Merakla İzleyeceğiniz En İyi Gizem Filmleri

Hikayesiyle merak uyandıran en iyi gizem filmlerini sizler için listeledik.

Memento

En İyi Gizem Filmleri - Memento

Yapım Yılı: 2000

IMDb: Puanı: 8,4

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı gerilim ve gizem filmi Memento, kısa süreli hafıza kaybına sahip olan Leonard Shelby’nin, karısının intikamını alma hikayesini anlatıyor. Her şeyi dakikalar içinde unutan Shelby, öğrendiklerini fotoğraflayıp not alarak hayata tutunmaya çalışıyor. Filmin başrolünde Guy Pearce ve Carrie Anne Moss yer alıyor.

Oldboy

En İyi Gizem Filmleri - Oldboy

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,4

Güney Kore sinemasının klasiklerinden biri olan film, Oh Dae Soo’nun esrarengiz bir şekilde kaçırılıp bir odaya hapsedilmesinden sonraki olayları konu alıyor. 15 yıl sonra kapatıldığı odadan çıkan Oh Dae Soo, başına gelen bu olayın müsebbibini bulmak için harekete geçiyor. Yönetmen koltuğunda Park Chan-Wook’un oturduğu filmde başrolü Min-Sik Choi canlandırıyor.

Shutter Island

En İyi Gizem Filmleri - Shutter Island

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 8,1

Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından beyaz perdeye taşınan filmin başrolünde Leonardo DiCaprio Mark Ruffalo yer alıyor. Filmde Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki dedektif, Ashechliffe Hastanesi’ne gidiyor. Buradaki gizemli bir kaybolma vakasını incelemeye başlayan ikili, Shutter Adası’ndaki bu akıl hastanesinde şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşiyor.

The Sixth Sense

En İyi Gizem Filmleri - The Sixth Sense

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,1

Gerilim sinemasının ünlü yönetmeni M. Night Shyamalan, The Sixth Sense filminde psikatrist Malcolm Crowe ve hastası Cole arasındaki sürükleyici ilişkiyi anlatıyor. Travmatik bir geçmişe sahip olan Crowe, Cole’un sırlarını öğrendikçe karmaşık olayların içine sürükleniyor. Filmde Crowe ve Cole rollerini Bruce Willis ve Haley Joel Osment canlandırıyor.

Arrival

En İyi Gizem Filmleri - Arrival

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,9

Amy Adams ve Jeremy Renner’ın başrolünde olduğu Dennis Villeneuve filmi Arrivals, Dünya’ya gelen uzaylılarla iletişim kurma sürecini anlatıyor. Bu konuda hükümete yardım eden dilbilimci Louise Banks, uzaylılarla iletişim kurmaya başladıkça bu canlıların yeni özelliklerini keşfediyor.

Mystic River

En İyi Gizem Filmleri - Mystic River

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7,9

Clint Eastwood’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, Jimmy, Sean ve Dave isimli üç arkadaşın çocukluktan yetişkinliğe uzanan maceraları konu alınır. Üçlünün sokakta oyun oynadığı zamanlarda Dave, polisler tarafından cinsel tacize uğrar. Bağlarını kaybeden arkadaşlar, yıllar sonra Jimmy’nin kızını kaybetmesi ile tekrar bir araya gelir. Ancak üçlünün bu olayı aydınlatmak için geçmişlerini deşmesi gerekmektedir.

Moon

En İyi Gizem Filmleri - Moon

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,9

Zorlu bir görev için Ay’a gönderilen Sam, bağlantının kopması ile Ay’da tek başına kalır. Döneceği zamana kadar hayata tutunmaya çalışan tecrübeli astronot zamanla mental problemler yaşamaya başlar. Duncan Jones tarafından çekilen filmde astronot Sam karakterini Sam Rockwell canlandırmaktadır.

Nightcrawler

En İyi Gizem Filmleri - Nightcrawler

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 7,9

Jake Gyllenhaal’un başrolünde yer aldığı film, sokaklardaki kan donduran suçları kamerayla kaydeden Lou Bloom, muhabir olarak büyük bir kanalda işe girer. Ancak Lou’nun tanık oldukları peşini bırakmaz. Filmin yönetmenliğini Dan Gilroy üstlenmektedir.

Blue Velvet

En İyi Gizem Filmleri - Blue Velvet

Yapım Yılı: 1986

IMDb Puanı: 7,8

Usta yönetmen David Lynch’in yönetmen koltuğunda oturduğu polisiye gerilim filmi Blue Velvet, nerden geldiği belli olmayan kesik bir kulağın izini süren Jeffrey Beaumont’u konu alır. Polisler tarafından ciddiye alınmayan Jeffrey, kesik kulağın kaynağını araştırmaya başlar.

The White Ribbon

En İyi Gizem Filmleri - The White Ribbon

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,8

The White Ribbon, 1900’lerin başında Kuzey Almanya’da geçiyor. Bu küçük köyde yaşayan bir öğretmenin tanık olduğu esrarengiz olayları konu alan film, Michael Haneke tarafından beyaz perdeye taşındı.

Atonement

En İyi Gizem Filmleri - Atonement

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,8

Joe Wright’ın yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri James McAvoy ve Keira Knightley paylaşıyor. Tarihi dram filminde Briony Tallis, ablası Cecilia ile hizmetçinin oğlu Robbie’nin özel bir anına tanık olur. 13 yaşındaki Briony’nin olaylara gösterdiği tepki, üçlünün hayatını bir anda değiştirir.

Gone Baby Gone

En İyi Gizem Filmleri - Gone Baby Gone

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,6

Oscar Ödül’lü aktör Ben Affleck’in yazıp yönettiği gerilim filmi, Kenzie ve Gennaro isimli iki dedektifin 4 yaşındaki bir kızı bulma sürecini anlatıyor. Kendine has yöntemleri ile Amanda’nın peşine düşen ikili, muhitteki suçlulara yaklaştıkça kendilerini sorgulamaya başlar. Filmin kadrosunda Casey Affleck, Michelle Monaghan ve Morgan Freeman yer almaktadır.

Doubt

En İyi Gizem Filmleri - Doubt

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 7,5

Gerici bir Rahibe olan Aloysius, yeni olan her şeye şiddetle karşı çıkmaktadır. Okula yeni gelen Peder Flynn ise olaylara şüpheyle yaklaşır ve her şeyi sorgular. Flynn, okulun tek afro-amerikan öğrencisi olan Miller yakınlık kurmaya ve Aloysius’u rahatsız etmeye başlar. Filmin yönetmenliğini John Patrick Shanley yapmaktadır.

Winter’s Bone

En İyi Gizem Filmleri - Winter's Bone

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 7,2

Jennifer Lawrence’nin canlandırdığı Ree Dolly karakteri, hasta annesine ve iki küçük kardeşine bakmak zorunda olan 17 yaşında bir genç kızdır. Ree’nin hayat mücadelesi, kayıp babasının peşine düşmesiyle daha da karmaşık bir hal alır. Yönetmen koltuğunda Debra Granik oturur.

Insomnia

En İyi Gizem Filmleri - Insomnia

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,2

Alaska’da genç bir kız öldürülür. Cinayetin izini sürmek üzere Will Dormer ve Hap Eckhart olay yerine gelir. Katilin peşine düşen ikili Walter Finch isimli bir yazardan şüphelenir. Ancak bu esnada yaşanan bir çatışmada Hap Eckhart ölür. Dormer, Hap’ın da intikamıyla Finch’in peşine düşer. Christopher Nolan’ın ilk filmlerinden biri olan Insomnia’da Al Pacino, Robin Williams ve Hilary Swank başrolleri paylaşmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir