Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Gündelik hayatın bir rutini haline gelen kahve tüketimi, uygun şekilde alındığında hem çok faydalı hem de keyifli. Aşırı tüketildiğinde mide rahatsızlığı, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlıklarını tetikleyebilen kahvenin, dozunda içildiğinde sağlık açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Ancak unutmayın ki hazır kahveler, sindirim sistemine zarar verdiği ve daha fazla kimyasal madde içerdiği için doğal olarak öğütülmüş taze kahve içmek daha sağlıklı! Tabi bunlara ek olarak kahvenin doğru şekilde hazırlanması ve tüketilmesi gerekiyor. Öyleyse geçelim kahvenin faydalarına…

Kadınlarda Depresyon Riskini Azaltır

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - kadınlarda depresyonu önler

Son zamanlarda depresyon sıklıkla karşılaştığımız bir rahatsızlık haline dönüşürken buna bağlı antidepresan kullanımı da gittikçe artıyor. Böyle bir durumda depresyonu nelerin önleyebileceğini bilmekte de fayda var. Örneğin, kahve tüketimi bunlardan biri. Günde bir iki fincan kahve içen kadınların hiç içmeyenlere göre depresyona girme riskinin daha az olduğu tespit edildi.

Alzheimer Hastalığına Karşı Korur

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Alzheimer'ı önler

Alzheimer, beyin hücrelerinin programlanandan daha erken dönemde kayıp yaşaması sonucunda meydana gelir. Hücrelerin ölümüyle birlikte beyin büzüşüp yavaş yavaş küçülmeye başlayarak, bilinç kaybı gerçekleşir. Son araştırmalar, kahvenin içindeki henüz ne olduğu belirlenemeyen bir maddenin beyin sağlığını koruyarak Alzheimer hastalığını önlediğini ortaya çıkartıyor.

En Yaygın Cilt Kanserini Önler

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Cilt kanserini önler

Kahvenin, dünyada en sık rastlanan cilt kanseri türü olan bazal hücreli Karsinom’u önleyici etkisi olduğu iddia ediliyor. Kemirici (rodent) ülser veya BBC olarak da bilinen bazal hücreli karsinom, genellikle yüzde ya da boyunda ortaya çıksa da vücudun diğer kısımlarında da görülebilen bir kanser türü.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kahve karaciğer, kalp ve sindirim sistemimiz için çok sağlıklı. Bu sayede bağışıklık sistemimizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü hale sokar.

Erken Ölüm Riskini Azaltır

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Erken ölümü engeller

Kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden bir önceki maddede bahsetmiştik. Bağışıklık sistemini güçlendirerek erken ölüm riskini azalttığı da bir diğer araştırmaların sonucudur.

Parkinson Hastalığından Korur

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Parkinson hastalığını önler

Parkinson hastalığı, kademeli olarak ilerleyen (progresif) bir hastalık türü olup yol açtığı el, kol, bacak, çene ve yüzün titremesi gibi belirtiler zaman geçtikçe artar. Parkinson hastalığının tedavisi yoktur ancak bazı ilaçlar ya da besinlerle hastalığın belirtileri hafifletilebilir. Mesela kahve bu besinlerden biridir. Günde birkaç fincan kahve içmenin Parkinson hastalığının gelişimini yüzde 25 oranında geriletebildiği de bu içecek hakkında olumlu bir diğer iddia.

Tip 2 Diyabetten Korur

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Tip-2 diyabeti önler

Tip 2 diyabet, vücut düzgün çalışması için yeterli insülin üretemediğinde veya vücut hücreleri insüline tepki veremediğinde meydana gelir. Uzmanlar kahve tüketimi ile tip 2 şeker hastalığı arasında bağlantı kuruyor ve kahvenin bu hastalığa yakalanma riskini azalttığını belirtiyor.

Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - prostatı önler

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer alır. Araştırmalara göre kahve, prostat kanseri türlerine yakalanma riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.

Dinlenirken Harcanılan Enerjiyi Arttırıyor

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Enerji verir

Kahve, metabolizmayı hızlandırarak istirahatte harcadığı enerji miktarını arttırıyor. Sık sık kahve tüketen insanların kilo almasının uzun sürmesinin ve yaptıkları egzersizlerin hızlı sonuç vermesinin sebebi de bu diyebiliriz.

Kabızlığı Önler

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - kabızlığa iyi gelir

Bağırsak yumuşatıcı (laksatif) ve idrar söktürücü (diüretik) özelliğinden dolayı kahve kabızlığı önler, bağırsakları çalıştırır ve sık tuvalete çıkmayı sağlar.

Karaciğer Kanseri Riskini Azaltır

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - karaciğer kanserini önler

Kahvenin, alkol tüketimi ve fazla şeker tüketimine bağlı karaciğer yağlanması ve hasarını engelleyici, karaciğer kanseri riskini azalttığı iddia ediliyor.

Astıma İyi Gelir

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları - Astıma iyi gelir

Astım, akciğerde bronş adı verilen hava yollarını etkileyerek nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, öksürük gibi yakınmalara yol açan bir hastalıktır. Kahvenin de nefes yollarını açıcı, solunumu rahatlatıcı, astıma ve bronşite iyi gelen özellikleri biliniyor.

Yazar: Esra Apaydın

1998, İstanbul doğumlu. Trakya Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik okuyor. Öğrendiklerini okuduğu makalelerle zenginleştirip yazıya dökmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

Yağ Yakıcı 10 Detoks İçeceği

Vücudu toksinlerden arındırmak ve bölgesel yağları yakmak için tüketilen detoks suları, hızlı kilo vermek isteyenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir