Sherlock Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Sir Arthur Conan Doyle’un bir doktordan esinlenerek yarattığı dünyanın en meşhur dedektifi Sherlock Holmes, kitaplardan ekranlara en fazla uyarlanan karakterlerden birisi. Doctor Who’dan da tanıdığımız Mark Gatiss ve Steven Moffat yapımcılığıyla BBC’nin film serisi gibi hissettiren Sherlock dizisi şüphesiz bu uyarlamaların en başarılılarından biridir. Diziyi diğer uyarlamalardan ayıran en önemli özelliklerden birisi de modern zamanda yer almasıdır.

Yaklaşık 90 dakikalık bölümleriyle her bölüm bir gizem çözülür fakat hikayeler genel bütün bir olay örgüsünü de anlatır. Her ne kadar her sezonun sadece 3 bölüm olması hayranların canını sıksa da yayınlandığı her sene üzerine iyi düşünülmüş, izleyeni sürükleyen ve gerçekten kaliteli 3 bölüm yayınlanmıştır. Dizinin son sezon olan 4. sezonu 2017 senesinde yayınlandı, yapımcıları yeni sezonlar gelebileceğini ama yakın zamanda olmayacağını belirtti. Ayrıca 3. sezonunda kitaplardaki dönemde geçen ekstra yılbaşı özel bir bölüm bulunmakta ve bu bölüm iki Emmy Ödülü kazandı.

Sherlock dizisi konusu

Sherlock Dizisi Konusu

Sherlock Holmes Londra’da 221B Baker Caddesi’nde yaşamaktadır. Polis için özel dedektif olarak çalışan Holmes, bir ev arkadaşı aramaktadır, bir ortak tanıdık aracılığıyla Dr. John Watson ile tanışırlar ve aynı evde yaşamaya başlarlar. Sherlock polisin ona getirdiği, kendi bulduğu ya da evine gelenlerden ilginç bulduğu vakaları alır ve çözmeye başlar. Watson ise ona yardımcı olur ve çözdükleri vakaları blogunda paylaşır. Her çözdüğü vaka onu en büyük düşmanı Moriarty’e bir adım daha yaklaştıracaktır ve karşı karşıya her geldiklerinde Moriarty onu defalarca sınayacaktır.

Sherlock Dizisi Oyuncuları

Benedict Cumberbatch

Sherlock dizisi oyuncuları - Sherlock Holmes

Şüphesiz Sherlock’u bu kadar ilgi çekici kılan en önemli faktörlerden biri Benedict Cumberbatch’in rolü bu kadar iyi sahiplenip oynamasıdır. Yetenekli oyuncu bu rolüyle dünyaca tanınmış, Sherlock denince akla ilk gelen oyuncu olmayı başarmıştır. Karaktere gelirsek Sherlock’un epey zeki olmasının yanında en önemli özelliği kimsenin göremediği küçük detayları görmesi ve onları çözümleyebilmesidir. Bunları engin dedektiflik bilgileriyle birleştirdiğinde Londra’nın en karmaşık vakalarının suçlularını bulur. Düşünmek istediğinde ise kemanını çıkartır ve çalmaya başlar. Kendini ise “yüksek fonksiyonlu sosyopat” olarak tanımlar.

Martin Freeman

Sherlock dizisi oyuncuları - Dr John Watson

Ünlü oyuncunun hayat verdiği Dr. John Watson, Afganistan’daki ordu görevinden döndükten sonra Sherlock’la eve çıkar. Doktor ve arkadaş olarak Sherlock’a vakalarda yardım eder. Londra’ya geldiğinde psikolojik olarak bacağından rahatsızdır ve bastonla gezer. Sherlock sayesinde bunun üzerinden gelir. Sherlock ile arkadaşlıkları dizi boyunca gelişir ve Sherlock’a hep göz kulak olur. Dizi ilerledikçe Sherlock’un çılgınlıklarına alışsa da yine de ara sıra şaşkınlığını saklayamaz.

Andrew Scott

Sherlock dizisi oyuncuları - Jim Moriarty

Dizinin ve kitapların ana villianı Jim Moriarty’e hayat verir. Moriarty uluslararası bir suçludur ve Sherlock’u takıntı haline getirir. Kendine denk gördüğü nadir kişilerden olan Sherlock ile büyük planlar yaparak uğraşır. Dizideki her büyük suçun arkasından onun çıktığı seyirciye gösterilir. Her ne kadar azılı bir suçlu da olsa tavırlarıyla izleyicinin sempatisi kazanmayı başarır.

Mark Gatiss

Sherlock dizisi oyuncuları - Mycroft Holmes

Dizinin yazarlık ve yapımcılığını da üstlenen oyuncu, Sherlock’un abisi Mycroft Holmes’a hayat verir. En az Sherlock kadar zeki olan Mycroft, hükümet için çalışır ve kardeşine dizi boyunca göz kulak olur.

Una Stubbs

Sherlock dizisi oyuncuları - Mrs Hudson

Ev sahibesi ve alt komşu Bayan Hudson, Sherlock ve Watson’ın dostudur. Her ne kadar her fırsatta onların hizmetçisi olmadığını belirtse de evdeki işleri de yapmadan duramaz.

Louise Brealey

Sherlock dizisi oyuncuları - Molly Hooper

Hastane morgunda memur olarak çalışan Molly Hooper Sherlock’a aşıktır. Maalesef sosyal olarak çok yetenekli olmayan Sherlock Molly’nin kalbini birçok kez kırar. Buna rağmen dizi ilerledikçe güzel bir arkadaşlık kurarlar.

Bu yazımızda Sherlock dizisi konusu ve oyuncuları hakkında bilgiler paylaştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yazar: İrem Arslan

1999 doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyor. Uzun süredir dizi, film izleyicisi ve izledikleri hakkında yazıp çizmek hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir