Netflix’in Ortaçağ-Zombi Temalı Kore Draması: Kingdom

Kingdom Dizi İncelemesi

Kingdom, Netflix’in 2019 yılının başında yayınladığı Ortaçağ’da  geçen  zombi temalı Kore orijinal dizisidir.  Taht kavgalarını olduğu bir krallığın zombi felaketiyle mücadelesini anlatır. Kingdom, yayınlandığı günden itibaren türün diğer örneklerinden farklı ve orijinal senaryosu ile beğeni kazandı. Dizinin 6 bölümlük ilk sezonu yayınlandı ve bölümlerin ortalama süresi 45 dakika. Dizi 2.sezon onayını daha ilk sezon yayınlanmadan aldı. İyi bir senaryo, güzel bir kurgu ve başarılı bir görüntü yönetmenliği izlemek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bu diziyi spoilersız inceleyelim.

Kingdom Dizisinin Konusu

Kingdom, 15.yüzyılda Joseon döneminde taht oyunları ve entrikaların bol olduğu bir krallığın beklenmeyen bir zombi felaketiyle mücadelesini anlatıyor. Krallık belli güç merkezlerinden oluşuyor ve bunların kendi stratejileri var. Dizi başlar başlamaz bu taht hırsı ve mücadelesine dikkat çekiyor. Bu güç ortamının en büyük ismi tabii ki hasta ve yaşlı kral. Yaşlı kral ve onun gayrimeşru çocuğu veliaht prens, bu oyuna sonradan katılan  kralın genç ve hamile eşi krallığın 3 önemli güç birimidir.

Kingdom dizisi Netflix

Buraya kadar sıradan bir kral-kraliçe-veliaht ilişkisi gibi dursa da krallık 2 farklı güç merkezine daha sahip. Bunlardan en önemlisi Klan. Kralın genç eşinin babasının başında olduğu Klan adeta bir paralel yapı gibi devlete sızarak krallığın önemli işlerine müdahil olmaktadır. Bir de bu yapılar dışında daha masum, Osmanlı’daki ilmiye sınıfı gibi düşünebileceğimiz Bilge topluluğu vardır.

Bu 5 aktör arasındaki güç dengesi Klan’ın krallığı ele geçirmeye çalışmasıyla gerilmeye başlar. Kral hastalanır ve saraya kapatılır. Dizi veliaht prensin babasının durumunu öğrenmek için saraya girmeye çalışmasıyla başlar ve olaylar gelişir. Krallık kendi hanedanına ve saray halkına oldukça lüks bir hayat sunarken, halk açlıktan kırılmakta ve yıllarca et göremeyecek kadar fakirleşmektedir.

Kingdom dizisi konusu

Dizinin zombi mitolojisine nasıl bağlandığını ve zombilerin özelliklerini spoiler olacağı için söyleyemiyoruz ancak zombi temasının işlenişinden kısaca bahsedebiliriz. The Walking Dead türevi popüler zombi dramalarından farklı bir zombi yaratılış hikayesine sahip. Yine zombilerin aksiyonları da bu yapımlardan daha farklı. Hikaye Ortaçağ’da geçtiği için teknolojik gelişmeleri, zombi öldürmek için kullanılan tüfekleri göremiyoruz elbette. Kılıçlar ve tuzaklarla daha önce hiç duymadıkları bir düşmanla mücadele eden yoksul bir halk ve taht kavgasını bırakamayan bir yönetici sınıfını izliyoruz. Ortaçağ Asya’sını, mekanları ve kostümleriyle deneyimleyebileceğiniz bu diziyi neden izlemeniz gerektiğini aşağıda anlattım.

Kingdom Dizisini Neden İzlemelisini?

  • Tekdüze ve algoritmik işleyen dizilerden sıkıldıysanız dizi size farklı ve güzel bir şeyler izleme fırsatı veriyor.
  • Kaliteli ve iyi yazılmış entrika ve stratejik hamlelerden hoşlanıyorsanız bu dizi sizin beklentinizi karşılayabilir.
  • Muazzam bir görüntü yönetmenliği sayesinde Ortaçağ Asya’sının mekan ve kostümleri gözünüzü doyurabilir.
  • Dizi zombi temasının arkasına sığınıp kötü planlar ve klişe çekimler kullanmadan size her anı iyice hissettiriyor.
  • Olay akışı aşırı tahmin edilebilir değil. Sizi yer yer çok şaşırtacak ters köşeler gerçekleşiyor.
  • Oyunculuklar ve mekanlar oldukça iyi.
  • Sadece 6 bölüm ve sıkılmadan izleniyor.

Kingdom Dizisinin Fragmanı

Yazar: ahmetoreily

SIC SEMPER TYRANNIS

Buna Da Göz At

Sex Education Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2019’un başlarında ilk sezonu yayınlanan Sex Education, kısa sürede yılın en sevilen gençlik dizilerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir