Gelmiş Geçmiş En İyi Zombi Filmleri

Uzaylılar, bilinmeyen kabileler, büyücüler… Daha birçok fantastik öğenin sinema perdesiyle buluştuğu bir sektörde en çılgın ve dikkat çeken konulardan biri tabi ki de zombiler! Hem korku gerilim hem de komedi filmi çekilebilen ve gerçekten sağlam prodüksiyon gerektiren yapımlardır. Yapılan makyajların zorluğu ve gerçekçiliği, oynatılan oyuncu sayısının fazlalığı ve buna benzer faktörler bu tarz filmlerin kalitesini belirleyen belli başlı şeylerdir. Biz de sizin için yeni ve eski yapımları birleştirip oldukça iyi ve yüksek değerlendirme puanlarına sahip zombi filmlerini derledik. İçeriğimize göz atmadan sakın bir yerlerden zombi virüsü kapmayın!

En İyi Zombi Filmleri

Shaun of Dead: Zombilerin Şafağı

shaun of dead filmi inceleme

Yapım yılı: 2004
IMDB Puanı: 8.0

Başrolümüz Shaun, yaşamında ciddi anlamda hiçbir şeyi başaramamış biridir. Tüm yaşantısı, ne yaptığını asla anlamadığı işi ve iki kaçık ev arkadaşı Pete ve Ed, sevgilisi Liz ve annesidir. Yaşantısındaki en önemli şey kendini iyi hissettiği tek yer olan Winchester isimli bardır. Annesi yeteneksiz olduğunu söylerken kız arkadaşı da ilgisiz biri olduğunu sürekli Shaun’a empoze etmektedir. Shaun hayatının fırsatını yakalayacağı günü beklerken bütün Kuzey Londra’yı zombiler istila eder. Bir anda ölümün sokaklarınızda kol gezdiğini düşünün ilk yapmak isteyeceğiniz şey sevdiklerinizi ve canınızı kurtarmaktır. Shaun’un kurtarılacaklar listesi oldukça kısadır. Hayatındaki önemli 4 kişiyi kurtarabilecek midir? Bu film zombi filmleri içinde üst sıralarda bir yere sahiptir ve en bilindik filmlerdendir.

Night Of The Living Dead: Yaşayan Ölülerin Gecesi

Night of the Living Dead filmi

Yapım yılı: 1968
IMDB Puanı: 8.0

Yaşayan Ölüler Gecesi filmi insan etiyle beslenen zombilerin saldırısından panik içinde kaçarken ıssız bir çiftlik evine sığınmak zorunda olan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Saklandıkları evin sahipleri çoktan zombilerce akşam yemeği haline getirilmiştir. İletişim cihazlarından öğrenirler ki zombilerin saldırıya geçme sebebi uzaydan gelen birtakım radyasyondur. Ama kapalı kaldıkları bu kapandan çıkabilecekler midir merak ediyorsanız buyurun film başına. Eski filmleri ve zombileri sevenlerin fazlasıyla beğenecekleri bir yapım.

Zombiland

zombieland film incelemesi

Yapım yılı: 2009
IMDB Puanı: 7.7

Şimdi de zombi komedisini fazlaca ünlü isimlerle izleyiciye sunan bir yapımla listemize devam ediyoruz. Yönetmenliğini Ruben Fleischer‘ın yaptığı Zombieland filminin başrollerinde Woody Harrelson, Emma Stone, Amber Heard, Jesse Eisenberg ve Abigail Breslin bulunuyor. Ünlü oyuncu Bill Murray de konuk oyuncu olarak bulunduğu filmde bir zombiye hayat veriyor. Zombi salgınıyla yaşamları felç olan insanların oluşturduğu bir grup insanın kurtuluş için çıktıkları tehlikeli serüveni korku ve komedi öğeleriyle birleştirerek seyirciye sunuyor. Hem eğlenelim hem de gerilelim diyen zombi filmi severler için güzel bir seçim olabilir.

Train of Busan: Busan Treni

trafin of busan

Yapım yılı: 2016
IMDB Puanı: 7.6

Durdurulması imkansız ve yıkım saçan bir virüs Güney Kore’yi etkisi altına alır. Filmimiz bu olay esnasında Seul’den Busan’a seyahat eden hızlı trendeki insanların virüse karşı hayatta kalma çabasını anlatıyor. Başrolünde Güney Kore’nin en bilinen ve başarılı aktörleri arasında bulunan Gong Yoo bulunmaktadır. Ve film zombi severler tarafından fazlaca ilgi gören ve Kore’de gişe rekorları kıran bir film haline gelmiştir. Uzakdoğu sinemasına da bir şans verin diyoruz.

28 Days Later

28 days later film inceleme

Yapım yılı: 2002
IMDB Puanı: 7.6

İngiltere’de bulunmakta olan bir araştırma laboratuarından yayılmaya başlayan ve kan yoluyla bulaşarak anında etki gösteren bir virüs başkent Londra’dan başlamak üzere ülkeyi karmaşaya sürükler. Bu virüsle mücadele eden insanlar virüsün etkisiyle zombileşen diğer kişilerle mücadele etmek zorundadır. Askeri yönetime tabi bir sığınak bulup oraya sığınan insanlar, başlarına gelen hiç beklemedikleri sorunlarla uğraşmak zorunda kalırlar. Bakalım bu mücadelenin galibi hangi taraf olacaktır? Cevabı merak ediyorsanız buyurun ekran başına!

28 Weeks Later

28 weeks later film incelemesi

Yapım yılı: 2007
IMDB Puanı: 7.0

Bir devam filmiyle listemize devam ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz 28 Days Later filminden sonrasında geçenleri konu almaktadır bu film. Rage adlı virüsün Britanya adalarına yayılmasının yarattığı karmaşa kontrol altına alınabilmiş ve insanlar boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine yavaş yavaş geri dönmeye başlamışlardır.

Amerikan ordusu, başkent Londra’nın çeşitli yerlerinde kargaşanın etkilerinin giderilip eski yaşamın sağlanabilmesi için insanların evlerine yerleşmelerine yardım etmektedir. Fakat bu virüs, planlanan bütün her şeyi tepetaklak edecek kadar tehlikeli ve acımasız bir virüstür. Virüs herkesin, tehlikenin geçmiş olduğunu zannettiği anda kendini geri çekmiş ve daha fazla kaosa neden olabileceği anı beklemektedir. Çünkü mutlulukla evlerine dönen ailelerden birindeki bir aile üyesi, bu tehlikeli virüsü hala vücudunda taşımaya devam eder. Sinsi virüs ise yeniden ortaya çıkacağı en doğru ve en karmaşık zamanı beklemektedir. Bakalım insanlar ikinci kez bu virüsten kurtulabilecek mi? İlk film bittiyse hemen buna geçin bizce!

Dawn Of The Dead: Ölüler Şafağı

Dawn Of The Dead film yorumları

Yapım yılı: 2004
IMDB Puanı: 7.4

Listemize zombi filmleri arasında en meşhur üne sahip olan filmlerden biriyle devam ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde baş gösteren bir salgın hastalık insanları insan etiyle beslenen zombilere çevirmiştir. Şehirleri istila edilen ve yaşanmaz hale gelen bir grup insan bu zombilerden kaçmaya çalışır ve kolay kolay bulunamayacak bir alışveriş merkezine sığınırlar. Aradıkları her eşyaya sahip oldukları bir mağazadadırlar. Herkesin başlangıçta hoşuna giden bu ortam zamanla mağazanın çevresinde toplanan zombilerle cehenneme dönüşür. İnsanların başına neler gelecek gerilim filmi severler çoktan filmi açıp öğrendi bile!

I am Legend: Ben Efsaneyim

I am legend incelemesi

Yapım yılı: 2007
IMDB Puanı: 7.2

Çok başarılı ve saygın bir bilim adamı olan Robert Neville, insanlar tarafından yapılmış ve tedavisi olmayan korkunç bir virüsü yok etmeyi başaramamıştır. Nedeni bilinmese de bu virüse karşı bağışıklık gösteren bilim adamı, New York şehrinde hatta tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde hatta ve hatta dünyada hayatta kalmış tek insandır.

Doktor Neville üç yıllık bir süreç içinde inancını kaybetmeden her yere telsiz mesajları göndererek hayatta kalmış olan başkan insanlar bulmaya çalışır. Ama asla yalnız değildir. O ve inancı her zaman birliktedir. İnsanlığın son umudu olabileceğinin farkında olan bilim adamı canla başla virüsün etkisini tersine çevirecek formülü bulmaya çalışır. Ama karşısındaki zombi ordusuna karşı tek başınadır ve zamanı daralmaktadır. Robert Neville rolünde sevilen aktör Will Smith bulunmakta ve tek başına filmi muhteşem götürmekte diyoruz. Bizden söylemesi.

Planet Terror

plannet terror inceleme

Yapım yılı: 2007
IMDB Puanı: 7.2

William ve Dakota Block çifti, bir akşam arka bahçelerinden duydukları seslerle uyanır. Seslerin nereden geldiğini ve olayları anlamak için dışarı çıkarlar ve karşılarında beklemedikleri bir manzara bulurlar. Karşılaştıkları manzara dehşet vericidir. İr patlama yaşanmış ve bu patlama sonucu garşp bir gaz havaya karışmıştır. Bu gaza maruz kalan insanlar da şiddet düşkünü saldırgan yaratıklara dönüşmüşlerdir.

Ortalığı cehenneme çeviren bu insanlar giderek daha fazla kaos yaratmaya başlarlar. Saldırılar esnasında bacağını kaybeden dansçı Cherry ve eski sevgilisi Wray’nin de William ve Dakota Block çiftine katılması ile hep beraber olayların gizemini çözmeye çalıştıkları bir serüvene çıkarlar.siz de onlara katılmak istiyorsanız yapmanız gerekeni biliyorsunuz!

Sonuç

Zombi filmleri, herkese hitap etmese bile izleyeni sürükleyen bir konsepte sahip. Şimdiye kadar hiç zombi filmi izlemediyseniz hazırlamış olduğumuz en iyi zombi filmleri listesindeki filmlere bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Hepinize keyifli seyirler.

Yazar: Ulaş Akça

1994 yılında doğdu. 2018'de Adnan Menderes Üniversitesi - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun oldu. Yazılım işlerinin yanı sıra hobi olarak içerik editörlüğü yapıyor.

Buna Da Göz At

Batman Filmleri İzleme Sırası

Batman Serisi İzleme Sırası: Tüm Filmler

Bu listemizde sizlere çizgi roman dünyasının en popüler karakterlerinden birinin sinema serüveninden bahsedeceğiz. Şüphesiz ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir