En İyi Pixar Filmleri

Animasyon türünün kült yapımlarının yaratıcısı Pixar Animasyon Stüdyosu 20 yılı aşkın bir süredir bizlere beyaz perdede oldukça başarılı filmler izletiyor. Kimi zaman güldüren kimi zaman ağlatan ama en çok da izleyiciye hayat dersi veren bu yapımlardan hiçbirini izlememiş olmanız pek mümkün değil. Alt metninde bulundurduğu psikolojik mesajlar sebebiyle bu filmler, her yaştaki insana hitap edebiliyor. Pixar Animasyon Stüdyosu’nun bu konudaki başarısı ise tartışılamaz. Ortalama 2 yılda bir Pixar yapımı bir başyapıt izliyoruz. Bu listemizde Pixar Stüdyosu’nun en başarılı filmlerinden bahsettik. Keyifli okumalar!

The Incredibles Serisi

Pixar filmleri - The Incredibles

The Incredible 1: Yapım Yılı: 2004/ IMDb Puanı: 8,0

Incredibles: Yapım Yılı: 2018/ IMDb Puanı: 7,7

Aşina olduğumuz Türkçe ismiyle İnanılmaz Aile, Pixar’ın insanları konu alan ilk filmi. Filmde her bir üyesi farklı bir süper güce sahip olan Parr ailesi anlatılıyor. Aile sahip oldukları sessiz sakin hayatı bırakıp dünyayı kurtarmak zorunda kalınca büyük bir macera yaşamak durumunda kalıyor. 14 yıl sonra çıkan devam filmi ise ailenin ilk filmin hemen sonrasında yaşadığı bir diğer macerayı anlatıyor.

Cars Serisi

Pixar filmleri - Cars

Cars: Yapım Yılı: 2006/ IMDb Puanı: 7,1

Cars 2 Yapım Yılı: 2011/ IMDb Puanı: 6,2

Cars 3 Yapım Yılı: 2017/ IMDb Puanı: 6,8

Çoğu erkek çocuğun odasının duvarlarını süsleyen film serisi Cars, arabaların dünyasının anlatıldığı bir seri. Ana kahramanımız Lightning McQueen, 3 film boyunca  Radiator Springs kasabasında yaşadığı çeşitli maceralar sırasında birçok arkadaşlık kuruyor. Serinin ilk filmi 2006 yılında Altın Küre Ödülü’nü almaya layık görülmüştür.

Toy Story Serisi

Pixar filmleri - Toy Story

Toy Story 1: Yapım Yılı: 1995/ IMDb Puanı: 8,3

Toy Story 2: Yapım Yılı: 1999/ IMDb Puanı: 7,9

Toy Story 3: Yapım Yılı: 2010/ IMDb Puanı: 8,3

Toy Story 4: Yapım Yılı: 2019/ IMDb Puanı: 8,2

Toy Story Pixar’ın ilk filmi olmasının yanı sıra tamamı bilgisayarda yapılan ilk animasyon filmi özelliğini de taşıyor. Bu sebeple de Akademi ödülü başta olmak üzere birçok ödül almaya hak kazanmıştır. Serinin bu yıl çıkan son filmiyle birlikte 4 filmi bulunuyor. Oyuncakların canlandığı ve konuşabildiği bir dünyada geçen Toy Story’nin ilk filminde kovboy Woody ve astronot Buzz arasındaki rekabet ilerleyen filmlerde bir dostluğa dönüşüyor. 24 yıl içerisinde çıkan 4 filmde oyuncaklarımızın yaşadığı sürükleyici maceraları izliyoruz.

Finding Nemo

Pixar filmleri - Finding Nemo

Yapım Yılı: 2003

IMDb Puanı: 8.1

Hepimizin çocukluğunda hatrı sayılır bir yere sahip olan Finding Nemo heyecanlı ve mizahi yönünün yanı sıra duygusal bir hikâyeyi de anlatıyor. Filmde okyanusta ağlara takılarak kaybolan ve yepyeni bir maceraya atılan Nemo ismindeki balığın yaşadıkları anlatılıyor. Nemo’nun yaşadıklarının yanında bir de babası Marlin’in onu bulma çabasını izliyoruz. Filmde yer alan “balık hafızalı” balık Dory çok sevilmiş ve 2016’da onun kaybolmasının anlatıldığı Finding Dory filmi yayınlanmıştır.

Monsters, Inc.

Pixar filmleri - Monsters, Inc

Yapım Yılı: 2001

IMDb Puanı: 8.1

Çocukları korkutarak elde ettikleri çığlık enerjisiyle şehirlerinde yaşamı devam ettiren canavarların dünyasını izliyoruz. Dünyalarını güçlendirmek için çocukları korkutuyorlar ancak çocukların zehirli olduklarına inanıyorlar. Filmde bir çocuk ters giden olaylar yüzünden canavarların dünyasına düşüyor ve iki dünya arasında dengesizlikler yaşanıyor. Bunun üzerine canavarlar Sully ve Mike işleri yoluna koymak için çocuğu kendi dünyasına göndermeye çalışıyorlar.

Coco

Pixar filmleri - Coco

Yapım Yılı: 2017

IMDb Puanı: 8.4

Coco hikayesinden dolayı Pixar filmlerinin en fazla müzik içeren filmi. Ana kahramanımız Miguel müzisyen olmak istiyordur ancak önünde ailesinin müzikten nefret etmesi gibi bir engel bulunmaktadır. Meksika kültürünün yansıtıldığı filmde Miguel kendini ölüler ülkesinde bulunca bazı şeyleri yeniden düşünmek zorunda kalır.

Inside Out

Pixar filmleri - Inside Out

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 8.2

İnsan beyninin çalışma şeklini yaratıcı bir şekilde anlatan Inside Out, En İyi Animasyon Oscar’ını almaya layık görülmüştür. Filmde ailesiyle birlikte yaşadığı yerden taşınmak zorunda kalan Riley isimli küçük kızın ve beyninde yer alan her biri bir duyguyu temsil eden karakterlerin hikayesi anlatılıyor. Riley’nin içinde bulunduğu duruma alışması için her duyguya ihtiyacı olduğunu eğlenceli bir şekilde izliyoruz.

Wall-E

Pixar filmleri - Cars

Yapım Yılı: 2008

IMDb Puanı: 8.4

Alışık olduğumuz renkli senaryoların aksine Pixar bu sefer bize bir distopyayı anlatıyor. Dünya yaşanamaz hale gelmiştir ve Wall-E çöp toplamaya programlanmış yalnız bir robottur. Wall-E birden hayatına giren Eve isimli bir robota âşık olur ve onun peşinden eşsiz bir maceraya sürüklenir. Bir Pixar klasiği olarak film, eğlencesinin yanı sıra duygusal bir yöne de sahip.

Up

Pixar filmleri - Up

Yapım Yılı: 2009

IMDb Puanı: 8.2

Huzurevine yerleşmeyi reddeden huysuz ve yaşlı bir adamın hikayesi anlatılıyor. Bu yaşlı adam Carl Fredericksen bir gün evine milyonlarca uçan balon bağlayarak evini uçurmayı dener. Sessiz sakin olmasını planladığı bu yolculukta ona geveze bir çocuk olan Russel eşlik eder. Bu yaratıcı hikayeye sahip olan film belki de Pixar’ın en duygusal animasyonu.

Brave

Pixar filmleri - Brave

Yapım Yılı: 2012

IMDb Puanı: 7.1

Gür kızıl saçlara ve büyük bir cesarete sahip olan İskoç prensesi  Merida’nın hayatı anlatılıyor. Gelenekler sebebiyle ailesi Merida’nın gelin olmasını isterken Merida, ok atma yeteneğiyle gerçek bir savaşçı olmak istemektedir. Bunun üzerine gelin olmayı reddetmesiyle ülke bir kaosa sürüklenir. Kara bir büyü de işin içine girince olaylar büyüyor. Bu filmle ilk kez bir kadın yönetmen En İyi Animasyon Oscar’ını kazanmıştır.

Yazar: Medine Şimşek

1999 yılında kendisine sorulmadan dünyaya geldi. Yine kendisine sorulmadan başlayan eğitim hayatı şu sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde devam ediyor. Sinema ve dizi hakkında yazmak ise kendi isteğiyle yaptığı nadir şeylerden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir