Tıp Öğrencilerine Hitap Eden 10 Muhteşem Film

Dramatik olay örgüleriyle derinden etkileyip hayata farklı bakış açılarıyla bakmamızı sağlarken, doktor olmak isteyen ve bu kutsal mesleğe en ufak ilgisi bile olanlara ilham verebilecek güçte olan birbirinden güzel 10 filmi listeledik.

Patch Adams

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Patch Adams

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 6.8

Robin Williams’ı başrolde gördüğümüz Patch Adams, tıp fakültelerinde ders olarak okutulması gerekilen nitelikte bir film olarak karşımıza çıkıyor. Sevgi kelebeği bir doktorun hastalarını nasıl merhameti ve tutkusuyla iyileştirdiğini izlediğimiz film, komedi unsurları içerirken duygusal hikayesiyle de doktor adaylarının kalbine dokunuyor.

You Don’t Know Jack

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - You Don't Know Jack

Yapım Yılı: 2010

IMDb: 7.7

Gerçek olaylara dayanarak biyografi niteliği taşıyan film, iyileşme ihtimali olmayan hastaların ölmesine yardım eden bir doktorun hikayesini anlatıyor. Ötenazi konusuna ilgi duyanların muhakkak izlemesi gerektiğini düşündüğümüz filmin başrol koltuğunda ise Al Pacino oturuyor.

Something The Lord Made

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Something The Lord Made

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.2

Filmde cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın dramatik hikayesini izliyoruz. Thomas başta asistan olarak alınırken, doktorluğa ilgisi ve becerisiyle cerrahın araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak o dönemdeki ırkçılık tutumlarının bir hayli fazla olması durumu zorlaştırıyor. Mos Def ve Alan Rickman başrolleri paylaşırken, film gerçek olaylara dayanmasıyla da izleyenlerini oldukça etkiliyor.

Awakenings

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Awakenings

Yapım Yılı: 1990

IMDb: 7.8

Kendini bilime adayan bir doktorun icat ettiği ilaçla dokunduğu hayatları anlatan film Robert De Niro ve Robin Williams gibi usta oyuncu kadrosundan oluşuyor. Film Oliver Sacks’in romanından uyarlanırken

kurgusu ve oyunculuklarıyla da izleyenlere duygu dolu anlar yaşatıyor.

The Doctor

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - The Doctor

Yapım Yılı: 1991

IMDb: 7.0

Filmde zengin ve başarılı bir doktor olan Jack Mckee’nin kanser teşhisi konmasıyla tüm hayatı değişmesi anlatılıyor. Eskiden soğuk ve duygusuz bir şekilde hastalarına yaklaşırken, Mckee’nin geçirdiği hastalık onu olaylara hasta gözünden bakmaya mecbur bırakıyor. William Hurt’u başrolde izlediğimiz filmin hikayesi de aslında bir cerrahın gerçek anılarına dayanıyor.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - One Flew Over Cuckoos

Yapım Yılı: 1995

IMDb: 8.7

Film zihinsel hastalıkları konu alırken gerçek bir akıl hastanesinde çekilerek dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. 5 dalda Oscar kazanıp kült bir yapım haline gelen bu film akıl hastası numarası yaparak hastaneye sevkedilen bir mahkumun yaşadıklarını anlatıyor.

Awake

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Awake

Yapım Yılı: 2007

IMDb: 6.5

Hayden Christensen ve Jessica Alba’nın başrolleri paylaştığı Awake, konusunu geçirdiği kalp ameliyatında anestezik farkındalığı yaşayan bir hastanın yaşadıklarından alıyor. Ameliyat ekibinin yaptığı ve söylediği her şeyi duyan hasta korku dolu anlar yaşarken, gerçekte yaşanma ihtimalinin de olmasıyla beraber izleyenlere de bu korku ve gerilimi hissettiriyor.

Girl,Interrupted

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Girl, Interrupted

Yapım Yılı: 1999

IMDb: 7.4

Psikiyatriye ilgi duyanları heyecanlandıracak bu film Winona Rydeg ve Angeline Jolie’nin başarılı oyunculuk performanslarıyla da dönemine damgasını vuruyor. Film, 18 ay boyunca psikiyatri kliniğinde kalan Susanna ve Kaysen’in anılarına yer verirken Angelina Jolie’ye ise Oscar kazandırıyor.

Gifted Hands: The Ben Carson Story

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Gifted Hands

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.8

Filmde, tüm yoksulluk, verimsiz geçirilen çocukluk, kötü ders notlarına rağmen annesinin ona inancı ve desteğiyle dünyanın en iyi beyin cerrahlarından biri olan Ben Carson’un hikayesine tanıklık ediyoruz. Umut, inanç, azim kavramları başarılı bir şekilde beyazperdeye taşınırken filmin başrol koltuğuna ise Cuba Gooding,Jr oturuyor.

Wit

Tıp Öğrencilerine Hitap Eden Filmler - Wit

Yapım Yılı: 2001

IMDb: 8.1

Wit filmi, Edebiyat Profesörü Vivian Bearing’in dram dolu yaşam öyküsüne yer veriyor. Kanser teşhisi konulan Bearing, tüm hayatını sorgularken sık sık kameraya dönüp izleyici ile de birebir irtibat kuruyor.  Dramatik bir iç muhasebe ve izleyici ile etkileyici bir iletişim içeren film izleyenlerin gönüllerinde taht kurmayı başarıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir