Nefeslerinizi Tutarak İzleyeceğiniz En İyi 10 Dövüş Filmi

Yeri geldiğinde tekme ve yumrukların havada uçuştuğu, yeri geldiğinde savunma sanatlarının en karizmatik şekilde sergilendiği, aksiyon ve heyecanın hız kesmediği birbirinden güzel 10 dövüş filmini sizin için listeledik.

Unleashed

 En İyi Dövüş Filmleri - Unleashed

Yapım Yılı: 2005

IMDb: 7.0

Filmde, yasa dışı dövüşlerin içinde büyüyen ve adeta saldırmak için eğitilen Danny’in bir kaza sonrası iyi ve sevgi dolu bir ailenin yanına yerleşmesiyle değişen hayatı anlatılıyor. Gerilim, dram ve aksiyon dolu filmin yönetmenliğini Louis Leterrier gerçekleştirirken Jet Li, Morgan Freeman ve Bob Hoskins gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Southpaw

En İyi Dövüş Filmleri - Southpaw

Yapım Yılı: 2015

IMDb: 7.4

Jake Gyllenhaal’i başrolde gördüğümüz Southpark, başarılı bir boksörken karısının ölümüyle sarsılan Billy’i Hope’un öyküsüne yer veriyor. Alkol ve uyuşturucu batağına düşen Billy, kızının velayetini ve evini kaybetme eşiğindeyken Tick adlı eski bir boksörün de yardımıyla hem kariyeri için hem de kızının velayeti için mücadele etmeye başlıyor. Filmin yönetmenliği Antoine Fuqua tarafından yapılırken Rachel McAdams, Naomie Harris, 50 Cent ve Forest Whitaker gibi oyuncular da Jake Gyllenhaal’e filmde eşlik ediyor.

The Fighter

En İyi Dövüş Filmleri - The Fighter

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.8

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlama olan ‘The Fighter’ parçalanmış ailelerini bir araya getirmek için her şeye rağmen bir araya gelen iki kardeş Dicky ve Mickey’i anlatıyor. Eski bir boksör olan ve bu alanda kardeşini eğiten Dicky, Christian Bale tarafından canlandırılırken kardeşi Mickey’e ise Mark Wahlberg hayat veriyor. Film Christian Bale’ye Oscar kazandırırken oyunculukları, dövüş sahneleri ve dram dolu hikayesiyle de izleyicileri derinden etkilemeyi başarıyor.

The Wrestler

En İyi Dövüş Filmleri - The Wrestler

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.9

Film konusunu, bir dönemin efsane güreşçilerinden biriyken zamanla unutulan Randy’i konu alıyor. Randy etrafındakilerin de gaza getirmesiyle eski rakiplerinden biriyle karşı karşıya geliyor ancak güreş esnasında kalp krizi geçiriyor. Filmde Randy’i canlandıran Mickey Rourke başarılı performasıyla kendisine hayran bıraktırırken filmin yönetmenliğini ise Darren Aronofsky üstleniyor.

Cinderella Man

En İyi Dövüş Filmleri - Cinderella Man

Yapım Yılı: 2005

IMDb8.0

Başrolde A Beautiful Mind filminden tanıdığımız Russell Crowe’ın yer aldığı film, Cindirella Man lakabıyla bilinen ünlü boksör James J. Braddock’un hayat hikayesini anlatıyor. Braddock ve ailesinin verdikleri yaşam mücadelesi başarılı bir şekilde beyazperdeye taşınırken filmin yönetmenlik koltuğunda ise Ron Howard oturuyor.

Kill Bill Serisi

En İyi Dövüş Filmleri - Kill Bill

Kill Bill 1 (2003IMDb: 8.1

Kill Bill 2 (2004IMDb: 8.0

Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından biri olan Kill Bill serisi, olağanüstü yeteneklere sahip suikastçi bir kadın çetesinden ayrılan ve intikam almaya çalışan ‘kara mamba’ lakaplı The Bride’in aksiyon ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Filmin başrol karakteri The Bride’ı, Uma Thurman canlandırırken Kill Bill serisi efsane dövüş sahneleri ile göz doldurmayı başarıyor.

Rocky

En İyi Dövüş Filmleri - Rocky

Yapım Yılı: 1976

IMDb8.1

6 filmden oluşan serinin ilk filmi Rocky, amatör bir boksörken Amerika’nın en önemli boks maçlarından birine alınan Rocky Balboa’yı anlatıyor. Film 3 dalda Oscar kazanamayı başarırken filmin başrol karakteri Rocky’i ise Sylvester Stallone canlandırıyor.

Million Dollar Baby

En İyi Dövüş Filmleri - Million Dollar Baby

Yapım Yılı: 2004

IMDb8.1

Konusunu bir kadın boksörün başarı hikayesinden alan Million Dollar Baby, etkileyici bir dram filmi olarak tam 4 dalda Oscar kazanmayı başarıyor. Oyuncu kadrosunda Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman gibi isimleri gördüğümüz filmin yönetmenliği ise Clint Eastwood tarafından yapılıyor.

Warrior

En İyi Dövüş Filmleri - Worrior

Yapım Yılı: 2011

IMDb8.2

Tom Hardy ve ve Joel Edgerton’un oyunculuk gösterilerini sergilediği Warrior, alkol bağımlılığından yeni yeni kurtulmaya başlayan ve babasının da yardımıyla ünlü dövüşçülerden biri haline gelen Tommy Riordon’un hikayesine yer veriyor. Aksiyonun hız kesmediği ve dramın da dozunda ayarlandığı film Gavin O’Connor tarafından yönetiliyor.

Fight Club

En İyi Dövüş Filmleri - Fight Club

Yapım Yılı: 1999

IMDb8.8

Şüphesiz dövüş filmleri deyince akla gelen ilk filmlerden Fight Club, ünlü yönetmen David Fincher’ın başyapıtlarından biri olarak klasikler arasında yerini alıyor. Filmde uzun süredir uykusuzluk hastalığı çeken Jack’in, Tyler Durden ile tanışıp dövüş kulübüne katılmasıyla değişen hayatı anlatılırken, psikolojik gerilim dolu kurgusu, sürpriz sonu ve efsane dövüş sahneleriyle Fight Club, unutulmaz filmlerden biri haline geliyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi yıldız isimler yer alıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir