En İyi 25 Korku Filmi

Korku filmleri, sinemanın en eski ve güçlü türlerinden biridir. Gerilim ve adrenalin dolu korku filmlerini bugüne kadar birçok başarılı yönetmende gördük. İzleyenleri heyecanlandırma konusunda oldukça başarılı olan bu filmlerin zekice kurgulanmış, kan donduran örneklerini bir araya getirdik.

The Silence of the Lambs

En İyi Korku Filmleri - The Silence of the Lambs

Yapım Yılı: 1991

IMDB Puanı: 8,6

Korku ve gerilim türünün ikonik örneklerinden biri olan Kuzuların Sessizliği, Anthony Hopkins, Jodie Foster ve Scott Glenn gibi usta oyuncuları bünyesinde barındırıyor. 7 dalda Oscar’a aday olan filmde, kurbanlarını FBI ajanlarından seçen psikopat bir katili yakalamaya çalışan genç FBI ajanı Clarice Starling’in mücadelesi anlatılıyor. Katili alt etmek için Hannibal Lecter ile iş birliği yapan Starling, kendini her adımda daha büyük sorunların içinde buluyor.

Psycho

En İyi Korku Filmleri - Psycho

Yapım Yılı: 1960

IMDB Puanı: 8,5

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock tarafından çekilen film, günümüzde pek çok gerilim filmine referans olmaktadır. Çalıştığı yerden çaldığı para ile kayıplara karışan Marion Crane, geceyi Bates Motel’de geçirir. Otel’in sahibi Norman Bates, sorunlu davranışlar sergiler. Bu sırada Marion’un yakınları ve paranın kaybolduğunu duyan polis de genç kadını aramaktadır. Her adımı gerilim dolu bu klasik film, janrın başyapıtlarından biri kabul edilir.

The Shining

En İyi Korku Filmleri - The Shining

Yapım Yılı: 1980

IMDB Puanı: 8,4

Stanley Kubrick’in yönetip, Jack Nicholson’ın başrolünü oynadığı film, en bilinen korku filmi örneklerinden biridir. Filmde Jack Nicholson, ailesi ile bir müddet Overlook Oteli’nde kalmak zorunda olan yazar Jack Torrance’i canlandırır. Ancak Jack’in ruhsal durumu stabil değildir ve Overlook otelinde esrarengiz olaylar meydana gelmektedir.

The Thing

En İyi Korku Filmleri - The Thing

Yapım Yılı: 1982

IMDB Puanı: 8,1

John Carpenter tarafından çekilen film, John Campbell’a ait kısa öyküden uyarlanmıştır. Film, korku ve gerilimi bilim kurgu ile birleştirerek kısa zamanda büyük başarı elde etmiştir. Amerikan Antartik üssünde hayatını kaybeden Norveçli bilim adamlarını araştırmak üzere bir grup bilim adamı Norveç bölgesini incelemeye karar verir. Ancak esrarengiz bölgede buldukları tanımlanamaz ceset ekibe akıl almaz gizemlerin kapılarını aralar.

Mulholland Dr.

En İyi Korku Filmleri - Mulholland Dr

Yapım Yılı: 2001

IMDB Puanı: 8,0

Psikolojik bir gerilim ortaya koyan Mulholland Çıkmazı, usta yönetmen David Lynch’in başyapıtıdır. Filmde, ünlü bir oyuncu olma hayaliyle Hollywood’a gelen Betty Elms’in burada tanıştığı Rita’nın ilişkisi anlatılır. Daha sonra Mulholland çıkmazında meydana gelen kaza, ikilinin hayatını karmakarışık hale getirir.

What We Do in the Shadows

En İyi Korku Filmleri - What We Do in the Shadows

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 7,7

Farklı türlerde başarılı filmler ortaya koyan Taika Waititi, What We Do in the Shadows’ta korkuyla komediyi birleştirmiştir. Hazırladıkları bir belgesel için vampirlerle dolu bir eve konuk olan belgesel ekibi, vampirlerin günlük yaşamına dair şaşırtıcı bilgiler edinir.

Get Out

En İyi Korku Filmleri - Get Out

Yapım Yılı: 2017

IMDB Puanı: 7,7

Jordan Peele tarafından yazılıp yönetilen film, ilgi çekici konusu sayesinde En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına layık görülmüştür. Son dönemin en başarılı korku filmi Get Out’da, siyahileri köleleştirmek için kendilerine özgü hipnoz yöntemi geliştiren beyaz bir ailenin, Chris isimli bir genci tuzağa düşürmesi işlenir. Film ırkçılık temasını korku öğeleriyle birleştirerek izleyenlerden tam not almayı başarmıştır.

Saw

En İyi Korku Filmleri - Saw

Yapım Yılı: 2004

IMDB Puanı: 7,6

Saw serisi, korku sinemasının köşe taşlarından biridir. Soğukkanlı bir katil olan Jigsaw, çeşitli oyunlar oynayarak kurbanlarına hayatın önemini anlatmayı amaçlamaktadır. Hayatta kalmak için akıl almaz seçimler yapmak zorunda kalan Adam ve Dr Lawrence, bu süreçte kendilerine ve birbirlerine dair birçok şey keşfeder.

A Quiet Place

En İyi Korku Filmleri - A Quiet Place

Yapım Yılı: 2018

IMDB Puanı: 7,6

John Krasinski’nin hem yönetmen koltuğunda hem de başrolünde yer aldığı film, distopya korkularının en iyi örneklerinden biridir. İnsanlık, ses dalgası ile harekete geçen bir canavar türü ile yok olma noktasına gelmiştir. Yalnızca işaret diliyle anlaşarak hayatta kalmayı başaran aile, küçük bir kaza sonucunda beklenmedik sorunlarla karşılaşır.

The Conjuring

En İyi Korku Filmleri - The Conjuring

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 7,5

The Conjuring, tanımlanamayan olayları incelemekle görevli Warren çiftinin, Perron ailesine ait gizemli evindeki maceralarını konu alır. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Ed ve Lorraine çifti, bu çiftlik evinde meydana gelen korkutucu varlıkla mücadele etmeye çalışır.

A Nightmare on Elm Street

En İyi Korku Filmleri - A Nightmare on Elm Street

Yapım Yılı: 1984

IMDB Puanı: 7,5

Tekrar tekrar çekilen kült korku filmi Elm Sokağı Kabusu, mahalle sakinlerinin rüyalarına girerek uykularında öldüren psikopat katil Freddy’i konu alır. İntikamının peşinden Elm Sokağı’na gelen Freddy’i durdurmak hiç kolay olmayacaktır.

Suspiria

En İyi Korku Filmleri - Suspiria

Yapım Yılı: 1977

IMDB Puanı: 7,5

2018 yılında tekrar çekilen Suspiria, korku sinemasının yenilikçi bir örneğidir. Hayallerinin peşinden almanya’daki bale okuluna giden Suzy, bu okulda esrarengiz olaylara tanık olmaya başlar. Başarılı müzikleri ve stilize dans sahneleri ile gerilim en güzel örneğini sunan film, Suzy’nin gizemli olayları çözme macerasını konu alır.

Train to Busan

En İyi Korku Filmleri - Train to Busan

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 7,5

Seul’dan başlayan hikaye, Busa’a giden hızlı tren içinde korkutucu bir hal almaya başlar. Yolculuk esnasında ortaya çıkan bir virüs, trendeki yolcuları teker teker zombiye dönüştürmektedir. Seok Woo ve kızı Soo Ahn ise bu yolculuğu zombiye dönüşmeden tamamlayabilmek için mücadele etmeye başlar.

IT

En İyi Korku Filmleri - IT

Yapım Yılı: 2017

IMDB Puanı: 7,4

Film, aynı isimle 1990 yılında çekilen Stephen King romanının yeniden uyarlamasıdır. Maine’deki bir kasabada yaşayan 7 çocuğa, palyaço kılığındaki psikopat bir katil musallat olur. Her yerde dışlanan bu 7 kişi artık korkularıyla yüzleşerek hayatta kalmaya çalışacaktır.

Climax

En İyi Korku Filmleri - Climax

Yapım Yılı: 2018

IMDB Puanı: 7,2

Görsel bir şölen niteliğindeki sıra dışı filmde Gaspar Noe, dans kulübünde geçen kontrolsüz bir geceyi anlatır. 20 dansçı, provadan sonra biraz eğlenmek için parti düzenlemeye karar verir. Ancak yoğun içkilerden sonra dansçılar kendilerinden geçerek anlamsız ruh hallerine bürünmeye başlar. Müzik, dans ve renklerle dolu filmde her saniye gerilim artmaktadır.

Us

En İyi Korku Filmleri - Us

Yapım Yılı: 2019

IMDB Puanı: 7,0

Oscar ödüllü yönetmen Jordan Peele, bu kez alegorilerle dolu gerilim filmi US ile izleyenlerin karşısına çıkıyor. Dünya üzerindeki insanların kopyalanarak yer altındaki tünellere hapsedildiği gerçeklikte, iradenin ve aklın sınırları zorlanmaktadır. Tünellerden kaçan ikizler ise dengelerin değişmesine neden olur.

World War Z

En İyi Korku Filmleri - World War Z

Yapım Yılı: 2013

IMDB Puanı: 7,0

Brad Pitt tarafından canlandırılan Gerry Lane karakteri, ailesiyle huzurlu hayat bir süren Birleşmiş Milletler çalışanıdır. Bir gün insanları ele geçiren virüs baş gösterir ve Gerry ailesini korumak için tüm dünyayı karşısına alır.

The Cabin in the Woods

En İyi Korku Filmleri - The Cabin in the Woods

Yapım Yılı: 2011

IMDB Puanı: 7,0

Joss Whedon ve Drew Goddard gibi başarılı televizyon dizisi yönetmenleri tarafından çekilen film, klasik esrarengiz kulübe hikayesine farklı bir yorum getiriyor. Sakin bir kulübüde eğlenceli vakit geçiren 5 arkadaşın adım adım gerilimi artan macerası izleyenlerden tam not alıyor.

The Babadook

En İyi Korku Filmleri - The Babadook

Yapım Yılı: 2014

IMDB Puanı: 6,8

Jennifer Kent tarafından çekilen film, korku sinemasının en yaratıcı örneklerinden biri. Kocasını kaybeden Amelia, oğlu Samuel’e huzurlu bir hayat sağlamaya çalışmaktadır. Ancak Samuel, Babadook isimli bir kitabı okuduktan sonra rüyasında Babadook isimli bir canavarı görmeye başlar. Bununla birlikte ikilinin hayatında gizemli olaylar gelişir ve Amelia kitabın sırrını çözmeye çalışır.

Hush

En İyi Korku Filmleri - Hush

Yapım Yılı: 2016

IMDB Puanı: 6,6

Issız bir evde inzivaya çekilen Maddie, bir gün gizemli bir mesaj alır. Mesajda, Maddie’nin o anki görüntüsü yer almaktadır. İzlendiğini anlayan Maddie için korku dolu bir süreç başlar. Üstelik kahramanımız sağırdır ve maskeli bir katilin kendisine ulaşmasını engellemek için üstün bir çaba harcar.

Happy Death Day

En İyi Korku Filmleri - Happy Death Day

Yapım Yılı: 2017

IMDB Puanı: 6,5

Christopher London ve Scott Lobdell tarafından kaleme alınan filmde üniversite öğrencisi Tree, tekrar ve tekrar öldürüldüğü günün sabahına uyanır. Maskeli bir katil tarafından öldürülen Tree’nin bu döngüden çıkmasının tek yolu katilinin maskesini düşürmektir.

The Blair Witch Project

En İyi Korku Filmleri - The Blair Witch Project

Yapım Yılı: 1999

IMDB Puanı: 6,4

Blair Cadısı efsanesinin doğru olup olmadığını araştırmak üzere Black Hills Ormanları’na yolculuğa çıkan üç kişilik belgesel ekibi, zaman içinde korkutucu olaylarla karşılaşır. Ekibin bu efsanenin doğru olduğunu anlamasıyla birlikte olaylar hız kazanır.

Paranormal Activity

En İyi Korku Filmleri - Paranormal Activity

Yapım Yılı: 2007

IMDB Puanı: 6,3

Paranormal olayların en yalın şekilde izleyiciye anlatıldığı film, Oren Peli tarafından çekildikten sonra seri haline geldi. Filmde gizemli bir şekilde sürekli takip edildiğini düşünen Katie ve erkek arkadaşı, evlerine kamera düzeneği kurarak olayları izlemeye karar verir. Ancak gece kameraya yansıyan olaylar ikiliyi dehşete düşürür.

The Ritual

En İyi Korku Filmleri - The Ritual

Yapım Yılı: 2017

IMDB Puanı: 6,3

İskandinav mitolojisinden yararlanan film, ortak arkadaşlarının ölümünden sonra toplanan dört arkadaşın, talihsiz yolculuklarını konu alıyor. Yanlış yol giren dörtlü, esrarengiz bir ormanda takip edilmeye başlar.

High Life

En İyi Korku Filmleri - High Life

Yapım Yılı: 2018

IMDB Puanı: 5,9

Bilim kurgu ve korkuyu harmanlayan filmde bir grup suçlu hapse girmek yerine uzayda gerçekleşen bir deneyde yer almayı kabul eder. Üreme üzerine geliştirilen bu deneyde gemi kozmik ışın fırtınasına yakalanarak daha grubu ölümle burun buruna getirir.

 

 

 

 

 

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Avukat Filmleri – 15 Harika Eser

İnsanlığın en tartışmalı konularından biri olan adalet, bugüne kadar beyaz perdede pek çok kez işlendi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir