En İyi Hacker Filmleri

Teknoloji her zaman insanoğlunun ilgisini çekmiş, geleceğini merak ettiği ve hakkında yazıp çizdiği bir olgu olmuştur. Çağımızın dâhileri hackerların ise birkaç tuşla gerçekleştirebileceklerini izlemek seyirci için oldukça heyecan vericidir. Bilim-kurgu, suç türündeki filmlerin de yıldızı hackerlar, ileri teknoloji ve sanal dünyalar bazen Hollywood’da şimdiki hackleme işleminden uzak ve daha süslü gösterilse de bizim için izlemeyi daha keyifli hale getirdikleri kesindir. Biz de sizin için en iyi 10 hacker filmini derledik.

The Matrix

Hacker Filmleri - The Matrix

Yapım Yılı: 1998

IMDB Puanı: 8,7

Bilim-kurgu türünün en kült filmlerinden the Matrix, bilgisayar programcısı ve yetenekli bir hacker olan Neo’nun gerçeği sorgulamasını anlatır. Ünlü hacker Morpheus ona gerçekleri gösterir, insanlar kablolara bağlanmıştır ve bir bilgisayarın, Matrix’in, dünyasında yaşamaktadırlar. Neo ise kırmızı hapı seçerek bu sanal gerçekliğin sonunu getirmenin ilk adımını atar. Filmin iki devam filmi daha vardır ve başrolde Keanu Reeves Neo’ya hayat verir.

Enemy of the State

Hacker Filmleri - Enemy of The State

Yapım Yılı: 1998

IMDB Puanı: 7,3

İstediklerini elde etmek için adam öldüren politikacı Thomas Reynolds’ın cinayet işlediği anlar kayda alınmıştır. Bu kayıt ise avukat Robert Dean’e haberi olmadan teslim edilir. Şimdi Reynolds’ın hedefi olan Dean ve devletin vatandaşı gözetlemek için kullandığı ileri teknolojiler ile gözetlenir ve hayatı mahvedilir. Kaydın kendinde olduğunu ve önemini anlayan Dean intikam almak ister. Filmde Will Smith başrolde seyircinin karşısında.

Snowden

Hacker Filmleri - Snowden

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 7,3

Biyografi türündeki film, Joseph Gordon-Levitt’in canlandırdığı Edward Snowden’in hayatını anlatır. Snowden Amerikalı bir bilgisayar uzmanıdır ve ülkesinde CIA ve NSA için çalışmaktadır. Fakat Snowden, hükümetin teknolojik her türlü mesaj, konuşma, görüntüyü toplayıp sakladığını ve gerektiğinde çıkarları için kullandığını keşfeder. Bu verilerin saklanmasının yanlış ve halka haksızlık olduğunu düşünür ve yapılanları halka duyurur, hem hain hem de kahraman ilan edilir. Filmin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturur.

Live Free or Die Hard

Hacker Filmleri - Live Free or Die Hard

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 7,1

Die Hard serisinin 4. filminde Bruce Willis’in hayat verdiği John McClane’den, FBI’daki bilgisayarları hackleme ihtimali olan hackerlardan biri olan Matt’i alıp getirmesi istenir. Bu sırada hacker takımı ülkenin bütün sistemlerini tek tek çökertmeye başlamıştır ve ülke büyük bir yıkıma sürüklenmektedir. Matt ise onlardan biri değildir ama bilgisayarların dilinden çok iyi anladığı kesindir. McClane ve Matt ülkeye yapılan bu komploya bir son vermek zorundadırlar.

WarGames

Hacker Filmleri - WarGames

Yapım Yılı: 1983

IMDB Puanı: 7,1

David kendi çapında yetenekli bir hackerdır, bir gün bir oyunu hacklemek ister ve hacklemeyi başarır. Oyun sanarak başlatıp oynadığı ise hükümetin gizli tüm silahlarını kontrol edebildiği bir sistemdir. David bunun farkına varana kadar neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatır.

Sneakers

Hacker Filmleri - Sneakers

Yapım Yılı: 1992

IMDB Puanı: 7,1

Martin Bishop bir güvenlik denetlemeden sorumlu bilgisayar uzmanlarından oluşan ekibin başıdır. Hükümet bu ekipten bir siyah kutuyu bulmalarını ister, ekip reddedince şantajla kabul ettirirler. Kutuyu bulduklarında ise çok güçlü ve önemli olduğunu ve onlara şantaj yapanların da söyledikleri kişiler olmadıklarını anlarlar.

The Italian Job

Hacker Filmleri - The Italian Job

Yapım Yılı: 2003

IMDB Puanı: 7,0

İtalya’da yüklü bir miktar değerindeki altınları çalan ekibin aç gözlü üyesi Steve diğer üyeleri satar ve onları öldürdüğünü sanarak Amerika’ya döner. Charlie Croker ve bir kasa açmada uzman, bir hacker da dahil grubun kalan üyeleri intikam ve paralarını almak için bir plan kurarlar. Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Donald Sutherland isimleri başrollerde yerini alır.

Tron

Hacker Filmleri - Tron

Yapım Yılı: 2010

IMDB Puanı: 6,8

Sam Flynn babasının kayboluşunu araştırırken kendini babasının da 20 senedir yaşadığı Tron’un sanal dünyasında bulur. Bu parlak ve teknolojik dünyada tehlikeli oyunlar da vardır. Sam babasıyla beraber burada hayatta kalma mücadelesi verirken programlardan biri gerçek dünyayı yok etmek istemektedir.

The Score

Hacker Filmleri - The Score

Yapım Yılı: 2001

IMDB Puanı: 6,8

Nick Wells emekli olmaya ve sevgilisiyle huzurlu bir hayata başlamaya hazır, kasa açmakta uzman yetenekli bir hırsızdır. Ortağı Max onu son ve oldukça büyük bir soygun yapmaya ikna eder ve beraber işe koyulurlar. Max’in gümrükte bir adamı vardır ve Nick onunla beraber çalışmak zorundadır fakat ona çok güvendiği söylenemez.

Eagle Eye

Hacker Filmleri - Eagle Eye

Yapım Yılı: 2008

IMDB Puanı: 6,6

Shia LaBeouf ve Michelle Monaghan’ın başrolleri paylaştıkları filmde normal bir hayata sahip olan Jerry, ikiz kardeşinin ölümünün ardından banka hesabında yüklü bir miktar paranın transfer edilmesiyle başlayan tehlikeli olaylar örgüsünde kendini bulur. Evine geldiğinde silah ve bombalar bulur ve telefonundaki ses FBI’ın birazdan evine geleceğini ve kaçması gerektiğini söyler. Gerçekten de FBI’a yakalanan Jerry’e komutlar her yerden gelmeye devam etmektedir. Bu her şeyi bilen komut verenin dediklerini yapmak zorunda kalan Jerry olanları anlamlandırmaya çalışır.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir