidir.

Dizide Brooklyn’deki 99. Bölge Karakolu’nda yaşananlar işlenir. Karakola yeni atanan polis şefi Raymond Holt’un gelmesiyle karakoldaki polisler için eskisi kadar rahat olmayan fakat bizler için çok eğlenceli dakikalar başlar. Dizide gösterdiği başarılı performansla Andy Samberg’ün Altın küre ödülü kazanmasının yanı sıra dizi de en iyi komedi dizisi ödülünü kazanmıştır. Gelin öyleyse dizideki karakterleri ve oyuncuları birlikte tanıyalım.

Andy Samberg – Jake Peralta

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Jake Peralta

Andy Samberg ABD’li usta oyuncu aynı zamanda da The Lonely Island isimli müzik grubunun üyesidir. Oldukça eğlenceli ve enerjik bir karakter olan Andy Samberg’ün dizide canlandırdığı Jake Peralta karakteri gerçek hayatta da kendisine benzemektedir. Oldukça zeki ve başarılı bir polis olan Jake Peralta’nın tek sıkıntısı fazla ciddiyetsiz ve fazla laubali olmasıdır. Fakat 99. Bölge Karakolu’nun en iyi polisi olduğunu söylesek hiç de hata etmiş olmayız.

Melisa Fumero – Amy Santiago

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Amy Santiago

Daha önce Gossip Girl, The Mentalist gibi dizilerde de gördüğümüz güzeller güzeli Amerikalı aktristir kendisi. 2007’den beri evli olan ve bir de çocuğu olan Melisa Fumero’nun dizide canlandırdığı karakter ise Amy Santiago’dur. Amy Santiago idealleri olan bir polis memurudur. Neredeyse Jake kadar başarılı olan Amy’nin en büyük amacı karakol şefi olmaktır. Jake’la aralarında sürekli tatlı bir münakaşa olan Amy karakteri oldukça eğlenceli bir karakterdir.

Stephanie Beatriz – Rosa Diaz

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Rosa Diaz

Arjantin’de doğan Amerika’lı aktris Stephanie Beatriz daha önce Modern Family dizisinde de karşımıza çıkmıştı. Oldukça sert yüz hatları olan Stephanie Beatriz’in dizide canlandırdığı Rosa Diaz karakteri de kendisi gibi sert ve eğlenceli biri. Etrafında yaşanan onca olaya rağmen kendine olan güvenini asla kaybetmeyen ve her daim her şeye hızlı sinirlenmesiyle bilinen bir karakter.

Terry Crews – Dedektif Terry

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Terry Crews

Amerika’daki en popüler aktörlerden biri olan Terry Crews dizide de aynı adlı karakter Dedektif Terry’i canlandırıyor. Terry evli ve ikiz çocuk babasıdır. Başına bir şey gelirse çocuklarını sahipsiz bırakmaktan korktuğu için uzun zamandır aktif görevle sahaya inmeyen Terry karakolda çavuşluk yapıyordur. Body building ve yoğurt manyağı olan Terry karakolun en eğlenceli polislerinden biridir.

Chelsea Peretti – Gina Linetti

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Gina Linetti

Karakolun en itici çalışanı Gina karakterini Chelsea Peretti canlandırıyor. Her şeyi biliyor gibi görünmesiyle, haddine olmamasına rağmen sürekli polis memurlarına akıl vermeye çalışmasıyla ve herhangi bir vasfı olmamasına rağmen sürekli olarak karakolun en önemli kişisiymiş gibi davranmasıyla Gina oldukça itici bir karakter olarak görülüyor. Özellikle konuşurken yaptığı aksan sebebiyle fazlasıyla itici bir hal alabiliyor.

Joe Lo Truglio – Charles Boyle

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Charles Boyle

Charles Boyle, Jake Peralta’nın en iyi arkadaşı olmasıyla beraber onun en iyi arkadaşı olmakla gurur duyan bir karakterdir. Oldukça saf ve temiz kalpli olan Boyle tam anlamıyla bir şeftir. Birçok yemek konusunda ustadır. Aynı zamanda fedakar da bir karakterdir. Yeri geldiğinde kendisini arkadaşlarının önüne atarak vurulacak kadar fedakar bir 99 çalışanıdır.

Andre Braugher – Raymond Holt

Brooklyn Nine Nine oyuncuları -  Raymond Holt

Daha önce izlediğiniz birçok filmde karşınıza çıkmış olan Andre Braugher dizide çok sevilen Raymond Holt karakterini canlandırıyor. Dizinin belki de en eğlenceli karakteri olan Raymond Holt’u Andre Braugher o kadar iyi canlandırıyor ki kendisinin bir aktör mü yoksa bir polis şefi mi olduğunu anlayamıyorsunuz.

Özellikle flash back sahnelerinde gözündeki gözlük, saçındaki peruk ve konuşup cümlesini bitirdikten sonraki bakışıyla izleyenleri kırıp geçiriyor. Aynı zamanda bölgedeki karakol teşkilatının ilk eşcinsel siyahi polisi olmasıyla da bilinen Holt, Jake’deki potansiyeli bildiği için onla uğraşarak daha iyi bir polis olmasını ister.

Kısacası Amerikan sitcom örneğinin son zamanlardaki en iyi temsilcilerinden olan ve 6 ve 7. Sezonları için de onay alan Brooklyn Nine Nine’ın fan sayısı her geçen gün daha da fazla artmaktadır. Bizim de sizlere tavsiyemiz bu eğlenceli diziyi vakit kaybetmeden izlemeye başlamanız ve tadını çıkarmanız.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2019’un başlarında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, kısa sürede yılın en sevilen gençlik dizilerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir