Maniac Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Maniac, Netflix platformunda yayınlanan psikolojik dram-kara mizah türündeki başarılı bir mini dizidir. Emma Stone ve Jonah Hill’in başrolünü paylaştığı dizi, Norveç televizyonlarında ekranlara gelen aynı adlı dizinin uyarlanmasıyla meydana geldi. Kendi dilinde fırtınalar estiren dizi Vary Joji Fukunaga ve Patrick Somerville tarafından geliştirilerek Netflix’e taşındı. Dizinin yönetmenliğini de, geliştirme aşamasında katkıda bulunan Cary Joji Fukunaga oturuyor.

Maniac Dizisi konusu

10 bölümlük dizide, izleyenlere benzeri bulunmayan bir psikolojik öykü sunuluyor. Maniac’ın girift senaryosu ve başarılı oyunculukları, dizinin kısa süre içinde Screen Actors Guild, Amerikan Senaryo Yazarları Birliği, Amerikan Yönetmenleri Birliği gibi ödüllere aday olmasını sağladı. Yayınlandığı andan itibaren büyük ses getiren dizide sinematografiyi Darren Law üsteniyor.

Maniac Dizisi Konusu

Maniac Dizisi Owen ve Annie

Maniac, konusu itibariyle birden çok türü bünyesinde barındırıyor. Bilimkurgu ve dram tonlarının hakim olduğu dizide sıklıkla gerilim ve kara mizah öğelerine de rastlayabilirsiniz. Dizinin ana karakterleri Annie Landsberg ve Owen Milgrim, fazla bilgi sahibi olmadıkları bir psikolojik tedavi deneyi için gönüllü oluyorlar. Bu deneyle başlayan hikaye, ikiliyi bilinmezliklerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Bilim adamlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı bu ilaç tedavisi ile, düzeltilmesi yıllar süren ağır psikolojik problemleri kısa sürede çözebilmeyi hedefliyor. Ayrı hayatlarda, ayrı travmalarla büyüyen ancak yolları sürekli olarak kesişen ikili, içinde bulundukları psikolojik çıkmazlardan kurtulmak için bahsi geçen ilaç tedavisine başlıyor. Bu deneyle birlikte yıllar boyu habersizce yolları kesişen ikili zihinsel olarak da birbirine bağlanmaya ve zihinlerindeki gerçeklikte karşılaşmaya başlıyor. Problemlerini çözmek için zihinlerinin derinliklerinde yolculuğa çıkan Annie ve Owen, kontrol sağlayamadıkları maceralarla birlikte başa çıkmaya çalışıyor. Maniac, izleyicileri mümkün olan en absürt maceralara sürüklerken ikilinin bunlarla mücadele şeklini gözler önüne seriyor. Henüz test aşamasında olan tehlikeli bir deneyin sonucu, Dr James K. Mantleray ve Azumi Fujita ile birlikte gözlemliyoruz.

Maniac Dizisi Oyuncuları

Emma Stone

Maniac dizisi oyuncuları - Annie Landsberg

Dizinin başarısında büyük pay sahibi olan Emma Stone, Maniac dizisinde Annie Landsberg karakterine hayat veriyor. Annie, küçük yaşta annesi tarafından terk edildiği için çocukluk travmalarına sahip. Bunun üzerine kendi ihmali yüzünden gerçekleştiğine inandığı bir kaza sonucu kardeşini kaybediyor. Geriye sadece babası kalan Annie, olanlardan kendini suçlu tutarak içine kapanık bir hayat yaşıyor. Yoksul bir hayat süren karakter, henüz deney aşamasında olan tedavinin izini sürerek gönüllü olmaya çalışıyor. Annie oldukça ilgi çekici ve problemli bir karakter, ancak Owen ile olan bağı sayesinde birçok farkındalık yaşıyor ve zihnindeki tehlikelerden kaçmaya çalışıyor.

Jonah Hill

Maniac dizisi oyuncuları - Owen Milgrim

Jonah Hill’in canlandırdığı Owen Milgrim karakteri varlıklı ve prestijli bir aileye sahip. Babası ve kardeşi gibi mental stabiliteye sahip olmadığı için aile içinde kötü muamaleye maruz kalıyor. Kendisinden beklenen standartları karşılayamadığı için dışlanan Owen, iyice içine kapanarak ilaç tedavisine gönüllü olmak istiyor. Derin travmalara sahip olan Owen Milgrim’in yolu, burada Annie Landsberg ile kesişiyor. Owen, içine düştüğü çıkmazlardan Annie’nin yardımıyla çıkmaya çalışıyor.

Justin Theroux

Maniac dizisi oyuncuları - Dr James K Mantleray

Yakışıklı oyuncu Justin Theroux, dizide bilim adamı Dr James K. Mantleray karakterine hayat veriyor. Dr Mantleray, Owen ve Annie’nin dahil olduğu ilaç tedavisinde söz sahibi olan bilim insanlarından biri. Ancak Mantleray, diğer tüm bilim adamları gibi deneyin sonucu hakkında kesin fikirlere sahip değil.

Sonoya Mizuno

Maniac dizisi oyuncuları - Dr Azumi Fujita

Sonoya Mizuno’nun, Dr James Mantleray ile birlikte deneyde yer alan bilim insanlarından Dr Azumi Fujita’ya hayat veriyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir