Mindhunter Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Seven, Fight Club, Gone Girl gibi filmlerinden tanıdığımız usta yönetmen David Fincher’ın da yapımında imzasının bulunduğu Netflix dizisi Mindhunter, 2017’de ilk sezonunu yayınlayarak dikkatleri üzerine çekerken olayların ve kişilerin gerçek hayata dayandığı suç psikolojisi temalı bu gerilim dizisi 16 Ağustos’ta ise 2.sezonuyla kaldığı yerden devam ediyor.

Mindhunter dizisi

Mindhunter Dizisi Konusu

Öncelikle dizinin konusu 1970’lerde, tam da Amerika’da seri katillerin anlaşılmaya çalışıldığı, suç psikolojisi biliminin temellerinin atıldığı dönemlerde geçiyor. Dizide davranış bilimleri biriminde çalışan iki FBI ajanı Holden Ford ve Bill Tench daha önce denenmiş yollarla seri katillerinin dünyasına giriyorlar. Dizinin ilgi çekici yanlarından biri ise Holden Ford karakterinin bir zamanların ünlü FBI ajanı Jonathan E. Douglas’tan esinlenerek yazılmasıyken, Bill Tench’in ise FBI ajanı aynı zamanda yazar olan Robert Ressler’den ilham alınarak kurgulanmış olması. 

Holden Ford verdiği seminerlerde katillerle empati yapılması gerektiğine, onları anlamaya çalışarak potansiyel katillerin de önünün alınabileceğine vurgu yaparken Bill Tench ise ona ortaklık teklifi yaparak cesaret isteyen projesine dahil ediyor. İlgili birimlerden izin alan bu iki FBI ajanı seri katillerle karşılıklı görüşmeye başlayarak onların suç motivasyonunu anlamaya ve psikolojilerini analiz etmeye başlıyorlar. Onlara bu yolda ise ilerleyen bölümlerde psikolog Wendy Carr eşlik ediyor. Ajanlar, suçlular suçlu olarak mı doğdu yoksa çevre mi onları suça itti sorusuna parmak basarken dizi ise suçlu psikolojisi ve analizini başarılı bir şekilde ekranlara taşıyarak kriminolojiye ilgi duyan herkesin gönlünde taht kuruyor.

Mindhunter DizisiOyuncuları

Jonathan Groff 

Mindhunter oyuncuları - Holden Ford

Dizinin ana karakterlerinden Holden Ford, davranış bilimleri biriminde çalışan bir FBI ajanı. Katillerle empati kurulması gerektiğini düşünen meraklı ve araştırmacı Ford’un görevi ise cinsel haz için cinayet işleyenlerin motivasyonu öğrenip onları bu suça iten faktörleri incelemek. Ford, farklı tekniklerle suçluların dünyasına girerek izleyiciye gerilim dolu anlar yaşatırken bu karaktere ise yetenekli oyuncu Jonathan Groff hayat veriyor. Ayrıca Jonathan Groff bu performansı ile En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncusu Satellite ödülünün de sahibi oluyor.

Holt McCallany 

Mindhunter dizisi

Dizinin bir diğer ana karakterlerinden Bill Tench ise aynı şekilde FBI davranış bilimleri biriminde çalışıyor. Evli ve evlatlık çocuğu olan Tench, Holden Ford’a çalışmaları için ortaklık teklifi ederken karakteri ise Holt McCallany canlandırıyor.

Anna Torv 

Mindhunter oyuncuları - Wendy Car

Fringe dizisinden tanıdığımız başarılı oyuncu Anna Torv, dizide psikoloji profesörü Wendy Carr olarak karşımıza çıkıyor. Suç psikolojisi üzerine çalışmalar yapan Wendy Torr, Tench ve Ford’a bu projelerinde danışmanlık yapıyor.

Hannah Gross 

Mindhunter oyuncuları - Debbie Mitford

Debbie, ajan Holden Ford’un sevgilisi ve aynı zamanda sosyoloji yüksek lisansı yapan bir vaka yorumlayıcısı. Bu karaktere ise Hannah Gross hayat veriyor.

Cotter Smith 

Mindhunter oyuncuları - Shepard

Dizideki FBI Ulusal Eğitim Akademisi Birim şefi Shepard iss Cotter Smith tarafından canlandırılıyor.

Cameron Britton 

Mindhunter oyuncuları - Ed Kemper

Cameron Britton’un canlandırdığı Ed Kemper ise psikolojik analizinin yapıldığı tutuklulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Happy Anderson 

Mindhunter oyuncuları - Jerry Brudos

Dizideki bir diğer tutuklu Jerry Brudos ise Happy Anderson tarafından oynanırken gerçek hayattaki seri katil Jerry Brudos’tan esinlenmiş olması ise dikkatleri bir hayli çekiyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

Sweet Home Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Yaşadığınız yerde aniden bir salgın baş gösterse ne yapardınız? Hızlı bir şekilde yayılan bir virüs …

1 Yorum

  1. Zülal Sevde Han

    Yorumunuz çok iyi olmuş ve benim de bu aralar beğnerek izlediğim bir dizi 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir