Mindhunter 2. Sezon İncelemesi

2017’de ilk sezonu yayınlanan Mindhunter, sürükleyici senaryosu ve gerilim dolu atmosferiyle hatrı sayılır bir izleyici kitlesi toplamayı başarıyor. Ünlü yönetmen David Fincher’ın da yapımında imzasının bulunduğu dizi gerçek hayata dayanan vakalar ile suç psikolojisini ve polisiye türünü ekranlara çarpıcı bir şekilde taşıyor. Oyuncu kadrosunda Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv gibi isimler bulunurken 16 Ağustos’ta yayınlanan ikinci sezonu ile Mindhunter, kaldığı yerden devam ediyor.

Mindhunter ikinci sezon

İlk Sezon Özeti

Dizinin ilk sezonunda davranış bilimleri biriminde çalışan iki FBI ajanı Holden Ford ve Bill Tench’in bir araya gelip daha önce denenmiş bir projeyle seri katillerin dünyasına nasıl girdiklerine tanıklık ediyoruz. Suç psikolojisi biliminin temellerinin yeni yeni atıldığı dönemlerde bu iki ajan suçlularla empati yapılması gerektiğine inanarak seri katillerle yüz yüze görüşmeye başlayıp onların psikolojisini anlamaya çalışıyorlar. Bu şekilde potansiyel katillerin de önünün alınabileceğini düşünürlerken onlara suçlu profili çizmelerine yardım eden psikolog Wendy Carr da eşlik ediyor. İlk sezonda yüz yüze görüşülen öğrenci katili Ed Kemper’ın hikayesinin gerçek hayata dayanıp röportajlarının birebir aktarılması bir hayli ilgi toplarken dizideki diğer katillerin gerçekteki hallerine uygun resmedilmesi diziyi daha da dikkat çeker hale getiriyor. Sezonun sonlarına doğru ajan Ford kullandığı dilden ötürü katille olan röportaj kaydını saklayıp başını bürokrasiyle belaya sokarken seri katil Ed Kemper ile yakın temasa geçip panik atak krizi geçirmesiyle de dizinin ilk sezonu çarpıcı bir finalle son buluyor.

Mindhunter birinci sezon inceleme

İkinci Sezonda Neler Oluyor?

İlk sezonda Amerika’nın en azılı seri katilleriyle görüşen Holden ve Bill, 8 bölümden oluşan bu sezonda ise dikkatlerini çocuk cinayetlerine çeviriyorlar. Yaklaşık 28 çocuk ve gencin cinayetinden sorumlu tutulan Wayne Williams görüşmeye alınırken, hikayesi daha önce de ekranlara taşınan azılı suçlulardan Charles Manson da ajanlarımızın birebir görüştüğü katiller listesinde yer alıyor. Bunların dışında FBI ajanları, ‘Son of Sam’ olarak bilinen ünlü katillerden David Berkowitz ile ve suçlu profili çizmelerine yardımcı olacak diğer katillerle de görüşmeyi ihmal etmiyor.

Mindhunter Holden Ford

Değerlendirme

Mindhunter’ın ilk sezonu büyük bir ilgi toplamışken gerek sürükleyiciliğinin gerek vakaların işlenişinin ikinci sezonda da kalitesini kaybetmeden hatta daha da artarak devam etmesi diziye bir kez daha hayran bıraktırıyor. Şunu söylemekte fayda var ki dizi ilk sezonunda olduğu gibi bu sezonunda da aksiyon ve kovalamacadan daha çok ağır ağır bulmaca gibi çözülen gerilim dolu atmosfere sahip. Bu yüzden dizi aksiyon sevenlerden daha çok psikolojik gerilim severlere hitap ediyor. Ki psikolojik gerilim türünü beyaz perdeye en iyi şekilde taşıyan yönetmenlerden David Fincher’ın bu dizinin de yapımında yer alması ilk bölümden itibaren kendisini net bir şekilde hissettiriyor. Kullanılan müzikler ilk sezondaki gibi sahnelere cuk diye oturmuşken, karakterler ilk sezona göre daha da derin işleniyor.

Mindhunter ikinci sezon incelemesi

İlk sezonda dikkatler diyaloglara ve psikolojik analizlere çevrilmişken bu sezonda politik çıkmazların ve çarpıcı olayların işin içine girmesi sezonu daha da hareketli kılıyor. İlk bölümden beri karakterini çözmeye çalıştığımız ve bu sezon uyarlandığı gerçek hayattaki karakterine daha çok benzemeye başlayan ajan Holden Ford’un ilk sezon kadar ön planda olmaması ve seri katillerle olan görüşmelerin daha az olması biraz moralleri bozsa da dizi polisiye-psikoloji-gerilim türleriyle çevrelediği büyülü etkisini bu sezonda da kaybetmeden izleyicisi üzerine bırakıyor. Yine bu sezonda da vakaların ve katillerin gerçek hayattan uyarlanması tüm ilgiyi toplarken, David Fincher yapmış yine yapacağını dedirten havası ve kalitesiyle dizi gönlümüzde taht kurmayı başarıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir