İlham Veren En İyi 13 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişim filmleri, ilham veren öyküleri ile izleyenlere yeni ufuklar açmayı hedeflemektedir. Farklı janrlardaki bu filmler sayesinde izleyenler mücadeleyi ve umut etmeyi öğrenir. Bugüne kadar izlediğimiz en ilham motivasyon filmlerini sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar.

Forrest Gump

Kişisel Gelişim Filmleri - Forrest Gump

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,8

Forrest Gump, sinemanın en üretken yıllarından biri olan 1994’te En İyi Film Oscar’ına sahip olan dram filmidir. Robert Zemeckis tarafından yönetilen film, zeka geriliğine sahip olan Forrest Gump’ın ilhan verici öyküsünü anlatır. Forrest, durmadan koştuğu yaşamında kahramanlığı ve aşkı deneyimler. İzleyecelerin kalbinde taht kuran Forrest Gump karakterine, başarılı aktör Tom Hanks hayat vermektedir.

Whiplash

Kişisel Gelişim Filmleri - Whiplash

Yapım Yılı: 2014

IMDb Puanı: 8,5

La La Land gibi iddialı müzikal yapımlarda da imzası bulunan genç yönetmen Damien Chazzele, Whiplash’ta güçlü bir başarı hikayesini anlatıyor. Genç müzisyen Andrew, Dünya’ca ünlü bir baterist olmak istemektedir. Alanın en iyisi olanları toplayan Shcarffer Konservatuarı’nda, orkestra şefi Fletcher ile tanışır. Fletcher, bu yetenekli ve hırslı gence işkence çektirerek sınırlarını zorlamaya çalışır. Andrew, Fletcher’a kendisini kanıtlamak için var gücüyle çalışarak hayranlık bırakan bir performans ortaya koyar. Filmin en büyük başarılarından biri, J. K. Simmons ve Miles Teller’ın başrol performanslarıdır.

Good Will Hunting

Kişisel Gelişim Filmleri - Good Will Hunting

Yapım Yılı: 1997

IMDb Puanı: 8,3

Ben Affleck ve Matt Damon’a En İyi Senaryo Oscar’ını kazandıran film, yüksek IQ nedeniyle sosyal ilişkilerinde zorluk çeken temizlik görevlisi Will’i merkez alır. Tanımlanamayan bir dahi olan Will, hiçbir işte dikiş tutturamamaktadır. MIT’deki prestijli bir profesör, Will’in zekasını keşfeder ve topluma kazandırmak için psikolojik yardım almasına yardım eder. Bu müdahaleden sonra Will ve psikolog Sean arasında özel bir bağ oluşmaya başlar.

Rocky

Kişisel Gelişim Filmleri - Rocky

Yapım Yılı: 1976

IMDb Puanı: 8,1

Rocky, en ikonik kişisel gelişim filmlerinden biridir. Gelişim aşamalarının net bir şekilde okunabildiği filmde Sylvester Stallone, amatör bir boksör olan Rocky Balboa’ya hayat verir. Rocky, büyük bir turnuvada yarışacak olan Creed’in sakatlanması üzerine son anda ringe çıkmak zorunda kalır. Film, özellikle Rocky’nin antrenörü ile olan sahneleri sayesinde ilham veren filmlerden biri sayılmaktadır.

Dead Poet Society

Kişisel Gelişim Filmleri - Dead Poet Society

Yapım Yılı: 1989

IMDb Puanı: 8,1

Oldukça başarılı olan Welton Akademisi, öğrencileri sorgulamaya ve düşünmeye itme konusunda son derece başarısızdır. Yönetimin bu gerici tavırlarından rahatsız olan İngilizce öğretmeni John Keating, öğrencilere hayata dair ufuk açıcı öğretilerde bulunur. Ünlü aktör Robin Williams, John Keating’e hayat vermektedir.

The Pursuit of Happyness

Kişisel Gelişim Filmleri - The Pursuit of Happyness

Yapım Yılı: 2006

IMDb Puanı: 8,0

Gabriele Muccino yönetmenliğindeki film, umudu ve mutluluğu öğütleyen kült filmlerden biridir. Chris, eşi ve çocuğu ile mutlu bir hayat sürmektedir. Kazandığı çok az parayla ailesini geçindirmekte zorlanan Chris, karısı tarafından terk edilir. Kısa zaman sonra işinden de kovulan Chris’in elinde yalnızca oğlu Christopher kalmıştır. Baba-oğul birbirlerine tutunarak koca şehirde hayatta kalmaya çalışır. Yürek burkan filmde Will Smith ile Jaden Smith başrolü paylaşır.

The Lion King

Kişisel Gelişim Filmleri - The Lion King

Yapım Yılı: 1994

IMDb Puanı: 8,0

2019 yılında tekrar beyaz perdeye taşınan 1994 yapımı animasyon filmi Lion King, Simba isimli hevesli bir aslanın, babasının ölümünden sonra kral olma yolundaki mücadelesini anlatır. Babasına hayran olarak büyüyen Simba için ipleri eline alma ve ormanda düzeni sağlama vakti gelmiştir. Ancak bunun için Simba’nın Dünya’yı keşfetmesi ve gerçekleri öğrenmesi gerekmektedir.

Groundhog Day

Kişisel Gelişim Filmleri - Groundhog Day

Yapım Yılı: 1993

IMDb Puanı: 8,0

Groundhog Day’de, kibirli bir spiker olan Phil Connors’ın, hiç sevmediği bir kasabada mahsur kalmasını konu alır. Bu kasabada her sabah aynı güne uyanan Phil, döngüden kurtulmanın yollarını arar. Sevilen fantastik komedi filminde Bil Murray başrolü canlandırmaktadır.

Dallas Buyers Club

Kişisel Gelişim Filmleri - Dallas Buyers Club

Yapım Yılı: 2013

IMDb Puanı: 8,0

Kadrosunda Matthew McConaughey, Jennifer Garner ve Jared Leto’nun yer aldığı film, AIDS hastaları arasında illegal bir tedavi yöntemi yürüten Ron Woodroof’un hayatını konu alır. Ron, AIDS nedeniyle hızla ölmektedir. Devlet onaylı ilaçlardan yanıt alamayan Ron, bu illegal uyuşturucu ile ömrünü uzatmakta ve diğer AIDS hastaları ile bir grup oluşturabilmektedir.

Steve Jobs

Kişisel Gelişim Filmleri - Steve Jobs

Yapım Yılı: 2015

IMDb Puanı: 7,2

Steve Jobs, dönemin en ilham verici figürlerinden biridir. İmparatorluk haline getirdiği Apple markası ile dehasından sıkça söz ettiren Jobs, birçok filme ve kitaba konu oldu. Biyografi özelliği gösteren filmde Steve Jobs’ın, iş ve öze yaşamı ustaca beyaz perdeye taşınıyor. Steve Jobs karakterine ise yetenekli oyuncu Michael Fassbender hayat veriyor.

Eat Pray Love

Yapım Yılı: 2010

IMDb Puanı: 5,8

Eat Pray Love, Elizabeth Gilbert’ın kendi hayatından esinlenen hikayesini anlatır. Başarılı bir yazar olan Elizabeth, kişisel kriz sonrası kendi iç yolculuğunu keşfetmek için bir dünya turuna çıkar. İtalya’da yemek, Hindistan’da meditasyon ve Bali’de aşkla tanışırken, gerçek mutluluğu ve dengeyi bulma arayışı içerisindedir. Film, kişisel dönüşüm ve kendi gerçeklerini keşfetmenin önemini vurgulayan derinlemesine bir keşif sunar.

October Sky

Yapım Yılı: 1999

IMDb Puanı: 7,8

October Sky, 1950’lerin küçük bir kömür madeni kasabasında, genç Homer Hickam’ın Sputnik’in gökyüzünde uçmasından ilham alarak roket bilimine olan tutkusunu keşfetmesini konu alır. Ailesi ve toplumu tarafından anlaşılmazken, birkaç arkadaşı ve destekçi bir öğretmeniyle roket denemelerine başlar. Film, hayallerini takip etmenin ve geleneksel beklentilere meydan okumanın gücünü gözler önüne serer.

Into the Wild

Yapım Yılı: 2007

IMDb Puanı: 8,1

Into the Wild, genç Christopher McCandless’ın toplumsal normları ve maddi bağlarını reddedip, Alaska’nın vahşi doğasında tek başına bir yaşama doğru yola çıkmasını konu alır. Mezuniyetinin ardından tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayan Christopher, “Alexander Supertramp” adıyla Amerika’yı dolaşarak derinlemesine bir içsel yolculuğa çıkar. Film, özgürlük, bireysellik ve doğanın kucaklayıcı gücü üzerine dokunaklı bir hikaye sunar.

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir