En Güzel 10 Prison Break Bölümü

Eğer ben bir yönetmen olsaydım, Prison Break dizisini izledikten sonra dizi çekmeye cesaret edemezdim. Gerçi bu yüzden yönetmen olamıyorum o ayrı bir mesele. Bu mecranın şu olayını seviyorum ki, yıllar geçtikçe teknoloji, bilgi ve tecrübe artsa bile ilk izlediklerimiz, ilk çekilenler bizi en derinden etkileyen olarak kalıyor.

Prison Break çekileli 15 yıl olmadı belki ama neredeyse hepimizin ilk izlediği yabancı dizilerden, efsanelerden. Abisi haksız yere hapishaneye girip hakkında idam kararı verilince, unutulmaz karakterimiz Michael Scofield onu kurtarmak için aynı hapishaneye giriyor. Hem de üzerinde uzun süre uğraşılmış planı ve vücudundaki hapishane dövmesiyle. İşin içine aşık olduğu hapishane doktoru Sara, sempatik hücre arkadaşı Sucre, diğer mahkumlar, kaçış planındaki değişiklikler, abisiyle olan bağı, gerilimli sahneler, havalı müzikler, politik sırlar ve enfes oyunculuklar girince ortaya öyle bir yapım çıkıyor ki, keşke hafızama girip bu dizinin bilgilerini resetlesem ve oturup baştan izlesem diyoruz. Gerçi resetlemesek bile tekrar tekrar izliyoruz o ayrı.

Başrollerini Wentworth Miller ve Dominic Purcell’in paylaştığı dizimiz 2005 yılında Fox kanalında yayınlanıyor, ilk dört sezonundan sonra uzun bir ara verilip 5.sezonu aynı kadroyla çekiliyor. Lafı çok daha fazla uzatmadan, bu efsane dizinin her ne kadar seçerken zorlansak da birbirinden güzel 10 bölümünü derledik. İzleyenler için gözünüzden birkaç damla yaş akabilir (ben yazarken duygulanıp ağladım) ama keyifle okumalar…

NOT: Bu yazı ağır dozda spoiler içerir.

1.Riots, Drills and the Devil (1.Sezon 6.Bölüm)

Prison Break Dizisi - İsyanlar, Delikler ve Şeytanlar Bölümü

Hücredeki lavabonun arkasından kanalizasyon borularına inen Michael’ın orada tünel açıp revire ulaşmak için zamana ihtiyacı vardır. Ancak sayımlar arasındaki süre yetersiz olduğundan uzun süre gardiyanların girmemesi için bir çözüm bulması gerekir. Gardiyanlar koğuşu ancak isyan çıktığında ceza olarak kilitleyip mahkumları dışarıya çıkarmazlar. Hal böyle olunca Michael isyan çıkartmak için havalandırmayı bozar. Böylece aşırı sıcaktan terleyip sinirlenen mahkumlar isyan çıkarmaya başlarlar. (Michael fenasın, başa belasın)

İsyan çıkınca Michael ve Sucre fırsattan istifade tünele inip duvarı delmeye başlarlar. Diğer mahkumlar ise daha da saldırganlaşıp hapishanenin diğer bölümlerine geçerler hatta revire ulaşıp Dr.Sara’ya saldırırlar. Mahkumlardan kurnaz ve dokuz canlı olan (Michael’in bir sen eksiktin dediği) T-Bag kaçış deliğini görür ve kaçışa dahil olmazsa ispiyonlayacağını söyleyerek Michael’i tehdit eder. Bu Michael’in hiç hoşuna gitmeyecektir. Demek ki yaptığı planın kusursuz olarak ilerlemesi epeyce zordur.

2.J Cat (1.Sezon 17.Bölüm)

Prison Break Dizisi - J-Cat Bölümü

Michael’ın sırtı yanıp dövmesinin en önemli kısmı okunamaz hale gelince eksik kısım için bir çözüm bulmak zorundadır yoksa tüm planları boşa çıkacaktır. Müdür Michael’a sırtını kimin yaktığı sorunca söylemez ve ısrarlarına rağmen söylemediği için onu tek kişilik hücreye atar. Michael o hücrede duvarları yumruklayarak delirir. Bu yüzden onu akıl hastalarının bulunduğu koğuşa alırlar. O koğuşta ise Michael’ın eski hücre arkadaşı, dövmesini görüp gördüğünü kağıda çizebilen kaçık Haywire vardır. Böylece Michael’in neden delirdiği(!) anlaşılmış olur.

3.Go (1.Sezon 21.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Gidelim Bölümü

Beklenen gece gelir, artık kaçışa hazırdırlar. Doktor Sara’nın revirin kapısını kilitlememesi aslında kaçış planının son anahtarıdır ve Michael onun kalbine girerek bu anahtarı çoktan almıştır. Michael abisinin de revire gönderilmesini sağlar ve diğer kaçaklarla birlikte revirin penceresindeki tellere tırmanarak gelmiş geçmiş en efsane hapishane kaçışını gerçekleştirir.

4.Dead Fall (2.Sezon 8.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Tuzak Bölümü

Michael ve diğer kaçaklar gömülü olan parayı bulurlar. Michael Sucre ile numara yaparak parayı diğer kaçaklardan kaçırır. Ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır, T-Bag’in kurnaz zekası. T-Bag çoktan para çantasını değiştirmiştir ve tek başına parayı alarak kaçmıştır. Michael, benden zekisi de varmış bakışı atarak ne yapacağını düşünürken polislere yakalanırlar. Kaçmaya başlarlar ancak geçmek zorunda kaldıkları nehir onlar için oldukça tehlikelidir. Sucre tam da tuzağın içine düşmüştür. Öte yandan Lincoln oğlu L.J’ye ulaşmayı başarır.

5.Bolshoi Booze (2.Sezon 11.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Bolshoi Booze Bölümü

Kellerman yakaladığı Sara’ya işkence yaparak komplolarını ortaya çıkaracak olan ses kaydını ister. Bu esnada Michael,Sucre ve Lincoln buluşur. Michael, Aldo Burrows ile yüzleşir. Tabi sevdiğine yapılanlardan habersiz.Kellerman Ajan Kim’den Sara’yı öldürme emrini alır. Onu küvette boğarak öldürmeye çalışır.

6.The Killing Box (2.Sezon 13.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Ölüm Kutusu Bölümü

Michael ve Lincoln Fox River’a geri götürülmek için yola çıkartılır. Ancak bu yolculuğu sağ salim tamamlamalarını istemeyenler vardır. Bu bölümün en güzel bölümlerden birinin olması belki de dönüm noktası olduğundan dolayıdır çünkü 1.sezonun başından beri Michael ve abisine düşman olan Ajan Kellerman taraf değiştirir ve onları Mahone’dan kaçırır.

7.Bang and Burn (3.Sezon 8.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Vur ve Yak Bölümü

Susan herkesi gözden çıkarır ve Whistler’ı hemen Sona’dan kaçırmak için müthiş bir hamle yapar. Ancak Michael buna izin vermez ve Whistler’ı son anda çekip alır. (mecazi değil gerçekten kaçmak için bindiği helikopterden son anda havalanırken çekiyor). Sona’da büyük bir kargaşa çıkar. Olay üzerine gelen general ise Michael’ı kaçma teşebbüslerinden dolayı başka bir yere nakletmek için Sona’dan çıkartır.

8.Hell or High Water (3.Sezon 12.Bölüm)

Prison Break Dizisi - İki Eli Kanda Bölümü

Artık Sona’dan kaçma vakti gelmiştir. Lechero, T-Bag ve Bellick kendi ısrarları üzerine en öne geçerler ancak kendi kuyularını kazdıklarının farkında değillerdir. Tam tünelden çıkarken Sona’da her yer karanlık olur, kaçarlarken ise elektrikler birden gelir ve kabak gibi ortada kalır, yakalanırlar. Michael, Whistler, Mahone ve McGrady ise bu kargaşadan istifade Sona’dan kaçmayı başarırlar. Bu esnada Sucre tutuklu kalmıştır. Planın en önemli kısmını ayarlayan Sucre ortada yoktur, kaçaklar ise McGrady’nin babasının gelmesiyle teknesine binip uzaklaşırlar.

9.Cowboys & Indians (4.Sezon 20.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Kovboylar ve Hintliler Bölümü

Küresel enerji konferansında suikast gerçekleşir. Bunun ardından Panda Bay Otel’de kargaşa çıkar. Michael ise bu kargaşa sürerken önemli bir seçim yapmak zorundadır.

10.The Old Ball and Chain (4.Sezon 23.Bölüm)

Prison Break Dizisi - Son Kaçış Bölümü

Bu bölümün özel olması ise final bölümü olmasındandır. Michael Sara’yı kurtarmak için son kaçışını gerçekleştirir. Daha sonra herkes kendi hayatlarına döner. Aradan 4 yıl geçmiş hali gösterilir ki küçük Michael babasının mezarına ziyarete gider, dizi gelmiş geçmiş en iyi dizi karakterlerinden biri olan Michael Scofield’in ölümü ile final yapmış olur.

Not: Dizi 2017 yılında 5.sezonunu yayınlayarak kaldığı yerden devam etmiştir.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir