En İyi Vampir Filmleri

Kökeni antik yunana kadar dayanan ve bu zamana kadar gelmiş sayısız hikaye ile ününe ün katmış bir efsane Vampirler… Uzun köpek dişleri ve soluk beyaz tenleriyle insan kanıyla beslendiği söylenen bu yaratıklara hepimiz şöyle böyle aşinayız. Günümüzde bu hikayelerin çıkış noktası olarak görülen ve ilerlediğinde insanların ışığa duyarlılığını arttıran, diş eti çekilmeleriyle dişlerinin daha büyük gözükmesini sağlayan ve kan değerlerinde sebep olduğu değişimle hastaların betini benzini solduran Porfiria hastalığı bilim ve teknolojinin gelişmemiş olduğu dönemlerde insanları o kadar korkutmuş olacak ki, bugün bile bu yaratıkların gerçekten var olduğuna inanan insanlar mevcut.

Takdir edersiniz ki bu inanışta Hollywood başta olmak üzere sinema sektörünün de katkısı yadsınamaz derece de büyük. Hakkında binlerce film çekilen vampirlere sinema tarihinin en büyük miti denebilir. Uykusuz gecelere hazır olun, izlemeniz gereken en iyi 10 vampir filmini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Nosferatu (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens)

en iyi vampir filmleri - Nosferatu
Yapım Yılı: 1922
IMDB Puanı: 8.0

Ünlü Alman yönetmen W.Murnau tarafından yönetilen Nosferatu, dünya sinemasında başyapıt kategorisine alınan nadir filmlerden biridir. Thomas Hutter adında sıradan bir Almanın Karpat dağlarına yaptığı bir seyahati konu alan film, Stoker’ın Draculasından izinsiz uyarlanmıştır. Patronunun isteği sonucunda Kont Orlok isimli bir müşteriyi ziyaret etmek için yola çıkan Thomas Karpat, dağları yakının da mola verir. Bu esnada bölge halkıyla karşılaşan Thomas’a halkın ısrarlarına rağmen yolundan dönmez ve Kont Orlok’un şatosuna doğru yola çıkar. Siyah beyaz bir yapım olan Nosferatu vampir filmleri arasında bizce ilk sırada.

Gir Kanıma (Let The Right One In)

en iyi vampir filmleri - Let The Right One In
Yapım Yılı: 2008
IMDB Puanı: 8.0

Thomas Alfredson’un yönettiği 2008 İsveç yapımı film John Ajvide Lindqvist’in ‘’Låt den rätte komma in’’ isimli kitabından uyarlamadır. 12 yaşında arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuğun geçen zamanda vampirlerle kurduğu arkadaşlığı konu alan filmde kitaptan farklı olarak bir çok unsur hafifletilmiş ve daha çok iki ana karakterin ilişkisi konu alınmıştır. Uluslar arası alanda bir çok ödül alan filmin bir diğer ilginç tarafı başrol oyuncularının seçilmesinin bir yıldan uzun bir süre almasıdır.

Dracula

en iyi vampir filmleri - Dracula
Yapım Yılı: 1992
IMDB Puanı: 7.5

Vampir denince akla ilk gelen ismin Dracula olmasında büyük pay sahibi olan film İrlandalı yazar Bram Stoker’ın dünyaca ünlü Dracula isimli kitabının en bilinen uyarlamasıdır. Tahmin edileceği üzere Transilvanya’da geçen hikaye, vampir olduğu bilinmeyen Kont Draculanın şatosuna giden Carfax Manastırının karşısındaki kişinin bir canavar olduğunu anlamasıyla gelişen olayları konu alır.

Dracula’nın Ölümü (Horror of Dracula)

en iyi vampir filmleri - Horror of Dracula
Yapım Yılı: 1958
IMDB Puanı: 7.4

Draculanın zulmünden bıkmış Jonathan Harker radikal bir kararla Dracula’nın şatosunda ona saldırır. Bu saldırıdan kurtulan Dracula intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Jonathanın ailesini tehdit etmeye başlayan Dracula’yı durdurup herkesi kurtarabilecek tek kişi Jonathan’ın yakın arkadaşı Dr. Van Helsing’tir. Tek düşüncesi Dracula’yı öldürmek olan Helsing ile Dracula’nın savaşı izlemeye değer.

Canavar Ekibi ( The Monster Squad)

en iyi vampir filmleri - The Monster Squad
Yapım Yılı: 1987
IMDB Puanı: 7.1

Vampir hikayelerinde bölüm sonu canavarının Dracula olmasına alışkınız, peki ya Dracula vampirlerin baş düşmanı kurt adamlar dahil bu janranın tüm canavarlarını bir araya toplasaydı ? Onlarla baş etmek mümkün olur muydu ? Adeta vampir evreninin toplu kapışması.

Frankenstein, Werewolf’a karşı canavarlara karşı savaşta uzmanlaşmış insanların bulunduğu filmde Dracula’nın tek amacı dünyayı ele geçirerek kendi hükümdarlığını ilan etmek. Fakat bunu kendi başına başaramayacağını bilen Dracula en güçlü canavarlardan oluşan bir ekip topluyor. Ne var ki karşılaştıkları rakipler de en az onlar kadar çetin ceviz.

Karanlık Bastığında (Near Dark)

en iyi vampir filmleri - Near Dark
Yapım Yılı: 1987
IMDB Puanı: 7.0

Küçük bir kasabada çiftçilik yapan genç Caleb Colton’ın hayatı aynı kasabada yaşan güzel Mae ile tanıştıktan sonra bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır. Çünkü aynı gün Mae’nin vampir olduğunu öğrenen Colton, güzel vampir tarafından ısırılarak onlardan birine dönüşecektir. Sinema tarihinin ilk ve tek Oscar ödüllü kadın yönetmeni Katryn Bigelow’un yönettiği bu film sinematografisiyle de dikkat çekiyor.

Gün Batımından Şafağa (From Dusk Until Dawn)

en iyi vampir filmleri - From Dusk Until Dawn
Yapım Yılı: 1996
IMDB Puanı: 7.2

Sinema tarihinin efsane yönetmenlerinden Quentin Tarantino’yu oyuncu olarak izleyebileceğiniz filmin senaryosu da Tarantino tarafından yazılmış. Texas’ta bir bankayı soyduktan sonra Meksika’ya kaçan ve burada bir rahip ve ailesini rehin alan Gecko kardeşlerin maceralarını konu alan film Tarantino severler için adeta bir hazine.

30 Gün Gece (30 Days of Night)

en iyi vampir filmleri - 30 Days Night
Yapım Yılı: 2007
IMDB Puanı: 6.6

Eğer bir korku filmi fanıysanız insanı kemiklerine kadar titreten bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Amerika’nın ücra köşesi Alaska’nın Barrow kasabasında her kış bir ay yalnızca gece yaşanır. Bu 30 günlük süreyi fırsat bilen vampirler her yıl bu dönemde sokaklara çıkarak insanlarla beslenirler. Film Hayatta kalan bir avuç insanın yılın bu döneminde canlarını kurtarmak için gösterdiği çabayı anlatıyor

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)

en iyi vampir filmleri - Only Lovers Left Alive
Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 7.3

İşte size nispeten daha yeni bir film. Güçlü oyuncu kadrosu ve şaşırtıcı konusuyla ölmeden önce izlenmesi gerekenler listesinde kesinlikle olması gereken bir film. Başrolünde Tom Hiddleston ve Tilda Swinton’un bulunduğu filmi, Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Jim Jarmusch yönetiyor. Ayrıca Mia Wasikowka, John Hurt ve Anton Yelchin’in de bulunduğu film bizce bu janranın en iyilerinden.

Blade

en iyi vampir filmleri - Blade
Yapım Yılı: 1998
IMDB Puanı: 7.0

Her anı aksiyon dolu, kanın gövdeyi götürdüğü bir film mi arıyorsunuz ? Buyrun Blade. Aslında bir çizgi roman uyarlaması olan filmde vampir olmasına gün ışığında gezebilen bir karakterin kılıç ve silah kullanmadaki üstün becerisiyle diğer vampirleri doğramasını izliyoruz. Blade’in annesi, daha Blade karnındayken vampirlerin saldırısına uğruyor ve hayatını kaybediyor. Fakat şans eseri annesinin karnında vampire dönüşen Blade hayatta kalıyor. Yıllar sonra olanları öğrenen Blade intikam için and içiyor ve hayatını vampirlerin soyunu kurutmaya adıyor.

Yazar Bonusu: Karanlık Gölgeler (Dark Shadows)

en iyi vampir filmleri - Dark Shadows
Yapım Yılı: 2012
IMDB Puanı: 6.2

Bazı şeyler birlikteyken tek başlarına olduğundan çok daha güzel çok daha eğlencelidir. İşte Tim Burton ve Johnny Depp benim için bu listenin başında geliyor. Bir Vampirin iki yüzyıl sonra uyanarak günümüz dünyasını gördüğünde neler olacağını konu alan film 1960’ların meşhur gotik gerilim dizisi Karanlık Gölgelerin günümüz sinemasına bir uyarlaması. Jhonny Depp’in yanında Eva Green, Chloe Grace Moretz, Helena Bonham Carter, Jonathan Frid ve Michelle Pfieiffer gibi önemli isimlerin de rol aldığı film, çok sevdiğim Tim Burton Jhonny Depp uyumunun hayat bulduğu bir başka film.

Aynı zamanda eleştirel öğeleri de içerisinde barından filmde Zengin ve çapkın vampir Barnabas Collins’in lanetlenmesinden ötürü toprak altında geçirdiği 200 yılın sonunda uyanarak ona bu kötülüğü yapan cadıdan intikam almak için her yolu denemesini konu alıyor. Tim Burton’a has renklerin ve müzikal ögelerin çokça yer aldığı film bizlere bir çok farklı hissi bir arada yaşatıyor.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir