İzlemelere Doyamayacağınız En İyi Seri Filmler

Seri filmler, devamlı hikayeleri ile fan kitleleri oluşturma ve bağ kurma alanında oldukça başarılıdır. Yıllar içinde gelişen ve gelişen hikayeleri ile gönüllerde taht kurmuş, en başarılı seri filmleri sizler için listeledik.

The Godfather

Seri Filmler - The Godfather

Yapım Yılı: 1972

IMDb Puanı: 9,2

Sinema tarihinin en sevilen serilerinden biri olan the Godfather, Francis Ford Coppola tarafından çekildi. Başrolünde Marlon Brando, Al Pacino ve James Caan gibi tecrübeli oyuncuların yer aldığı film, Corleone isimli bir İtalyan mafyasının 50’lerin Amerikası’ndaki hayatını konu alıyor. Aile içindeki hiyerarşiye göre baba Don Carleona, görevini Michael ve Sonny’e bırakır. 3 dalda Oscar kazanan filmde aile bağları ve gerilim dolu mafya hayatı 3 film boyunca kusursuz bir şekilde işlenir.

The Dark Knight Trilogy

Seri Filmler - The Dark Knight

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 9,0

Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın beyaz perdeye taşıdığı seri, DC Comics süper kahramanı Batman’i konu alır. Christian Bale tarafından canlandırılan Batman karakteri, en büyük düşmanı ile Joker ile mücadele ederek yaşadığı yer olan Gotham’da adaleti sağlamaya çalışmaktadır. 3 film boyunca devam eden seride Joker karakterine, bu rol ile Oscar’a layık görülen Heath Ledger hayat vermiştir.

The Lord of the Rings

Seri Filmler - The Lord of the Rings

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8,8

R. R. Tolkien’in ünlü fantastik eserinden beyaz perdeye uyarlanan film, Orta Dünya adı verilen bir evrende geçer. Filme konu olan yüzük, Orta Dünya’yı tehdit eden ve kan dökülmesine neden olan lanetli bir yüzüktür. Yüzüğün öneminden habersiz olan Frodo, bunu yok etmekle görevlendirilir. Ancak Frodo’nun yüzükle olan macerası sandığından çok daha zor olur. Peter Jackson tarafından çekilen ünlü seri filminde Elijah Wood, Ian McKellen ve Sala Baker başroldedir.

Matrix

Seri Filmler - Matrix

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,7

4. filmiyle geri döneceği duyrulan Matrix, ilk kez 1999 yılında Wachowski kardeşler tarafından beyaz perdeye taşınmıştır. Aksiyon sinemasının önemli isimlerinden biri olan Kenau Reeves’in başrolde yer aldığı film, yetenekli bir bilgisayar korsanı olan Neo’nun gerçeklikle olan mücadelesini ve Matrix’e açılan yolculuğunu konu alır.

Star Wars

Seri Filmler - Star Wars

Yapım Yılı: 1977

IMDb Puanı: 8,7

Bilim kurgunun en sevilen örneklerinden olan Star Wars, fantastik bir imparatorluğu konu alır. Serinin büyük kötüsü Lord Vader, Senato üyesi Prenses Leia’yı kaçırır. Gezegende her şeyden habersiz dolaşan Luke Skywalker, R2-D2 ve C3-PO sayesinde Leia’yı kurtarma macerasına dahil olarak Lord Vader ile karşı karşıya gelir. Seri, yüksek temposu ve izleyeni içine alan atmosferi ile en başarılı film serilerinin başında gelmektedir. George Lucas tarafından çekilen seride Mark Hamill, Harrison Ford ve Carrie Fisher gibi yıldız isimler yer alır.

Back to the Future

Seri Filmler - Back to the Future

Yapım Yılı: 1985

IMDb Puanı: 8,5

Robert Zemeckis’in yönetmenliğini yaptığı Back to the Future serisi, zaman yolculuğu temasının işlendiği bilim kurgu serilerinden biridir. Çılgın bir bilim adamı olan Dr. Brown, tasarladığı makine ile zamanda yolculuğu mümkün kılmayı başarır. Arabayı kullanan Marty, bu zamanda yolculuk yapan aarabayla yanlışlıkla geçmişe gider. Bir jenerasyona zaman paradoksunu öğreten Back to the Future, Marty’nin işleri yoluna koyma macerasını konu alır. Seride Dr. Brown karakterine Christopher Lloyd, Marty karakterine Michael J. Fox hayat vermektedir.

Toy Story

Seri Filmler - Toy Story

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,3

Yakın zamanda 4. filmi ile geri dönen ünlü Pixar animasyonu Toy Story, Andy isimli bir çocuğun odasında bulunan oyuncakları konu alır. İnsanların olmadığı zamanlarda canlanan kahramanlarımız, Andy’e iyi birer oyuncak olabilmeye çalışır. Ancak Woody’nin önderliğindeki bu ekibin başına, Andy’nin büyümesi ile pek çok acıklı olay gelir.

Before Trilogy

Seri Filmler - Before Sunrise

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,1

Richard Linklater’ın çektiği, Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin başrolü canlandırdığı ünlü romantik üçleme Before, uzun diyalogları ve güçlü sekansları ile fark yaratan serilerden biridir. 9 yıl arayla çekilen üç film, birbirini bir tren istasyonunda bulan ve birlikte bir gün geçirdikten sonra aşık olan iki gencin hikayesini beyaz perdeye taşır.

Rocky

Seri Filmler - Rocky

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 8,1

Hafızalarda Rocky Balboa rolüyle yer eden yetenekli aktör Sylvester Stallone, ilk kez 1976 yılında Rocky olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ilk filmini yöneten John G. Avildsen’le, ikinci filmle birlikte koltuğu serinin yıldızı Sylvester Stallone’ye bırakıyor. Başlangıçta amatör bir boksör olan Rocky, antrenörünün de desteğiyle tüm zamanların en güçlü boksörü haline geliyor. Seride Rocky’nin karşısına en çok çıkan isim ise bir diğer güçlü boksör olan Creed oluyor.

Pirates of the Caribbean

Seri Filmler - Pirates of the Caribbean

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,0

5 filmlik külliyata sahip olan Karayip Korsanları serisi, Johnny Depp tarafından canlandırılan kaçık korsan Jack Sparrow’un açık denizlerdeki maceralarını konu alır. Her şekilde hayatta kalmayı başaran bu yetenekli korsanın yolu, gözü kara bir demirci olan Will Turner ve güzel prenses Elizabeth ile kesişir. Sinema tarihinin en akılda kalıcı karakterlerinden biri olan Jack Sparrow, başına açılan dertleri kıvrak zekası ile çözmektedir.

Dollars Triology

Seri Filmler - Dollars

Yapım Yılı: 1964

IMDb Puanı: 8,0

Sergio Leone’nin 60’lı yıllarda beyaz perdeye taşınan üçlemesi Dollars, benzersiz bir western deneyimi sunmaktadır. Clint Eastwood’un başrolde yer aldığı seride, ismi olmayan bir kahraman intikam dolu tehlikeli bir oyunun merkezi haline gelir. Her filmde kahramanın başına açılan sorunlar büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal alır. Aksiyonun hız kesmediği seride Clint Eastwood’a Jose Calvo ve Margarita Lozano eşlik etmektedir.

Ocean’s

Seri Filmler - Ocean's 11

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,8

Güçlü kadrosu ile dikkat çeken Ocean’s, Danny Ocean adlı profesyonel bir suçlunun devasa bir soygun planı için ekip oluşturmasıyla başlar. Alanında uzman 11 kişi bir araya geldikten sonra, büyük bir kumarhane soygunu için kolları sıvar. Hollywood’un suç temalı en başarılı serisi olan Ocean’s, kadrosunda George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Don Cheadle, Casey Affleck ve Julia Roberts gibi yıldız isimleri bulundurmaktadır.

Harry Potter

Seri Filmler - Harry Potter

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7,5

J. K Rowling’in kaleme aldığı Harry Potter fantastik evreni, 2001 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Hogwarts adındaki büyücülük okulunda geçen seride, seçilmiş büyücü olan Harry Potter ve karanlık büyülerin lordu Voldermort’un ölesiye mücadelesi anlatılır. En yakın iki arkadaşı olan Ron ve Hermione ile maceradan maceraya atılan Harry, bir yandan da ailesinin geçmişini ve Voldemort’u araştırmaya çalışır.

Man in Black

Seri Filmler - Man in Black

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,3

Günümüzde spin-off’ları yapılmaya başlanan serinin orijinalinde Will Smith ile Tommy Lee Jones başrolü paylaşmaktadır. Olağan dışı olayları gözlemekle görevli olan Ajan K ve Ajan J, siyah takım elbiseleri ile Dünya’yı korumaktadır. Yüksek teknolojili silahlarla güvenliği sağlayan ikili, boy ölçüşemeyecekleri bir tehlikeyle karşılaşır. Komedinin had safhada olduğu aksiyon serisi Barry Sonnenfeld tarafından beyaz perdeye taşınmıştır.

Mission: Impossible

Seri Filmler - Mission Impossible

Yapım Yılı: 1996

IMDb Puanı: 7,1

Mission Impossible’ın konusunu, Dünya’nın en yetenekli ajanı Ethan Hunt oluşturur. En tehlikeli görevlerden bile sıyrılmayı başaran Ethan, Mission Impossible’da görev yaptığı servislerden ihanetle suçlanınca çareyi tek takılmakta bulur. Brian De Palma’nın da yönetmen koltuğunda bulunduğu uzun soluklu serinin kahramanı Ethan Hunt karakterine Tom Cruise hayat verir.

Mad Max

Seri Filmler - Mad Max

Yapım Yılı: 1979

IMDb Puanı: 7,0

Ünlü yönetmen George Miller’ın beyaz perdeye taşıdığı film, en ünlü aksiyon filmlerinden biridir. En son Tom Hardy tarafından canlandırılan Max, kıyamet sonrası bir Dünya’da hayatta kalmaya çalışmaktadır.

The Fast and the Furious

Seri Filmler - The Fast and Furious

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 6,7

Beyaz perdenin en uzun soluklu serilerinden biri olan The Fast and the Furious, hız tutkunu Dominic Toretto’nun suç ve aksiyon dolu hayatını konu alır. Sevdikleriyle adrenalin dolu bir hayat yaşayan Dominic, zaman içinde polislerle, federallerle, ajanlarla ve kötü adamlarla ters düşmektedir. Ancak hızla her şeyi çözebilen Dominic için hiçbir şey korkutucu değildir. Filmde Dominic Toretto karakterine, yetenekli oyuncu Vin Diesel hayat verir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir