Rus Sinemasının En İyi Filmleri

Kendinizi soğuk Rus atmosferinde bulacağınız, dram, biyografi, ve sanat rüzgarlarının estiği, kiminde eğlenip kiminde duygusal olarak etkileneceğiz, Rus sinemasında oldukça önemli yerlere sahip 15 filmi listeledik.

Stalker

En İyi Rus Filmleri - Stalker

Yapım Yılı: 1979

IMDb: 8.1

Bir bilim-kurgu filmi olan Stalker, içine girildiği vakit insanların dileklerinin gerçekleşeceği Zone adlı bir bölge ve bu bölgeye girmeye çalışan 3 adamın hikayesini konu alıyor. Kurgusuyla felsefenin etkileyici bir biçimde sinemaya taşındığı film, Andrey Tarkovsky’in başyapıtlarından biri olarak sinema tarihindeki izini hala sürdürüyor.

Come And See

En İyi Rus Filmleri - Come And See

Yapım Yılı: 1985

IMDb: 8.1

Film, İkinci Dünya Savaş’ında Florya adlı bir gencin annesini ve kasabasını bırakıp Almanlara karşı savaşmaya giden partizanlara katılmasını anlatıyor. Soykırımın yarattığı maddi ve manevi yıkımları masum bir gencin gözünden anlatarak izleyenlerine dram dolu anlar yaşatırken Come And See’in yönetmen koltuğunda ise Elem Klimov oturuyor.

Beware Of The Car

En İyi Rus Filmleri - Beware of the Car

Yapım Yılı: 1966

IMDb: 8.2

Rus Sinemasının gözde komedi filmlerinden biri olarak karşımıza çıkan Beware Of The Car, araba hırsızlığı yapan bir adamın hikayesine yer veriyor. Ancak hırsızlık yaparken uyduğu önemli bir kuralı var ki, sadece kötü insanların arabalarını çalmak ve kazandığı parayı hayır işlerinde kullanmak. Sıkılmadan izlenen aynı zamanda romantik bir film olan Beware Of Car’ın yönetmenliğni ise Eldar Ryazanov yapıyor.

Nostalghia

En İyi Rus Filmleri - Nosthalgia

Yapım Yılı: 1983

IMDb: 8.1

Nostalghia, Bir Rus şairinin İtalya’ya gitmesini bu seyahatin hatıralarıyla dolu içsel bir serüvene dönüşmesini anlatıyor. Tarkovsky’nin etkileyici dramalarından biri olan film, yönetmeninin ülkesi dışında çektiği ilk film olma özelliğine sahipken kazandığı prestijli ödüllerle de Rus sinemasında oldukça önemli bir yer ediniyor.

The Mirror

En İyi Rus Filmleri - The Mirror

Yapım Yılı: 1975

IMDb: 8.1

Andrei Tarkovsky’ın kendi hayatından esinlenerek hazırladığı The Mirror, şiirlerle harmanlanmış başarılı bir otobiyografik bir film olarak karşımıza çıkıyor. Aşk, anılar ve dram dolu film lirik bir şiir biçiminde ele alınmasıyla da dikkate değer bir sanat eseri haline geliyor.

Solaris

En İyi Rus Filmleri - Solaris

Yapım Yılı: 1971

IMDb: 8.1

Yine Tarkovsky’in önemli uyarlama yapımlarından Solaris, bir sanat filmi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Fantastik ögeler barındıran film konu olarak insanların zihinleriyle oynayan Solaris adlı gezegeni ve başarısızlıkla sonuçlanan bir uzay deneyini dramatik çerçevede ele alıyor.

Brat

En İyi Rus Filmleri - Come And See

Yapım Yılı: 1997

IMDb: 8.0

Aleksey Balabanov yönetmeliğindeki bir suç filmi Brat’te, Danila adlı bir genç abisinin yanına yaşamaya, Petersburg’a gidiyor. Ancak abisi bir gangster ve katil olduğundan, Danila da kendisini bu suç dünyasının içinde buluyor.

The Return

En İyi Rus Filmleri - The Return

Yapım Yılı: 2003

IMDb: 8.0

The Return, hem dram hem de gizem türünde karşımıza başarılı bir Rus filmi olarak çıkıyor. Filmde Vanya ve Andrey adlı iki kardeşin 12 yıl sonra babalarıyla karşılaşmaları ve değişen hayatları anlatılırken kazandığı ödüllerle de film dünya çapında adından söz ettirmeyi başarıyor.

The Cuckoo (Kukushka)

En İyi Rus Filmleri - The Cuckoo

Yapım Yılı: 2002

IMDb: 7.8

Tarihi drama filmi ‘The Cuckoo’ ile rotamızı 2.Dünya Savaşı dönemlerine çeviriyoruz. Sami bir kadın ve onun evinde mahsur kalan Sovyet ve Fin askerlerinin hikayesini izlediğimiz film komedi unsurlarına da yer vermekten geri çekinmiyor.

The Country Of Deaf

En İyi Rus Filmleri - The Country of Deaf

Yapım Yılı: 1998

IMDb: 7.6

Sağır ve dilsiz insanların kurgusal dünyasında geçen film, bir suç yapımı olarak Valery Todorovsky tarafından yönetiliyor. Renata Litvinova kitabından uyarlanan film kayda değer oyunculuklarıyla da birden fazla ödüle imza atıyor.

Leviathan

En İyi Rus Filmleri - Leviathan

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7.6

Leviathan, kendi hallerinde yaşayan bir aile ve binbir emekle yaptıkları evlerinin yatırım için ellerinden kayıp gitmesini anlatan dram ve suç dolu bir hikayeyi gözler önüne seriyor. Yönetmenliğini Andrey Zvyagintsev’in yaptığı film etkileyici atmosferiyle de başarılı Rus filmleri arasında yerini alıyor.

Loveless

En İyi Rus Filmleri - Loveless

Yapım Yılı: 2014

IMDb: 7.7

Evliliklerini sonlandıran bir çift ve bu durumdan etkilenen içine kapanık küçük bir çocuk Alyosha. Kendini yük gibi gören ve ailesi tarafından pek değer görmeyen Alyosha, çareyi ortadan kaybolmakta buluyor. Yönetmen koltuğunda Andrey Zvyagintsev’i gördüğümüz film duygusal hikayesi ve verdiği mesajlarla da izleyenleri derinden etkiliyor.

Elena

En İyi Rus Filmleri - Elena

Yapım Yılı: 2011

IMDb: 7.3

Yine Andrey Zvyagintsev’in izlenmeye değer dram filmi Elena’da hemşire Elena ve bakıma muhtaç, yaşlı, zengin eşi Vladimir ile olan ilişkisi anlatılıyor. Vladimir kalp krizi geçirip vasiyetini yazarken Elena’ya vasiyette yer vermemesi Elena’yı ahlaki bir çıkmaza sürüklüyor.

Voditel Dlya Very

En İyi Rus Filmleri - Voditel Dlya Very

Yapım Yılı: 2004

IMDb: 7.2

Psikolojik drama filmi olan ve ‘Vera’nın Şoförü’ olarak çevrilen film, Pavel Chukhray tarafından yönetiliyor. Filmde generalin fiziksel engelli kızı Vera ve ona ilgi duyan özel şoförü Viktor’un hikayesi anlatılırken evin hizmetçisi Linda’nın da şoförden hoşlanması olayları daha da karmaşık hale getiriyor.

Ankor, Eshchyo Ankor!

En İyi Rus Filmleri - Ankor Eshchyo Ankor

Yapım Yılı: 1993

IMDb: 7.1

Trajikomik bir hikayeyi barındıran film ile kırklı ve ellili yıllara gidiyor, savaş sonrası dönemlere şahit oluyoruz. Filmde askerlerin hizmet görevinde bulunup memurların sefahat sürdüğü adaletsiz bir dünyaya yer verilirken filmin yönetmenliği ise Pyotr Todorovsky tarafından yapılıyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir