En İyi 13 Tom Hanks Filmi

İki Oscar Ödül’lü başarılı oyuncu Tom Hanks, 80’lere ve 90’lara damgasını vuran birçok kült filme imzasını attı. Yetenekli oyuncunun en iyi filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Forrest Gump

En İyi Tom Hanks filmleri - Forrest Gump

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,8

Kült filmlerden biri olan Forrest Gump, zekası normal insanların gerisinde olan Forrest’ın 20 yıllık bir süre içerisinde başına gelen olaylar anlatılıyor. Forrest bu süreçte çocukluk arkadaşı Jenny’e aşık oluyor, atletizme merak salıyor ve Vietnam Savaşı’na katılıyor. Hayatını anlamlandırmaya çalışan Forrest’ın dramatik hikayesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis oturuyor.

Saving Private Ryan

En İyi Tom Hanks filmleri - Saving Mr Banks

Yapım Yılı: 1998

IMDb Puanı: 8,6

Steven Spielberg tarafından çekilen başarılı savaş filminde Tom Hanks, İkinci Dünya Savaşı’nda yer alan er James Ryan’ı canlandırır. Ryan, ailenin tek oğlu olarak annesinin dileği ile kurtarılmaya çalışılır. Başkan tarafından gönderilen ekip, mahşer meydanına dönen cepheden Ryan’ı kurtarmaya çalışır.

The Green Mile

En İyi Tom Hanks filmleri - The Green Mile

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 8,6

Polisiye türündeki Tom Hanks filmi The Green Mile’da idam mahkumlarına gardiyanlık yapan Paul Edgecomb’un yeni mahkum Coffey ile olan macerası anlatılıyor. Zaman içinde esrarengiz güçleri ortaya çıkan Coffey, gardiyan Paul Edgecomb’la iletişim kuruyor.

Catch Me If You Can

En İyi Tom Hanks filmleri - Catch Me If You Can

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 8,1

Başrolünde Tom Hanks ve Leonardo DiCaprio’nun yer aldığı film, gerçek hayattan uyarlanan bir hikayeye sahip. Dolandırıcılık yaparak Dünya’yı dolaşan Frank’in yolu, idealist FBI ajanı Carl ile kesişiyor. Frank ile Carl arasında, aksiyon dolu bir kaçma kovalama başlıyor.

Captain Phillips

En İyi Tom Hanks filmleri - Captain Phillips

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,8

Paul Greengrass tarafından çekilen film, 2009 yılında yaşanan korsan olayını beyaz perdeye taşıyor. Bir Amerikan kargo gemisinin Somali açıklarında başına gelen korsan olayında, Kaptan Phillips mürettebatını korumak için kendini feda ediyor. Film, Kaptan Phillips’in korsan gemisinde yaşadıklarını konu alıyor. Filmde Kaptan Phillips karakterine Tom Hanks hayat veriyor.

The Terminal

En İyi Tom Hanks filmleri - The Terminal

Yapım Yılı: 2004

IMDb Puanı: 7,3

Amerika’ya olan seyahati sırasında pasaportunun geçersiz olduğunu öğrenen Krakozhia, ülkesinde iç savaş çıktığı için geri de dönememektedir. Hem Amerika’ya alınmayan, hem de ülkesine dönemeyen Krakozhia, Terminal’de yaşamaya başlar. Film, Steven Spielberg ve Tom Hanks iş birliğinden oluşan başarılı bir dram-komedi filmidir.

Cast Away

En İyi Tom Hanks filmleri - Cast Away

Yapım Yılı: 2000

IMDb Puanı: 7,8

Hayatta kalma temasını ustaca işleyen film, kurumsal şirketlerde sistem analist uzmanlığı yapan Chuck Noland’ı merkez alır. Hareketli hayatında evlenmeye bile vakit bulamayan Chuck, iş seyahati için bindiği uçağın düşmesiyle kendini ıssız bir adada bulur. Nolan’ın hiç bilmediği bu adada hayatta kalması gerekmektedir.

Philadelphia

En İyi Tom Hanks filmleri - Philadelphia

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 7,7

Tom Hanks ve Denzel Washinton’ın başrolü paylaştığı filmde Tom Hanks, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına sahip olmuştur. Filmde, AIDS olduğunu öğrenen Andrew Beckett’in sebepsiz işten çıkarılmasıyla başlayan hakkını arama macerası anlatılıyor. Eşcinselliği ve hastalığı nedeniyle işinden olan Beckett, hakkını aramak için başarılı bir avukat olan Joe Miller’la anlaşıyor. Başlangıçta dava hakkında çekinceleri olan Miller, Beckett’i tanıdıkça fikrini değiştiriyor.

Road to Perdition

En İyi Tom Hanks filmleri - Road To Perdition

Yapım Yılı: 2002

IMDb Puanı: 7,7

Dram ve gerilim filmi Road to Perdition, yetenekli bir tetikçi olan Michael Sullivan, Sullivan’ın kıskanç oğlu ve iş yaptığı John Rooney arasındaki gerilimli olayları ele alır. Kıskançlıkları nedeniyle oğlunun da tehlikeli olaylara karıştığını fark eden Michael, durumu düzeltmek için harekete geçer. Filmin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Paul Newman ve Jude Law yer almaktadır.

Apollo 13

En İyi Tom Hanks filmleri - Apollo 13

Yapım Yılı: 1995

IMDb Puanı: 7,6

Gerçek olaylardan ilham alınarak beyaz perdeye taşınan Apollo 13, aynı adlı uzay krizini konu alır. Aya gitmek üzere yola çıkan 3 astronot, başlarına gelen bir kaza ile uzayda hayatta kalmaya çalışır. Astronotları kurtarmaya çalışan NASA için de zorlu bir mücadele başlamış olur.

Saving Mr. Banks

En İyi Tom Hanks filmleri - Saving Mr Banks

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 7,5

Bir John Lee Hancock filmi olan Saving Mr. Banks, Walt Disney’in ünlü filmi Mary Poppins’i yaratma sürecini konu alıyor. Kızlarına verdiği söz doğrultusunda harekete geçen Walt Disney, romanın yazarı olan Travers ile anlaşmaya çalışıyor. Biyografi niteliğindeki filmde Walt Disney karakterini, Tom Hanks canlandırıyor.

Bridge of Spies

En İyi Tom Hanks filmleri - Bridges of Spies

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,6

Yönetmenliğini usta yöneten Steven Spielberg, senaristliğini Coen Kardeşler’in yaptığı film, tarihi bir gerilimi ele alıyor. Soğuk savaş yıllarında avukatlık yapan James Donovan, bir U-2 pilotu değişimi için yaşanan krizin ortasında kalıyor. Donovan, içine düştüğü olaydan çıkmak için büyük mücadeleler veriyor.

Sully

En İyi Tom Hanks filmleri - Sully

Yapım Yılı: 2016

IMDb Puanı: 7,4

Clint Eastwood’un yönettiği filmin başrolünde Tom Hanks’e Aaron Eckhart ve Laura Linney eşlik etmektedir. 2009 yılında Amerika gündeminde geniş yer tutan pilot Sully olayı, filmin konusunu oluşturuyor. Acil iniş yapması gereken arızalı uçağı, Hudson Nehri’ne güvenli bir şekilde indirerek 155 yolcunun hayatını kurtaran pilot Sully rolüne, Tom Hanks hayat veriyor.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir