Düşük Bütçesine Rağmen Rekorlar Kıran 10 Film

Düşük miktarlarda sermaye ortaya koymalarına rağmen filmlerinin uğurlu gelmesi üzerine yapımcılarının köşeyi döndüğü, hasılatıyla rekorlar kırmış ve kârına kâr katmış 10 başarılı filmi listeledik.

Get Out

Düşük Bütçeli Filmler - Get Out

Yapım Yılı: 2017

IMDb: 7.7

Irkçılık temasını çarpıcı bir şekilde ele alan Get Out, sevgilisinin ailesiyle tanışmaya giden ancak oldukça tuhaf olaylarla karşı karşıya kalan Chris adlı siyahi bir genci konu ediniyor. Jordan Peele tarafından yönetilen gerilim dolu film En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanırken 4,5 milyon dolar bütçesine rağmen tam 225 milyon hasılat yaparak kârlı bir geri dönüş elde ediyor.

Split

Düşük Bütçeli Filmler - Split

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 7.3

James McAvoy’un göz kamaştırıcı bir şekilde başrolünü üstlendiği Split, çoklu kişilik bozukluğuna sahip, 23 farklı kişiliği olan bir adamın üç kızı kardeşi kaçırmasını ve yavaş yavaş tehlikeli bir hale dönüşmesini ele alıyor. Psikolojik gerilimi zirvede yaşatan Split, 9 milyon dolar bütçeyle yaratılmışken 277 milyon dolar hasılat yapması filmde emeği geçen herkesi sevinç göz yaşlarına boğuyor.

Don’t Breathe

Düşük Bütçeli Filmler - Don't Breathe

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 7.1

Son yıllara damga vurmuş hatta Instagram keşfette sürekli videolarını gördüğümüz korku filmi Don’t Breathe konusunu, kör bir adamın evine girip elini kolunu sallaya sallaya hırsızlık yapabileceklerini düşünen ancak düşündüklerinin aksine oldukça korkutucu ve tehlikeli bir durumun içine düşen üç gencin gerilim dolu hikayesinden alıyor. 9,9 milyon dolar bütçeyle ortaya çıkan film 152,9 milyon dolar kazanç sağlarken filmin başrollerini ise Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette ve Daniel Zovatto paylaşıyor.

The King’s Speech

Düşük Bütçeli Filmler - The King's Speech

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 8.0

15 milyon dolar bütçesine rağmen 414 milyon dolar hasılatla rekorlar kıran ve tam tamına 4 dalda Oscar kazanan The King’s Speech, İngiliz Kraliyet ailesinden gelip tahta oturan ancak kekemelik gibi bir engelden müzdarip VI.George’u konu alıyor. VI.George halka hitabetinde büyük bir sorun yaratan bu engelini yenmeye çalışırken ona bu yolda terapisti Lionel Logue büyük destek oluyor. Yönetmenliğini Tom Hooper’ın gerçekleştirdiği biyografik dram filmi bünyesinde ise Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush ve Derek Jacobi gibi isimleri barındırıyor.

Paranormal Activity

Düşük Bütçeli Filmler - Paranormal Activity

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 6.3

Yönetmenin evinde çekilerek tasarrufun dibine vurulduğu Paranormal Activity, yalnızca 15 bin dolar bütçeyle başlanılıp tam tamına 193 milyon dolar kazançla geri dönülen oldukça şanslı bir korku film olarak karşımıza çıkıyor. Küçük yaşından beri ruhani varlıklar tarafından takip edildiğini düşünen Katie, erkek arkadaşı Micah ile yeni bir eve taşınınca Micah, bu gizemi çözmek için odaya bir kamera takmaya karar veriyor. İlginç kurgusuyla

dikkatleri çekip devam filmleriyle de seri haline gelen Paranormal Activity’de  başrolleri Katie Featherston ve Micah Sloat paylaşırken yönetmenliği ise Oren Peli tarafından gerçekleştiriliyor.

Fahrenheit 9/11

Düşük Bütçeli Filmler - Fahrenheit 9/11

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.5

Ağır eleştiri içeren Fahrenheit 9/11 filmi, 11 Eylül saldırılarının ardından George Bush’un tutumlarını da ele alarak Amerika güvenlik sistemini eleştirel bir tavırla merceği altına alıyor. Michael Moore’un hem yönetmenliğini gerçekleştirdiği hem de oyuncu olarak yer aldığı belgesel yapımı film 6 milyon dolar bütçeyle oluşturulmuşken 222 milyon dolar kazanç sağlayarak uğurlu gelen filmler arasında yerini alıyor.

My Big Fat Greek Wedding

Düşük Bütçeli Filmler - My Big Fat Greek Wedding

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 6.5

Film, 30 yaşına gelmesine rağmen hala bekar olduğundan ötürü ailesinin psikolojik baskıları altında kalan ancak turizm acentasında çalışmaya başladıktan sonra hayatının aşkını bulan Toula’nın komedi dolu romantik hikayesini anlatıyor. Yönetmenliğini Joel Zwick’in gerçekleştirdiği ve başrollerini Nia Vardalos ile John Corbett’in üstlendiği My Big Fat Greek Wedding, 5 milyon dolar bütçesine karşılık 308 milyon dolar hasılatla gişelerden geri dönüyor.

The Blair Witch Project

Düşük Bütçeli Filmler - The Blair Witch Project

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 6.5

Filmde, üç kişilik bir ekip bulundukları yerde dilden dile dolaşan Blair Cadısı efsanesi ile ilgili belgesel çekmek istiyorlar. Bunun için ekipmanlarını toplayıp ormana gidiyorlar ancak bu efsanenin yalan olmadığını yaşayarak öğreniyorlar. Korku ve gerilim türünü iliklerimize kadar hissettiren The Blair Witch Project, 60 bin dolar gibi oldukça düşük bir bütçeyle ekranlara taşınırken 248 milyon dolar kazanç getirerek şanslı filmler arasında yer alıyor.

Good Will Hunting

Düşük Bütçeli Filmler - Good Will Hunting

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 8.3

Matt Damon ve Robin Williams’ın başrollerini paylaştığı Good Will Hunting konusunu, üniversitede hademelik yapan dahi genç bir çocuk ile onu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışıp en büyük destekçisi olan terapistinin samimi ve sıcacık dostluğundan alıyor. Yaklaşık 10 milyon doların yapımında harcandığı film, 226 milyon dolar gibi yüksek bir kazançla geri dönmekle kalmayıp senaryosundaki başarısını da Oscar ödülüyle taçlandırıyor.

Pulp Fiction

Düşük Bütçeli Filmler - Pulp Fiction

Yapım Yılı: 1994

IMDb: 8.9

Efsane yönetmen Quentin Tarantino’nun imzasını taşıyan Pulp Fiction, birbirine aşık soyguncu bir çift, iki gangster ve cesur bir boksörün hikayelerini bir araya getirerek ortaya enfes bir ziyafet sunuyor. Polisiye ve gerilim türlerinin hakkını verip Oscar ödülü de kazanmayı başaran film, 8 milyon dolar bütçesine rağmen gişelerden 213 milyon dolarla geri dönüyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir