İspanyol Sinemasının En İyi 15 Filmi

Psikolojik gerilimden korkuya, dramdan polisiyeye birçok türde başarılara imza atmış, özellikle 2000 yılları sonrası yükselişe geçen İspanyol sinemasının en ünlü 15 filmini listeledik.

El Laberinto Del Fauno

En iyi İspanyol filmleri - El Laberinto Del Fauno

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 8.2

Pan’ın Labirenti olarak çevrilen bu fantastik-korku yapımı film tam 3 dalda Oscar kazanıyor. Filmde İspanya’daki vahşetin ve savaşın ortasında kalan bir kız çocuğunun hayal dünyasına sığınması anlatılıyor. Ofelia adlı küçük kız huzursuzluk ve şiddetten kaçıp fantastik dünyasına yolculuk ederken filmin başrol koltuğunda ise Ivana Baquero oturuyor.

El Secreto De Sus Ojos

En iyi İspanyol filmleri - El Secreto De Sus Ojos

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 8.2

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı kazanmış, ‘Gözlerindeki Sır’ olarak çevrilen film dramatik gerilim türünde oldukça başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Filmde eski sorgu müfettişi Benjamin Esposito, çalıştığı vakalarla ilgili roman yazmaya karar vermişken üstü kapanmış gizemli bir suçu hatırlamasıyla o davayı tekrar açıp üzerinde çalışmaya başlıyor.

Mar Adentro

En iyi İspanyol filmleri - Mar Adentro

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 8.0

Romantik bir dram filmi olan Mar Adentro, ötenazi konusunu derinlemesine ele alırken Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının da sahibi oluyor. Filmde 30 yıldır yatağa bağlı kalan Ramon Sampedro’nun hayatla tek bağlantısı deniz manzaralı penceresi iken onun bu dokunaklı hikayesi hayatına giren bir kadınla değişiyor.

Hable Con Ella

En iyi İspanyol filmleri - Hable Con Ella

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 8.0

Yönetmenliği ve senaristliği ünlü yönetmen Pedro Almodóvar tarafından yapılan film, dram ve gizem türlerinde oldukça dikkat çekerek yönetmenine Oscar kazandırmayı başarıyor. Film konu itibariyle ise birbirleriyle sürekli tesadüfen karşılaşan iki adamın yüreklere dokunan dostluğunu ve sevdikleri kadınlarla olan ilişkilerini anlatıyor.

Contratiempo

En iyi İspanyol filmleri - Contratiempo

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 7.9

Zekice kurgulanmış bir final ve sürükleyici hikayesiyle İspanyol sinemasının ünlü filmlerinden Contratiempo, sevgilisini öldürmekle suçlanan Adrian Dora’nın gerilim ve polisiye dolu hikayesine yer veriyor. Adrian, ünlü bir avukat olan Virginia ile tanışınca hikayenin karanlık noktaları gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Film Oriol Paula tarafından yönetilirken Mario Casas, Bárbara Lennie ve Ana Wagener gibi isimler ise oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Abre Los Ojos

En iyi İspanyol filmleri - Abre Los Ojos

Yapım Yılı: 2000

IMDb: 7.8

‘Aç Gözünü’ olarak çevrilen Abre Los Ojos bir psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Bir kadına tutkuyla bağlanan bir adamın öyküsünün anlatıldığı filmde Penélope Cruz ve Eduardo Noriega başrolleri paylaşırken yönetmen koltuğunda ise Alejandro Amenábar oturuyor.

Noviembre

En iyi İspanyol filmleri - Noviembre

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.8

Drama-komedi alanında oldukça başarılı bir yapım olan Noviembre’de sanatın değiştirici gücüne inanan Alfredo arkadaşlarıyla bir araya gelerek ‘Kasım’ denilen bir tiyatro grubu kuruyor. Filmin başrol koltuğunda Óscar Jaenada otururken yönetmenliği ise Achero Manas tarafından yapılıyor.

Celda 211

En iyi İspanyol filmleri - Celda 211

Yapım Yılı: 2009

IMDb: 7.7

Bir İspanyol hapishane filmi olan Celda 211, hayatta kalmak için mahkum rolü oynamak zorunda kalan bir adamın öyküsünü anlatıyor. Film, gerilim ve aksiyonun dibine vururken kazandığı ödüllerle de bu türlerdeki başarısını taçlandırıyor.

Los Lunes Al Sol

En iyi İspanyol filmleri - Los Lunes Al Sol

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.7

‘Güneşli Pazartesiler’ anlamına gelem Los Lunes Al Sol filmi, konusunu İspanya’nın liman kentlerinde yaşayan işsiz insanlardan alıyor. Bu insanların öyküleri etkileyici bir şekilde beyazperdeye yansıtılmışken film, başarısıyla da birçok ödülün sahibi oluyor.

Volver

En iyi İspanyol filmleri - Volver

Yapım Yılı: 2006

IMDb: 7.6

İspanyol sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Pedro Almodóvar eseri ‘Volver’ filmi dram ve gizem türlerinde oldukça başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Film, anne-kız ilişkisi ve ölüm temalarından oluşurken uluslararası festivallerde de birçok başarıya imza atıyor.

La Piel Que Habito

En iyi İspanyol filmleri - La Piel Que Habito

Yapım Yılı: 2011

IMDb: 7.6

Psikolojik gerilim filmi La Piel Que Habito’da estetik cerrahı  Dr.Robert, kaza sırasında vücudu yanan eşini o görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratıyor. Bu süreçte eşinin intihar etmesi ve tüm ailesinin depresyona girmesi ileride küçük kızlarına ciddi psikolojik problemler yaşatıyor. Tam anlamıyla bir Pedro Almadovar başyapıtı olan bu İspanyol yapımı film psikoloji-gerilim-dram üçlüsü sevenlere tavsiye edilebilecek nitelikte.

El Cuerpo

En iyi İspanyol filmleri - El Cuerpo

Yapım Yılı: 2012

IMDb: 7.5

Film, morgda cesedi kaybolan bir kadını konu ediniyor. Gizemli ölümü ve cesedinin kaybolması üzerine dedektif Jaime bu davaya atanıyor. Gerilim ve korku türünü ilmek ilmek işleyen bu filmin başrollerini ise    José Coronado, Hugo Silva ve Belén Rueda gibi isimler paylaşıyor.

Tesis

En iyi İspanyol filmleri - Tesis

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 7.5

Filmde, üniversite öğrencisi Angela ‘sinemada şiddet’ konusu üzerine tez yazarken Chema adlı başka bir öğrenciden yardım alıyor. Beraber tez üzerinde çalışırlarken Angela, profesörünü film izlerken ölü halde buluyor. Tam bir polisiye ve gizem filmi olan Tesis İspanya’nın ünlü yönetmenlerinden Alejandro Amenabar tarafından yönetilmişken başrol kadrosu ise Ana Torrent, Eduardo Noriega, Fele Martínez gibi isimlerden oluşuyor.

Mientras Duermes

En iyi İspanyol filmleri - Mientras Duermes

Yapım Yılı: 2011

IMDb: 7.2

Ölüm Uykusu anlamına gelen Mientras Duermes, Jaume Balagueró yönetmenliğinde bir korku ve gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, insanlara acı çektirerek tatmin olan apartman görevlisi Cesar ile her şeyden habersiz, hayat dolu sevecen bir kadın olan Clara’nın öyküsüne yer verirken bu iki karakteri ünlü aktörler Luis Tosar ve Marta Etur canlandırıyor.

Al Final Del Túnel

En iyi İspanyol filmleri - Al Final Del Tunel

Yapım Yılı: 2016

IMDb: 7.1

Film, karısını ve kızını kaybeden ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan bilgisayar mühendisi bir adamın polisiye ve gerilim dolu hikayesini anlatıyor. Banka soymak için tünel kazan bir çeteyi tesadüfen öğrenip bu soygunu engellemek için tehlikeli bir maceraya atılınca heyecan dolu olayların ardı arkası kesilmiyor. Filmin başrol karakteri Joaquín’e ise Leonardo Sbaraglia hayat veriyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir