Orange is the New Black Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Ekranların en keyifli hapishane dizisi Orange is the New Black, 2013’ten beri Netflix aracılığıyla ekranlara geliyor. 5 sezonu bulunan dizi, komedi ve drama tonundaki etkileyici performansı ile Primetime Emmy Ödüllerinde 12 adaylık elde etmeyi başardı. Piper Chapman’ın talihsiz serüvenini konu alan dizi, yazarın kendi deneyimlerini anlattığı Orange is the New Black: My Year in a Women’s Prison kitabından uyarlandı. Tamamı gerçek olaylara dayanan dizide hapishane hayatının acımasız ve soğuk taraflarının yanında, ilgi çekici ve eğlenceli taraflarına da değiniliyor. Kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan Orange is the New Black yalnızca Piper Chapman’ın değil, hapishanede bulunan tüm mahkumların hayatını ele alıyor.

Orange is the New Black Konusu Konusu

Orange is the New Black, ana karakter Piper Chapman’ın beklenmedik bir şekilde hapis cezası almasıyla başlar. Biseksüel bir kadın olan Piper, düzene geçmişteki hareketli hayatını bir kenara bırakarak düzenli bir hayata sahip olmaya çalışmaktadır. Nişanlısı Larry ile sakin bir hayat süren Piper 10 yıl önce birlikte olduğu üniversitedeki uyuşturucu satıcısı kız arkadaşı Alex yüzünden hapis cezası aldığını öğrenir. New York’taki düzenli ve konforlu hayatını geride bırakarak 15 ay boyunca Litcfield isimli bir kadın hapishanesinde kalmaya başlar.

İşlerini yoluna koyan Piper, tuhaf insanlarla dolu bu kadın hapishanesine alışmakta oldukça zorlanır. Üstelik aynı hapishanede, eski kız arkadaşı Alex Vause de yer almaktadır. İkili, burada tekrar yakınlaşmaya başlar. Orange is the New Black, tamamen farklı karakterlerdeki mahkumların özel hayatlarını ve kişisel dramalarını da ekranlara getirerek oldukça zengin bir içerik sunmaktadır. Piper ise bu değişik hapishanede vakit geçirdikçe onlar gibi olduğunu anlayacak ve olaylarda etkin rol oynamaya başlayacaktır.

Orange is the New Black Dizisi Oyuncuları

Taylor Schilling

Orange is the New Black Oyuncuları - Piper

Dizinin esas  karakteri olan Piper Chapman, nişanlısı Larry ile birlikte sakin bir hayata sahiptir. Ancak 10 yıl önce yaptığı uyuşturucu ticareti yüzünden kendini rahat hissetmeyen Piper, 15 aylık hapis hayatını kabul ederek teslim olur. Hapishane hayatına alışmak Piper için yeterince zorken, burada eski kız arkadaşı Alex ile karşılaşır.

Laura Prepon

Orange is the New Black Oyuncuları - Alex

Güçlü bir karakter olan Alex Vause, Piper Chapman’ın üniversitede birlikte olduğu kız arkadaşıdır. Yıllar içinde belalı işlerde yer alan Alex, Piper’a hala ilgi duymaktadır. Piper’ın hapishaneye düşmesinde de etkili olmuştur.

Michael J. Harney

Orange is the New Black Oyuncuları - Sam

Sam Healy, Litcfield hapishanesinin psikoloğudur. Suçluları dinleyerek yardım etmeye çalışan Sam, kendi hayatındaki ve evliliğindeki sorunları çözemez. Bu nedenle hapishane psikologluğunu bir kaçış olarak görmektedir.

Kate Mulgrew

Orange is the New Black Oyuncuları - Red

Hapishanenin en güçlü isimlerinden olan Red, yemeklerden sorumludur. Rus karakterin hapishane sınırlarına mal soktuğu için büyük bir gücü bulunmaktadır. Bu nedenle ters düştüğü kişileri kolayca zor durumda bırakabilir.

Uzo Aduba

Orange is the New Black Oyuncuları - Crazy Eyes

Crazy Eyes lakaplı karakter, hapishanedeki en renkli mahkumlardan biridir. Aklı normalin biraz gerisinde çalışan Crazy Eyes herkese çabuk inanır ve bu nedenle fevri hareket eder. Başlarda Piper’a aşık olan karakter daha sonra Piper’ı rahatsız etmeye başlamıştır.

Danielle Brooks

Orange is the New Black Oyuncuları - Taystee

Hapishanede kütüphanecilik yapan Taystee, kendini birçok konuda geliştiren, oldukça bilgili biridir. Genellikle absürt olaylardan uzak kalan Taystee vaktini okuyarak ve hukuk konusunda kendini geliştirerek geçirir.

Natasha Lyonne

Orange is the New Black Oyuncuları - Nicky

Nicky lakaplı karakter genellikle Red’in etrafında dolaşmaktadır. İlgisiz ailesi nedeniyle asi bir karaktere sahiptir. Müzikle ilgilenir ve Red’in emirlerini yerine getirir.

Taryn Manning

Orange is the New Black Oyuncuları - Pennsatucky

Pennsatucky lakaplı mahkum birçok açıdan ekibin deli olarak görülür. Koyu bir dini inancı olan Pennsatucky, İsa Mesih tarafından seçilmiş insan olduğunu ve sahip olduğu her şeyi İsa’nın gönderdiğini düşünür. Kendisi gibi mahkumlardan oluşan bir grubu vardır.

Dascha Polanco

Orange is the New Black Oyuncuları - Daya

Hapishaneye Piper’la aynı anda gelen Dayanara’nın annesi de aynı hapishanede bulunmaktadır. İçerde aynı zamanda, annesinin farklı bir adamdan olan üvey kardeşi de bulunmaktadır. Hapishane gardiyanından hamile kalan Dayanara sevgilisini korumaya çalışır.

Nick Sandow

Orange is the New Black Oyuncuları - Joe

Litcfield hapishanesinde müdür yardımcılığı yapmaktadır. Müdürüyle iyi anlaşamayan Joe, kendi kararları ile hapishaneyi güzelleştirebileceğine inanmaktadır.

Jason Biggs

Orange is the New Black Oyuncuları - Larry

Piper’ın hapishaneye düşmeden önceki nişanlısıdır. Yazarlıkla uğraşan ve Piper’a oldukça bağlı olan karakter uzun bir müddet ailesiyle mücadele etmiş ve Piper’la ilgilenmiştir.

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir