En İyi 20 Anime

Sıra dışı hikayeleri ve güçlü karakter gelişimleri ile animeler, her yaştan izleyiciye hitap edebiliyor. Yıllara meydan okuyan, farklı türlerdeki en başarılı 20 animeyi sizler için bir araya getirdik.

Death Note

En iyi 20 anime - Death Note

Yapım Yılı: 2006-2007

IMDB Puanı: 9,0

En popüler animelerin başında gelen Death Note’u her animesever mutlaka izlemiştir. Ryuk tarafından Dünya’ya atılan ölüm defteri, adalet arayışında olan Light tarafından bulunur.  Dünya’daki cinayetlere ve yozlaşmalara çözüm getirmek isteyen Light, üzerinde adı yazılan kişiyi öldüren gizemli ölüm defterinin gücüyle kendi adaletini sağlamaya başlar.

One Piece

En iyi 20 anime - One Piece

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 9,2

One Piece hazinesini ele geçirmek için maceralara atılan Hasır Şapka Korsanlarını konu alan anime, Eiiçiro Oda tarafından çizilmiştir. Animenin ana kahramanı olan Luffy, şeytan meyvesi yedikten sonra insanüstü güçlere kavuşmştur. Bu gücünü kullanarak korsanlardan oluşan bir ekip kuran Luffy için One Piece hazinesinden daha önemli bir şey yoktur.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

En iyi 20 anime - Fullmetal Alchemist

Yapım Yılı: 2009-2012

IMDB Puanı: 9,0

Karanlık bir öyküyü anlatan Fullmetal Alchemist, tüm zamanların en çok izlenen animelerinden biridir. Edward ve Alphonse isimli iki kardeş, ölen annelerini geri getirebilmek için simya ilminden yararlanmaya karar verir. Ancak simya ile annelerini geri getirmenin bedeli ikili için tahmin edilenden çok daha büyük olur. Edward ve Alphonse daha sonra kendi bedenlerini geri almak için mücadele etmeye başlar.

Cowboy Bebop

En iyi 20 anime - Cowboy Bebop

Yapım Yılı: 1998-1999

IMDB Puanı: 8,9

Aynı isimli bir filmi de bulunan 26 bölümlük anime dizisi Cowboy Bebop, birçok janrı aynı anda işleyen yapımlardan biridir. 2071 yılında geçen hikayede, Bebop’ta gezintiye çıkan uzay gemili bir paralı avcı grubunun eğlenceli macerası anlatılır. Temposu oldukça yüksek olan dizi dram ve bilimkurgu yönünden de zengindir.

One-Punch Man

En iyi 20 anime - One-Punch Man

Yapım Yılı: 2015-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,9

Süper kahraman parodisi sayılabilen eğlenceli anime On-Punch Man, kendi isteğiyle kahraman olmaya karar veren Saitama’nın öyküsünü anlatır. Karşı karşıya geldiği canavarı soğukkanlılığı ile atlatan Saitama, küçük bir çocuğu aynı canavardan kurtarınca kahramanlık yapmak istediğine karar verir. Daha sonra kendisine One Punch Man adını veren yumruk gücünü elde eder.

Attack on Titan

En iyi 20 anime - Attack on Titan

Yapım Yılı: 8,8

IMDB Puanı: 2013

Aynı adla çok satan manga serisi Attack on Titan, sıra dışı bir intikam hikayesini konu alır. 100 yıldır süren dev saldırılarından korunmak için büyük duvarlarla çevrili bir şehirde yaşayan Yeager ailesi, Colossus Titan’in ortaya çıkması ile saldırıya uğrar. Bu saldırıda anne Yeager devler tarafından yenir. Eren Yeager, Armin Arlert ve Mikasa Ackerman ise intikam almak üzere devlerin peşine düşer.

Dragon Ball

En iyi 20 anime - Dragon Ball

Yapım Yılı: 1986-2003

IMDB Puanı: 8,5

Çok sevilen anime serisi Dragon Ball, 17 senelik bir maceraya sahiptir. Dedesinden kalan 4 yıldızlı topu ile ne yapacağını bilemeyen Son Goku, bu topun dilekleri gerçekleştiren 7 ejder topundan biri olduğunu fark eder. Topların peşinde olan Bulma, Son Goku ile birlikte kalan ejder toplarını aramaya koyulur.

Hunter x Hunter

En iyi 20 anime - Hunter Hunter

Yapım Yılı: 1999-2001

IMDB Puanı: 8,7

Hunter x Hunter animesinin ana kahramanı olan Gon Freecs, öldü sandığı babasının hayatta olduğunu öğrenir. Üstelik uzun süredir görmediği babası, dünyanın en ünlü avcılarından biridir. Babasına daha kısa sürede ulaşmak için avcı olmaya karar veren Gon, bu süreçte büyük sınavlardan geçer.

Steins;Gate

En iyi 20 anime - Steins;Gate

Yapım Yılı: 2011-2015

IMDB Puanı: 8,7

Bilim kurgu türünün başarılı örneklerinden Steins; Gate, geçmişine mesaj gönderebilen bir arkadaş grubunu konu alır. Bu arkadaş grubu, zaman yolculuğu üzerine uzun zamandır deneyler yapan SERN organizasyonuna yakalanmadan geçmişleriyle irtibat kurmaya başlar.

Code Geass

En iyi 20 anime - Code Geass

Yapım Yılı: 2006-2012

IMDB Puanı: 8,6

Code Geass, aksiyon ve macera içeren hikayesinde askeri ve politik gerilimlere de yer vermektedir. Kara Şövalyeler tarafından yürütülen Siyah İsyan, başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda Britanya İmparatoru, isyanda yer alan Alan 11’i görevden alır. Ancak zaman içinde Alan 11’in üzerindeki baskı artar. Alan 11, artık hem Britanya İmparatorluğu, hem de Çin ile mücadele etmek zorundadır.

Rurouni Kenshin: Wandering Samurai

En iyi 20 anime - Kenshin

Yapım Yılı: 1996-1999

IMDB Puanı: 8,5

Rurouni Kenshin, Kaoru’nun Battousai’yi arayarak Tokyo’ya gelmesini konu alır. Kaoru, başlangıçta hikayeye adını veren Kenshin’i Battousai sansa da, zaman içinde gerçek Battousai’nin Kenshin olmadığını anlar. Ancak daha sonra Kaoru sahte bir Battousai tarafından rehin alır. Kaoru’yu kurtarmak için geri dönen Kenshin’in gerçek Battousai olduğu anlaşılır.

Naruto

En iyi 20 anime - Naruto

Yapım Yılı: 2002-2007

IMDB Puanı: 8,3

İlk kez 1997 yılında yayınlanan manga serisi Naruto, 2002 yılında ekranlara taşındı. Ünlü animede dokuz kuyruklu şeytan tilkinin neden olduğu yıkımlar konu ediliyor. Kuyruğu ile tsunami büyüklüğünde yıkım meydana getirebilen şeytan tilki, Naruto isimli bir bebeğin içine hapsoldu. Naruto, yalnız bir çocuk olarak büyüyen Uzumaki Naruto’nun eğlenceli ve dramatik öyküsünü anlatıyor.

Bleach: Burîchi

En iyi 20 anime - Bleach

Yapım Yılı: 2004-2012

IMDB Puanı: 8,2

Bleach, doğaüstü yeteneklere sahip olan bir lise öğrencisinin maceralarla dolu hayatını anlatır. Hayaletleri görebilen Ichigo Kurosaki, Ölüm Meleği’nin güçlerini almıştır. Bu olaydan sonra Ichigo, kötü ruhların peşine düşer.

The Seven Deadly Sins

En iyi 20 anime - The Seven Deadly Sins

Yapım Yılı: 2014-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,2

Fantezi türünün başarılı bir örneği olan anime, adından da anlaşılacağı üzere Liones Krallığını koruyan şövalyelerinin 7 ölümcül günah ile öldürüldüğünü anlatır. Yıllar sonra kralın kızı 7 ölümcül günahın peşine düşer.

Psycho-Pass

En iyi 20 anime - Psycho-Pass

Yapım Yılı: 2012-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,2

Cyberpunk türündeki anime Psycho-Pass, insanlardaki suçluluk potansiyelini ölçen bir cihazı konu alır. Cihaz, kişilerin işleyeceği suçları önceden tespit edebilmektedir. Yöneticiler, bu cihazı kullanarak suçlar üzerinde isabetli müdahaleler yapabilmektedir. 22 bölümlük seride gizemli suçlar çözülür.

Fairy Tail

En iyi 20 anime - Fairy Tail

Yapım Yılı: 2009-Devam Ediyor

IMDB Puanı: 8,1

Büyük bir krallığı merkez alan hikaye, 63 sayılık hikayesi ile oldukça köklüdür. Animede farklı özelliklere sahip farklı büyü loncaları bulunmaktadır. Bu loncalardaki deneyimli büyücülerin başlarına, her bölüm farklı maceralar gelir. Büyü temasının bolca işlendiği dizide loncalar arasında da alışveriş yaşanır.

Tokyo Ghoul

En iyi 20 anime - Tokyo Ghoul

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 8,0

En popüler korku animelerinden biri olan Tokyo Ghoul, adını insan eti yiyerek yaşamını sürdüren Ghoul isimli yaratıklardan alır. Rize Kamishiro bir kadınla tanışıp, buluşmak için sözleşen Kaneki, daha sonra bu kadının bir Ghoul olduğunu anlar. Ancak Rize geçirdiği kazadan sağ kurtulamaz. Kaneki ise kadının organlarını nakil alarak hayatına yarı Ghoul olarak devam etmek zorunda kalır.

Noragami

En iyi 20 anime - Noragami

Yapım Yılı: 2014-2016

IMDB Puanı: 7,9

Noragami, felaket tanrısı Yato’nun diğer ruhlar Hiyori ve Shinki ile olan maceralarını konu alır. Tanrı olma arzusuyla yola çıkan Yato, bu süreçte Hiyori ve Shinki ile yozlaşmış ruhları öldürmeye başlar.

Akame Ga Kill

En iyi 20 anime - Akame Ga Kill

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 7,9

Karanlık anime serilerinden biri olan Akame Ga Kill, ailesine ve yaşadığı yere yardım edebilmek için evinden ayrılan Tatsumi’nin sıra dışı hikayesini konu alıyor. Savaşçı olarak para kazanmak isteyen Tatsumi, bu uğurda başkente doğru yola çıkıyor. Büyük ve tehlikeli şehirde Night Raid isimli bir örgüt olduğunu öğrenir. Bu örgüt, Tatsumi’nin hayatını değiştirecektir.

Soul Eater

En iyi 20 anime - Soul Eater

Yapım Yılı: 2008-2009

IMDB Puanı: 7,9

Soul Eater, Ölüm Şehri’nde bulunan esrarengiz bir okulu merkez alıyor. Teknisyenler ve Silahlar olarak iki ayrı bölüme ayrılan bu okulda, Kishin Yumurtası’na dönüşen öğrenciler derhal yok edilir. Ancak Kishin Yumurtası ve cadı ruhu yiyen silahlar ise Ölüm Orağı olmaya hak kazanır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir