Gerçek Hayattan Uyarlanmış 10 Etkileyici Film

Filmler, izleyende gerçeklik hissi yaratmak için titizlikle kurgulanarak beyaz perdeye yansıtılır. Uyarlama filmler, bu gerçekçi atmosferi oluşturmak için kurgusal bir hikâyeye ihtiyaç duymaz. Bu sayede ekranda gördüklerimiz filmin sınırlarını aşarak hayatımıza dokunur hale gelir. Kaynağını gerçek hayattan alan, yaşanmış hikâyeleri işleyen en etkileyici 10 filmi sizler için bir araya getirdik.

The Imitation Game

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Enigma

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 8,0

En iyi uyarlama dalında Oscar’a ödülüne layık görülen The Imitation Game, bilgisayarın mucidi olarak bilinen matematikçi Alan Turing’in hikayesini anlatıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman’ların şifreleme sistemini çözmek için işe alınan Alan Turing, oldukça kopleks yapıdaki şifrelerin manuel yollarla çözülemeyeceğini düşünerek kendi makinesini tasarlıyor. Alan Turing tarafından tasarlanan makine hem Alman istihbaratının ele geçirilmesini hem de devrim niteliğinde bir icadın gerçekleşmesini sağlıyor.

Catch Me If You Can

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Catch Me If You Can

Yapım Yılı: 2002

IMDB Puanı: 8,1

Usta yönetmen Steven Spielberg tarafından çekilen filmin oyuncu kadrosunda Leonardo Dicaprio, Tom Hanks ve Amy Adams gibi yıldız isimler yer alıyor. Film, genç yaştaki bir dolandırıcının FBI ile olan akıl dolu mücadelesini konu almaktadır. Dünya’nın farklı yerlerinde, farklı kimliklerle dolandırıcılık yapan 20’lerinin başındaki Frank, deneyimli FBI ajanı Carl Hanratty’le oyun oynamaya başlar. Film, gizemi ve gerilimi ile son dönemin en iyi işlerinden biridir.

A Beautiful Mind

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - A Beautiful Mind

Yapım Yılı: 2001

IMDB Puanı: 8,2

Ünlü matematikçi John Nash’in hayatını konu alan film, biyografi olma özelliği gösterir. John Nash, öğrenim hayatında zekasıyla öne çıkan, parlak bir matematikçidir. Ortaya koyduğu teoriler ile kısa zamanda ünlenen John, şizofreni hastalığı ile mücadele etmek zorunda kalır. Bugüne kadar kendisine avantaj sağlayan aklı, en büyük düşmanlarından biri haline gelmiştir. Nobel Ödüllü matematikçinin dram dolu hayat hikayesini anlatan filmin başrolünde Russel Crowe yer almaktadır.

The Social Network

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - The Social Network

Yapım Yılı: 2010

IMDB Puanı: 7,7

David Fincher tarafından beyaz perdeye taşınan film, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hikayesini anlatıyor. Harvard’da öğrenim görmekte olan Mark, öğrencilerin birbirilerini tanıyıp arkadaş olabilecekleri bir platform kurmak üzere yola çıkar. Yakın arkadaşı Eduardo Savarin ile gerçekleştiği bu projede Mark’ın karşısına birçok engel çıkacaktır. The Social Network, hepimizin bildiği Facebook hikayesinin iç yüzünü başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarıyor. Filmde Mark Zuckerberg rolünü Jesse Eisenberg, Eduardo Saverin rolünü Andrew Garfield canlandırıyor.

Zodiac

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Zodiac

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 7,7

Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr ve Mark Ruffalo gibi isimleri bir araya getiren David Fincher filmi Zodiac, 60’lar Amerikasında oldukça popüler olan Zodiac lakaplı katili konu alıyor. Başarılı bir gerilim örneği sunan film, gazeteye gelen Zodiac imzalı mektuplar ve art arda gelen cinayet haberleri ile ilerlemektedir. Gazetede karikatürist olarak çalışan Robert Graysmith, Zodiac mektuplarının gizemini çözmeye çalışır.

Captain Phillips

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Captain Phillips

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 7,8

Tom Hanks’in başrolde yer aldığı biyografi filmi, Richard Phillips’in kaçırılmasını konu alıyor. Açık denizlerde oldukça deneyimli olan Richard, MV Maersk Alabama kargo gemisine kaptanlık yapmaktadır. Gemi, Somali’de korsanların saldırısına uğrar. Bu saldırı esnasında rehin alınan Kaptan Phillips, korsan gemisinin lideri ile akıl almaz bir mücadele içine girer.

Into the Wild

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Into the Wild

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 8,1

Into the Wild, iki katmanlı bir uyarlama olarak birçok ödüle layık görüldü. Filmde anlatılan Christopher McCandless’ın macerası, Jon Krakauer tarafından kaleme alınmış aynı adlı bir kitaptan uyarlandı. Ancak kitapta anlatılan Christopher’ın vahşi doğa macerası, tamamen bir gerçek bir olay akışına sahiptir. Film, sahip olduğu her şeyi geride bırakarak yolculuğa çıkan bir gencin hikayesini anlatıyor. Ormanları, çölleri ve buzulları aşan Christopher bu esnada hayatın anlamına dair derinlikli çıkarımlarda bulunuyor.

Titanic

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Titanic

Yapım Yılı: 1997

IMDB Puanı: 7,8

Tarihin en çok izlenen filmlerinden biri olan Ttianic, RMS Titanic isimli bir yolcu gemisinin buz dağına çarparak batma hikayesini anlatıyor. Bu trajik öyküyü etkileyici bir aşk hikayesi ile destekleyen film, En İyi Film Oscar’ı dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Filmin baş kahramanları olan Jack ve Rose karakterine ise usta isimler Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet hayat veriyor.

Braveheart

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - Braveheart

Yapım Yılı: 1995

IMDB Puanı: 8,4

Mel Gibson’un başyapıtı olan biyografik dram filmi Braveheart, benzersiz halk kahramanı William Wallace’ı konu alır. İskoçya işgali sırasında sevdiklerini kaybeden Wallace, yıllar sonra İskoçya’ya geri döner. Çocukluk aşkı Murron’un İngiliz askerleri tarafından önce tecavüz edilmeye çalışılması, daha sonra boğazının kesilmesi ile Wallace İskoç direnişini başlatır. Efsanesi tüm ülkeye yayılan Wallace ordunun başına geçerek İngiliz’lere karşı büyük bir savaş verir.

12 Years A Slave

Gerçek Hayattan Uyarlanan En İyi 10 Film - 12 Years A Slave

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 8,1

Vizyona girdiği yıl En iyi film Oscar’ına sahip olan 12 Years a Slave, Steve McQueen tarafından çekilen bir tarih filmidir. Filmde New York’ta özgür bir yaşam süren siyahi müzisyen Solomon, Washington’a olan yolculuğu sırasında kaçırılarak köle olarak satılır. Tüm hayatı alt üst olan Solomon’un bu durumdan kurtulmak için inancını koruması gerekmektedir. Son zamanların en etkileyici filmlerinden biri olan 12 Years A Slave’in kadrosunda Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender ve Benedict Cumberbatch gibi isimler yer almaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir