The IT Crowd Dizisi Konusu ve Oyuncuları

2006 yılında hayatımıza giren The IT Crowd, sitcom dünyasının öne çıkan işlerinden biri. Friends’le başlayıp, tüm 90’ları esir alan arkadaş grubu komedisinin aksine bir bilgi işlem departmanının hiç bilmediğiniz maceralarını konu alan dizi, Graham Linehan tarafından yazılıp yönetiliyor. 5 sezonu bulunan ve yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören dizinin tüm bölümlerine ise günümüzde Netflix üzerinden ulaşılabilmektedir. Dizi, 23 dakikalık bölümleri ile izleyenlere tempolu bir komedi sunuyor. Absürt karakterleri ve aksiyonlu dünyası ile The IT Crowd, kısa sürede bağımlılık yapan dizilerin başında geliyor.

The IT Crowd dizisi konusu

The IT Crowd Dizisi Konusu

The IT Crowd, Reynhold Industries’de çalışmakta olan üç bilgi işlemcinin yaşadıklarını konu ediniyor. Reynhold Industries, oldukça gösterişli bir çalışma alanına ve yüzlerce çalışana sahip olan büyük bir şirket. Ancak bu ışıltılı çalışma hayatında gözden uzak olan bir departman bulunuyor. Bu departman, Roy ve Moss’un çalıştığı Bilgi İşlem Departmanı. Gerçek bir bilgisayar tutkunu olan kahramanlarımız, şirketin bodrum katında, oldukça yalnız ve sefil halde görevlerini yapmaya devam ediyor. Karakterlerimizin küçük sığınağında şikayet ettikleri tek şey, insanların yalnızca işleri düşünce kapılarını çalması. Asosyal ve fevri karakterlerimizin sıkıcı hayatı, Bilgi İşlem Departmanı’na Jen isimli bir kadının alınması ile bir anda hareketleniyor.

Bilgi İşlem Departmanı’nın unutulmuş kapısından içeri giren Jen için hayat çok daha zor, çünkü işe girebilmek için bilgisayarlardan anladığına dair patronuna yalan söylüyor. Bilgisayarlar konusunda uzman, ancak sosyal ilişkiler konusunda zayıf olan ikilimiz Roy ve Moss ise Jen’in bu yalanına ortak olarak Bilgi İşlem Departmanı’ndaki hayatlarına devam etmeye başlıyorlar. Dizi, oldukça zıt bu karakterlerle renklenirken, güçlü bir arkadaşlık örneğini ekranlara taşıyor.

The IT Crowd Dizisi Oyuncuları

Chris O’Dowd

The IT Crowd dizisi oyucuları - Roy

Roy Trenneman, uzun yıllardır Reynholm Industries’te çalışan bir bilgi işlem elemanıdır. Bilgisayarlarla yakından ilgili olan Roy, oldukça sakar ve saftır. En yakın arkadaşı, aynı departmanda birlikte çalıştığı Maurice Moss’tur. Roy, Moss’a göre daha sosyal olsa da insanlarla kolayca anlaşamaz ve uzun süreli ilişkiler kuramaz. Buna rağmen işe yeni başlayan Jen ile kısa sürede arkadaş olmayı başarır.

Richard Ayoade

The IT Crowd dizisi oyucuları - Moss

Maurice Moss, ekibin asosyalidir. Kafası yalnızca bilgisayarlara çalışan karakter, bu nedenle sosyal hayatında sıklıkla pot kırar. Kendine has imajı ve ilginç karakteri ile Moss dizinin olmazsa olmazlarından biridir. Hiçbir bilgisayar bilgisi olmamasına rağmen ekibe katılan Jen’e yardım etmek istese de, bu durum tahmin ettiğinden daha zordur.

Katherine Parkinson

The IT Crowd dizisi oyucuları - Jen

Dizi, Jen Barber’in şirkete gelmesiyle başlar. Reynholm Industries’e iş başvurusunda bulunan karakter, başka alanlarda şansı olmadığını anlayınca bilgisayardan anladığına dair yalan söyler. Bilgisayarlar konusunda en az kendisi kadar cahil olan yönetici Denholm Reynholm, Jen’i Bilgi İşlem Departmanı’na yerleştirir. Jen, diğer iki karaktere göre çok daha dışa dönük ve eğlencelidir. Roy ve Moss ile arkadaşlık kurarak ikilinin sosyalleşmesine yardımcı olur.

Chris Morris

The IT Crowd dizisi oyucuları - Denholm

Chriz Morris’in canlandırdığı Denholm Reynholm, olayların gerçekleştiği Reynholm Industries’in kurucusu ve yöneticisidir. Denholm Reynholm oldukça absürt bir karakterdir. Dizide takım çalışmasına olan obsesyonu ile bilinir. Bu nedenle Bilgi İşlem Departma’nın kendi içinde uyumlu bir takım olmasına oldukça önem verir. Pek çok konuda bilgisiz olan ancak emir vermeyi çok seven karakter dizinin ilerleyen sezonlarında yer almamaktadır.

Matt Berry

The IT Crowd dizisi oyucuları - Douglas

Douglas Reynholm, şirketin başında bulunan Denholm Reynholm’un oğludur. Babasından sonra Reynholm Industries’i devralan karakter dizide intihara teşebbüs  etmiştir. Denholm Reynholm ayrıldıktan sonra oğlu Douglas Reynholm’ı sık sık görmeye devam ederiz.

 

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En İyi Kore Dizileri

En İyi Kore Dizileri: Birbirinden Güzel 28 Dizi

K-pop dalgası dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Durum böyle olunca da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir