En İyi 9 Hint Filmi

Hindistan, Dünya’da en çok film üretiminin yapıldığı ülkelerden biridir. Bollywood gibi gelişmiş sistemleri ile birçok başarılı filme imza atan Hindistan’ın, farklı türlerdeki en iyi filmlerini bir araya getirdik.

Anand

En iyi Hint filmleri - Anand

Yapım Yılı: 1971

IMDb Puanı: 8,7

Hrishikesh Mukherjee tarafından yazılıp yönetilen ünlü Hint filmi Anand, ünlü doktor Bhaksar’ın hikayesini merkez alıyor. Tıp alanındaki kariyerinin yanında yazarlıkla da uğraşan Bhaksar, ileri derecede kanser hastası Anand ile tanışır. Anand’ın zor günlerinde bile hep umutlu olması Bhaksar’ı çok etkiler. Bhaksar, Anand’ın mücadelesini anlatan bir kitap yazar.

Drishyam

En iyi Hint filmleri - Anand

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,6

Bollywood’un başarılı filmlerinden Drishyam, yönetmen Jeethu Joseph tarafından çekildi. İki çocuklu bir aile, sıradan bir yaşam sürmektedir. Çocuklardan Anju, okuluyla birlikte geziye gider. Ancak gezi, Anju’ya şantaj yapan bir adım ile çığırından çıkar. Ailesini karanlık işlerden uzak tutmaya çalışan televizyon patronu Georgekutty, Anju’yu korumaya çalışır.

Nayakan

En iyi Hint filmleri - Nayakan

Yapım Yılı: 1987

IMDb Puanı: 8,5

Nayakan, Hint sinemasının klasik suç ve gerilim filmlerinden biridir. Babasının intikamı için Tamilnadu’da bir polisi öldüren Velu, Bombay’a kaçmak zorunda kalır. Ancak suç hayatı burada bitmez. Sokaklarda tutunmaya çalışan genç adam burada bir mafya haline gelir.

Anbe Sivam

En iyi Hint filmleri - Anbe Sivam

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8,5

Macera türündeki başarılı filmde iki farklı hayata sahip olan Anbarasu ve Nallasivam’ın hikayesi anlatılıyor. Bir reklam yönetmeni olan Anbarasu, komünist Nallasivam’la tanıştıktan sonra hayatını sorgulamaya başlıyor.

Pather Panchali

En iyi Hint filmleri - Pather Panchali

Yapım Yılı: 1955

IMDb Puanı: 8,5

Pather Panchali, otobiyografik özellik gösteren bir dram filmidir. Filmin, Aparajito ve Apur Sansar adında devam filmleri bulunmaktadır. Film, Bengal’de yaşayan Apu isimli bir çocuğun imkansızlıklarla dolu hayatını konu alır. Babası Harihar, ailesini geçindirmek konusunda pek başarılı değildir. Evi idare eden annesi ise her şeye yetememektedir. Başarılı film Cannes ve BAFTA ödül törenlerinde aday gösterilmiştir.

Vikram Vedha

En iyi Hint filmleri - Vikram Vedha

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 8,5

Yakın dönemde çekilen gerilim filmi Vikram Vedha’da hırslı ve başarılı bir polis ile zeki bir suçlu olan Vedha’nın mücadelesini işlenir. Elinden hiçbir suçlu kurtulmayan Vikram, ortağı Simon ile birlikte Vedha’yı yakalamaya çalışır. Ancak en yakın arkadaşı öldürülen Vedha’yı yakalamak hiç kolay olmayacaktır.

Black Friday

En iyi Hint filmleri - Black Friday

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 8,4

1993 yılında gerçekleşen meşhur Bombay patlamaları filmlere de uzun süre konu oldu. Anurag Kashyap tarafından çekilen filmde, patlamanın iç yüzü dramatik bir şekilde beyaz perdeye aktarılıyor. Film, Hussain Zaid tarafından yazılan aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Filmde patlamaların arkasındaki ismi araştıran Rakesh Maria konu alınır.

Her Çocuk Özeldir

En iyi Hint filmleri - Her Çocuk Özeldir

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,4

Aamir Khan’ın başrolünde yer aldığı dram filmi Her Çocuk Özeldir, Ishaan Awasthi’nin umutsuzluklarla dolu hayatını anlatır. Ishaan, toplum tarafından dışlanan, değer görmeyen, sorunlu bir çocuktur. Bir gün, gönderildiği yatılı okuldaki öğretmeni Ram Shankar, Ishaan’ın özelliğini fark ederek ona yardımcı olur.

3 Ahmak

En iyi Hint filmleri - 3 Ahmak

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8,4

Bollywood’un en ünlü filmlerinden biri olan 3 Idiots’un başrolünde Aamir Khan, Sharman Joshi ve R. Madhavan yer almaktadır. Mühendislik eğitimi alan üç arkadaş, baskıcı öğretmenlerine ve öğrencileri yarışa sokan eğitim sistemine karşı durarak ne istediklerini bulmaya çalışır. Komedi ve dram türündeki eser Hindistan’ın en yüksek hasılat getiren filmidir.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir