En İyi Hapishaneden Kaçış Temalı Filmler

Zekice kurgulanmış kaçış planları, özgürlüğüne kavuşmak için maceraya atılan mahkumlar, kazılan hapishane duvarları, kaçmak için içine girilen borular, gerilim dolu sahneler, sürükleyici hikayeler… Konusunu hapishaneden ve oradan kaçmak için ince ince işlenmiş planlardan alan filmler çoğumuza bir hayli cazip geliyor. Herhangi bir kaçış planına umarım ihtiyaç duymazsınız diyor ve hapishaneden kaçış konulu birbirinden güzel 10 filmi sıralıyoruz.

Hapishaneden Kaçış Temalı Filmler

Escape Plan

En İyi Kaçış Filmleri - Escape Plan

Yapım Yılı: 2013
IMDb: 6.7

Mikael Hafstrom tarafından beyazperdeye aktarılan Escape Plan, bol gerilim ve aksiyonuyla mükemmel bir kaçış planını izleyicisine sunuyor. Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’i başrolde gördüğümüz filmde 50 Cent olarak bilinen rapçi Curtis Jackson, Jim Caviezel ve Vinnie Jones gibi ünlü isimler de karşımıza çıkıyor. Kendi tasarladığı hapishaneye günün birinde mahkum olarak düşen Ray Breslin’i ve her bir basamağını formüllerle hesaplayarak oluşturduğu kaçış planını zeka dolu kurgusuna hayran kalarak ve aklımıza Prison Break dizisini getirip duygulanarak Escape Plan’da izliyoruz.

The Next Three Days

En İyi Kaçış Filmleri - The Next Three Days

Yapım Yılı:2010
IMDb:7.4

Yönetmen koltuğunda Paul Haggis’i gördüğümüz filmde bu sefer bir mahkumun kendi çabasıyla kaçışını değil, dışarıdan biri tarafından kaçırılmasını izliyoruz. Suçsuz yere hapishaneye giren Lara ve onu hapishaneden kaçırmak için kusursuz bir plan kuran eşi John’un gerilim ve dram dolu hikayesini izlerken başrolde de gram eksilmeyen karizmasıyla Russell Crowe’u görüyoruz.

The Escapist

En İyi Kaçış Filmleri - The Escapist

Yapım Yılı: 2008
IMDb: 6.8

Kurgusunun pek başarılı olduğu bir kaçış filmi The Escapist, İngiltere yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmenin Rupert Wyatt olduğu filmin özeti aslında 5 adam 4 duvar ve 1 plan. Joseph Fiennes, Dominic Cooper, Brian Cox’u başrolde görürken aksiyon severler olarak bu filmdeki kaçış hikayesine de kendimizi kaptırmaktan geri alamıyoruz.

Law Abiding Citizen

En İyi Kaçış Filmleri - Law Abiding Citizen

Yapım Yılı:2009
IMDb7.4

Türkçeye ‘Adaletin peşinde’ olarak çevrilen F. Gray Gray yönetmenliğindeki film, bir soygun sırasında eşini ve çocuklarını kaybeden Shelton’un intikam hikayesini anlatıyor. Gerard Butler ve Jamie Foxx başrollerini paylaşırken, filmimiz hem intikam hikayesini hem de çarpıcı bir kaçış planını sürükleyici bir şekilde beyazperdeye taşımayı başarıyor.

Lock Up

 En İyi Kaçış Filmleri - Lock Up

Yapım Yılı:1989
IMDb:6.4

Bir Amerikan hapishane filmi olan Lock Up, cezası bitmek üzere olan ancak birden zorla yüksek güvenlikli Gateway Hapishanesine gönderilen Frank’i ve onun özgürlüğüne kavuşmaya çalışma hikayesini anlatıyor. John Flynn’in yönettiği film Sylvester Stallone ve Donald Sutherland’ın kaliteli oyunculuklarıyla da aksiyon türünde dönemine damgasını vuruyor.

Le Trou

En İyi Kaçış Filmleri - Le Trou

Yapım Yılı:1960
IMDb:8.5

Listemizdeki filmler arasında en eski olan Le Trou, her sahnesini gerilimle izleyicisine hissettirirken Jacques Becker’in başarılı yönetmenliği ile de en iyi hapishane filmlerinden biri olmayı başarıyor. Konusunu gerçek hayattan alan bu hapishaneden kaçış temalı filmde ayrıca Michel Constantin, Jean Keraudy, Philippe Leroy, Marc Michel ve Raymond Meunier gibi ustaları izliyoruz.

Papillon

En İyi Kaçış Filmleri - Papillon

Yapım Yılı:1973
IMDb:8.0

Gerçek hayattan uyarlanan, türkçeye ‘Kelebek’ şeklinde çevrilen Papillon’un senaryosu ‘Kelebek’ lakaplı Henri Charriére’nin haksız yere hapishaneye girmesi ve Louis Dega adlı bir mahkumla tanışması üzerinden gidiyor. Fransa-ABD yapımı filmde yönetmen koltuğunda Franklin J. Schaffner otururken başrolleri Steve McQuenn ve Dustin Hoffman paylaşıyor.

Down By Law

En İyi Kaçış Filmleri - Dawn By Law

Yapım Yılı:1986
IMDb:7.8

Hem senaristliğini hem de yönetmenliğini Jim Jarmusch’un üstlendiği filmde birbirinden farklı üç adamın hapishaneye düşmesi ve beraber yaptıkları kaçış planını izliyoruz. Hem dram hem komedi türünde başarı yakalayan film Tom Waits, Jack Romano ve Roberto Benigni gibi oyuncuları bünyesinde barındırıyor.

Escape From Alcatraz

En İyi Kaçış Filmleri - Escape From Alcatraz

Yapım Yılı:1979
IMDb:7.6

Bir roman uyarlaması olan film Clint Eastwood, Patric McGoohan, Roberts Blossom gibi usta oyunculara kadrosunda yer verirken, izleyicisine yaşattığı gerilim ve başarılı senaryosu ile öncü bir kaçış filmi olarak sektörde yerini sağlamlaştırıyor.  İsminden de anlaşılacağı üzere kaçılması imkansız bilinen Alcatraz Ada Hapishanesinden kaçmayı başaran üç suçlunun hikayesini anlatan ve Don Siegel yapımı olarak karşımıza çıkan film, konusunu yaşanmış gerçek bir hikayeden alıyor.

The Shawshank Redemption

En İyi Kaçış Filmleri - The Shawshank Redemption

Yapım Yılı:1994
IMDb:9.3

Bir başyapıt olan ayrıca Stephen King romanından uyarlanan The Shawshank Redemption, Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oyunculuklarını konuşturdukları en iyi hapishane filmi olarak türünde ilk sırada yerini alıyor. Haksız yere hapishaneye giren Andy ve hapishanede dostluk kurduğu Red’in hikayesini muhteşem bir kurgu ve dram dolu sahnelerle izlediğimiz filmin yönetmenliğini Frank Darabont üstleniyor.

Yazar: Merve Taman

Bahçeşehir Üniversitesi'nde psikoloji ve yazılım mühendisliği bölümlerini okuyor. Sinema alanında yazıp çizmek ise hatrı sayılır hobilerinden.

Buna Da Göz At

En İyi Sandra Bullock Filmleri

Oscar ödüllü güzel oyuncu Sandra Bullock’un birbirinden güzel 10 performansını listeledik. İçindekiler SpeedWhile You Were …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir