7 Maddede Meksika Mutfağı

Birbirinden leziz dürümleri ve şahane baharatlarıyla çok seveceğiniz Meksika mutfağı, en egzotik mutfaklar arasındadır. 10 bin yıla yaklaşan geçmişiyle 4 farklı mutfaktan oluşan Meksika mutfağı, domates, yer fıstığı, kakao, vanilya, mısır, avokado gibi pek çok bitkiyi dünyaya yaymıştır.

1-Tortilla

Meksika mutfağı - Tortilla

Hemen hemen tüm yemeklerle mısır tortillası yenir ki bu kuzey Meksika’da genelde buğday unundan yapılır. Oldukça ince olan bu pideler sıcak servis edilir. Garnitür olarak elle yenilse de çoğu zaman içli ve soslu servis edilir. Antojitos, tortillaya benzeyen ürünlerdir ki bunlar mısırla da yapılır ve caddelerde atıştırmalık olarak satılır. Bunun bir örneği quesadilla’dır, bu yağda kızartılmış, genelde peynirle doldurulmuş tortilla’dır.

2- Olmazsa Olmaz Çili Biberi

Meksika mutfağı - Çili Biberi

Meksika mutfağı denilince ilk akla gelen kuşkusuz baharatlar ve acı biberdir. Anavatanı Meksika toprakları olan çili; kurutulmuş, acı bir biberdir. Ülkede 90’dan fazla çili çeşidi vardır. Tüketimde de dünya lideridir çünkü çilisiz hemen hemen hiçbir yemek yoktur. Çili yemeğin yanında ya da çoğunlukla sosların içinde bulunur.

3- Meksika Mısırı

Meksika mutfağı - Meksika Fasulyesi

Ülke topraklarında bol bol yetişen mısır nerdeyse tüm geleneksel yemeklerde kendine yer bulmuştur. Meksika mısırı; kırmızı, beyaz, sarı ve siyah renktedir. Meksika halkı, mısırın kabuğu ve koçanıyla dahi yemek yapmaktadır. Ülkede mısırdan sonra pirinç revaçtadır.

4- Fasulye Cenneti Meksika

Meksika mutfağı - Meksika Fasulyesi

Fasulye cenneti olan bu ülkede fasulyeyle yapılan yemekler de çeşit çeşittir. Baharlı barbunya fasulyesi ve Meksika usulü taze fasulye bunların en bilinenleridir. Ayrıca fasulyeler taco ve tortillaların içini de süsler.

5- Deniz Ürünleri

Meksika mutfağı - Deniz Ürünleri

Meksika’ya özgü balık yemekleri dünyaca ünlüdür. İki yanı okyanuslarla çevrili bu ülkenin mutfağında deniz ürünleri de oldukça önemli bir yere sahiptir. Okyanus kıyısındaki şehir ve kasabalar “Mariscos” denilen deniz ürünleri ile ünlüdür. Okyanusların dışında, Meksika’nın gölleri ve nehirleri de çok zengin kaynaklardır. Meksika’da deniz ürünleri denince, Kalamar Tapas, Veracruz Usulü Balık, Fırında İstiridye, Karides A La Diabla, Tuna Casserole ve İstiridye Kızartma ilk akla gelenlerdir.

6- Tipik Meksika Yemekleri

Meksika mutfağı - Fajita

İsmini İspanyolca “yuvarlak pasta” anlamına gelen “torta” kelimesinden alan tortilla ekmeği, buğday ya da mısır unundan yapılıyor. İçine türlü türlü protein ya da sebzelerle servis edilen tortilla, en bilinen Meksika malzemelerinden biridir, her hali ve her çeşidi yeni bir yemek olarak karşınıza çıkar.
Fajita: Özellikle Türkiye’de en bilinen Meksika yemeklerinden biri olan fajita, etli, tavuklu ya da balıklı olarak karşınıza çıkabilir.
Döküm bir sunumla masalara gelen fajitanın en güzel özelliği dürümlerinizi, istediğiniz malzemeler ile birlikte kendiniz yapabilmeniz.
Quesadilla: İçinde neredeyse her şeyin bulunduğu, yumuşak iki adet tortilla arasına yapılan disk şeklinde bir yemektir. Yanında ekşi krema, guakamole ve salsa ile servis ediliyor.
Enchilada: tortillanın çeşitli malzemelerle doldurularak yapılan, İtalyanların cannelloni’ sine benzeyen bir tariftir. İçine et ya da tavuk konulabilir, farklı soslar dökülerek üzeri peynirle kaplanarak fırına verilir.
Burrito: Aynı bizim dürümümüz gibi dürülerek yapılan bir yemektir. Bizden farklı olarak içine pilav da konulabilir. Bunun dışında yine bolca protein, salsa ve peynir içerir.
Taco: Gördüğünüz gibi bir tortilla ekmeği nelere vesile oluyor.Bu sefer de taco adını alıp, içini bolca et ve salsa ile dolduruyor.

7- Meksika Sosları

Meksika mutfağı - Salsa Sosu

Salsa sosu: Dediğimiz gibi Meksika mutfağı bizim mutfağımıza çok benziyor. Tadı bizim çoban salatamızı andıran bir sos şekli.
Aslında sos olarak geçse de daha yoğun ve parçacıklı.
Yukatan: Mayalar’ın yerleşim yeri olan Yukatan’da genellikle meyveli soslar kullanılır. Örneğin tavuk yemeklerinde portakal, mantar ve karabiberden oluşan bir sos kullanılırken, et yemeklerinde muzlu sosları kullanırlar.
Veracruz: Deniz kıyısı olması nedeniyle buradaki mönülerde genellikle balık ve diğer deniz ürünlerinden oluşan yemekler yer alır. Balıklar için hazırlanan soslarda bol miktarda domates, zeytin ve acı biber kullanılır. Veracruz aynı zamanda kahve ve bazı egzotik meyvelerin yetiştiği yerdir.
En ünlü Meksika soslarından biri Guacamole’dir. Bu sosun içinde küp şeklinde soğan ve avokado püresi bulunur.
Salsa sosunun içinde ise domates, soğan, sarımsak ve kırmızı biber bulunur. Bu sosun da pek çok çeşidi vardır ama en ünlüleri taze soğanla yapılan Salsa Mexicana ve Pico de Gallo’dur

Yazar: Esra Apaydın

1998, İstanbul doğumlu. Trakya Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik okuyor. Öğrendiklerini okuduğu makalelerle zenginleştirip yazıya dökmeyi seviyor.

Buna Da Göz At

10 Maddede Japon Mutfağı

Denizlerle çevrili Japonya’nın büyük bölümü Kuzey Ilıman Bölge’de yer almaktadır. Muson iklimi hüküm süren Japonya’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir