Tüm Zamanların En İyi Komedi Filmleri

Komedi filmleri, en çok tercih edilen film türlerinden biridir. Biz de, her seferinde yüzlerimizi gülümseten, yılların eskitemediği en iyi komedi filmlerini sizler için derledik.

Monty Python and the Holy Grail

En İyi Komedi Filmleri - Monty Python and the Holy Grail

Yapım Yılı: 1975

IMDb Puanı: 8,2

Terry Gilliam ve Terry Jones tarafından beyaz perdeye taşınan film, kara mizahın en ikonik örneklerinden biridir. Filmde Monty Python ekibi, gizem dolu kutsal kaseyi ele geçirmek için macera dolu bir yolculuğa çıkar. Başrollerde ise Graham Chapman, John Cleese ve Eric Idle yer almaktadır.

The Big Lebowski

En İyi Komedi Filmleri - The Big Lebowski

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 8,1

The Big Lebowski, Lebowski isimli bir adamın isim benzerliği yüzünden başına gelenleri konu alır. Bir gün evini basıp kendisinden bir çanta dolusu para istenen Lebowski, bu karışıklığı çözmek için milyoner bir iş adamı olan Büyük Lebowski’yi bulur. Ancak kayıp para çantası ortada yoktur. Sevilen komedi filminin arkasında Coen kardeşler bulunyor. Filmin başrolünde Lebowski rolüne Jeff Bridges hayat veriyor.

Groundhog Day

En İyi Komedi Filmleri - Groundhog Day

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,0

Bill Murray’in başrolünde yer aldığı film, başarılı bir hava durumu spikeri olan Phil Connor’ın, Pensilvanya’daki ziyaretiyle başlıyor. Kırsalda yaşamaktan nefret etmesine rağmen işi için katlanan Connors, fırtına yüzünden mahsur kaldığı bu kasabada zaman döngüsüne yakalanıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Harold Ramis oturuyor.

Shaun of the Dead

En İyi Komedi Filmleri - Shaun of the Dead

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,9

Komedi filmlerinin deneyimli yönetmeni Edgar Wright, kamera önüne de geçtiği bu filminde zombileri ele alıyor. Shaun ve Ed, özel hayatlarında sorunlar yaşayan, sorumsuz iki arkadaştır. Hayatının kontrolünü eline almaya karar veren Shaun, aniden Dünya’yı saran zombi istilasıyla karşılaşır. İkili artık hayatta kalmaya ve sevdiklerini kurtarmaya çalışır.

Ghostbusters

En İyi Komedi Filmleri - Ghostbusters

Yapım Yılı: 1984

IMDb Puanı: 7,8

Yıllara meydan okuyan fantastik komedi filminde Dr Peter Venkman, eğitim verdikleri üniversiteden kovulan 3 arkadaşı ile birlikte hayalet yakalamaya karar verir. Kısa sürede ün kazanan ekip, kötü hayaletlerle yüz yüze gelecekleri tehlikeli bir göreve atılır. Görev, viyolonsel sanatçısı Dana Barrett tarafından verilmiştir. Filmin yönetmen koltuğunda Ivan Reitman oturur.

Hot Fuzz

En İyi Komedi Filmleri - Hot Fuzz

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 7,8

Shaun of the Dead ile büyük başarı yakalayan ekip, bu kez polisiye bir komediye imza atıyor. Edgar Write’ın yönettiği ve Simon Pegg ile Martin Freeman’ın başrolde yer aldığı filmde Sandford isimli küçük bir kasabaya atanan polis Nicholas Angel anlatılır. İşinde oldukça iyi olan Nicholas, küçük kasabada meydana gelen iki cinayeti çözmek için kolları sıvar.

Hangover

En İyi Komedi Filmleri - Hangover

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 7,7

En bilinen komedi serilerinden biri olan Hangover’ın yönetmen koltuğunda Todd Phillips oturuyor. Filmde dört yakın arkadaş, içlerinden birinin evlenmesi nedeniyle bekarlığa veda partisi yapmaya girişiyor. Ekip bu amaçla Las Vegas’a giderek felekten bir gece çalar. Ancak sabah kalktıklarında dün geceye dair hiçbir şey hatırlamazlar. Başrolleri Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis ve Justin Bartha canlandırmaktadır.

Airplane

En İyi Komedi Filmleri - Airplane

Yapım Yılı: 1980

IMDb Puanı: 7,7

David Zucker, Jim Abrahams ve Jerry Zucker tarafından yaratılan absürt komedi filmi Air Plane, besin zehirlenmesi nedeniyle pilotsuz kalan bir uçağı konu alıyor. Mecbur kalında pilot koltuğuna oturan eski savaş pilotu Ted Striker, alkol bağımlılığı nedeniyle kokpitte akıl almaz olaylara sebep oluyor.

The Naked Gun

En İyi Komedi Filmleri - The Naked Gun

Yapım Yılı: 1988

IMDb Puanı: 7,6

David Zucker’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde saf bir dedektif olanFrank Drebin, vurulan ortağının intikamını almak için araştırmalara başlar. Olayın zengin iş adamı Vincent Ludwig ile bağlantısı olduğunu görünce yeni bir cinayeti önlemek için harekete geçer.

Dumb and Dumber

En İyi Komedi Filmleri - Dumb and Dumber

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 7,3

Komedi filmlerinin sevilen ismi Jim Carrey, Lloyd Cristhmas’ı canlandırır. Lloyd, arkadaşı Harry Dune ile birlikte hiçbir işte dikiş tutturamamaktadır. Harry, şoförlük yaptığı limuzunin sahibi Mary Swanson’a aşık olunca ikilinin hayatı değişir. Mary, limuzinde bir çanta unutup uçağa biner ve Harry, çantayı ulaştırmak için Lloyd’la birlikte Aspen’e doğru yola çıkar. İkili daha sonra çantanın parayla dolu olduğunu fark eder.

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

En İyi Komedi Filmleri - Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,2

Adam McKay tarafından çekilen komedi filmi, başarılı haber spikeri Ron Burgundy’nin kadın bir sunucu partneri olmasını konu edinir. Hırslı kadın sunucu Veronice ile sürekli ters düşen Ron, spot ışıklarını paylaşmak istemez. Filmde başrolleri Will Ferrell ve Christina Applegate paylaşmaktadır.

Step Brothers

En İyi Komedi Filmleri - Step Brothers

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 6,9

Yetişkin bir adam olan Brennan, hala annesi ile beraber yaşamaktadır. Brannan’ın annesi Nancy, 40 yaşındaki Dale’in babası ile evlenince ikili üvey kardeş olur. Aynı evde yaşamaya başlayınca sürekli kavga eden ikili, anne babalarının arası bozulunca el ele vermeye karar verir. Will Ferrell ve John Reilly Richard’ın başrolde yer aldığı filmin yönetmeni Adam McKay’dır.

Due Date

En İyi Komedi Filmleri - Due Date

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 6,5

Eğlenceli bir yol hikayesi sunan filmin yönetmenliğini, Hangover serisini de çeken Todd Phillips yapmaktadır. Filmde Peter Highman, havaalanında tanıştığı sorumsuz bir adam yüzünden uçamaz listesine girer. Doğum yapmak üzere olan eşine yetişmeye çalışan Peter, bu sorumsuz adamla araba yolculuğu yapmak zorunda kalır. Ancak yolculuk boyunca her şey ters gider. Peter Highman rolünü başarılı aktör Robert Downey Jr canlandırmaktadır.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir