IT Chapter 2 Filmi İnceleme

IT Chapter 2, 2017 yılında vizyona giren korku ve gerilim filmi IT’in devam filmi olarak 6 Eylül’de vizyona girdi. Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanarak beyaz perdeye taşınan filmin yönetmen koltuğunda, ilk filmin de yönetmenliğini yapan Andy Muschietti oturuyor. Film, 27 yıllık aradan sonra Derry kasabasına geri dönen katil palyaço Pennywise’ı konu alıyor. Uzun zamandır merakla beklenen filmin oyuncu kadrosu yıldızlarla dolu. 27 yıl sonranın anlatıldığı filmde, 13-14 yaşlarındaki arkadaş grubunun günümüzdeki hallerini James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone ve Andy Bean canlandırıyor. Filmin kan donduran palyaçosu Pennywise’ı ise ilk filmdeki performansı ile beğeni toplayan Bill Skarsgard canlandırıyor.

IT Chapter 2 Pennywise

IT Chapter 2 Filminin Konusu

IT filminde, sosyal hayatlarında dışlanan bir arkadaş grubunun, Derry kasabasına musallat olan Pennywise ile mücadele etmesine tanık olmuştuk. Hayatlarını kurtarmayı başarsa da palyaço üzerinde mutlak bir zafer elde edemeyen çocuklar, yıllar içinde hayatına devam ederek farklı yerlere savruluyor. IT Chapter 2 ise Pennywise’ın geri döndüğü 27 yıl sonrasını konu alıyor.

Geçmişte Bill, Beverly, Richie, Stanley, Eddie, Ben ve Mike Pennywise’ın geri dönmesi durumunda tekrar bir araya geleceklerine dair birbirlerine söz veriyor. Diğerlerinin aksine 27 yıl boyunca Derry’de kalan Mike, Pennywise’ın döndüğünü öğrendikten sonra gruba haber vererek hepsini Derry’e çağırıyor. Verdikleri söz doğrultusunda eve dönen ekip, bu kez yetişkin olarak, son kez Pennywise’ı alt etmek için toplanıyor. Mike, birbirilerini görmedikleri 27 yıl boyunca Derry’de kalarak Pennywise’ı yenmenin yollarını araştırdığını ve bunu nasıl yapacaklarını öğrendiğini söylüyor. Bunun için ilk adım ise birlikte hareket etmek.

IT Chapter 2 konusu

Aynı travmayı ikinci kez kaldıramayacağını düşünen Stanley, intihar ederek gruba ilk darbeyi vuruyor. Kalanlar, palyaçonun çocukları katletmesine sessiz kalamayacağını düşünerek harekete geçmeye karar veriyor. Tüm bu olanlardan kendini sorumlu tutan Bill, arkadaşlarının hayatını tehlikeye atmamak için Pennywise’la tek başına yüzleşmek üzere yola koyuluyor. Mike önderliğindeki ekip ise Bill’in peşinden Pennywise’ın mabedine giderek onu yok edecek hamleyi yapmaya çalışıyor. Bunun için ise ekibin, kendilerini esir eden geçmiş travmalarıyla yüzleşmeleri ve onlardan kurtulmaları gerek.

IT Chapter 2 Başarılı Bir Devam Filmi Mi?

IT, anlamsız bir dizi korku öğesi sıralamak yerine sıcak bir arkadaş grubu ve ilginç bir palyaço sunduğu için başarılı bir korku filmi olarak kabul edilmişti. 27 yıl sonrasını konu alan IT Chapter 2, ilk büyük golünü süresiyle yiyor. 2 saat 40 dakika uzunluğundaki film, bu uzunluğun içini doldurmayı başaramayarak tempo problemleriyle boğuşuyor. Bunu da, ilk filmde çok sevdiğimiz grubu bir bütün olarak ele almak yerine karakterlerin tek tek korkularını göstererek yapıyor.

IT Chapter 2 Bill ve Richie

Buna karşılık IT Chapter 2’nin korku ve gerilim dozu oldukça yerinde. Gerek jumpscare, gerek sahne arası eslerle olsun, film boyunca yeteri kadar korkup geriliyorsunuz. Hikayenin odağı ara ara kaysa bile James McAvoy, Jessica Chastain ve Bill Hader’in başarılı oyunculuk performansı ile film sizi ekrana bağlamaya devam ediyor. IT Chapter 2’nin en büyük günahı ise bana göre final sekansı. Tüm Pennywise olayını finalize etmesi gereken büyük karşılaşmada cesur ekibimizin palyaçoyu alt etmek için seçtiği yöntem onu “yetersiz olduğuna ikna etmek”. 27 yıldır yenemedikleri, çocuk yiyen katil ve psikopat bir palyaçoyu yalnızca sözlü beyanlarla öldürebilmeleri bir kara komedi filmi finali için çok yerinde olabilirmiş. Ama IT Chapter 2 için hiç tatmin edici olmayan bir son.

Sonuç

IT Chapter 2 oyuncuları

Sonuç olarak IT Chapter 2’den istediğiniz gerilimi ve korkuyu alabilirsiniz. Aradığınız yalnızca buysa da oldukça memnun kalacağınız bir deneyim olur. Ancak filmde karakter derinliği ilk filmdeki kadar başarılı değil ve ilgi çekici olmayan karakter buhranları ile gereğinden çok vakit kaybedilmiş. Final ise büyük IT macerasına yakışmayacak kadar sönük.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir