Harry Potter Hakkında Az Bilinen 10 İlginç Bilgi

J.K. Rowling tarafından kurgulanan Harry Potter, 7 kitap ve 8 filmlik serüveni ile fantastik eserlerin mihenk taşı haline geldi. Bugün bile yankıları süren Harry Potter evrene dair bilinmeyen detayları bir araya getirdik.

Steven Spielberg’ün Animasyon İsteği

Harry Potter bilgileri - Harry Potter animasyonu

Harry Potter’ın filmler ve kitaplar ile elde ettiği Dünya çapındaki başarı, birçok ünlü ismi harekete geçirdi. Ünlü yönetmen Steven Spielberg, çok sevilen Harry Potter serisinin animasyonunu yapmak istedi. Pixar ile gerçekleştirmek istediği bu projesinde Steven Spielberg’ün aklındaki Harry Potter’ı, Haley Joel Osment seslendirecekti. Ancak bu proje, tasarım aşamasından ileriye gidemedi.

Harry ve Voldermort Uzaktan Akrabalar

Harry Potter bilgileri - Voldemort

Harry ve Voldemort’un zihinlerinin bağlı olduklarını zaten biliyorduk. Birbirlerinin düşüncelerini okuyabilen iki büyücü, aslında kan yoluyla da bağlıymış. Rowling’e göre Harry ve Voldemort’un soyağaçları, Peverell ailesinde kesişiyor.

Alfonso Cuarón’un Oyunculardan İlginç İsteği

Harry Potter bilgileri - Alfonso Cuaron

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nı yöneten Oscar’lı yönetmen Alfonso Cuaron, başrol oyuncularımıza ilginç bir görev vermiş. Cuaron, Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Girent’ten, rollerini anlatan birer makale yazmalarını istemiş. Sonuçlar oldukça manidar. Emma Watson’tan karakteri hakkında uzun ve ayrıntılı bir yazı, Daniel Radcliffe’ten kısa bir açıklama ve Rupert Grint’ten boş bir sayfa gelmiş.

Dumbledor Görünmezlik Pelerinin Altını Görebiliyor

Harry Potter bilgileri - Müzikal

Son filmde Ölüm Yadigarları’ndan biri olduğu anlaşılan görünmezlik pelerini, bir aile yadigarı olarak Harry’e verilmişti. 13. yüzyıldan beri varlığını sürdüren bu büyülü pelerin, seri boyunca birçok kez Harry’nin hayatını kurtardı. J.K. Rowling’in açıklamasına göre Dumbledor, pelerinin altından Harry’i görebilen tek kişi.

Ruh Emicilerin Acıklı Hikayesi

Harry Potter bilgileri - Ruh emiciler

Ruh emiciler, büyülü Harry Potter evreninde oldukça önemli bir yere sahip. Ruh emiciler, insanların içindeki mutluluğu absorbe ederek yaşamaktadır. J.K Rowling, Ruh Emicileri yaratırken üzücü bir gerçekten yola çıkmış. Yazar, annesinin ölümünden sonra hissettiği mutsuzluk ve boşluk hissini Ruh Emicilerle bağdaştırarak duyguları emen bir yaratık ortaya çıkarmış.

Stephen King’in Harry Potter Yorumu

Harry Potter bilgileri - Dolores Umbridge

Dünyaca ünlü yazar Stephen King’in Harry Potter hakkında bir yorumu var. King, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmiyle seriye dahil olan Dolores Umbridge karakterinin, gelmiş geçmiş en başarılı villian’lardan biri olduğunu düşünüyor. Ünlü yazarın Dolores Umbridge haricinde en sevdiği villian ise Hannibal Lecter.

Snitch’in Üzerinde Yazan “I Open at the Close” Cümlesi

Harry Potter bilgileri - Snitch

Quidditch maçlarında kullanılan Golden Snitch’in üzerinde “Kapanışta Açılırım” cümlesi kazınmıştı. Başlangıçla bitiş arasındaki bağlantıyı vurgulayan bu cümle aslında son derece anlamlı. Kitapta, Harry Potter ve arkadaşları Hogwarts’a 1991 yılında başlıyor. Büyük Hogwarts Savaşı’nın yaşandığı yıl ise 1998. Bu, aynı zamanda ilk Harry Potter kitabının basıldığı tarih. Kitapta her şey sonlanırken, filmde yeni başlıyor.

Voldemortun Böcürtü

Harry Potter bilgileri - Böcürt

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmiyle hayatımıza giren Böcürt, karşısına geçen büyücülerin en büyük korkularının şeklini alıyor. Film boyunca çoğu karakterin korkularına böcürtler sayesinde tanık olduk. Rowling’e göre, en büyük korkusu ölüm olan Voldermort böcürte bakınca kendi ölü bedenini görüyor.

Ölüm Yadigarları Hikayesi Gerçek Bir Efsaneden Uyarlanma

Harry Potter bilgileri - Ölüm Yadigarları

Ölüm Yadigarları hikayesi, Harry Potter evrenini finale ulaştırması nedeniyle son kitaba ismini vermişti. Büyücülüğe dair bir efsane olan Ölüm Yadigarları, esasında J.K. Rowling tarafından uydurulmuş değil. Rowling, Geoffrey Chaucer’ın The Canterbury Tales kitabında yer alan “The Pardoner’s Tale” isimli öyküyü uyarlayarak Ölüm Yadigarları haline getirmiş.

K. Rowling Michael Jackson’ın Müzikal Teklifini Reddetti

Harry Potter bilgileri - Müzikal

Harry Potter’ın büyüsüne kapılan ünlü isimler arasında efsane müzisyen Michael Jackson da yer alıyordu. Harry Potter’ın başarısında sonra serinin müzikalini de yapmak isteyen Michaek Jackson, yapımcılığını da üstleneceği bu projeyi J.K. Rowling’e kabul ettiremedi.

 

Yazar: Elif İşleyen

1999, İstanbul doğumlu. Halihazırda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık okuyor ama okuduğundan daha uzun süredir yazıyor. Bir süredir sinema sektörüyle hemhâl.

Buna Da Göz At

En iyi Matt Damon filmleri

En İyi Matt Damon Filmleri

Sinema dünyasının parlayan yıldızlarından, birçok başarılı filmde rol almış aynı zamanda senarist olan karizmanın öz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir