En İyi İtalyan Filmleri

Gerek muhteşem oyunculuklarıyla gerek şehirleri, sanatı, tarihi ve kültürüyle beğeniler toplayan, 1903’ten bu yana aktif olan İtalyan sineması, bizlere pek çok güzel yapım sunmuştur. Bu yazımızda sizlerle en iyi İtalyan filmleri listemizle karşınızdayız.

İtalyan Filmleri Listesi

Perfetti Sconosciuti

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7.8

Paolo Genovese’nin yönetmeliğini yaptığı, David Di Donatello ödüllerinde “en iyi film” ödülünü kazanmış olan Perfetti Sconosciuti, 7 en iyi arkadaşın bir araya gelmesiyle başlıyor. Her şey güzel bir şekilde ilerler, güzel yemekler ve keyifli sohbetler ederler. Eğlenceli geçen geceleri, alınan bir kararla farklı bir boyut kazanır. Çünkü herkes telefonlarını masaya koyacak mesaj, mail ve arama gibi tüm kişisel bilgiler paylaşılacaktır. Filmin başrollerini Giuseppe Battiston ve Anna Foglietta gibi isimler paylaşıyor.

Le Conseguenze Dell’amore (Aşkın Getirdikleri)

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7.5

Başrolünü Toni Servillo’nun aldığı, dünyadan kendisini yitirmek pahasına sakladığı bir sırrı olan Titta Di Girolamo’nun hikayesidir. 8 yıldır İsviçre’de ki bir otel odasında mahkum hayatı yaşayan Titta, çevresinde olanlardan bağımsız bir hayat sürmektedir. Bir gün kendisini dahi şaşırtarak bu baskıcı ve soluk dünyayı dize getirmeye karar verir. Otel çalışanı Sofia ile tanıştığında artık geri dönüş yoktur. Bu filmin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Paolo Sorrentino oturmaktadır.

The Place

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 7.0

The Place, gizemli bir adamın insanların en derin arzularını yerine getirebileceğini iddia etmesiyle başlar. Adamın varlığından haberdar olan bir grup, gece gündüz aynı barda oturan adamı görmeye gider. Gizemli adam dileklerinin gerçekleştirilmesini isteyen insanlara görevler verir. Para kazanmak, yıldız bir oyuncu olmak, daha güzel olmak gibi istekleri olan bu insanlar istekleri için neleri göze alacaktır? Başrolünde Valerio Mastandrea ve Marco Giallini gibi isimler bulunmaktadır.

La vita e bella

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8.6

En iyi İtalyan filmleri arasında olan bir çok ödülü olan bu yapım, 1930’lu yılların İtalya’sında geçmektedir. İkinci dünya savaşının siviller üzerinde ki etkisini en güzel yansıtan filmlerdendir. Adı Guido olan başkahramanımız, öğretmeni Dora’ya aşık olur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Mutlu evliliklerinden bir oğulları olur. Ancak Almanların, İtalya’yı işgal etmesiyle tüm mutlulukları yıkılır. Guido ve oğlu, Yahudi oldukları için toplama kampına götürülürler. Guido, oğluna esir kampının bir oyun olduğunu, kazanırsa oyuncak tanklardan birisinin onun olacağını söyler. Filmin yönetmen koltuğunda, Guido rolünü oynayan Roberto Benigni oturmaktadır.

Dogman

Yapım Yılı: 2018

IMDb Puanı: 7.2

Sevgi dolu, nazik bir adam olan hayatta ki tek amacı iyi bir baba olmak olan Marcello, eşinden boşandığı için kızıyla istediği kadar görüşememektedir. Köpek bakıcılığı yapan Marcello’nun hayatı, çocukluk arkadaşı Simone’nin hapisten çıkmasıyla bambaşka bir hal alır. Eski boksör olan Simone’nin yüzünden kendisini şiddet dolu bir dünyada bulan Marcello, arkadaşına sadık kalmaya çalıştıkça, her geçen gün saygınlığını kaybeder. Matteo Garrone’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin, başrollerini Marcello Fonte, Edoardo Pesce ve Nunzia Schiano gibi isimler paylaşmaktadır.

La Migliore Offerta (En İyi Teklif)

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7.8

Virgil Oldman, kadınlar konusunda oldukça ilgisiz olan, müzayede ve antika dünyasında oldukça tanınan eksantrik bir sanat uzmanıdır. Hayatı boyunca sadece kadınlarla değil, hiç kimseyle yakın olmamıştır. Hatta en yakın arkadaşı Robert’la bile… Bir gün Claire adında ki zengin bir kadın, elinde ki antikaları satması için Virgil’e ulaşır. Claire, eşyalara değer biçilmesi için Virgil’i eve davet eder. Virgil, eve gittiğinde Claire’i göremez. Türlü bahanelerle kendini Virgil’den gizleyen kadının bu durumu, Virgil’in ilgisini oldukça çeker. Ve Virgil, Claire’i daha yakından tanımak ister. Giuseppe Tornatore’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde “Karayip Korsanları” filminden tanıdığımız Geoffrey Rush vardır.

Io Non Ho Paura (Hiç Korkmuyorum)

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 7.4

1970’li yıllarda İtalya’nın güneyindeki küçük bir kasabada yaşayan 10 yaşındaki Michele, arkadaşlarıyla oyun oynarken bir kuyunun dibinde hiç görmemesi gereken bir şey görür. Kuyunun dibinde zincirlenmiş bir şekilde Filippo vardır. Kasabanın belalısını olay mahallinde görünce kötü bir şeyler olduğunu hisseder. Gördüklerini en yakın arkadaşına anlattır ve ailesi olaydan haberdar olur. Fakat ailesi ondan gördüğü her şeyi unutmasını isteyince, Michele’nin hayata bakış açısı sonsuza kadar değişir. Filmin yönetmenliğini Oscar Ödüllü Gabriele Salvatores yapmaktadır.

La Nostra Vita (Our Lives)

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6.7

İki erkek çocuk babası olan Claudio, inşaat işçiliği yapmakta ve üçüncü çocuğuna hamile olan eşiyle birlikte mutlu mesut bir hayat yaşamaktadır. Bir gün inşaatta çalışırken asansör boşluğunda bir ceset görür. Önceleri bunu dikkate almaz ancak karısı doğum sırasında ölünce Claudio, çocuklarına daha iyi bakabilmek için ceset mevzusunu kullanarak patronundan para koparmaya çalışır. Ancak Claudio attığı adımlara dikkat etmezse başına daha büyük belalar alacaktır. Filmim başrolünü ödüllü oyuncu Elio Germano üstlenmektedir.

La Stanza Del Figlio (Oğul Odası)

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 7.3

İşinde çok başarılı bir psikolog olan Giovanni, bir gün çok sevdiği oğlunu kaybeder. Mutlu ve mesut hayatı yerle bir olur. Evde ki gerilim büyür ve Giovanni ile karısı artık birbirlerinden nefret etmeye başlar. Bütün bu gerilimin ortasında kalan küçük kız çocuğu ise, yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar. En dramatik İtalyan filmlerinden birisi olan ödüllü filmin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Nanni Moretti yapmaktadır.

Nuovo Cinema Paradiso (Cennet Sineması)

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 8.5

Salvatore çocukken yerel bir sinema göstericisi olan Alfredo ile tanışır. Sinemayı tanıdıkça seven Salvatore, Alfredo’ya ona iş bulması için yalvarmaya başlar. Alfredo sonunda ısrarlara dayanamaz ve Salvatore’u asistan film yöneticisi yapar. Yeni işine kavuşan Salvatore’un sinemaya ve Alfredo’ya olan sevgisi günden güne büyür. İtalyan sinemasının en değerli yapıtlarından olan bu film, ünlü yönetmen Guiseppe Tornatore yönetmenliğinde çekilmiştir.

Yazar: Hatice Şahintürk

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir