Tüm Zamanların En İyi Filmleri: Tam 50 Film

Bu yazımızda usta yönetmenler tarafından özenle beyaz perdeye taşınmış, 7. sanatın en iyi 50 örneğini bir araya getirdik. Tüm sinema tarihini kapsayan tüm zamanların en iyi filmleri derlememizde Dünya’nın dört bir yanından örneklerle karşılaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Tüm Zamanların En İyi Filmleri

The Shawshank Redemption

En İyi Filmler - The Shawshank Redemption

Yapım Yılı: 1994
IMDb Puanı: 9,3

Neredeyse tüm film listelerinin ilk sırasına yerleşen kült film Shawshank Redemtion, ünlü yazar Stephen King’in eserinden uyarlandı. Andy Dufresne, cinayetten hüküm giyen başarılı bir bankerdir. Daha önce hiçbir suç işlemeyen Andy, burada eski mahkum Red ile tanışır. Andy’nin özgürlüğe olan umudu, Red başta olmak üzere tüm hapishaneyi etkiler. Oscar Ödül’lü filmin başrolünde Tim Robbins ve Morgan Freeman yer almaktadır.

The Godfather

En İyi Filmler - The Godfather

Yapım Yılı: 1972
IMDb Puanı: 9,2

Francis Ford Coppola’nın ikonik üçlemesi The Godfather, yer altı dünyasının ünlü İtalyan mafyası Carleone ailesini merkez alır. Don Carleone, bu mafya imparatorluğunun başındadır. Godfather lakaplı mafya babasının sağlık sorunları nedeniyle geri çekilmesi ile meydan, küçük oğlu Michael geçer. En İyi Film Oscar’ının da sahibi olan filmde Don Carleona rolünde Marlon Brando, Michael Carleone rolünde Al Pacino yer almaktadır.

The Dark Knight

En İyi Filmler - The Dark Knight

Yapım Yılı: 2008
IMDb Puanı: 9,0

The Dark Knight, çizgi roman karakteri Batman’in, ünlü yönetmen Christopher Nolan tarafından yorumlanan üçlemesidir. Christian Bale’in Batman kostümü giydiği filmde Gotham City’de terör estiren Joker’i Heath Ledger canlandırır. Başarılı bir suç ve süper kahraman filmi olan The Dark Knight, aynı zamanda Heath Ledger’a Joker performansı ile Oscar getirmiştir.

Pulp Fiction

En İyi Filmler - Pulp Fiction

Yapım Yılı: 1994
IMDb Puanı: 8,9

Quentin Tarantino’nun hem Altın Palmiye, hem de Akademi Ödül’lü filmi Pulp Fiction, birden çok ucuz hikayeyi bir araya getiriyor. Patronları için ödeme almaya giden iki gangster ve hile yapmayı reddeden onurlu bir boksörün ustaca kesişen hikayesi, Pulp Fiction’ı tüm zamanların en iyi filmlerinden biri haline getiriyor. Filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Samuel L. Jackson, John Travolta ve Uma Thurman gibi isimler var.

12 Angry Men

En İyi Filmler - 12 Angry Men

Yapım Yılı: 1957
IMDb Puanı: 8,9

Aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan 12 Angry Men, bir odadaki 12 jüri üyesinin gerilim dolu mücadelesini konu alıyor. Bir cinayet davasıyla ilgili mutabakat sağlamak zorunda olan jüri üyeleri, içlerinden birinin muhalif fikri nedeniyle konuyu sorgulamaya başlıyor. Sidney Lumet’in klasik haline gelen eseri, adalet konusunda da önemli dersler içeriyor.

Schindler’s List

En İyi Filmler - Schindler's List

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,9

Schindler’s List’te ünlü yönetmen Steven Spielberg, 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen bir trajediyi beyaz perdeye taşıyor. Oskar Schindler isimli bir iş adamı, Polonya’daki fabrikasında 1100 Yahudi’yi işe alıyor. Schindler bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtararak büyük bir kahramanlığa imza atıyor. 7 dalda Akademi Ödülü’nün sahibi olan filmde Liam Neeson ve Ben Kingsley başrolü paylaşıyor.

The Good, The Bad and The Ugly

En İyi Filmler - The Good, The Bad and the Ugly

Yapım Yılı: 1966
IMDb Puanı: 8,8

Sergio Leone ve Clint Eastwood’un kusursuz bir iş birliği olan film, farklı özelliklere sahip üç silahşörün vahşi batıdaki macerasını konu alıyor. Yüklü bir kazanç elde etmeye çalışan İyi ve Çirkin’in yolu, bir gün Kötü ile kesişince işler çığırından çıkıyor. Başrolde Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef yer alıyor.

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

En İyi Filmler - Lord of the Rings

Yapım Yılı: 2001
IMDb Puanı: 8,8

Tüm zamanların en fenomen fantastik eseri Yüzüklerin Efendisi, Peter Jackson tarafından beyaz perdeye taşındı. Serinin ilk filminde Frodo, amcasından kalan lanetli yüzüğü uzaklaştırmak için yolculuğa çıkıyor. Yolda Gandalf’tan yüzükle ilgili kehanetleri öğrenen Frodo, bu uğurda Sauron’la da mücadele etmek zorunda kalıyor. Frodo rolünde yıldızı parlayan isim, genç oyuncu Elijah Wood.

Goodfellas

En İyi Filmler - Goodfellas

Yapım Yılı: 1990
IMDb Puanı: 8,7

Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Robert De Niro, Joe Pesci ve Ray Loitta gibi usta isimleri bir araya getirir. Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito isimli üç gangster, büyük bir soygun için kolları sıvar. Ancak Jimmy ve Tommy’nin soygun ekibi öldürüp mafyada öne çıkması ile Henry’nin işleri aksamaya başlar.

The Matrix

En İyi Filmler - The Matrix

Yapım Yılı: 1999
IMDb Puanı: 8,7

Bilimkurgu sinemasının mihenk taşı The Matrix, Wachowski kardeşler tarafından beyaz perdeye taşındı. Başrolünü Keanu Reeves’in canlandırdığı film, Neo isimli bir bilgisayar korsanının gerçeklikle olan aksiyon dolu ilişkisini konu alıyor. Filmde Keanu Reeves’e Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss eşlik ediyor.

Se7en

En İyi Filmler - Se7en

Yapım Yılı: 1995
IMDb Puanı: 8,6

David Fincher filmografisindeki en iddialı film olan Se7en, 7 ölümcül günahı hedef alarak cinayet işleyen bir seri katil ve peşindeki iki dedektifi konu alıyor. Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın canlandırdığı polis dedektifleri, seri katilin psikopatça hamleleri ile deliye dönerek zamanla farklı insanlara dönüşüyor. Hayran bırakan kurgusu ile film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri haline geliyor.

Star Wars

En İyi Filmler - Star Wars

Yapım Yılı: 1977
IMDb Puanı: 8,6

George Lucas imzalı bilimkurgu serisi Star Wars, beyaz perdede ilk meyvesini 1977 yılında verdi. Yeni Umut adını taşıyan filmde, Ölüm Yıldızı planlarını ele geçirmek isteyen Lord Vader ve henüz her şeyden habersiz olan Luke Skywalker’în mücadelesi anlatılır. Şans eseri R2-D2 ve C3-PO droidleri ile karşılaşan Luke, buradan aldığı bilgiler ile Obi Wan Kenobi’ye ulaşır. Serinin baş kahramanı olan Luke Skywalker’ı Mark Hamill canlandırmaktadır.

Seven Samurai

En İyi Filmler - Seven Samurai

Yapım Yılı: 1954
IMDb Puanı: 8,6

Seven Samurai, sinema tarihinin ikonik aksiyon filmlerinden biridir. Ünlü Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın yönetmen koltuğunda oturduğu film, yoksul bir köyü korumakla görevlendirilmiş 7 samurayın hikayesini konu alır. Bu samuraylar içinde Kambei başı çekmektedir. Deneyimli samuray yanına öğrencilerini de alarak köyü korumaya başlar.

Scenes of a Marriage

En İyi Filmler - Scenes from a Marriage

Yapım Yılı: 1974
IMDb Puanı: 8,5

Ingmar Bergman’ın dram filmi Scenes of a Marriage, kişisel çatışmaları merkeze alarak ağır ve etkileyici bir şekilde ilerlemektedir. John ve Marrienne, 10 yıllık evliliklerini sonlandırmaya karar verir. İkilinin birbirine olan bağlılığı, birçok kez ayrılıp barışmalarına neden olur. Sonunda bu karmaşık ilişkiyi çözmeye ve keşfetmeye karar verirler. John ve Marrienne rolünde Liv Ullmann ve Erland Josephon yer almaktadır.

Psycho

En İyi Filmler - Psycho

Yapım Yılı: 1960
IMDb Puanı: 8,5

Gerilim sinemasının ilk akla gelen ismi Alfred Hitchcock, başyapıt niteliğindeki filmi Psycho ile bizi ürkütücü bir otele konuk eder. Marion Crane, orta karar işinden yüklü bir para çalarak şehri terk eder. Yol üstünde konakladığı Bates Motel’de, görevli Norman Bates ile yolu kesişir. Bu sırada Marion’un ablası ve sevgilisi Marion’u aramaya başlar.

Leon

En İyi Filmler - Leon

Yapım Yılı: 1994
IMDb Puanı: 8,5

Tüm ailesinin öldürüldüğü bir saldırıda şans eseri hayatta kalan 12 yaşındaki Mathilda, komşusu Leon’un evine sığınır. Soğukkanlı bir katil olan Leon ile 12 yaşındaki Mathilda, zamanla güçlü bir bağ kurmaya başlar. Luc Besson tarafından yönetilen filmde Jean Reno ve küçük yaştaki performansı ile hayran bırakan Natalie Portman yer alıri

The Departed

En İyi Filmler - The Departed

Yapım Yılı: 2006
IMDb Puanı: 8,5

Martin Scorsese’ye Oscar Ödülü kazandıran The Departed, ikili kurgusu ile izleyenlerden tam not aldı. Film, mafya ve polis teşkilatında yer alan iki farklı köstebeğin görev sırasında yaşadığı gerilimli maceraları konu alıyor. Köstebek olduklarını saklamaya çalışan ikiliye, Leonardo DiCaprio ve Matt Damon hayat veriyor. Ünlü isimlere usta oyuncu Jack Nicholson eşlik ediyor.

Gladiator

En İyi Filmler - Gladiator

Yapım Yılı: 2000
IMDb Puanı: 8,5

Kadrosuna Russell Crowe ve Joaquin Phoenix’i buluşturan Gladiator, klasik bir Roma öyküsünü beyaz perdeye taşır. Roma İmparatorluğu’nun generali Maximus’un hızla yükselmesi, İmparator’un oğlu Commodus’u rahatsız eder. Böylece, ikilinin arenadaki dillere destan mücadelesi başlamış olur. Yönetmen koltuğunda aksiyon sinemasının sevilen yönetmeni Ridley Scott oturmaktadır.

Casablanca

En İyi Filmler - Casablanca

Yapım Yılı: 1942
IMDb Puanı: 8,5

Casablanca, Savaş Dönemi’nde geçen trajik bir aşk hikayesini konu alır. Savaş nedeniyle yarım kalan aşkın sahipleri Rick ve Ilsa, Casablanca kentinde tekrar karşılaşır. Ancak aradan geçen sürede Ilsa evlenmiştir. İkilinin aşkı bu Fas kentinde alevlenerek trajik bir sona ilerler. Başrolleri Humprey Bogart ve Ingri Bergman canlandırmaktadır.

Apocalypse Now

En İyi Filmler - Apocalypse Now

Yapım Yılı: 1979
IMDb Puanı: 8,4

Sinemanın en epik savaş filmi olan Apocalypse Now, yerel bir kabile reisini öldürmek üzere görevlendirilmiş Yüzbaşı Willard’ın hikayesini anlatır. Vahşi bir savaşçı olan Kurtz yenilmezdir. Yüzbaşı Willard, düşmanını alt etmek için taktik değiştirince savaş daha kanlı bir hal alır. Francis Fors Coppola’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Martin Sheen, Frederic Forrest ve Robert Duvall başrolü paylaşır.

Raiders of The Lost Ark

En İyi Filmler - Raiders of the Lost Ark

Yapım Yılı: 1981
IMDb Puanı: 8,4

Steven Spielberg’in sinemaya kazandırdığı aksiyon serilerinin başında Indiana Jones gelir. Indiana Jones, imkansız sayılan görevlerin peşine düşerek mistik tarihi aydınlatan yetenekli bir arkeologdur. Raiders of The Lost Ark’ta, Amerikan Hükümeti Ark’ı bulması için Indiana Jones ve Marion’u Kahire’ye yollar. Jones, bu görevi yerine getirebilmek için kendisiyle aynı şeyi arayan Hitler ordusunu da atlatmak zorunda kalır.

The Shining

En İyi Filmler - The Shining

Yapım Yılı: 1980
IMDb Puanı: 8,4

Stanley Kubrick’in en bilinen eseri The Shining, Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlandı. King’in bu uyarlamadan memnun kalmadığı söylense de, film sinema tarihinin başyapıtları arasına girdi. Jack Nicholson tarafından canlandırılan Jack Torrance, kitabını tamamlamak için ailesi ile birlikte ıssız bir otele gelir. Bütün bir kışı burada yalnız başına geçirmek zorunda kalan Jack, zamanla delirmeye başlar. Overlook Oteli, artık Jack’in karısı ve çocuğu için güvenli değildir.

Citizen Kane

En İyi Filmler - Citizen Kane

Yapım Yılı: 1941
IMDb Puanı: 8,3

Usta sinemacı Orson Welles, Citizen Kane ile mercek altına alınması gereken incelikli bir eser sunuyor. Ünlü bir iş adamı olan Charles Foster Kane’in, ölmeden önceki son sözü “Rosebud” olur. Kimsenin anlamını bilmediği bu kelime, gazeteci Jerry Thompson’ı harekete geçirir. Jerry, ünlü iş adamının çevresi ile röportaj yaparak gizemi çözmeye çalışır. Citizen Kane yıllandıkça değeri artan, başarılı bir dram filmidir.

Taxi Driver

En İyi Filmler - Taxi Driver

Yapım Yılı: 1976
IMDb Puanı: 8,3

Günümüzde sayısı giderek artan “vigilante” karakterlerin çıkış noktası, Martin Scorsese tarafından çekilen Taxi Driver filmidir. Adaleti illegal yollarla eline alan taksi şoförü Travis, sokaklardaki adaletsizliği şiddetle çözmektedir. Esaslı bir toplumsal eleştiriye de sahip olan filmde Travis Bickle karakterinin gerilimli dünyasında yolculuğa çıkacaksınız. Karaktere, usta oyuncu Robert De Niro hayat veriyor.

A Separation

En İyi Filmler - A Separation

Yapım Yılı: 2011
IMDb Puanı: 8,3

İran sinemasının ilk akla gelen örneği A Separation,  Asghar Farhadi tarafından çekildi. Film, Nadir ve Simin çiftinin boşanma nedenlerini kadıya açıklamaları ile başlıyor. İkili, çocuklarının velayeti üzerine tartışırken onları boşanmaya götüren süreci de masaya yatırıyor. Başrol çifte Peyman Moadi ve Leyla Hatemi hayat veriyor.

Vertigo

En İyi Filmler - Vertigo

Yapım Yılı: 1958
IMDb Puanı: 8,3

Başarılı bir dedektif olan Scottie Ferguson, talihsiz bir kaza sonucunda yükseklik korkusu başlar. Bu korku, zamanla Fergunson’da Vertigo hastalığına neden olur. Saha görevlerine devam edemeyen dedektif, emekli olmaya karar verir. Ancak bir arkadaşının ricası üzerine içine çekildiği davada hem korkusuyla yüzleşecek, hem de gizemli bir olayı aydınlatacaktır. Alfred Hitchcock tarafından çekilen filmde James Stewart başrolü üstlenir.

Toy Story

En İyi Filmler - Toy Story

Yapım Yılı: 1995
IMDb Puanı: 8,3

Oscar’lı animasyon Toy Story, oyuncakların kimse görmediğinden canlandığı eğlenceli bir öyküyü konu edinir. Küçük bir çocuk olan Andy, oyuncaklarına oldukça düşkündür. Özellikle Woody ismindeki kovboy oyuncağı ile bütün gün oynar. Andy’nin Buzz-Lightyear adlı yeni bir oyuncak alması ile eski oyuncaklar arasında kıskançlık başlar.

Amelie

En İyi Filmler - Amelie

Yapım Yılı: 2001
IMDb Puanı: 8,3

Ünlü Fransız filmi Amelie, Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet tarafından beyaz perdeye taşındı. Müziği ve görselliği ile hafızalara kazınan filmde Amelie karşımıza çıkar. Amelie, trajik bir hayatı olmasına rağmen insanları mutlu etmekten vazgeçmeyen umutlu bir kadındır. Bu renkli ve hayat dolu kadına Audrey Tautou hayat vermektedir. Amelie, zor zamanlarında bu iyimser tavrını sorgulamaya başlar.

American Beauty

En İyi Filmler - American Beauty

Yapım Yılı: 1999
IMDb Puanı: 8,3

Lester, mevcut yaşayışından sıkılan orta yaşlı bir aile babasıdır. Ergenlik çağındaki kızı ve bunalımlı karısı ile herhangi bir ortak noktası kalmamıştır. Bu umutsuz adam, kızının 16 yaşındaki arkadaşı ile uzun zamandır bastırdığı arzularını gün yüzüne çıkarır. American Beauty, yozlaşan aile kavramını çarpıcı bir şekilde ele alır. Film, Kevin Spacey’nin göz dolduran performansı ile çok daha etkileyici bir hal alır. Yönetmen koltuğunda, Oscar’lı yönetmen Sam Mendes yer alır.

Stalker

En İyi Filmler - Stalker

Yapım Yılı: 1979
IMDb Puanı: 8,2

Fantastik bir gelecekte dev bir göktaşı, Zone isimli yeni bir yaşam alanı oluşturur. Bu bölge, insanların en gizli arzularını gerçeğe dönüştürecek kudrete sahiptir. Titiz bir şekilde korunan bu bölgeye Stalker isimli uzmanlar olmadan girilmemektedir. Filme adını veren Stalker, tüm tehlikelere rağmen gözünü karartır ve bir bilim adamı ve yazardan oluşan ekibe eşlik ederek Zone’a girer. Stalker, Tarkovski’nin klasiği sayılabilecek ufuk açıcı bir bilim kurgu dramasıdır.

Rashomon

En İyi Filmler - Rashomon

Yapım Yılı: 1950
IMDb Puanı: 8,2

Gerçeklik algısı üzerine başarılı bir hikaye anlayan Roshomon, faili meçhul bir cinayeti aydınlatmak için ifade veren 3 kişinin beyanlarını içerir. Bu 3 kişi, şahit oldukları olayı kendilerine göre anlatarak suçluyu açığa çıkarmaya çalışır. Ancak bu kan donduran cinayetle ilgili herkesin farklı doğruları vardır. Rashomon, Akira Kurosawa’nın ustalık eserlerinden biridir.

Chinatown

En İyi Filmler - Chinatown

Yapım Yılı: 1974
IMDb Puanı: 8,2

Ida Sessions, kocasının kendisini aldattığından şüphelenerek dedektif tutmaya karar verir. Dedektif Jake Gittes, genç kadının kocası Hollis Mulwray’in peşine düşerek ihaneti belgeler. Ancak davanın kapanmasının hemen ardından Hollis Mulwray’in öldürülmesi, Jake Gittes’ı şaşkına uğratır. Dedektif, bu kez katili bulmak adına davaya geri döner. Senaryosu ile takdir toplayan filmin yönetmen koltuğunda, Roman Polanski oturuyor.

Monty Python and the Holy Grail

En İyi Filmler - Monthy Python and the Holy Grail

Yapım Yılı: 1975
IMDb Puanı: 8,2

Absürt komedide çığır açan Monty Python ekibi, Monty Python and the Holy Grail’de benzeri olmayan bir komedi örneği sunuyor. Filmde kutsal bir kasenin peşin düşen bir grup şövalye, abes tehlikelerle dolu bir maceraya atılır. Filmin yönetmenliğini, Terry Jones ve Terry Gilliam yapmaktadır.

Die Hard

En İyi Filmler - Die Hard

Yapım Yılı: 1988
IMDb Puanı: 8,2

4 Oscar Ödülü bulunan aksiyon filmi Die Hard, aynı zamanda Bruce Willis’in asıl şöhretine kavuşmasını sağlamıştır. Başarılı dedektif John McClane, karısına sürpriz yapmak için Nakatomi Plaza’ya gelir. Ancak tam bu sırada Nakatomi Plaza Alman teröristler tarafından kuşatılır. McClane, karısının da içinde olduğu koca bir insan yığınını, binadan tek başına kurtarmaya çalışır.

Blade Runner

En İyi Filmler - Blade Runner

Yapım Yılı: 1982
IMDb Puanı: 8,1

Distopik bir gelecekte gezegenin kirli işlerini yapmak için replikant adlı robotlar üretilir. Replikantlar, görsel olarak insanlardan ayırt edilememektedir. Blade Runner isimli uzman polisler ise replikantları yakalamakla görevlidir. Bir Blade Runner olan Rick Deckard, emeklilik öncesi son bir görev için Los Angeles’a gelir. Yapması gereken, iki milyon içerisindeki replikantı bulup yakalamaktadır. Ridley Scott’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Harrison Ford başrolde yer alır.

Mad Max: Fury Road

En İyi Filmler - Mad Max: Fury Road

Yapım Yılı: 2015
IMDb Puanı: 8,1

Tom Hardy ve Charlize Theron’un başrolünü paylaştığı filmde, aksiyon sinemasının ikonik filmi Mad Max’i yeni bir macerada izliyoruz. Max, bu kez kaynakların kuruduğu post apokaliptik bir Dünya’da yönetini Immortan Joe’yu devirmeye çalışıyor. Suyun halktan gizlendiği yönetimde Joe ve ordusu, kızgın çöllerde Max’in peşine düşüyor. Film, kusursuz prodüksiyonu sayesinde tüm teknik kategorilerde Oscar’a aday oldu.

No Country for Old Men

En İyi Filmler - No Country for Old Men

Yapım Yılı: 2007
IMDb Puanı: 8,1

Coen kardeşler tarafından yönetilen dram filmi No Country for Old Men, Vietnam gazisi Moss’un, sahipsiz bir çantayı alarak peşine kiralık katil takmasını konu alır. Her şeyden habersiz olan Moss, soğukkanlı katil Anton Chigurh tarafından takip edilerek gizemli bir uyuşturucu içinin işine düşer. Coen’lere Oscar kazandıran filmin başrolünde Tommy Lee Jones, Javier Bardem ve Josh Brolin yer alıyor.

Memories of Murders

En İyi Filmler - Memories of Murders

Yapım Yılı: 2003
IMDb Puanı: 8,1

92. Oscar Ödül’lerine damgasını vuran Bong Joon-ho, Memories of Murder’da sınıf eşitsizliğini hukuksal düzlemde ele alıyor. İki polis dedektifi, vahşi bir cinayeti aydınlatmak için baskıcı bir yönetim altında kolları sıvar. Başrollerinde Song Kang Ho, Kim Sang-kyung ve Hie-bong Byeon yer almaktadır.

The Big Lebowski

En İyi Filmler - The Big Lebowski

Yapım Yılı: 1998
IMDb Puanı: 8,1

Coen kardeşlerin özgün mizahını taşıyan film, basit bir isim benzerliğini konu alır. Lebowski, kendisiyle aynı ada sahip olan ünlü bir iş adamı ile karıştırılır. Bunun sonucunda bir çanta dolusu paranın hesabını sormak için kapısına tehlikeli ve gizemli adamlar dayanır. Lebowski, yanına en yakın arkadaşı Walter’ı da alarak bu yanlış anlaşılmayı çözmeye çalışır. Beyaz perdenin en sevilen karakterlerinden biri olan Lebowski’yi Jeff Bridges canlandırmaktadır.

Persona

En İyi Filmler - Persona

Yapım Yılı: 1966
IMDb Puanı: 8,1

Usta sinemacı Bergman, bu kez iki farklı karakterin derin paylaşımını gözler önüne seriyor. Ünlü bir tiyatrocu olan Elizabeth Vogler, sahnede tıkanır. Bu kazadan sonra bir daha hiç konuşamamaya başlayan Elizabeth, inzivaya çekilir. Burada kendisine Alma isimli geveze bir hemşire eşlik eder. Bibi Andersson ve Liv Ullmann başrolü paylaşır.

The Truman Show

En İyi Filmler - The Truman Show

Yapım Yılı: 1998
IMDb Puanı: 8,1

Jim Carrey’nin klişe komedilerinden sıyrılan The Truman Show, katmanlı yapısıyla ufuk açma özelliğine sahiptir. Filmin ana kahramanı Truman, kusursuz sandığı hayatında bazı gariplikler fark etmeye başlar. Bunların en belirgini, yıllar önce öldü sandığı babasını caddede görmesidir. Bunun üzerine Truman, hayatıyla ilgili aklın almayacağı bir gerçeği keşfeder.

Before Sunrise

En İyi Filmler - Before Sunrise

Yapım Yılı: 1995
IMDb Puanı: 8,1

Oldukça sade bir konuya ve işleyişe sahip olan Before serisi, kadın erkek ilişkisini olabilecek en samimi şekilde işler. Bir tren yolculuğunda karşılaşan Jesse ve Celine, ani bir kararla Viyana’da beraber inip şehri gezmeye karar verir. Birbirini hiç tanımayan bu iki yabancı, Viyana’nın sokaklarında birbirlerini keşfetmeye başlar. Tempolu diyaloglara sahip olan filmin başrollerini Ethan Hawke ve Julie Delpy canlandırmaktadır.

Annie Hall

En İyi Filmler - Annie Hall

Yapım Yılı: 1977
IMDb Puanı: 8,0

Annie Hall, başrollerini Woody Allen ve Diane Keaton’ın canlandırdığı başarılı bir komedi filmidir. Yönetmen koltuğunda da oturan Woody Allen, burada komedyen Alvy Singer’a hayat verir. Alvy, başarısız giden özel hayatından sonra ünlü şarkıcı Annie Hall’la tanışır. Film, ikilinin komik diyalogları ile izleyicilerden tam not aldı.

Jaws

En İyi Filmler - Jaws

Yapım Yılı: 1975
IMDb Puanı: 8,0

Sakin bir tatil beldesi olan Amity Adası’nda, bir anda korkunç bir köpekbalığı ortaya çıkar. Yetkililer, kasabanın köpekbalığından kurtulması için uzmanları görevlendirir. Ancak plajın kapatılması yasaklanır. Bu nedenle köpekbalığı avı, insanlarla dolu bir plajda gerçekleştirilecektir. Steven Spielberg’in sevilen filmi Jaws, kısa sürede elde ettiği başarı ile seri haline geldi.

Big Fish

En İyi Filmler - Big fish

Yapım Yılı: 2003
IMDb Puanı: 8,0

Big Fish, William Bloom isimli bir gencin babasının hayatını araştırmaya başlamasını konu alır. Babasını yakın zamanda kaybeden William, gizemli bir adam olan babasını daha yakından tanımak için araştırmaya başlar. Ancak babasına dair öğrendiği her bilgi, William’ı fantastik bir gerçekliğe doğru itmektedir. Tim Burton tarafından uyarlanan filmde Ewan McGregor, Albert Finney ve Jessica Lange başrolü paylaşır.

Mulholland Drive

En İyi Filmler - Mulholland Drive

Yapım Yılı: 2001
IMDb Puanı: 7,9

Ünlü bir oyuncu olmak isteyen Betty ile Hollywood’un ünlü ismi Rita arasında tutkulu bir ilişki başlar. İkilinin gerilimi artan hayatı, Mulholland kavşağında yaşanan bir kaza sonucu alt üst olur. Artık bu iki kadın, aynı bilinci ve bilinçaltını paylaşacaktır. Naomi Watts ve Laura Harring’in başrolü paylaştığı filmde David Lynch yönetmen koltuğundadır.

Breathless

En İyi Filmler - Breathless

Yapım Yılı: 1960
IMDb Puanı: 7,9

Fransız yeni dalgasının başarılı ismi Godard, Paris’te karşılaşan iki zıt insanın heyecan dolu ilişkisini konu alır. Michele, türlü suçlara bulaşan tehlikeli bir adamdır. Daha önce birkaç gece geçirdiği Patricia’yla karşılaşır. Roma’ya kaçarken Patricia’yı da yanında götürmek istemektedir. Patricia, bu ele avuca sığmayan adama kendini kaptırarak Roma’ya gider. Ancak ikilinin ilişkisi, trajik bir şekilde sona erer. Başrolde, Fransız yeni dalgasının ikonik yüzü Jean Seberg yer almaktadır.

Children of Men

En İyi Filmler - Children of Men

Yapım Yılı: 2006
IMDb Puanı: 7,9

Film, artık çocuğun doğmadığı distopik bir gelecekte geçiyor. İnsan ırkının sona ermek üzere olduğu bu gelecekte, Theo isimli sıradan bir vatandaş mucizevi bir gelişmeye şahit olur. Sevgilisi tarafından sürüklendiği mülteci kaçırma işinde hamile bir kadın karşılaşır. Bu kadın, aynı zamanda insanlığın da son umududur. Filmin yönetmen koltuğunda Roma filmi ile Oscar Ödülü’ne layık görülen Alfonso Cuaron oturuyor.

Bir Zamanlar Anadolu’da

En İyi Filmler - Bir Zamanlar Anadolu'da

Yapım Yılı: 2011
IMDb Puanı: 7,9

Nuri Bilge Ceylan tarafından çekilen Bir Zamanlar Anadolu’da, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak sayılıyor. Tüm Dünya’da kabul gören film, yönetmenin tüm becerisini sergileyebildiği kusursuz bir hikaye anlatımına sahip. Taşrada gerçekleşen bir cinayetin ertesi günü bir grup polis, suçluyla birlikte cesedin yerini bulmaya çalışıyor. 12 saat boyunca süren arayışlar, bir grup polis, bir doktor, bir savcı ve bir suçlunun gerilimli ilişkisini ekrana taşıyor.

The Social Network

En İyi Filmler - The Social Network

Yapım Yılı: 2010
IMDb Puanı: 7,7

David Fincher tarafından çekilen film, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatından uyarlandı. Facebook’un kuruluş sürecini anlatan filmde genç milyarderi Jessie Eisenberg canlandırıyor. İkiliye Andrew Garfield ve Justin Timberlake de eşlik ediyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir