Christopher Nolan Filmleri: Kısa Özetlerle Tüm Liste

Christopher Nolan birçok kişi için 21. Yüzyılın en iyi film yönetmeni. Sinemanın dahi çocuğu olan Nolan belirli aralıklarla yaptığı filmlerle seyirciyi hep beyaz perdeye kitleyip film sonlarındaysa insanlara adeta “Christopher Nolan bir numara” dedirmiştir.

Farklı konularda yaptığı her film konusu bakımından en iyi filmler arasına giren İngiliz yönetmenin en büyük özelliklerinden birisi de kardeşi Jonathan Nolan’la beraber senaryosunu ilmik ilmik dokuyarak yazdığı ve çekimlerinde kusursuz mükemmelliyetçiliği aramasıdır. Gelin sizlerle Christopher Nolan sinemasının şaheserlerini inceleyelim.

En İyi Christopher Nolan Filmleri

The Dark Knigt – Kara Şövalye

Christopher Nolan Filmleri - kara sövalye

Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 9,0

DC Evreni bir türlü çıkışa geçememişken Christian Bale’i yanına alarak Batman serisini çeken Nolan’ın Batman üçlemesindeki ikinci film olma özelliği taşıyan The Dark Knight belki de gelmiş geçmişe en iyi süper kahraman filmlerinde bir numaradır. Özellikle Joker’in dahiyane zekası ve Batman’in onunla diğer tüm düşmanlarıyla uğraştığından daha çok uğraşmasıyla seyirci adeta heyecan dorukta filmi takip eder. Özellikle Joker karakterine hayat veren Heath Ledger’ın da film vizyona girmeden önce vefat etmesiyle seyirci filme ekstra bir duygusal gözle bakmıştır ve birçok kişi için hayatında izlediği en iyi Joker performansı olmuştur.

Interstellar – Yıldızlararası

Christopher Nolan Filmleri - Interstellar

Yapım Yılı: 2014
IMDB Puanı: 8,6

Christopher Nolan sinemasının en iyi filmlerinden birisi olan uzay temalı bu şahesere daha önceki makalelerimizden olan En İyi Uzay Filmleri makalemizde de değinmiştik. Yakın tarihte geçen ve insanlığın kıtlıkla baş edip mısır tarlaları sayesinde hayatta kaldığını anlatan bu filmde eski bir NASA çalışanı olan Dr. Cooper’ın bilim insanlığını özlediği sıralarda Dünya’nın kaderini değiştirecek bir fırsatla baş başa kalışını ve hayatını değiştirecek seçimi yapışına şahitlik ederiz. 2004 senesinde senaryo çalışmaları başlayan ve 2014 senesinde tam 10 yıl sonra çekilip gösterime sunulan Interstellar filmi gerek konusuyla, gerek çekimleriyle gerekse Hans Zimmer’ın şahane müzikleriyle hayatımızda çok güzel bir iz bırakmıştır.

Inception – Başlangıç

Yapım Yılı: 2010
IMDB Puanı: 8,8

Eğer bir filmi Christopher Nolan yönetirse ve o filmde Leonardo DiCaprio olursa o filmin kötü olma ihtimali yüzde sıfırdır adeta. Inception’da böyle bir film işte. Bilim kurgu dünyasını sarsan filmlerden biri olan Inception DiCaprio’nun da harika oyunculuğuyla gelmiş geçmiş en iyi filmler listesine girmiştir.

Filmde DiCaprio’nun hayat verdiği Dom Cobb karakteri insanların en savunmasız olduğu an olan uyku anlarında insanların rüyalarına girerek bilinçaltlarında yer alan büyük sırları ve gizli bilgileri öğrenebilen bir casustur. Bu sayede dünyanın en büyük casuslarından olan Cobb sevdiklerini geride bırakmıştır yaptığı işten ötürü. Bilim kurgu yönünden insanları sürükleyen bu harika filmde Cobb’un kendi bilinçaltındaki dramasını DiCaprio öyle bir oynuyor ki bize de sadece alın cipsinizi mısırınızı kolanızı ve yaslanıp Inception’ı izleyin demek kalıyor.

The Prestige – The Prestij

the prestige filmi

Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 8,5

Christopher Nolan’ın en sevdiği oyunculardan biri olan Christian Bale ve Hugh Jackman’ın yanı sıra kadrosunda David Bowie, Scarlett Johanssen gibi yıldızları da bulunduran film hem başı hem ortası hem de sonuyla insanlara adeta büyüleyici bir 130 dakika sunuyor.

20. yüzyıla yaklaşırken hem çok iyi iki arkadaş hem de çok iyi iki sihirbaz olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden’ı (Christian Bale) yaşadığı tatsız bir hadiseyle karşı karşıya getiren filmde her iki sihirbazın da birbirlerini alt etmek için birçok yol denemesine şahitlik ediyoruz. Bir sihirbazlık gösterisinin en önemli anı olan Prestij anından adını alan bu film şüphesiz Hem Christopher Nolan sinemasının hem de dünya tarihinin en iyi filmlerinden biridir. Özellikle sonunda aklınızı kaybedebilirsiniz dikkat edin.

Memento – Akıl Defteri

memento film incelemesi

Yapım Yılı: 2000
IMDB Puanı: 8,5

Aslında Memento Christopher Nolan’ın dünya sinemasına kattığı en ilginç olaylardan birini barındırıyor. Fakat bunu söylersek size çok büyük bir spoiler vermiş olacağımız için bunu söylemek yerine şunu söyleyebiliriz: Film bitince adeta şok olacaksınız. Filmde Leonard Shelby’nin (Guy Pearce) karısının katillerinin peşinden giderek onları aramasını izliyoruz. Fakat Shelby kısa süreli hafıza kaybı yaşayan birisidir ve sürekli olarak olayları hatırlamaya ihtiyacı vardır. Leonard Shelby’nin çabasını kendi sinematik zekasıyla harmanlayıp ortaya muhteşem bir film çıkaran Christopher Nolan’ı ne kadar övsek az. Bize sadece bu filmi izlediğinizde ne kadar keyif alacağınızı söylemek kalıyor.

The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor

the dark knight rises inceleme

Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 8,4

Christopher ve DC evrenini birleştiren Batman üçlemesinin son filmi olan The Dark Knight Rises seri biterken bize harika bir film zevki yaşatıyor. Tom Hardy’nin oynadığı Bane karakterinin akıl almaz kötü planlarına karşın bu sefer Batman’in yapabileceği çok az şey vardır. Seride Anna Hathaway’in de Kedi Kadını canlandırması ve Bane’in planlarına karşı beraber savaşmaları seyirciyi ekstra ekrana kitler. Filmi yine kardeşi Jonathan Nolan’la yazan Christopher Nolan, IMAX kameralarla çektiği bu filmle şüphesiz tarihin gelmiş geçmiş en iyi Batman serisini noktalandırıyor.

Batman Begins – Batman Başlıyor

batman begins inceleme

Yapım Yılı: 2005
IMDB Puanı: 8,2

Serinin ikinci ve üçüncü filmine değinip ilk filmine değinmemek olmazdı şüphesiz. Daha önce çekilen Batman filmleri bu harika konuyu tam olarak ekrana yansıtamamış ve DC Comics evreni bir türlü aradığı başarıya ulaşamamışken DC’yi çıkışa geçiren hatta Marvel filmleriyle yarıştıracak hale getiren Christopher Nolan’ın Batman serisi 2005 de ilk olarak seyirciyle buluştu. Christian Bale’i Bruce Wayne karakteriyle gördüğümüz filmde milyarder anne babası bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Wayne’in yol göstericileri sayesinde Asya’ya yerleşip eğitimler alarak Gotham’a dönüşü ve Gotham’ı kötülerden temizleme çabasını izleriz.

Dunkirk

Dunkirk incelemesi

Yapım Yılı: 2017
IMDB Puanı: 7,9

Birçok farklı konuda film çeken Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı gibi büyük bir olay hakkında film çekmemesi olmazdı tabi ki. Savaşın en önemli yerlerinden biri olan Dunkirk’ü konu eden filmde deniz yüzünden kaçacak yerleri olmayan askerlerin düşman tarafından kıstırılması ve elindeki çok az olanaklarla düşmana karşı gelişi anlatılmaktadır. Christopher Nolan’ın filmlerinde görmeye en alışık olduğumuz oyunculardan biri olan Tom Hardy’nin de şahane performansıyla film adeta bizi o döneme götürüyor ve askerlerin çaresizliğine bizi de ortak ediyor. 106 dakikalık bu resital bize Christopher Nolan’ın ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

The Following – Takip

the following christopher nolan

Yapım Yılı: 1998
IMDB Puanı: 7,6

Christopher Nolan tarafından yazılan, yönetilen, çekilen bir filmle daha devam ediyoruz. The Following Nolan’ın yönettiği ilk film. Çok kısıtlı bütçe ile çekilen ve siyah beyaz olan bu film aslında Christopher Nolan’ın ne kadar profesyonel bir yönetmen olduğunu gösteriyor. Bu film Nolan’ın az bilinen filmi olmasına rağmen 70 dakikalık doyurucu bir içeriğe sahip. Kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Insomnia – Uykusuz

insomnia film incelemesi

Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 7,2
Christopher Nolan’ın polisiye gerilim konulu filminde Al Pacino, Robin Williams gibi yıldızları izliyoruz. Gencecik bir kızın cinayete kurban gitmesi sonucu cinayeti araştırmak üzere Alaska’ya giden iki dedektif bir şüpheliye ulaşır ve onun peşine düşer. Filmde Al Pacino’nun hayat verdiği Will Dormer karakterinin Insomnia yani uykusuzluk sorunu olması ve araştırmaya büyük engel teşkil etmesi de seyirciyi daha fazla meraklandırır ve heyecanlı bir şekilde ekrana kitler.
Christopher Nolan hiç şüphesiz dünyanın gördüğü en iyi yönetmenlerden biridir. Bundan sonraki filmlerinin de en az öncekiler kadar iyi olacağına emin olsak da Christopher Nolan hakkında kesin olarak emin olduğumuz tek bir şey var o da yaptıkları sayesinde çoktan bir efsane statüsüne kavuştuğudur.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

Batman Filmleri İzleme Sırası

Batman Serisi İzleme Sırası: Tüm Filmler

Bu listemizde sizlere çizgi roman dünyasının en popüler karakterlerinden birinin sinema serüveninden bahsedeceğiz. Şüphesiz ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir