Tüm Zamanların En İyi 20 Gerilim Filmi

İzleyenlerin nefeslerini tutarak takip ettiği, tüm zamanların en iyi 20 gerilim filmlerini sizler için bir araya getirdik.

The Silence of the Lambs

En iyi gerilim filmleri - The Silence of the Lambs

Yapım Yılı: 1991

IMDb Puanı: 8,6

Jonathan Demme tarafından yönetilen başarılı gerilim filmi Kuzuların Sessizliği, Thomas Harris’in romanından uyarlandı. Oscar’lı film, acımasız bir katile dönüşen Hannibal Lecter ve bir seri katili yakalamak için Hannibal’la çalışan FBI ajanı Clarice Starling’i konu alır.

Seven

En iyi gerilim filmleri - Seven

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,6

Gerilim filmlerinin ünlü yönetmeni David Fincher’ın, 7 ölümcül günahı masayı yatırdığı filminde başrolleri Morgan Freeman, Brad Pitt ve Kevin Spacey yer alıyor. Dedektifler, 7 günahı hedef alarak seri cinayetler işleyen bir katili yakalamaya çalışıyor.

Psycho

En iyi gerilim filmleri - Psycho

Yapım Yılı: 1960

IMDb Puanı: 8,5

Gerilim sinemasının klasikleri arasına giren filmde, çalıştığı yerden çaldığı toplu para ile kaçıp, Bates Motel gelen Marion’un hikayesi anlatılır. Norman Bates tarafından işletilen otelde Marion’un başına esrarengiz olaylar gelir. Film, usta yönetmen Alfred Hitchcock tarafından çekilmiştir.

Rear Window

En iyi gerilim filmleri - Rear Window

Yapım Yılı: 1954

IMDb Puanı: 8,5

Hitchcock tarafından çekilen polisiye-gerilim türündeki filmde Jeffries isimli eski fotoğrafçı, tekerlekli sandalyesi ile komşularını gözlemektedir. Zaman içinde bir  cinayetten şüphelenen Jeffries, Lisa ile birlikte olayı açığa çıkarmaya çalışır.

Prisoners

En iyi gerilim filmleri - Prisoners

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,1

Prisoners, Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal’un başrolünde yer aldığı Denis Villeneuve filmidir. Şükran gününde küçük kız çocukları kaybolan Dovers ve Birches aileleri, kızlarını bulmak için bölgedeki dedektif Loki’ye başvurur. Keller Dover, kızının bulunamaması sonucu şüpheli gördüğü akıl hastası bir genci kaçırarak işkence eder. Ancak idealist polis Loki, çok geçmeden kan donduran kaçırılma vakasını çözecektir.

No Country for Old Men

En iyi gerilim filmleri - No Country for Old Men

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,1

Coen kardeşlerin Oscar ödüllü filmi No Country for Old Men’de, Vietnam gazisi Llewelyn Moss, bir gün bulduğu esrarengiz bir çanta sonucu peşinde kiralık katil olduğunu fark eder. Moss, kendisini öldürmeye kararlı olan kiralık katilden kaçmaya çalışır. Başarılı gerilim filminin başrolünde Tommy Lee Jones, Javier Bardem ve Josh Brolin yer alır.

Gone Girl

En iyi gerilim filmleri - Gone Girl

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,1

Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris gibi yıldızlarla dolu bir kadroya sahip olan filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. Pike tarafından canlandırılan Amy, sıradan hayatını arkadaşında bırakarak kaçmaya karar verir. Amy’nin firarından herkes kocası Nick’i sorumlu tutarken Nick suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışır.

Get Out

En iyi gerilim filmleri - Get Out

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7,7

En Özgün Senaryo Oscar’ına sahip olan film, Chris ve Rose ilişkisi üzerinden ırkçılık temasını işlemektedir. Rose’un ailesi, siyahileri hipnotize ederek kişiliklerini çalmaktadır. Durumun farkına varan Chris, tanışmak için geldiği evde olanlardan kurtulmaya çalışır.

Jaws

En iyi gerilim filmleri - Jaws

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı: 8,0

Kült gerilim filmi Jaws’ın yönetmen koltuğunda, deneyimli yönetmen Steven Spielberg oturur. Jaws, Amity Adası’na gelen köpekbalığı ile başlar. Adada ölümlere neden olan köpekbalığını avlamak için bir ekip gönderilir. Ancak çocuklarının hayatının tehlikede olduğunu fark eden ada halkı da bu ava yardımcı olur.

Panic Room

En iyi gerilim filmleri - Panic Room

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 6,8

Kocasından ayrılıp yeni bir evde, yeni bir hayata başlayacak olan Meg, yeni evinde gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip özel bir oda olduğunu keşfeder. Kızı ile birlikte evde yaşamaya başlayan Meg, herhangi bir acil durumda bu korunaklı odada sığınır.

Sicario

En iyi gerilim filmleri - Sicario

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

Emiliy Blunt ve Josh Brolin’in başrolü paylaştığı filmin konusu, Suarez’de görevlendirilen Kate ve FBI ekibinin uyuşturucu kartelleri ile olan mücadeleleridir. FBI içinde güvenilir bir pozisyona sahip olan Kate, suçluları yakalamak için sınırlarını zorlar.

A Quiet Place

En iyi gerilim filmleri - A Quiet Place

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7,5

Son dönemin en başarılı gerilim filmi A Quiet Place, distopik bir gelecekte çocukları ile birlikte hayatta kalmaya çalışan aileyi merkez alır. Yaratıklardan saklanmak için ses çıkarmadan yaşamak zorunda kalan aile, bir kaza sonucunda harekete geçerek yaratıklarla mücadele etmeye başlar. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini yapan John Krasinski aynı zamanda başrolü de üstlenmektedir.

American Psycho

En iyi gerilim filmleri - American Psycho

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,6

Christian Bale, Willem Dafoe ve Jared Leto’nun yer aldığı gerilim ve dram filminde, Patrick Bateman isimli zengin ve başarılı bir adamın içten içe sahip olduğu karanlık sırlar anlatılır. Mükemmel hayatının yanında zevk için adam öldüren Patrick, bu sırrını yalnızca kendine saklar.

Inception

En iyi gerilim filmleri - Inception

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,8

Christopher Nolan’ın en beğenilen filmi Inception, rüyalardan bilgi çalmakla ünlü Cobb’un yeni ve imkansız son görevini konu alır. Leonardo DiCaprio tarafından canlandırılan Cobb, ekibi ile birlikte söylenen kişinin zihnine fikir ekmek zorundadır. Birden çok katmana sahip olan görev sonucunda Cobb hırsızlığı bırakarak çocuklarına kavuşacaktır.

Black Swan

En iyi gerilim filmleri - Black Swan

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,0

Black Swan, psikolojik gerilim türündeki başarısı ile birçok Oscar adaylığına sahip olmuştur. Natalie Portman’ın başrolünde yer aldığı film, balerin Nina’nın istediği rolü almak için yaptıklarını konu alıyor. Psikolojik olarak stabil olmayan karakter, beyaz kuğu ile siyah kuğu arasındaki yolculuğunda pek çok farkındalık yaşıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise başarılı yönetmen Darren Aronofsky oturuyor.

Shutter Island

En iyi gerilim filmleri - Shutter Island

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,1

Martin Scorsese yapımı gerilim filminin kadrosunda Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo ve Ben Kingsley yer alıyor. Ashecliffe Hastanesi’nden kaçan Rachel Solando’yu araştırmak üzere iki dedektif Teddy ve Chuck Shutter Adası’na yollanır. Olayı araştırmaya başlayan ikili, akıl hastalarını sorguladıkça esrarengiz olaylar keşfetmeye başlarlar.

Chinatown

En iyi gerilim filmleri - Chinatown

Yapım Yılı: 1974

IMDb Puanı: 8,2

Roman Polanski’nin yazıp yönettiği filmin başrolünde Jack Nicholson, Burt Young ve Diane Ladd yer almaktadır. Kocasının kendisini aldattığını düşünen Evelyn, işin peşine düşmesi için özel dedektif Jake Gittes’i tutar. Hollis’in karısını aldattığını kanıtlayan Jake, adamın aniden öldürüldüğü öğrenir. Cinayetle başlayan olaylar, bir anda karmaşıklaşarak Jake’i merkeze alır.

12 Monkeys

En iyi gerilim filmleri - 12 Monkeys

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 8,0

Film, insan nüfusunun tükenmek üzere olduğu 2035 yılında geçer. Virüsü yok etmek isteyen bir grup bilim damı, mahkum James Cole’u zamanda geriye gönderir. Cole, içine düştüğü akıl hastanesinde gelecekten geldiğini ve dünyanın yok olacağını anlatmaya çalışır. Film, Terry Gilliam’ın en başarılı işlerinden biridir.

The Game

En iyi gerilim filmleri - The Game

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 7,8

Kontrol manyağı Nicholas’ın hayatı, kardeşi Conrad’dan aldığı bir doğum günü hediyesi ile kontrolden çıkar. Sonunda büyük bir ödülün olduğu gizemli bir oyunun içinde kaybolan Nicholas, bu oyunun içinde hayati kararlar vermek zorunda kalır. David Fincher’ın yönettiği filmin başrolünde Michael Douglas yer almaktadır.

The Girl with the Dragon Tattoo

En iyi gerilim filmleri - The Girl With the Dragon Tattoo

Yapım Yılı: 2011

IMDb Puanı: 7,8

David Fincher tarafından beyaz perdeye taşınan film, Stieg Larsson’un romanından uyarlanmıştır. Zengin iş adamı Vanger, yeğeninin ölümünü araştırması için Blomkvist’i işe alır. Aynı ölümü, hacker Lisbeth de araştırmaktadır. İkili, araştırdıkça geçmişte yaşanan diğer gizemli ölümleri de keşfeder.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir