Efsane Dizi Prison Break Konusu Ve Oyuncuları

Gelmiş geçmiş en iyi ABD yapımı aksiyon dizilerinden biri olan Prison Break, 2005 yılında belki de yapımcısının bile hayal edemediği kitle ve başarıyı yakalamak üzere Fox Kanalında yayınlanmaya başlıyor. Sürükleyici konusu ve dahiyane kurgusuyla ABD’nin sınırlarını aşan Prison Break’in politik gerilim, dram, ve aksiyon türlerindeki başarısından ötürü gelen geçen o kadar yapım arasından bir üst leveline de maalesef çoğu izleyicisi tarafından rastlanamıyor. İsminden de anlaşılacağı üzerine konusunu efsanevi bir hapishane kaçışından alan dizi toplamda 5 sezondan oluşuyor.

Prison Break konusu ve oyuncuları

Konusu

Her şey dizideki zeki ve karizmatik karakter Michael Scofield’ın abisinin haksız yere hapishaneye girmesiyle başlıyor. Hapishaneye giren abisinin hakkında bir de idam kararı verilince Michael, yemeyip içmeyip üzerinde çalıştığı bir planla abisini kurtarmaya çalışıyor. Abisi Lincoln’un girdiği Fox River Hapishanesinin mimarı Michael olunca, hapishanenin planını vücuduna dövme olarak çizdirip, numaradan bir soygun yaparak kendisini aynı hapishaneye attırıyor. Hapishanede tanıştığı daha doğrusu tanışmak zorunda kaldığı diğer mahkumlar, aşık olduğu Doktor Sara, Michael’a kafayı takan gardiyanlar, politik meseleler, bitmek bilmeyen planlar, ha yakalandı ha yakalanacak derken kazdığı tüneller diziye sürükleyicilik ve gerilim katarken dizinin ilk sezonu gelmiş geçmiş en iyi hapishane kaçışıyla son buluyor. Aslında Fox River hapishanesinden kaçmak bir son değil başlangıç olurken girilen hapishaneler, kazmaya çalışılan tüneller, kimi zaman işe yarayıp kimi zaman işe yaramayan planlar diğer sezonlarda da tam gaz devam ediyor. (Her ne kadar ilk sezon sonunu söyleyerek spoiler verdiğimiz düşünülse de dizinin ismi Prison Break olduğundan muhakkak bir kaçışın gerçekleşeceğini, ömürlerinin sonuna kadar o hapishanede çürümeyeceklerini hepimiz az çok kestirebiliyoruz.)

Oyuncuları

Wentworth Miller 

Prison Break oyuncuları - Michael Scofield

Bu zamana kadarki en iyi dizi karakterlerinden biri olan Michael Scofield’i Amerikalı oyuncu Wentworth Miller canlandırıyor. Hatta canlandırmakla kalmayıp adeta bu efsane karakterle bütünleşiyor. Dizide her şey, zekice kurgulanmış bir planla abisini kurtarmaya çalışmasıyla başlarken, Michael aslında kendi deyimiyle abisine abilik yapıyor.

Dominic Purcell 

Prison Break oyuncuları - Lincoln Burrows

Karşılaştığı olayları kardeşi Michael’in aksine zeka yerine fiziksel gücüyle çözmeye çalışıp sürekli kafa atmasıyla ünlü Lincoln, işlemediği bir suç yüzünden idam cezasına çarptırılıyor. Oğlu için her şeyi göze alan bir baba, kardeşinden ötürü çok şanslı bulduğumuz bir abi, haksızlığa uğramış ve elektrikli sandalyesindeki idamını bekleyen bir mahkum Lincoln’u ise Dominic Purcell oldukça başarılı bir şekilde canlandırıyor.

Sarah Wayne Callies 

Prison Break oyuncuları - Sara Tancredi

Hapishanenin doktoru Sara Tancredi’ye güzel oyuncu Sarah Wayne Callies hayat veriyor. Aynı zamanda valinin kızı olan Sara, babasının politikadaki duruşundan rahatsız olup kendine cesaret dolu bir yol çizerken, Michael’e aşık olunca onun kaçmasına yardım edip tüm dengeleri değiştiriyor.

Robert Knepper 

Prison Break oyuncuları - T-Bag

Hapishanedeki en sabıkalı ve kurnaz mahkumlardan T-Bag, Michael’ın hücresindeki deliği görünce kaçışa dahil olmak istiyor. İşlediği akıl almaz suçların yanısıra hem zeki hem de dokuz canlı olan, dizi boyunca Michael’in bir türlü kurtulamadığı T-bag’i, Robert Knepper canlandırıyor.

Amaury Nolasco 

Prison Break oyuncuları - Fernando Sucre

Amaury Nolasco, dizide Michael’in sempatik hücre arkadaşı Fernando Sucre’yi canlandırıyor. Soygun suçundan hapishanede olan Sucre, kız arkadaşı için hapishaneden bir an önce çıkmak isterken kendini kaçış ekibinin baş elemanlarından biri olarak buluyor.

Paul Adelstein

Prison Break oyuncuları - Paul Kellerman

Paul Adelstein ise dizide Gizli Servis Ajanı Paul Kellerman rolünde. Kellerman, Lincoln’a komplo kuranların arasında olup onun işlemediği bir suç yüzünden hapishaneye girmesini sağlıyor.

Rockmond Dunbar

Prison Break oyuncuları - C- Note

Lakabı C-Note olan Benjamin Franklin, hapishanedeki kaçış planını öğrenip Michael’la beraber kaçmaya çalışan bir diğer mahkumlardan. Ordudan atılması üzerine başını belaya sokan, eşi ve küçük kızı için tüm hayatını ortaya koyan Franklin’e de Sons Of Anarchy, Grey’s Anatomy gibi dizilerden tanıdığımız Rockmond Dunbar hayat veriyor.

William Fichtner 

Prison Break oyuncuları - Alexander Mahone

William Fichtner, dizide FBI özel ajanı Alexander Mahone olarak karşımıza çıkıyor. Fox River kaçaklarını yakalaması için görevlendirilen Ajan Mahone, diziye 2.sezon itibariyle dahil oluyor.

Wade Williams 

Prison Break oyuncuları - Brad Bellick

Wade Williams’ın oynadığı Brad Bellick, Fox River Hapishanesinin gardiyanlarından. Acımasız bir gardiyan olan Bellick, gerçekleşecek kaçışla ilgili şüpheler arttıkça Michael’a daha da kafayı takıyor.

Peter Stormare 

Prison Break oyuncuları - John Abruzzi

Peter Stormare’ın canlandırdığı John Abruzzi ise pis işlere bulaşmış bir iş adamı. Hapishaneye girmesiyle oradaki iş kollarını ele alıp diğer mahkumların korkulu rüyası olan Abruzzi de Michael’ın kaçış ekibine dahil oluyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

Élite Dizisi Konusu Ve Oyuncuları

Hiç beklenmedik bir cinayetin çözülmesi üzerine kurgulanmış İspanyol yapımı gençlik dizisi Élite, 2018 yılında Netflix …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir