Soundtrack’leriyle Özdeşleşen En İyi 12 Film

Müzikler filmdeki hisleri arttırmanın en güvenilir yollarından biridir. Olaylara ve sahnelere uygun müzikleri ile izleyenlerin beğenisini kazanan, soundtrack albümlerini indirip filmden sonra da dinlediğimiz en iyi filmleri listeledik. Keyifli okumalar.

Pulp Fiction

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Pulp Fiction

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,9

Filmlerindeki özgün müzik kullanımıyla tanınan usta yönetmen Quentin Tarantino, kült filmi Pulp Fiction’da bu geleneğini devam ettiriyor. Bir grup suçlunun kesişen hayatlarını konu alan filmde, Son of a Preacher Man, Let’s Stay Together ve Flowers on the Wall gibi filmde özdeşleşen şarkılar yer alıyor. En İyi Senaryo Oscar’ına sahip olan filmde John Travolta, Samuel L. Jackson ve Uma Thurman başrolü paylaşıyor.

Amelie

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Amelie

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8,3

Jean-Pierre Jeunet tarafından çekilen Fransız filmi Amelie, her şeye rağmen hayatı sevmeye ve iyileştiremeye çalışan genç bir kadının umut dolu hikayesini anlatır. Audrey Tautou’nun başrolünde yer aldığı film, Yann Tiersen’in unutulmaz şarkıları ile izleyenlerin favorileri arasında yer alır.

Guardians of the Galaxy

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Guardians of the Galaxy

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,0

Marvel Sinematik Evreni’nin Galaktik filmlerinden biri olan Guardians of the Galaxy’de, Peter Quill ailesini kaybetmiş, eğlenceli bir adamdır. Galakside dolaşarak ufak tefek hırsızlıklar yapan Peter’ın en büyük eğlencesi ise annesinden kalan Walkman’idir. Başrolün sürekli müzik dinlediği bu eğlenceli bilim kurgu komedisinde uzun ve hareketli bir soundtrack listesi bulunmaktadır.

Life is Beautiful

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Life is Beautiful

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,6

Roberto Benigni’nin hem yönetmen koltuğunda, hem de oyuncu kadrosunda bulunduğu İtalyan dram filmi, ailesiyle mutlu bir hayat yaşayan Guido’nun savaşla birlikte geçirdiği zor günleri anlatır. Savaşın neden olduğu yıkımları anlatmada pekiştirici bir rolü olan müzik kullanımız, Life is Beautiful’un başarılı olmasının nedenlerinden biridir.

A Star is Born

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - A Star is Born

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,7

Eski bir Broarway klasiğini yeniden beyaz perdeye uyarlayan Bradley Cooper, A Star is Born’da Lady Gaga ile başrolü paylaşıyor. Yetenekli bir garsonu keşfeder Dünya’ca ünlü bir star haline getiren Jackson Maine ve Ally’nin aşkını konu alan film, “Shallow” şarkısıyla En İyi Film Müziği dalında birçok ödüle layık görüldü.

Titanic

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Titanic

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,8

Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet’in başrolü paylaştığı film, Titanic isimli devasa bir yolcu gemisinin, buzdağına çarparak battığı dramatik bir hikayeyi anlatır. Tüm zamanların en çok gişe yapan filmlerinden biri olan Titanic’te, filmle bütünleşen müzikleri başarılı müzisyen James Horner üstlenmiştir.

La La Land

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - La La Land

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 8,0

Damien Chazelle’in müzikal filmlerinden biri olan La La Land, En İyi Film Oscar’ına sahip olmanın kıyısından dönse de, izleyenlerin kalbinde taht kuran bir romantizm sunmayı başarmıştır. Ryan Gosling ve Emma Stone’un şarkılarıyla renklendirdiği film, bir caz sanatçısı olmaya çalışan Sebastian ile oyuncu olmak için çabalayan Mia’nın aşkını konu alır. İkilinin seslendirdiği City of Stars, filmin öne çıkan şarkılarından biridir.

Midnight in Paris

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Midnight in Paris

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,7

Woody Allen’ın sanat dolu filmi Midnight in Paris’te, Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald, Salvador Dali gibi büyük isimlerden kesitlere yer verir. Bir yazar olan Gil, nişanlısıyla geldiği Paris’te gece yarısı tek başına yürüyüşlere çıkar. Genç adam, bu gece gezmelerinde zamanda yolculuk yapıp geçmişe giderek sanatın kalbinde gezinmeye başlar. Müzikle desteklenen bu yolculuk, dönemin havasını verme konusunda oldukça başarılıdır.

The Great Gatsby

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - The Great Gatsby

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,3

Scott Fitzgerald’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, yazar Nick Carraway ve milyoner Jay Gatsby’nin tesadüfen kesişen ışıltılı hayatını konu alır. Leonardo DiCaprio ve Tobey Maguire’in başrolü paylaştığı film, 20’lerin New York’unu en göz alıcı şekilde perdeye taşımaktadır.

Pretty Woman

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Pretty Woman

Yapım Yılı: 1990

IMDb Puanı: 7,0

Garry Marshall tarafından çekilen romantik komedi filminin aynı isimli soundtrack’i günümüzde hala reklamlarda kullanılmaktadır. Filmde güzel bir sosyetik isim olan Vivian Ward ile ünlü iş adamı Edward Lewis, bir haftalık bir aşk yaşamaya karar verir. Başrolleri Julia Roberts ile Richard Gere paylaşmaktadır.

Sherlock Holmes

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Sherlock Holmes

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,6

Jenerik müziğiyle hafızalarımıza kazanan Sherlock Holmes efsanesi, Robert Downey Jr’ın canlandırması ile beyaz perdeye taşındı. Arthur Conan Doyle’un dahi bir dedektif olarak kaleme aldığı Sherlock Holmes, ortağı John Watson ile birlikte çözülemeyen suçları çözmeye çalışıyor. Guy Ritchie tarafından çekilen filmde Robert Downey Jr’a John Watson rolünde Jude Law eşlik ediyor.

8 Mile

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - 8 Mile

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,1

Başrolünde Dünya’cı ünlü rapçi Eminem’in yer aldığı film, Eminem’in efsaneleşen parçaları ile birleşiyor. Jimmy Smith Jr rolündeki Eminem, müzik dünyasına adım atmaya çalışan yetenekli ve hevesli bir gençtir. Filmin yönetmen koltuğunda, Curtis Hanson oturur.

Bonus: Neredesin Firuze

Soundtrack'leriyle Özdeşleşen Filmler - Neredesin Sen

2004 yapımı Ezel Akay filmi Neredesin Firuze, Unkapanın’daki plak mafyalığının devam ettiği yılları dram ve komediyle birlikte beyaz perdeye taşır. Kadrosunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Özcan Deniz, Cam Özer, Ruhi Sarı, Ragıp Savaş, Ata Demirer ve Şebnem Dönmez gibi usta isimlerin yer aldığı film, analog müzik döneminin en iyi yansıtan filmlerden biridir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir